چگونه وابستگی عاطفی به انتظار را رها کنیم

وابستگی عاطفی به انتظار آسیب های زیادی به همراه دارد. البته بیان احساسات امر درستی است اما وابستگی به آن خطرناک است. همان طور که می دانید مشکلات عاطفی در بسیاری از روابط امروزی وجود دارد. روابط می تواند به علت مشکلات مختلف دچار آسیب و در نهایت جدایی زوجین شود. در رابطه قواعدی وجود دارد که باید رعایت شود. این قواعد می تواند برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته باشد. خیلی از افراد دوست دارند نیاز هایی را که  تا به امروز نتوانستند رفع کنند با رابطه این کار را انجام دهند. اما این درست نیست.

چرا که شما باید به عنوان یک شخص بالغ و فهمیده پای به رابطه بگذارید. برای برخی افراد فقط این که بتوانند عشق بورزند یا مسائل مالی را بهبود بخشند همه چیز درست است. اما در روان شناسی گفته شده است که حد تعادل در روابط بیشتر باعث پایداری آن رابطه شده است. یکی از مواردی که ممکن است آسیب های عاطفی را به همراه داشته باشد همدلی است. شاید برایتان عجیب باشد که همدلی به نوان یک ویژگی خوب چگونه آسیب عاطفی ایجاد می کند؟ در ادامه می خواهیم ببینیم که چگونه وابستگی عاطفی به انتظار را رها کنیم؟

اختلالات مختلف و کاهش وابستگی عاطفی به انتظار

برای مثال اختلالات افسردگی یا اختلالات استرسی در همه افراد و در سنین مختلف می تواند به وجود بیاید. یک سری از اختلالات هم هستند که بیشتر برای کودکان یا به صورت اختصاصی برای بزرگسالان است. اختلالات در کودکان اگر به طور کامل درمان نشود می تواند به آینده کودک ضربه بزند و در واقع پیامد های بسیار خطرناکی ممکن است داشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه وابستگی عاطفی به انتظار را رها کنیم، صحبت کنیم.

عادت هایی که به پیشگیری یا کاهش وابستگی عاطفی به انتظار کمک می کند

مردم توجه زیادی به بریدگی ها و جراحات بدنی دارند. اما در مورد آسیب های احساسی چطور؟ اگر چه آن ها اغلب مراقبتی را که شایسته آن هستند دریافت نمی کنند. اما می توانند به همان اندازه برای شما مضر باشند. آسیب‌های عاطفی، درد و آسیب می‌تواند منجر به مشکلات روانی مختلفی شود. اما اجتناب از آسیب عاطفی در زندگی نیز آسان نیست. به هر حال، دنیا پر از عوامل استرس زا، شرایط غیرمنتظره و تجربیات چالش برانگیز است. چگونه می خواهید از همه آن ها زنده بمانید؟ در این جا شش عادت وجود دارد که به پیشگیری یا کاهش آسیب عاطفی کمک می کند.

نگرانی های خود را برای کاهش وابستگی عاطفی به انتظار بیان کنید

بسیاری از مردم نگرانی های خود را ساکت می کنند و آن ها را در سر خود نگه می دارند. ممکن است این کار را انجام دهید. زیرا احساس می‌کنید نگرانی‌هایتان احمقانه است یا اگر در مورد آن ها صحبت کنید، ممکن است بار دیگران را سنگین کنند. با این حال، تعادلی وجود دارد که باید برقرار شود. نگه داری نگرانی های خود می تواند ناخواسته منجر به آسیب عاطفی شود زیرا:

  • افکار ممکن است به هم ریخته باشند و درک نگرانی ها در ذهن شما دشوار باشد.
  • نگرانی ها می توانند در یک حلقه گیر کرده و باعث شوند که به نشخوار فکری و اضطراب تبدیل شوند.
  • ممکن است سعی کنید نگرانی های خود را سرکوب کنید. که فقط اثرات آن ها را بدتر می کند و باعث ایجاد مسائل پیچیده تر می شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

به جای به خطر انداختن این آسیب عاطفی، راه هایی برای بیان مثبت نگرانی های خود پیدا کنید. در این جا چند روش وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید:

نگرانی های خود را بنویسید

نوشتن نگرانی‌هایتان به شما این امکان را می‌دهد که آن ها را بیان کنید و آن ها را به شکلی ملموس باز کنید. این به شما کمک می کند تا در حلقه های فکری گیر نکنید و فضایی برای کاهش وابستگی عاطفی به انتظار  به شما می دهد. به خود اجازه دهید آزادانه بنویسید بدون این که خودتان را قضاوت کنید یا خودداری کنید. اگر نامرتب باشد اشکالی ندارد آن چه مهم است بیان آن است. داشتن همه این ها به صورت کتبی به شما امکان می دهد بعداً در مورد آن ها فکر کنید. شما می توانید از هر چیزی از یک تکه کاغذ، یک مجله، یک برنامه یادداشت یا یک سند در رایانه خود استفاده کنید.

با دیگران صحبت کنید

صحبت با کسی در مورد نگرانی‌هایتان می‌تواند کاهش وابستگی عاطفی به انتظار را انجام دهد. از یک فرد مورد اعتماد بخواهید، و متعجب خواهید شد که چقدر می توانید فقط با صحبت با صدای بلند تمرین کنید. می توانید با خانواده، دوستان، یک مربی، گروه های پشتیبانی، شبکه ها یا حتی یک درمانگر حرفه ای صحبت کنید. تا زمانی که به فردی که با او صحبت می کنید اعتماد دارید. شما می توانید از ابراز نگرانی خود به آن ها سود ببرید. همچنین این فرصت را به شما می دهد که در صورت تمایل یا نیاز از آن‌ها برای مشاوره بخواهید.

زمان خود را به خوبی پر کنید تا از وابستگی عاطفی به انتظار جلوگیری کنید

آسیب عاطفی اغلب می تواند محصول بیکاری بیش از حد باشد. اگر وقت آزاد دارید تا انتخاب کنید تا آن طور که می خواهید بگذرانید، باید عاقلانه انتخاب کنید. فعالیت های خاص به احساسات منفی کمک می کند و می تواند نقطه تشدید مشکلات قبلی باشد. در این جا چند راه وجود دارد که می توانید زمان خود را به خوبی پر کنید:

چگونه وابستگی عاطفی به انتظار را رها کنیم

همه ما در موقعیتی بودیم که به چیزی امیدوار بودیم، اما آن را از دست دادیم. بهبودی پس از چنین ضربه دردناکی می تواند چالش برانگیز باشد، اما اگر احساس وابستگی عاطفی به انتظار یه صورت ناامیدانه داشتید، دشوارتر است. انتظارات و اعتماد به نفس شما از بین خواهد رفت. متأسفانه، وابستگی بیش از حد به چیزی که هنوز تضمین ندارد، هرگز سودی ندارد. در این‌جا نحوه رهایی از وابستگی عاطفی به انتظار بیان خواهد شد.

بپذیرید که همه چیز را نمی دانید

بخش قابل توجهی از عدم دلبستگی با ندانستن مشکلی ندارد. متأسفانه، هیچ راهی برای دانستن همه چیز در زندگی وجود ندارد. شما باید بپذیرید که همه پاسخ ها را نمی دانید و بنابراین نمی توانید همه چیز را در زندگی کنترل کنید. وقتی ذهن را به دانستن همه چیز معطل می‌کنید، در مورد آینده وسواسی فکر می‌کنید. و سعی می‌کنید بازی‌های پیچیده ذهنی را انجام دهید تا بفهمید چه اتفاقی می‌افتد. تا حدودی، خوب است که برای احتمالات قوی برنامه ریزی کنید. اما همیشه تلاش برای حفظ  خود در وابستگی عاطفی به انتظار کارساز نیست.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

دنیا سیاه و سفید نیست. غیرمنتظره ترین اتفاقات ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات، بهترین گزینه این است که افکار مثبت خود را به راه بیندازید. نفس عمیقی بکشید و با امیدواری محتاطانه و خوش بینی واقع بینانه به برنامه های خود ادامه دهید. امید به بهترین ها و داشتن اطمینان از اینکه می توانید از پس هر چیزی برآیید، راه درازی دارد.

آرام بمانید

آرامش یک راه عالی برای از بین بردن وابستگی عاطفی به انتظار است. این نشان می دهد که این رویدادها کنترلی بر شما ندارند – شما کنترل خود را دارید. این بدان معنا نیست که نمی توانید به موقعیت های خاص واکنش های احساسی داشته باشید. به شما اجازه می دهد نسبت به تجربیات و رویدادهای غیرمنتظره واکنش های شدیدی داشته باشید، و کاملاً درست است که چنین احساسی داشته باشید. اما شما همچنین باید یاد بگیرید که در این مواقع آرام بمانید تا از انجام کارهایی که پشیمانی به همراه دارد اجتناب کنید. در این‌جا نحوه تمرین برای کسب آرامش را بیان می کنیم:

شمارش در ذهن

در حال حاضر، در ذهن خود تا ده بشمارید و روی افزایش آن اعداد تمرکز کنید. همچنین اگر این به شما کمک کرد، می توانید شمارش معکوس کنید. آن ده ثانیه را به خود اختصاص دهید تا فکر کنید. هجوم اولیه احساسات را رها کنید و وابستگی عاطفی به انتظار را رها کنید.

مدیتیشن و وابستگی عاطفی به انتظار

مدیتیشن روزانه می تواند نه تنها بر صبر و کنترل عاطفی شما، بلکه بر سلامت روان و تفکر مثبت شما تأثیر مثبت کلی بگذارد. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است بتوانید در لحظه بهتر احساسات و واکنش های خود را کنترل کنید. برنامه‌های مدیتیشن برای کمک به این موقعیت‌ها در دسترس هستند.

تنفس

وابستگی عاطفی به انتظار را با تنفس رها کنید. تا هشت شماره نفس عمیق بکشید، چهار شماره را نگه دارید و برای هفت شمارش بازدم کنید، سپس تکرار کنید. شما همچنین می توانید به تنهایی تمرین کنید تا ببینید کدام شمارش برای شما بهتر است.

کنترل

باز هم، شما نمی توانید همه رویدادها را کنترل کنید، اما آن‌ها نیازی به کنترل شما ندارند. تقویت تسلط بر ذهن و قوای ذهنی می تواند به شما کمک کند تا کنترل بهتری بر وابستگی عاطفی به انتظار خود داشته باشید.

برای رفع فشار های روانی خود از محلی که هستید دور شوید

اگر در کنترل خود مشکل دارید، پنج یا ده دقیقه  خود را در یک اتاق جداگانه آرام کنید. کنار گذاشتن خود از یک موقعیت نشان می دهد که شما زیاد به آن وابسته نیستید.

هیچ چیز را «واقعی» ندانید

وقتی در مورد یک شغل جدید، یک رابطه جدید، یا یک فرصت منحصر به فرد از هر نوعی هیجان زده هستید، آن را واقعی ندانید. بله، خوب است که برای چیزی که می‌خواهید هدف بگیرید. اما در خطر آن هستید که احساس کنید وابستگی عاطفی به انتظار تنها گزینه شماست. وقتی این نوع رویاها را به چنین سطح بالایی برسانید، وقتی از بین می‌روند کاملاً بی انگیزه می‌شوید. این نوع فانتزی ها در نهایت فقط در دراز مدت به شما آسیب می رسانند. شما باید درجاتی از واقع گرایی را حفظ کنید.

چیزی به نام اتفاق صد درصد و همیشگی وجود ندارد – فقط چیزهایی هستند که در زمان های خاصی از زندگی برای شما مناسب هستند. اگر چیزی را که می‌خواهید به دست نمی‌آورید، به این دلیل است که آن چیزی نبود که در آن زمان برای شما باشد.

برای جلوگیری از وابستگی عاطفی به انتظار کنترل تغییر را در دست بگیرید

اگر احساس می کنید زندگی شما از کنترل خارج می شود، سخت است که خود را از جنبه های عاطفی آن جدا کنید. شما احتمالاً این احساس را دارید زیرا نمی توانید برخی از موقعیت هایی را که در زندگی شما اتفاق می افتد کنترل کنید. هیچ راه حل سریعی برای احساس اینکه کنترلی ندارید وجود ندارد. زیرا واقعیت این است که اغلب این کار را نمی کنید. اما راهی وجود دارد که می توانید روی وابستگی عاطفی به انتظار کار کنید. اگر تغییری در اطراف شما اتفاق می افتد، کنترل چیزهایی را که می توانید تغییر دهید به دست بگیرید. مثلا: نحوه واکنش خود را به موقعیت ها تغییر دهید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا