چگونه مغز خود را برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی آموزش دهیم؟

قدردانی از چیزهای کوچک زندگی باعث می شود که هر بار چیزی را به دست می آوریم از آن لذت ببریم. این روش یک راه مناسب برای پیشرفت در آینده است. در مقاله های قبل در ارتباط با تاثیر قدردانی صحبت کردیم. قدردانی در زندگی باعث می شود شما رو به رفتار مثبت گرایانه بروید. نوع تربیت باید به گونه ای باشد که نیاز های فرزندان مدیریت شود. خیلی از اوقات ما خانواده هایی را می بینیم که به فرزندان خود تندخویی می کنند. در واقع آن ها این عقیده را دارند که با تنبیه بدنی باید فرزندان خود را تربیت کنند. اما متاسفانه این فرآیند باعث آسیب به سلامت روان کودکان می شود.

گاهی اوقات ما خیلی از افراد را در جامعه می بینیم که حتی در بهترین شرایط هم ناامید هستند. این موارد می تواند به علت فشار های زیادی در کودکی باشد. پزشکان و روان شناسان می گویند که دوران کودکی بسیار مهم و حیاتی است. متاسفانه خیلی از افراد و پدر مادران به این دوره اهمیتی نمی دهند. کوچک ترین حرکت یا رفتار اشتباهی می تواند آینده کودک را دچار مشکل کند. یکی از رفتارهایی که در آینده کودک بسیار تاثیر گذار است نظم و انضباط سخت توسط والدین است. نظم و انضباط بسیار عالی است اما تا حد تعادل خودش. در ادامه می خواهیم ببینیم که چگونه مغز خود را برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی آموزش دهیم، چگونه است.

رفتار در خانواده و قدردانی از چیزهای کوچک زندگی برای سلامت روان

این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا فرد بتواند رفتار خود را مدیریت کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه مغز خود را برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی آموزش دهیم، صحبت کنیم.

راه هایی برای ایجاد قدردانی از چیزهای کوچک زندگی و ارتباط با دیگران

بیشتر مردم تشکر از شما را بدون دردسر می دانند، زیرا فقط از زبان خارج می شود. مشکل این است که شما این دو کلمه را هر روز می گویید و زیاد به آن‌ها فکر نمی کنید. به عنوان مثال، وقتی در راه به محل کار توقف کردید تا یک قهوه بخورید، به گارسون که اضافه پول را به شما تحویل داد، «متشکرم» گفتید. این عبارت می تواند به معنای همه چیز یا اصلا چیزی نباشد. شما ایجاد قدردانی در کنار تشکر  را انجام ندادید اما در عین حال مودب هستید. تفاوت قابل توجهی بین کسی که قدردانی می کند و کسانی که از این اصطلاح استفاده می کند وجود دارد.

راه هایی برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی و ارتباط با دیگران

بیشتر انسان ها خواهان قدردانی و ارتباط با دیگران هستند. اما این امر برای بسیاری به طور طبیعی پیش نمی آید. نزدیکی به مردم هر روز دشوارتر می شود، به خصوص اگر زندگی پرمشغله و پر از کار دارید یا در موقعیت‌های اجتماعی مبارزه می‌کنید. اما وقتی قدردانی را تمرین می کنید، می تواند دیدگاه شما را تغییر دهد و به ایجاد ارتباط کمک کند. یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط با افراد اطرافتان این است که بیشتر قدردان و سپاسگزار باشید. این طرز فکرهای مثبت برای جذب افراد مثبت و ایجاد شبکه ای از افرادی که می خواهند در اطراف شما باشند معجزه می کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اما البته گفتن این کار آسان تر از انجام آن است. چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که می توانید با افراد اطراف خود پیوند برقرار کنید، و شکرگزاری چه ربطی به چیزی دارد؟

روش هایی برای ابراز سپاسگزاری را تمرین کنید

قدردانی را تمرین کنید. قدردانی از چیزهای کوچک زندگی می تواند برای ارتباط با دیگران مهم باشد. از این گذشته، آخرین بار کی از کسی تشکر کردید و برای نشان دادن آن واقعاً وقت گذاشتید؟ به طور شگفت انگیزی، ایجاد قدردانی مهارتی است که باید آن را تمرین کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که آن را در تعاملات روزمره تمرین کنید، مانند زمانی که به خرید می روید و فروشنده شما را راهنمایی می کند. می توانید با این موارد شروع کنید:

  • به دنبال فرصتی برای تشکر از کسی، چه یک دوست یا غریبه باشید
  • لحظه ای مکث و نادیده گیری عوامل حواس پرتی
  • برقراری تماس چشمی هنگام ابراز قدردانی

همچنین می توانید با حرکات کوچکی مانند:

  • خنده
  • تکان دادن سر

اگر می توانید در مورد آن‌چه که از آن‌ها تشکر می کنید، با جزئیات توضیح دهید

هنگامی که این کار را به طور منظم شروع کنید، به سرعت خواهید دید که قدردانی از چیزهای کوچک زندگی  چقدر آسان است و تأثیر مثبتی بر زندگی آن‌ها می گذارد.

خودتان را جای دیگران بگذارید

برای برقراری ارتباط واقعی با اطرافیانتان، باید لحظه ای از ذهن خود خارج شوید و وارد سر و زندگی دیگران شوید. به این ترتیب، می توانید یاد بگیرید که به طور مثبت بر اطرافیان خود تأثیر بگذارید و برای چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید. اما چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟

داوطلب شوید

کار داوطلبانه نه تنها به اطرافیان شما کمک می کند، بلکه می تواند به قدردانی و ارتباط با دیگران نیز کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که کسانی که به طور فعال کار داوطلبانه انجام می دهند، احساس شادی و رضایت بیشتری از زندگی و احساس خود دارند. آن‌ها همچنین در نهایت سالم تر هستند – هم از لحاظ بدنی و هم از نظر ذهنی. و این قبل از این است که در نظر بگیرید که کار داوطلبانه به خودی خود راهی عالی برای شناخت جامعه شما و افراد حاضر در آن است.

به افراد و گروه ها هدایایی بدهید

هدیه یک راه عالی برای قدردانی و ارتباط با دیگران است. سعی کنید به کسی که از او قدردانی می کنید یک هدیه شخصی بدهید. شما به سرعت خواهید دید که چقدر سریع آن فرد می تواند از این عمل مهربانی خوشحال شود.

انجام اعمال تصادفی مهربانی و قدردانی از چیزهای کوچک زندگی

فقط به این دلیل که این یک عمل عمدی نیست به این معنی نیست که ارزش آن کمتر است. یک مطالعه نشان می دهد که صرف نظر از آشنایی، اعمال محبت آمیز تصادفی می تواند شادی را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. اگر تا به حال درگیر یک عمل محبت آمیز تصادفی شدید، می دانید که چقدر می تواند تأثیر زیادی در قدردانی و ارتباط با دیگران داشته باشد. مطمئناً حفظ تفکر مثبت در دنیای مهربان آسان تر است.

سپاسگزاری را انجام دهید

ما تمایل داریم بدی ها را بزرگ کنیم و خوبی ها را به حداقل برسانیم. اما همیشه در هر موقعیتی، هر چقدر هم که کوچک باشد، یک پوشش برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی وجود دارد.

چگونه مغز خود را برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی آموزش دهیم؟

وقت آن است که وارد عمل شوید. شما باید در طول روز تمام کارهای روزمره صبحگاهی را انجام دهی. همچنین به سر کار بروید، از سر کار برگردید، سریع شام بخورید، و این روند را تکرار کنید. جای تعجب نیست که سازمان بهداشت جهانی اکنون اعلام می کند که در سراسر جهان از هر 13 یک نفر از اضطراب رنج می برد. اگرچه ممکن است نتوانید آنچه را که زندگی روزمره به شما می‌زند کنترل کنید، اما راه‌هایی وجود دارد که با وجود همه این‌ها آرامش خاطر داشته باشید.

نکته

یکی از تعدیل‌های اصلی که بسیاری از کارشناسان معتقدند می‌تواند به تغییر دیدگاه ذهنی شما کمک کند چیست؟ این است که ذهن خود را آموزش دهید تا روی چیزهای مثبتی که همیشه در اطراف شما اتفاق می‌افتد تمرکز کند. با پذیرفتن قدردانی از چیزهای کوچک زندگی، می توانید تمرکز زندگی خود را از سر به قلب خود منتقل کنید. در این‌جا نحوه آموزش مغز برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی  بیان خواهد شد:

تمام چیزهای کوچک در زندگی را در نظر بگیرید

همین الان یه نگاهی به اطرافت بینداز همه چیزهای کوچکی را که باید برایشان شکرگزار باشید در نظر بگیرید. اگر می توانید آن‌ها را برای دفعات بعدی یادداشت کنید. بسیاری از افرادی هرگز به یادداشت نویسی فکر نمی کنند، که اتفاقاً یک روش درمانی فوق العاده است. برخی افراد اغلب برنامه ای در تلفن یا لپ تاپ خود برای یادداشت برداری دارند. از آن برای اشاره به قدردانی از چیزهای کوچک زندگی  استفاده کنید، همه چیز برای شماست، پس قبل از اینکه فشار روانی مسائل باعث فراموشی شما شود، لحظه ای از آن قدردانی کنید.

تصمیم بگیرید چه چیزی مهم است

یک تکه کاغذ خالی بردارید. مهمترین افراد و اهداف زندگی خود را بنویسید. سپس برای قدردانی از هر نقطه تماس، و هر دستاورد کوچکی که به دست آمد، زمانی را اختصاص دهید. با کسانی که برایشان ارزش قائل هستید تماس بگیرید و روزشان را بسازید. به ازای هر پیروزی کوچکی که در این راه دارید به خودتان پاداش دهید. آن را در یادداشت های خود بنویسید. شما شکست نمی خورید برد شما وقتی است که به قلبتان اجازه می دهید قدر زندگی را بداند و برای هر نعمت کوچکی شکرگزار باشید.

برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی  در حرکت باشید

این یک واقعیت است که وقت گذاری برای ورزش و فعالیت بدنی می تواند تاثیر زیادی بر وضعیت جسمی و روانی داشته باشد. فقط نیم ساعت پیاده روی سریع در هفته می تواند تفاوت را ایجاد کند. و بیرون رفتن نیز می تواند شما را از سر خود بیرون کند. به محیط اطراف خود توجه داشته باشید. قدر صداها، مناظر و فعالیت های اطراف خود را بدانید. قدر چیزهای کوچک را بدانید، چیزهای بزرگ سر جای خود قرار می گیرند. و دوباره، به معنای واقعی کلمه آن را یادداشت کنید. به زودی شما تقویت کننده روحیه خود خواهید بود.

از بین بردن بلاهای ذهنی

آیا متوجه هستید که در انجام اعمال محبت آمیز تصادفی، می توانید در کنار عمل، بلاهای ذهنی خود را نیز از بین ببرید؟ ناگهان می فهمید که قدردانی از چیزهای کوچک زندگی بهترین روش است. بله، شما عضوی ارزشمند از نسل بشر هستید و حداقل یک نفر دیگر آن را می داند. آن را یادداشت کنید. این فرآیند را هدف خود قرار دهید که هر روز حداقل یک زندگی را با مهربانی لمس کنید. گاهی اوقات به آسانی می‌توان تشکر کرد. قدردانی از رنگ لباس زیبایی که منشی فروشگاه پوشیده است، کمک به  فرد مسن. سپس لحظه ای را برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی در نظر بگیرید.

راه اندازی مجدد ذهنی برای قدردانی از چیزهای کوچک زندگی

همه باید برای رهایی از آسیب های روانی وقت بگذارند. موسیقی آرام بخش را روشن کنید، یک کتاب خوب باز کنید، تلفن را خاموش کنید. برای مدتی، به چیزی نیاز نداشته باشید، فقط چیزهای خوب را به خاطر بسپارید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا