وفاداری چیست؟

وفاداری یک امر مهم در بین پابط خصوصا در زوجین است. زوج های امروزی متأسفانه در زمینه تعهدات دچار مشکلاتی هستند. روابط همیشه آن گونه که ما می خواهیم پیش نمی رود. گاهی اوقات روابط به خاطر دخالت های بی جا از سوی والدین یا دوستان دچار مشکل می شود. طبیعتاً شخصی که دریک رابطه آسیب بیشتری داده باشد سخت تر اعتماد خود را به دست می آورد.

این عدم اعتماد به گونه ای است که آن شخص برای برقراری رابطه مجدد دچار مشکل خواهد شد. عدم شناخت باعث جدایی در افراد می شود. جدایی آسیب های روانی بسیاری را وارد می کند. اما نکته مهم این است که ما چگونه بتوانیم با مجرد بودن بعد از جدایی کنار بیاییم؟ چه بخواهید چه نخواهید جدایی باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی در شما خواهد شد. بهتر است در مدت زمان جدایی با مشاور در ارتباط باشید تا دچار آسیب های روانی نشوید. در ادامه می خواهیم ببینیم که وفاداری چیست؟

ناراحتی در رابطه و وفاداری

این طبیعی است که در هر رابطه های ناراحتی یا بحث به وجود بیاید. جدایی و طلاق ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی در هر دو فرد و اگر بچه ای وجود داشته باشد در بچه آن ها هم مشکلاتی به وجود بیاید. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره آنلاین در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با وفاداری چیست، صحبت کنیم.

اعتماد و وفاداری برای همه روابط ما اساسی است

اعتماد برای همه روابط ما اساسی است. شما باید به دوستان و خانواده خود اعتماد کنید تا از شما حمایت کنند. حتی به زندگی شما اهمیت دهند و از نظر عاطفی در برابر شما کمک کننده باشند. شما باید به همکاران خود اعتماد کنید تا کارشان را انجام دهند و شما را در پشت صحنه خراب نکنند. شما باید هر روز به ده ها غریبه اعتماد کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

مبارزه با اعتماد کردن می تواند عمیقاً چالش برانگیز باشد. برای برخی از افراد، این یک موضوع جدی است، جایی که آن ها به سختی می توانند صحبت کنند. حتی ممکن است فعالانه در برابر افرادی که سعی در شناخت آن ها دارند مقاومت کنند. برخی از افراد با پرورش و رشد روابط دست و پنجه نرم می کنند و تمایل دارند از دوستی ها عقب نشینی کنند. هر قدر که ظاهر شود، ممکن است همان مبنا را داشته باشد، مشکل در باور دیگران، آن چه می گویند و اگر برایشان مهم است.

کمک به کسی که دوباره می خواهد وفاداری کند می تواند بسیار دشوار باشد. برای یادگیری چیزهای جدید، باید در معرض تجربیات جدید باشید. شما باید باور داشته باشید که طرف مقابل می داند چه کاری انجام می دهد و به نیت او اعتماد کنید. وقتی اعتماد چیزی است که باید یاد بگیرید، چگونه شروع می کنید؟ این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که مسائل مربوط به اعتماد چگونه به نظر می‌رسند. یا از کجا می‌آیند، و برخی نکات و دستورالعمل‌های کلی برای کمک به افراد برای غلبه بر آن ها را به شما می گوید.

داشتن مشکلات اعتماد و وفاداری به چه معناست؟

آیا تا به حال کسی را ملاقات کرده اید که بگوید کمی OCD دارد؟ این می تواند برای درک این نکته مفید باشد که دوست شما روی چیزهای کوچک خاصی متمرکز است. اما تفاوت بین آن چه که آن ها تجربه می کنند و OCD بالینی بسیار زیاد است. استفاده از این اصطلاح مشکلی نیست، اما درک تفاوت مهم است. با این حال، خط مسائل مربوط به اعتماد کمی مبهم‌تر است. این امکان وجود دارد که یک درمانگر یا روانشناس حرفه ای تصمیم بگیرد که شما با مشکلات اعتماد شدیدی دست و پنجه نرم می کنید. این توانایی شما را برای عملکرد محدود می کند. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که تشخیص دهید بدون کمک حرفه ای با اعتماد به افراد دیگر مشکل دارید. برای کسی که خود تشخیص دهد که دارای مشکلات اعتماد است، ممکن است تشخیص صادقانه ای از ناتوانی آن ها در اعتماد آسان به اوراق قرضه باشد.

معنای داشتن مسائل مربوط به وفاداری می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. شما می توانید با انواع خاصی از روابط یا حتی انواع خاصی از افراد، مشکلات اعتماد داشته باشید. در تمام این انواع، مفاهیم ارتباطی وجود دارد.

  • مدام با فرض سوء قصد زندگی می کنند.
  • هرگز احساس امنیت نمی کنند
  • تردید یا ترس آشکار از ایجاد ارتباطات
  • در برابر هر نوع آسیب پذیری مقاوم هستند
  • فکر کردن به این که زندگی جای سختی و تنهایی است
  • عزت نفس بسیار پایین

مسائل مربوط به وفاداری چگونه ایجاد می شود؟

همه ما در مقطعی با اعتماد یا درد ناشی از عدم صداقت، شاید حتی خیانت دست و پنجه نرم کرده‌ایم. دروغ بخشی از زندگی روزمره است و آسیب های متفاوتی را وارد می کند. مشکلات اعتماد زمانی پدیدار می شوند که این آسیب یا شدید، مکرر، طولانی مدت یا هر ترکیبی از این سه باشد. عامل مهم آسیب جدی به ظرفیت یک فرد برای باور آن چه دیگران می گویند، این است که دیگران نیت خوب و قضاوت شما دارند.

آسیب هایی مانند این می تواند از منابع مختلف ناشی شود و از فردی به فرد دیگر می تواند بسیار متفاوت باشد.

دوران کودکی و وفاداری

 

سال‌های اولیه ما منابع زیادی برای آسیب‌های روانی پایدار هستند. بزرگ شدن در خانواده ای که در آن خشم و ترس یک هنجار بودند، می تواند عمیقاً مضر باشد. داشتن والدینی که طلاق گرفته اند می تواند باعث ترس دائمی از رها شدن شود. البته، بزرگ شدن در یک خانه بدرفتار به احتمال زیاد باعث مشکلات اعتماد می شود. مسائل مربوط به اعتماد می تواند در خارج از خانه نیز ایجاد شود. بزرگ شدن در یک محله سخت یا خطرناک می تواند اعتماد به ایمنی حتی بیرون رفتن از درب ورودی را سخت کند. اگر جامعه اطراف شما به طور کلی مخاطره آمیز و ناپایدار به نظر می رسد، اعتماد به دیگران ممکن است سخت باشد.

وفاداری چیست؟

وفاداری فضیلتی است که ما در چندین نوع روابط از جمله در بین خانواده، دوستان، شرکای عاشقانه، محل کار، سازمان ها، مذاهب و ملت ها ارزش قائل هستیم. اما وفاداری چیست و چرا اهمیت دارد؟سابرینا رومانوف، روانشناس بالینی و استاد دانشگاه می گوید: «مردم تمایل دارند وفاداری را با چیزی که نیست تعریف کنند (مثلاً: خیانت نکردن، عدم فریب  یا عدم رهایی)، اما وفاداری بسیار بیشتر از نبود بدرفتاری است.

تعریف وفاداری

دکتر رومانوف می گوید این فرآیند عبارت است از فداکاری، صداقت، اعتماد و حمایت در یک رابطه. این نیاز به تعهد عاطفی دارد و حس هویت را ایجاد می کند. این مقاله به بررسی ویژگی‌ها، مزایا و معایب وفاداری و همچنین برخی استراتژی‌ها برای ایجاد وفاداری در روابط می‌پردازد.

ویژگی های وفاداری

در زیر، دکتر رومانوف برخی از ویژگی های این قابلیت را توضیح می دهد.

استواری و پشتیبانی

این فرآیند به این معناست که در پستی و بلندی ها در کنار کسی باشی و صرف نظر از شرایط در کنار او بمانی.

تعهد شامل پذیرفتن و دوست داشتن کسی همان گونه که هستند، و عدم تهدید به ترک او در صورت اتفاقات چالش برانگیز   است. مردم وفاداری خود را با تحمل سختی‌ها، ارائه پشتیبانی و حفظ آن نشان می‌دهند.

ثبات

وفاداری به معنای ثبات در رفتار، رفتار و توجه به دیگری است. مهم است که قابل اعتماد و قابل اعتماد باشید—کسی که می توان روی حضورش حساب کرد. تعهد همچنین شامل رفتار مداوم با فرد مقابل با مهربانی، انصاف و روحیه سخاوت است.

صداقت و شفافیت

آسیب پذیری و پنهان نکردن بخش هایی از هویت یا بخش هایی از زندگی تان از جنبه های مهم وفاداری است. افرادی که افکار و احساسات خود را به اشتراک می گذارند، تمایل به شناخته شدن و شناخت دیگران را به روشی واقعی و آشکار نشان می دهند.

مزایا و معایب تعهد

وفاداری می تواند هم مزایا و هم معایبی داشته باشد. دکتر رومانوف مزایا و معایب این ویژگی را در زیر فهرست می کند.

مزایای وفاداری

وفاداری می تواند روابط را تقویت کنید.  زیرا مردم وقتی می دانند طرف مقابل متعهد است صادق تر و صریح تر هستند. باعث اعتماد و صمیمیت در روابط می شود. روابط با وفاداری قوی تر است زیرا هر دو نفر می توانند خودشان باشند و آن‌چه را که تجربه می کنند بدون ترس از اینکه طرف مقابل آن‌ها را رها کند به اشتراک بگذارند. این در مورد روابط عاشقانه، کاری، خانوادگی و اجتماعی صادق است. زیرا وقتی احساس می‌کنیم دیگران به ما وفادار هستند، می‌توانیم معتبرتر باشیم و فیلترهای اجتماعی قابل قبولی را که تمایل داریم رفتارهایمان را از طریق آن نشان دهیم، برداریم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تعهد به ایجاد حمایت کمک می کند، که برای رفاه ذهنی، عاطفی و جسمی مهم است. دانستن اینکه افرادی دارید که پشت شما هستند و در صورت نیاز در کنار شما خواهند بود، می تواند به شما کمک کند احساس امنیت کنید.

معایب وفاداری

زمانی که تعهد شما به طرف مقابل به طور مداوم برای شما مضر باشد، وفاداری می تواند مضر باشد.

برخی افراد در روابطی باقی می مانند که دیگر به آن‌ها خدمت نمی کند. در این موارد، احساس تعهد آن‌ها می تواند باعث استثمار یا سوء استفاده از آن‌ها شود. در حالی که وجود تعهد یک ویژگی مهم است و نباید علیه کسی استفاده شود. برای کسی که وفادار است تشخیص اینکه چه زمانی توسط کسی که دوستش دارد دستکاری می شود ممکن است سخت باشد. دریافت دیدگاه بیرونی از یک دوست، یکی از اعضای خانواده، همکار یا درمانگری که بهترین علایق خود را در دل دارند، می تواند مفید باشد.

اگرچه ممکن است همیشه امکان قطع رابطه وجود نداشته باشد، مهم است که در روابط با افرادی که شما را به دلیل وفاداری شما دستکاری می کنند، حد و مرز تعیین کنید.

چگونه وفاداری ایجاد کنیم

تعهد یک ویژگی است که می توان آن را در روابط توسعه داد و به دست آورد. دکتر رومانوف نکاتی را برای کمک به ایجاد تعهد پیشنهاد می کند:

قدردانی خود را نشان دهید

به شخص نشان دهید که برای او ارزش قائل هستید. از اهمیت آن‌ها برای شما و اهمیت حضور آن‌ها در زندگی خود مطلع شوید. آن‌ها را بدیهی نگیرید. نشان دادن وفاداری خود به کسی می تواند به تشویق آن‌ها برای تعهد بیشتر به شما کمک کند.

حامی باشید

در مواقعی که مشکل دارند از آن‌ها حمایت کنید و به آن‌ها کمک کنید تا با مشکلات خود روبرو شوند. زمانی که چالش‌ها پیش می‌آیند، از آن‌ها دست نکشید. آن‌ها باید بدانند که شما در کنار آن‌ها هستید.

اعتماد به نفس آن‌ها را حفظ کنید

اگر اسرار، امیدها، نقشه ها، ترس ها یا ناامنی های خود را با شما در میان می گذارند، اطمینان حاصل کنید که اعتماد آن‌ها را حفظ کردید و اعتماد آن‌ها را حفظ می کنید. به آن‌ها احترام بگذارید و از قضاوت کردن بپرهیزید.

به وعده‌های خود عمل کنید

ممکن است به آن‌ها قول یا تعهد می‌دهید، اما باید به آن عمل کنید و آن‌ها را ناامید نکنید. اگر کاری وجود دارد که نمی توانید انجام دهید، از همان ابتدا صادق باشید و صریح باشید.

منابع
وبسایت verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا