چگونه یک اختلال مانیک را قبل از شروع شکست دهیم؟

اختلال مانیک یکی از انواع اختلالات شخصیتی است. شما ممکن است افرادی را در بین اطرافیان یا خانواده خود دیده باشید که دچار اختلالات روانی هستند. برخی از این افراد ممکن است خودشان بداننند که اختلالات روانی دارند برخی هم نمی دانند. یک سری اختلالات هستند که به دلیل شیوع بسیار زیاد آن ها هر بک از افراد خانواده می تواند آن را تشخیص دهد. برای مثال در دوران سخت بیماری کووید ۱۹ شما می توانید اشخاصی را پیدا کنید که به علت شرایط قرنطینه دچار مشکلات روحی شده اند یا این که گوشه گیر شده اند و دوست ندارند با کسی حرف بزنند.

طبیعتا تا همچین شخصی را ببینید می گویید او دچار یک اختلال زوانی است. یکی از اختلالات روانی اختلالات شخصیتی هستند. اختلالات شخصیتی انواع مختلفی دارند و ما امروز نحوه درمان یکی از آن ها را برای شما خواهیم گفت. موضوع امروز مقاله ما  که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره آنلاین در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است در ارتباط با این است که چگونه یک اختلال مانیک را قبل از شروع شکست دهیم، صحبت کنیم.

اختلال شخصیت مرزی و اختلال مانیک

اختلال شخصیت مرزی (BPD) نوعی اختلال روانشناختی است که دارای درجات مختلفی از علائم و معالجه است. در حالی که تمام اختلالات روانی نیاز به درمان دارند، بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی موفق به دریافت درمان کافی نمی شوند، زیرا آن ها نمی خواهند اعتراف کنند که ممکن است مشکلی در آن ها رخ دهد. آن ها حتی ممکن است بخاطر درخواست کمک حرفه ای مورد تمسخر قرار بگیرند. حتی اگر لکه ننگی در اختلالات بهداشت روان وجود داشته باشد، شما هرگز نباید از مراجعه برای درمان شرمنده باشید.

اختلال شخصیت مرزی (BPD) و اختلال مانیک در خانواده

این نکته قابل توجه است، زیرا در افرادی که اختلال شخصیت مرزی در آن ها تشخیص داده شده یا تشخیص داده نشده اند، اغلب در خانواده خود دچار مشکل می شوند و همچنین به دنبال یافتن و پیدا کردن درمانی هستند که بتوانند به آن ها  اعتماد کنند. درمان این نوع اختلال در درمان علائم و علل احتمالی بیماری روانی آن ها متمرکز است. در حالی که اختلال شخصیت مرزی قابل درمان نیست، اما درمان اختلالات شخصیتی می تواند به بیمار کمک کند تا زندگی با کیفیت تری نسبت به افرادی که به دنبال برنامه درمانی نیستند، داشته باشد.

چگونه می توان فهمید که من یا شخصی که می شناسم دارای اختلال مانیک است؟

اختلال شخصیت مرزی نوعی بیماری روانی است که با الگوهای طولانی واکنش های عاطفی شدید، ترس از ترک و مصرف بیش از حد مواد مشخص می شود. علائم دیگر BPD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • احساس تحریف شده از خود
  • خودزنی
  • احساس پوچی
  • افسردگی
  • حالات شدید
  • ریسک پذیری غیرضروری

اختلال مانیک و اختلال شخصیت مرزی (BPD)

اگرچه این لیست کاملی از علائم BPD نیست، اما این یافته ها بیشتر در میان کسانی است که BPD دارند. همچنین به خاطر داشته باشید که ممکن است اختلال خلقی دیگری مسئول این علائم باشد. یک متخصص بهداشت روان می تواند شرایط، از جمله مبتلایان به BPD را به اندازه کافی، در مقابل اختلال خلقی، اختلال استرس یا سایر اختلالات روانی تشخیص دهد. در حالی که داشتن یک اختلال سلامت روان می تواند استرس زا باشد، درمان بر کمک به فرد در مدیریت بیماری روانی متمرکز است.

درمان های اختلال مانیک

از نظر پزشکی چندین نوع روان درمانی قابل قبول برای درمان BPD وجود دارد. مانند هر اختلال شخصیتی، مکالمه درمانی شدید و طولانی مدت و تمرکز بر درمان آنلاین روش خوبی برای کنترل علائم است.

درمان متمرکز بر طرحواره

یکی از انواع روش های روان درمانی برای BPD، درمان متمرکز بر طرحواره است. در روانشناسی شناختی، طرحواره یک الگوی سازمان یافته از فکر و رفتار است. این نوع مکالمه درمانی برای کسانی که دچار مشکلات رها شدن و افرادی هستند که با واکنش های محرک بیش از حد نسبت به مکالمات به ظاهر بی ضرر مواجه هستند، بهترین راه حل است. بسیاری از این علائم ناشی از سو. استفاده در دوران کودکی یا نوجوانی است. غیر معمول نیست که افراد مبتلا به BPD سابقه ضربه یا سو استفاده جنسی دارند. اختلال استرس پس از سانحه یک بیماری شایع BPD است.

مهارت های مقابله ای

برای افرادی که محرک هایی دارند که منجر به واکنش های اساسی می شوند، DBT مهارت های مقابله ای را برای اعمال در حوادث، افکار، رفتارها و احساسات فراهم می کند تا از واکنش های انفجاری یا ناخواسته ای که بر روابط بین فردی تأثیر می گذارند جلوگیری کند. مشخص شده است که DBT یک مکالمه درمانی مناسب و موفق برای مبتلایان به این مشکل یا اختلالات خلقی طیف است.

روان درمانی متمرکز بر انتقال برای اختلال مانیک

برای کسانی که BPD دارند، روان درمانی متمرکز بر انتقال نوعی از درمان است که بیماران به طور معمول دو بار در هفته در آن شرکت می کنند. این طرح درمانی بسیار ساختاریافته بر ادراک تحریف شده از خود و دیگران تمرکز دارد. نشان داده شده است كه TFP باعث تغییر طرز تفكر بیماران در مورد خود در روابط و كار در درگیری های آشتی ناپذیر با دیگران به دلیل مسائل بهداشت روان، از جمله BPD می شود.

درمان مبتنی بر ذهنیت

روش درمانی دیگر برای BPD، درمان مبتنی بر ذهنیت MBT است. آن چه اغلب مهم است این است که بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی اغلب از چندین شکل درمانی به طور همزمان بهره می برند.

چگونه یک اختلال مانیک را قبل از شروع شکست دهیم؟

اگر با اختلالات دوقطبی I یا II زندگی می‌کنید، راه‌هایی برای توقف اختلال مانیک قبل از وقوع وجود دارد. در حال حاضر، متوجه افزایش عاطفی شدید که می تواند باعث هرج و مرج در زندگی شما شود. حتی اگر اختلال شما به درستی درمان شود، ممکن است گاه به گاه یک اتفاق شیدایی رخ دهد. اگر تصاویر رایانه ای از امواج مغزی یا ضربان قلب را از EKG مطالعه کنید، متوجه می شوید که عناصر حیاتی ما از زندگی روزمره تقلید می کنند. برای همه فراز و نشیب هایی وجود دارد. درجه اختلال مانیک با افسردگی دوقطبی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. شاید قسمت شما خفیف بوده یا اپیزودهایی بوده که شما را کاملاً از کنترل خارج کرده است. فقط یادآوری این زمان ها می تواند باعث افسردگی و اضطراب برای شما شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

با پیشرفت‌های پزشکی روانپزشکی و سلامت روان، احتمال این که علائم کمتری نسبت به فردی که فقط یک دهه پیش تشخیص داده شده است، باشید. هنگامی که علائم هشدار دهنده یک دوره شیدایی را تشخیص می دهید، مقابله با آن آسان تر است. چه به ندرت یا مکرر با اختلال مانیک مبارزه کنید، این قسمت ها می توانند چالش برانگیز باشند. آن‌ها می توانند بر شما و همه افراد زندگی شما تأثیر بگذارند. خوشبختانه، راه‌های مفیدی برای انحراف این رویدادها در ریشه وجود دارد.

درک یک اختلال مانیک

شیدایی بسیار بیشتر از بیش فعالی یا احساسات سعادتمند است. در حالی که اثر سرخوشی ممکن است برای مدتی خوشایند باشد. اما به زودی شما را از لحاظ جسمی، ذهنی و عاطفی تخلیه می کند. یک دوره شیدایی طولانی همچنین می تواند روابط شخصی را تحت فشار قرار دهد و مالی شما را خراب کند. در آونگ اختلال دوقطبی، افزایش شیدایی می تواند به همان اندازه آسیب زا باشد که نوسان افسردگی. احتمالاً با علائم هشدار دهنده ای که یک دوره اختلال مانیک برجسته است آشنا هستید. تجربه چند یا همه این علائم معمول است، اگرچه شدت آن متفاوت است.

چند نشانه کلیدی یک اختلال مانیک

قبل از اینکه بتوانید از شیدایی جلوگیری کنید، ابتدا باید بتوانید علائم بحرانی یک دوره قریب الوقوع را شناسایی کنید.

ذهن شما در حالت Overdrive است

رایج ترین علامت  شروع شیدایی افکاری است که در ذهن شما می چرخد. اگر تشخیص دوگانه ADD دارید، این جریان از ایده ها ممکن است برای شما منطقی باشد. با این حال، در افسردگی دوقطبی تشدید می شود. هنگامی که شیدایی شما افزایش می یابد، ممکن است احساس کنید که مغز شما دائماً در حال آسیب دیدن است تا جایی که نمی توانید تمرکز کنید یا بخوابید. مهم نیست چقدر تلاش می کنید، افکارتان با سرعت تمام پیش می روند.  در محل کار یا خانه، همکاران و خانواده شما ممکن است شما را پریشان و به طور غیرعادی ببینند. برای مدتی، ممکن است خلاقیت شما افزایش یابد و به سرخوشی و پچ پچ های مداوم در ذهن شما بیفزاید. اعصاب شما را خرد می کند و می تواند فعالیت های روزانه شما را مختل کند.

با اختلال مانیک احساس سرخوشی و شکست ناپذیری می کنید

چه کسی دوست ندارد هر روز احساس خوشبختی کند؟ برای کسانی که اختلال دوقطبی دارند، این یک استراحت خوشایند از افسردگی است. در طول این اختلال مانیک، احساسات شما می تواند به شدت بالا برود و ممکن است ارتباط خود را با واقعیت از دست بدهید. ممکن است آنقدر احساس خوبی داشته باشید که باور کنید خطاناپذیر و شکست ناپذیر هستید. این توهمات می تواند شما را وسوسه کند که ریسک هایی را انجام دهید که برای شما غیرعادی یا حتی خطرناک هستند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اطرافیان شما ممکن است در ابتدا از شور و شوق شما لذت ببرند. اما زمانی که شما آن را به حد افراط می رسانید، به خصوص در مورد توهمات، ممکن است آزرده شوند. افزایش اختلال مانیک می تواند شما را در مورد کمترین چیزها مغرور، قضاوت کننده و مجادله کند. اگر شیدایی هذیانی درمان نشود، می تواند احساس واقعیت را در شما منحرف کند و ممکن است چیزهایی درباره خود و جهان باور کنید که اینطور نیست. برای افرادی که در این مرحله شیدایی هستند، تغییر شخصیت و قرار ایستایی در موقعیت های بالقوه خطرناک غیرمعمول نیست.

فرآیندهای گفتار و فکر شما خیلی سریع می شود

آیا تا به حال آن سلب مسئولیت های آزاردهنده را در انتهای تبلیغات شنیده اید که آنقدر سریع ارائه می شوند که نتوانید آن‌ها را درک کنید؟ یک دوره اختلال مانیک ممکن است گفتار شما را تقریباً به همان روش افزایش دهد. ممکن است آنقدر سریع صحبت کنید و موضوع را آنقدر تغییر دهید که هیچکس نتواند شما را درک کند. افزایش سرعت گفتار با علامت ذهن مسابقه ای مرتبط است. همانطور که شیدایی مغز شما را بالا می برد، لحن شما سعی می کند آن را جبران کند. به زودی، افکار شما ممکن است برای گفتار خیلی سریع باشند و مکالمه شما به یک جریان آشفته آگاهی تبدیل شود.

متوجه یک دوره طولانی بی خوابی می شوید

کسانی که تشخیص افسردگی دوقطبی دارند، اغلب با پرخوابی یا خواب زیاد، زمانی که افسرده هستند، مبارزه می کنند. این اختلال مانیک احتمالاً باعث می شود احساس بدبختی کنید. از طرف دیگر، نیاز شما به خواب ممکن است به جایی که روزها بدون خواب می روید کاهش یابد. به جز مواردی که تشخیص داده شده است که اختلال خواب دارید، هر تغییری در الگوی خواب شما قابل توجه است.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا