چگونه والدین می توانند به آرامش نوجوانان پس از پایان یک رابطه کمک کنند؟

آرامش نوجوانان امر مهمی است خصوصا بعد از اتمام یک رابطه عاشقانه. همه ما در زندگی وارد روابطی می شویم که برخی از آن ها ممکن است در صورت جدایی به ما ضربه بزند. قلدری و آسیب به نوجوانان می تواند آسیب های روانی بسیاری به افراد برساند. در مقاله های قبل گفتیم که قلدری چگونه می تواند به فرزندان و حتی بزرگسالان آسیب برساند. اگر افراد در معرض قلدری قرار بگیرند ممکن است نتوانند مشکلات خود را بیا کنند. همیشه ما فکر می کنیم که قلدری در بین کودکان و نوجوانان اتفاق می افتد. اما این فرآیند ممکن است در بزرگسالان نیز اتفاق بیفتد. در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات روانی بسیاری وجود دارد. برخی از این اختلالات روانی را ممکن است بشانسید. برخی هم برای شما تازگی دارند.

اختلالات روانی انواع مختلفی دارند. یکی از این اختلالات قلدری است. قلدری در سراسر جامعه موضوع امروز ما است. عصبانیت اگر ادامه داشته باشد می تواند آسیب های زیادی به افراد برسانند. یکی از این آسیب ها می تواند مشکلات روانی باشد. عصبانیت می توان از طریق راه های مختلفی حل شود. در ادامه می خواهیم ببینیم که چگونه والدین می توانند به آرامش نوجوانان پس از پایان یک رابطه کمک کنند؟

تمرینات روانشناسی برای انواع قلدری و آرامش نوجوانان

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

برای مثال ممکن است یک روان شناس برای یک فرد راه های مختلفی مثل تمرین با خود یا استفاده از وسایل مخصوص برای کاهش عصبانیت استفاده کند. تمامی اختلالات روانی قابل حل است. برای مثال در یک فرد عصبانیت فقط در زمان های اتفاقات ناگوار ایجاد می شود. در افراد دیگر ممکن است این عصبانیت به شیوه های دیگری ایجاد شود. برای مثال ممکن است فرد در تمام مدت عصبانیت را داشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه والدین می توانند به آرامش نوجوانان پس از پایان یک رابطه کمک کنند، صحبت کنیم.

محل کار گاهی اوقات می تواند یک محیط سمی باشد.

محل کار گاهی اوقات می تواند یک محیط سمی باشد. اغلب مجبورید با افرادی که نمی‌شناسید کار کنید، که می‌تواند به نتایج متفاوتی منجر شود. گاهی اوقات، در محل کار با دوستان یا آشنایان جدید پیوندهای پایدار برقرار می کنید. در مواقع دیگر، شما با همکارانتان شباهت زیادی ندارید. اما می توانید به اندازه کافی خوب کنار بیایید و یاد بگیرید که چگونه کار را انجام دهید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اما مواقعی پیش می آید که یک همکار رفتار وحشتناکی با شما دارد. این همان انواع قلدری که به عنوان آسیب در نوجوانان هم هست معرفی می شود. آن ها ممکن است با شما بدرفتاری کنند، سعی کنند شما را به دردسر بیاندازند، یا حتی شما را مورد آزار و اذیت قرار دهند. اگر این اتفاق برای شما افتاده باشد، ممکن است ناگهان محل کارتان دوباره شبیه مدرسه برای فرآیند آرامش نوجوانان آسیب زاشود. یعنی مملو از رفتارها و دسته های نوجوانانه. ممکن است کار کردن در این شرایط خصمانه دشوار یا حتی غیرممکن به نظر برسد. این جا است که قوانین قلدری اهمیت پیدا می کند.

آسیب در نوجوانان و آرامش نوجوانان هم آسان و هم دشوار است

تعریف قلدری هم آسان و هم دشوار است. در حالی که ما فکر می کنیم قلدری چیزی است که از طریق تماس فیزیکی یا اخیراً از طریق اینترنت اتفاق می افتد.

تجربه قلدری بدون عواقب نیست. در واقع، قلدری اغلب تأثیری ماندگار بر افراد مورد نظر دارد و عواقب آن می تواند مادام العمر باشد. نوجوانان و کودکانی که مورد هدف قلدرها قرار گرفته‌اند، سال‌ها پس از پایان قلدری، اغلب با مواردی مانند اضطراب، افسردگی، افکار خودکشی و اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می‌کنند.

برای مقابله با این پیامدهای منفی، برخی از کودکان حتی به رفتارهای خودآزاری مانند بریدن یا سوزاندن خود متوسل می شوند. در این جا همه چیزهایی است که باید در مورد خودآزاری و ارتباط با قلدری بدانید.

خودآزاری و آرامش نوجوانان

هنگامی که بیشتر مردم به آسیب رساندن به خود یا آسیب رساندن به خود فکر می کنند، به فکر راحتی آنی هستند. اما با توجه به نظر روانشناسان برای بیماری های روانی، هر زمان که شخصی عمداً به خود صدمه بزند، این خودآزاری محسوب می شود. برخی از بچه ها به سوزاندن خود، کندن موهای خود یا ایجاد زخم هایی متوسل می شوند. حتی گرایشی به سوی خودآزاری دیجیتالی وجود دارد که در آن بچه‌ها به‌طور ناشناس مطالب آزاردهنده‌ای را در مورد خودشان به صورت آنلاین منتشر می‌کنند.

چرا نوجوانان درگیر خودآزاری و قلدری می شوند؟

راه های مختلف برای از بین بردن استرس و تنش استفاده می شود. دلایل دیگری که نوجوانان و جوانان ممکن است درگیر خودآزاری باشند عبارتند از:

 • وقتی احساس بی‌حسی یا خالی بودن می‌کنند خود را وادار به کاری می کنند.
 • مسدود کردن خاطرات دردناک یا ناراحت کننده
 • رهایی از احساسات، عواطف و ناامیدی های طاقت فرسا
 • خود را به خاطر اشتباه کردن یا عدم رعایت استانداردهای خاص تنبیه می کنند

آرامش نوجوانان و آسیب آن ها چه چیزی را ثابت می کند

مسائل مربوط به سلامت روان در میان نوجوانان رو به افزایش است. به طور نگران کننده ای، تحقیقات جدید نشان می دهد که جوانان برای کاهش درد و رنج روحی خود به رفتارهای خودآزاری روی می آورند. متأسفانه، این اتفاق کمک راهی برای مقابله با درد عاطفی است که اغلب پنهان می کنند.

چگونه والدین می توانند به آرامش نوجوانان پس از پایان یک رابطه کمک کنند؟

جدایی، صرف نظر از سن شما، بسیار سخت است. وقتی نوجوان شما احساس می کند که دردهای عشقی در او رخ داد، می تواند او را ویران کند. فرقی نمی‌کند که تابستان باشد یا اولین عاشقانه نوجوانی آن‌ها، زیرا می‌تواند تجربه‌ای دردناک برای غلبه بر درد جدایی باشد. دریای درد قربانیان زیادی گرفته است و قبل از یافتن مورد مناسب، باید یکی دو بار در زندگی به آن‌جا بروید. به عنوان یک والدین، وظیفه شما این است که فرزندتان را در کنار هم نگه دارید، در حالی که دنیای او در حال از هم پاشیدن است. شما می توانید این را به یک تجربه یادگیری برای توسعه مهارت های مقابله ای تبدیل کنید. اما باید از چیزهایی که فقط وضعیت را بدتر می کند اجتناب کنید.

چند راه برای ایجاد آرامش نوجوانان در پایان یک رابطه عاشقانه

والدین می‌خواهند وارد عمل شوند و به کودکان خود در هنگام آسیب رساندن به آن‌ها کمک کنند، اما شما باید از تدبیر استفاده کنید تا آشفتگی بزرگ‌تری ایجاد نکنید. نکته کلیدی در این‌جا استفاده از صبر است. فرزند شما یاد خواهد گرفت که زمان همه چیز را درمان می کند، اما برای مدتی او را بسیار بدبخت می کند. در این‌جا مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به آن‌ها در این جدایی انجام دهید.

سعی نکنید در مورد پایان به رابطه عاشقانه با آن‌ها صحبت کنید

مهم نیست که چه کسی او را ترک می کند، زیرا هنوز هم آسیب می بیند. اغلب شخصی که جرأت می کند به همه چیز پایان دهد، بیشترین تلاش را می کند. بهتر است برای آرامش نوجوانان پشت آن ها بایستید و سعی نکنید او را از تصمیمش منصرف کنید. اجازه دهید بدون دخالت احساسات شما، انتخاب های خود را انجام دهند. تنها استثنا زمانی است که از شما نظر بخواهند.

آن‌ها را تشویق نکنید تا از احساسات خود فرار کنند

سعی نکنید جملاتی مانند “شما می توانید خیلی بهتر از آن شخص را پیدا کنید” یا “به هر حال من هرگز او را دوست نداشتم” بگویید. وقتی این چیزها را می گویید، برای آرامش نوجوانان کاری نمی‌کنید.

اگر منطقی برخورد کنید کمک می کند، زیرا نوجوانان اغلب احساساتی می شوند. اگر از عشق آن‌ها انتقاد کنید و توهین را به آسیب آن ها اضافه کنید، اگر آرام هم شوند ممکن است احساس ناخوشایندی کنید. نوجوانان مانند شما آینده نگری ندارند، بنابراین نمی دانند که زندگی آن‌ها ادامه خواهد داشت. به یاد داشته باشید که آن‌ها برای اولین بار دارند یاد می گیرند که درد جدایی شریک زندگی خود را مدیریت کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

آن‌ها باید روند سوگواری را طی کنند تا آن‌چه را که اتفاق افتاده است، مرتب کنند. آخرین چیزی که آن‌ها نیاز دارند، فرآیند های عاطفی است که از سنین پایین شروع می شود. از نظر دکتر سوزان لاخمن از روانشناسی امروز، چند مرحله برای آرامش نوجوانان وجود دارد. آن‌ها به شرح زیر است:

 • همیشه به دنبال پاسخ هستند
 • انکار
 • چانه زنی
 • جایگزینی
 • خشم
 • پذیرش

شما می توانید مشاهده کنید که فرزندتان هر یک از این مراحل را طی می کند و او را تشویق کنید تا به نقطه امید برسد.

پس از فروپاشی یک رابطه عاشقانه، آن ها را به استفاده از فناوری تشویق کنید

فرزندپروری در عصر دیجیتال برای افراد ضعیف نیست. این روزها طبیعی است که نوجوانان وضعیت رابطه خود را به صورت آنلاین منتشر کنند. با این حال، آن‌ها را تشویق کنید که ممکن است زمان خوبی برای دوری از رسانه های اجتماعی باشد. هنگامی که آن‌ها این پیام های بعد از رابطه را ارسال می کنند، می تواند باعث واکنش و حتی عدم آرامش نوجوانان شود. آن‌ها هرگز نباید به شریک زندگی  سابق خود بدگویی کنند یا درباره چیزهای شخصی که به آن‌ها محرمانه گفتند صحبت کنند. در حالی که اکثر نوجوانان دارای درک خوبی هستند، زمان بسیار خوبی برای یادگیری نحوه برخورد مناسب با جدایی است.

برای آرامش نوجوانان زندگی را تا حد امکان عادی نگه دارید

آن‌ها به چند روز آرامش نیاز دارند تا کمی ناراحت باشند و سعی کنند حس خود را حفظ کنند، اما زندگی باید ادامه داشته باشد. شما می خواهید آن‌ها یاد بگیرند که دلشکستگی به این معنی نیست که دنیا دیگر ارزشی ندارند.  آن‌ها باید به راه خود ادامه دهند. جدایی در یک رابطه عاشقانه سخت است، بنابراین برای آرامش نوجوانان کمی وقت اضافی برای تنهایی با خود ضروری است. با این حال، به آن‌ها اجازه ندهید دچار افسردگی شوند، مدرسه یا محل کار را رها کنند و خود را منزوی کنند.

احساسات کودک خود را به حداقل نرسانید

اگر یک دقیقه به جای فرزندتان قدم بگذارید تا او را بفهمید، کمک خواهد کرد. سعی نکنید درد آن‌ها را به حداقل برسانید زیرا نمی دانید چه احساسی دارند. در عوض، بهتر است آن‌ها را با گفتن مواردی مانند:

 • “من می دانم که شما آسیب می بینید، اما بهتر خواهید شد.”
 • “خیلی غم انگیز است وقتی کسی که دوستش داری برود.”
 • شما از این اتفاق عبور خواهید کرد، زیرا من به شما ایمان دارم.
 • از گفتن حرف های رکیک یا چیزهایی که آرامش نوجوانان را به حداقل می‌رساند، خودداری کنید، مانند:
 • “به هر حال فکر نمی کردم آن شخص به اندازه کافی برای شما خوب باشد.”
 • “تو لایق خیلی بهتر از او هستی.”

نمی‌توانید درد فرزندتان را منطقی کنید، و گاهی اوقات بهتر است وقتی صحبت از عشق به میان می‌آید چیزی نگویید و بیشتر گوش دهید.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا