چگونه با یک شریک سرسخت در رابطه برخورد کنیم؟

شریک سرسخت در رابطه مانند یک فرد لجباز رفتار می کند. برخی از رفتارهای یک فرد سرسخت یا یک شخص لجباز می تواند یکسان باشد. همه ما در طول زندگی خودمان مشکلاتی در زمینه رابطه با همسر خود داریم. سرسختی یا لجبازی برای برخی از مردم نشانه های بدی دارد اما اگر مدیریت درست داشته باشیم این گونه اتفاقی نمی افتد. ارتباط و نحوه برقراری ارتباط بسیار مهم است.

ارتباطات فقط از شخص یه شخص دیگری نیست. گاهی اوقات شما حتی می تواند با ارتباطات درست عجیب ترین کار ها را انجام دهید. برای مثال امروزه ارتباطات در زمینه کار مهم است. طبیعتاً اگر شما فردی با استعداد در زمینه ارتباطات باشید به راحتی در هر رابطه ای وارد می شوید. یک نکته مهم در فرآیند ارتباطات زبان بدن هست. در مقاله های قبل گفتیم که زبان بدن چیست و چه ویژگی هایی دارد. در ادامه می خواهیم ببینیم که چگونه با یک شریک سرسخت در رابطه برخورد کنیم؟

زبان بدن شریک سرسخت در رابطه

زبان بدن یک گزینه بسیار مهم برای ارتباطات مختلف است. یکی از راه هایی که از طریق آن افراد می توانند احساسات و سخنان خود را بگویند همین زبان بدن است. مهم ترین نکته در این باره این است که چگونه افراد بتوانند از زبان بدن خود استفاده کنند. زبان بدن اشاره به هر نوع سیگنالی غیرشفاهی دارد که ما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر از آن ها استفاده می کنیم. بر اساس یافته های محققان، این سیگنال های غیرشفاهی می توانند بخش بزرگی از ارتباطات روزانه ی ما را بسازند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه با یک شریک سرسخت در رابطه برخورد کنیم، صحبت کنیم.

روانشناسی چند ویژگی یک شریک سرسخت در رابطه را آشکار می کند

ما اغلب به لجبازی به عنوان یک ویژگی منفی فکر می کنیم، اما کمی سرسختی گاهی اوقات مفید است. این به شما کمک می کند تا در موضع خود بایستید و به دلیل فشار یا احساس گناه تسلیم افراد نشوید. سازش در شرایط خاص سودمند است، اما باید بدانید چه زمانی باید همانند یک فرد سرسخت در برابر مشکلات بایستید. مهم نیست که در مورد لجبازی چه احساسی دارید، تحقیقات جدید نشان می دهد که این ویژگی شخصیتی ممکن است به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید.

مطالعاتی در ارتباط با این زمینه

مطالعه ای که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و دانشگاه رم La Sapienza انجام شد به دنبال یافتن ارتباطی بین ویژگی های شخصیتی یک شریک سرسخت در رابطه و طول عمر بود. بیست و نه فرد 90 تا 101 ساله از روستاهای دورافتاده روستایی ایتالیا در این مطالعه شرکت کردند. در پایان این مطالعه، دانشمندان تأیید کردند که این گروه به طور کلی از سلامت روانی بهتری نسبت به اعضای جوان‌تر خانواده 51 تا 75 ساله خود برخوردار بودند، حتی اگر سلامت جسمانی آن‌ها بدتر بود.

ویژگی های کلیدی مشترک شریک سرسخت در رابطه

این گروه چند ویژگی کلیدی مشترک داشتند، از جمله سرسختی، اخلاق کاری صمیمانه، روابط سالم با خانواده و نگرش خوش بینانه. محققان بر این باورند که لجبازی به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند. این کار باعث می شود تا کمتر به فکر دیگران در مورد خود اهمیت دهند و این به نوبه خود استرس روانی آن‌ها را کاهش می‌دهد. این قدرت ذهنی و تمایل تسلیم ناپذیر به آن‌ها کمک زیادی کرد تا دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی داشته باشند.

احتیاجات یک شریک سرسخت در رابطه

آنا اسکلزو، یکی از نویسندگان این مطالعه، در بیانیه مطبوعاتی از UC San Diego Health گفت: «ما همچنین دریافتیم که فرد سرسخت نیاز به حس کنترل دارند.  “این تمایل به کنترل محیط حاکی از ظرافت قابل توجهی است که با نیاز به انطباق با شرایط در حال تغییر متعادل می شود.” بنابراین، همانطور که می بینید، لجبازی نتیجه می دهد. در زیر، به برخی از ویژگی های مهم یک فرد سرسخت می پردازیم. زیرا وجود غرور زیاد با معایب خود همراه است. بنابراین، ما در مورد برخی از چالش هایی که افراد سرسخت با آن روبرو هستند نیز صحبت خواهیم کرد. روانشناسی چند ویژگی فرد سرسخت را آشکار می کند:

اراده قوی دارند

افراد سرسخت هرگز از پیروی چیزی که واقعاً به آن اعتقاد دارند دریغ نمی‌کنند. اگر آن‌ها چشم‌اندازی داشته باشند، به اهداف خود می‌رسند. این نشاط ذهنی نتیجه می دهد زیرا اگر حتی ترس از خروج از مسیر را دارید نمی توانید به مقصد برسید. به عبارت دیگر، داشتن غرور شما را قادر می‌سازد تا با رویاهای خود سازگار بمانید و حرکت خود را حفظ کنید، حتی زمانی که به شکست‌ها می‌رسید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

داشتن اراده قوی ممکن است از رویارویی با موقعیت های چالش برانگیز در دوران کودکی ناشی شود. افرادی که در اوایل زندگی سختی‌های زیادی دارند، ممکن است قدردانی بیشتری از کار سخت داشته باشند و مایل بیشتری را برای رسیدن به رویاهای خود طی کنند. کسانی که چیزی برای از دست دادن ندارند، به خوبی می دانند که چه حسی دارد. با این حال، صعود و کسب موفقیت ارزش این را دارد.

کسانی که اراده تزلزل ناپذیری دارند اجازه نمی دهند زندگی مانعی برای آن‌ها شود و به راحتی زیر فشار تسلیم نمی شوند. این به نکته بعدی ما می انجامد.

شریک سرسخت در رابطه انعطاف پذیری زیادی دارد.

کسانی که غرور زیادی دارند احساس می کنند که باید هر کاری را خودشان انجام دهند. هیچ چیز در زندگی به آن‌ها واگذار نمی شود و آن‌ها می دانند که اگر چیزی بخواهند، باید برای آن تلاش کنند. با این حال، هیچ چالشی یک فرد سرسخت را نمی ترساند. آن‌ها انگیزه و اراده تسلیم ناپذیری دارند تا واقعیت را آنطور که مناسب می بینند شکل دهند.

آن‌ها فقط به دلیل فشار همسالان نظر خود را تغییر نمی دهند.

یک شریک سرسخت در رابطه فقط به این دلیل که هیچ کس با او موافق نیست وارد بحث نمی شود. آن‌ها نظرات خود را بیان می کنند، شواهدی برای حمایت از آن‌ها خواهند داشت، و حتی اگر کسی در کنار آن‌ها نباشد، موضع خود را حفظ خواهند کرد. در حالی که برخی از مردم فقط با حرف مردم جلو می روند زیرا احساس راحتی می کنند. فردی که غرور دارد اجازه نمی دهد ذهنیت گروهی روی آن‌ها تأثیر بگذارد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر آن‌ها بتوانند ذهن خود را در حین بحث حفظ کنند، هم در محل کار و هم در زندگی خانگی به آن‌ها کمک زیادی می کند. شریک سرسخت در رابطه نگرش پرشوری نسبت به زندگی دارد.

چگونه با یک شریک سرسخت در رابطه برخورد کنیم؟

همه ما در مقطعی از زندگی خود با فرد لجباز برخورد کردیم. اما همه ما با شریک سرسخت در رابطه برخورد نکردیم. اگر همسر یا همسری دارید که از برقراری ارتباط امتناع می ورزد، از سازش امتناع می ورزد یا حاضر به ترک عادت یا تمرین بد نیست، باید اقداماتی را برای غلبه بر لجبازی انجام دهید. این چند نکته برای برخورد با شریک لجباز در یک رابطه است.

تمرین تنفس عمیق را انجام دهید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که اجازه ندهید این وضعیت شما را تحت فشار قرار دهد. حدود 10 نفس عمیق بکشید قبل از اینکه به مشکل طولانی مدتی که رابطه شما را آزار دهد نزدیک شوید. ممکن است مدتی طول بکشد تا شما دو نفر نقاط مشترک پیدا کنید. عصبانیت کمکی به شما نمی کند، بنابراین می خواهید از قبل با ایجاد استرس از آن جلوگیری کنید.

خودتان را توضیح دهید

بسیاری از مسائل سرسختی به این دلیل به وجود می آیند که یکی از طرفین به طور کامل موضع طرف مقابل را درک نمی کند. اگر بتوانید راه خوبی برای توضیح موضع خود با عباراتی که شریک زندگی تان درک می کند پیدا کنید، ممکن است زمان راحت تری با مسائل داشته باشید.

برای مقابله با شریک سرسخت در رابطه سعی کنید طرف او را درک کنید

همدلی ویژگی فوق‌العاده‌ای است و می‌تواند به شما در غلبه بر لجاجت در رابطه کمک کند. این توانایی درک احساس طرف مقابل در یک موقعیت است. اما باید به صحبت های او گوش دهید تا بفهمید. با همسرتان بنشینید تا در مورد موضوع صحبت کنید. به او اجازه دهید به شما بگوید که چرا این موضع را دارد. سعی کنید درک کنید که چرا همسرتان چنین احساسی دارد و سپس به خودتان اجازه دهید. این کار باعث می شود تا راه حل مناسبی برای بخش های چالش برانگیز پیدا کنید.

تلاش برای سازش جهت تعامل با شریک سرسخت در رابطه

اگر هر دو طرف سرسخت مصالحه کنند، بسیاری از مسائل خود را اصلاح خواهند کرد. مهم نیست که موضوع چیست، هر دو می‌توانید با یکدیگر صحبت کنید و سپس سعی کنید به مصالحه‌ای دست پیدا کنید که برای همه مناسب باشد. به عنوان مثال، اگر نمی توانید تصمیم بگیرید که در تعطیلات بعدی آن‌ها را به کجا ببرید، می توانید برنامه ریزی تعطیلات را تغییر دهید.

مدت زمان بحث در رابطه

اگر احساس می‌کنید فشار خونتان در حال افزایش است، وقت بگذارید. عصبانیت و دعوا هرگز مشکل تعامل با شریک سرسخت در رابطه را حل نمی کند. این فقط موضوع اصلی را پیچیده می کند. مهم نیست که کدام یک از شما شروع کننده دوره استراحت است. اما یکی از شما باید فرد منطقی باشد و آن را پیشنهاد کند. حداقل 15 دقیقه خود را از هم جدا کنید. این زمان کافی برای آرامش شما  است. می‌توانید زمانی که هر دو «سرحال» شدید، دوباره فرآیند خود را شروع کنید.

بحث در مورد فرآیند شریک سرسخت در رابطه

شما می توانید از یک رویکرد دیپلماتیک برای این موضوع به عنوان راه حلی برای لجاجت استفاده کنید. شما دو نفر می توانید مانند دو سیاستمدار به این طرف و آن طرف بروید و در مورد اینکه چرا هر کدام از شما بهترین راه حل را برای مشکل دارید بحث کنید. این ممکن است به مشکل پایان دهد و در واقع مکالمه معناداری را در مورد موضوع ایجاد کند.

نکته

چگونه با یک شریک سرسخت در رابطه برخورد کنیم؟

اگر بتوانید راهی برای برقراری ارتباط پیدا کنید، می توانید راهی برای حل اختلافات خود و دست از لجبازی نیز بیابید. هر بار دو دقیقه به یکدیگر فرصت دهید تا بدون وقفه صحبت کنند. ممکن است از نتیجه کارها شگفت زده شوید.

برای تعامل با شریک سرسخت در رابطه عشق خود را ابراز کنید

وقتی دوره لجبازی را پشت سر می گذارید، مهم است که عشق خود را نسبت به یکدیگر ابراز کنید. بگذارید همسرتان بداند که مهم نیست این مشکل چگونه به پایان می رسد، شما همچنان او را دوست خواهید داشت و با آن شخص ادامه می دهید. انجام این کار باید برای شما آسان باشد مگر اینکه موضوع اصلی چیز دیگری باشد. در این صورت، می توانید عشق خود را بدون اینکه لزوماً قول و تعهد بدهید ابراز کنید. در هر صورت، باید به طرف مقابل بفهمانید که برای او ارزش قائل هستید و به او احترام می گذارید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا