نشانه های دستکاری روانی که اکثر مردم متوجه نمی شوند

دستکاری روانی در واقع بخشی از مشکلات رفتاری و شخصیتی در افراد است. گاهی اوقات روحیه برخی از افراد ممکن است توسط اطرافیان دچار دستکاری روانی شود. مشکلات روانی به علت های متفاوتی ایجاد می شود که یکی از آن ها آسیب های دوران کودکی است. در دنیای روابط اتفاقات بسیار زیادی ممکن است به وجود بیاید.

در روان شناسی مشاوران تاکید. بر این دارند که افراد قبل از وارد شدن به رابطه تحقیقات و شناخت کافی از هم داشته باشند. همیشه ازدواج در واقع صحبت های قشنگ و عاشقانه نیست و بالاخره یک زمان هوایی هم هست که دو زوج با یک دیگر درگیری دارند. این طبیعی است که در هر رابطه های ناراحتی یا بحث به وجود بیاید اما افراد باید بلد باشند که این عوامل را مدیریت کنند. برای همین امر روان شناسان می گویند که افراد باید بتوانند خصوصا بعد از ازدواج قدرت کنترل خشم خود را داشته باشند.

درگیری بین زوجین و دستکاری روانی

اگر این کار ها را هر کدام از زوج ها چه زن و چه مرد نتواند انجام دهد باعث جدایی و طلاق می شود. جدایی و طلاق ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی در هر دو فرد و اگر بچه ای وجود داشته باشد در بچه آن ها هم مشکلاتی به وجود بیاید. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره آنلاین در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با نشانه های دستکاری روانی که اکثر مردم متوجه نمی شوند صحبت کنیم.

تأثیرات دستکاری روانی بعد از طلاق

این مقاله به طور خلاصه بسیاری از تأثیرات روانشناختی و عاطفی رایج طلاق بر مردان، زنان و کودکان را نشان می دهد. نرخ طلاق در کشور های اروپایی بالاترین میزان در جهان است. بیش از پنجاه درصد ازدواج ها به طلاق ختم می شود. به ادامه این مقاله توجه کنید. موضوعات مهم در مشاوران روابط توضیحات درباره موارد زیر است.

الف. اثرات طلاق و شیوع آن

ب- اثرات طلاق بر کودکان

ج- مراحل احساسی طلاق

اثرات طلاق و دستکاری روانی

ممکن است مفید باشد که کمی در مورد طلاق و تأثیرات معمول آن بر روی مردان، زنان و کودکان صحبت کنیم. نرخ طلاق در ایالات متحده و کشورهای اروپایی بالاترین میزان در جهان است. پنجاه درصد ازدواج ها به طلاق ختم می شود. 67 درصد ازدواج های دوم به طلاق ختم می شود. به همان اندازه که این ارقام بالاست، آن‌ چه درست است نیز این است که به نظر می رسد نرخ طلاق در حال کاهش است.

چرا بسیاری از افراد توانایی طلاق ندارند؟

دلایل این تغییر روشن نیست. بسیاری از افراد توانایی طلاق ندارند، بسیاری از افراد توانایی ازدواج ندارند. دلیل دیگر این است که “نوزادان طلاق”، که قسمت عمده ای از جمعیت ما را تشکیل می دهند، دیگر در 20 تا 30 سالگی نیستند، سنینی که شیوع طلاق بیشتر است. انتظار جامعه این است که زندگی مطلقه رضایت بخشی به زندگی زناشویی ندارد.

طلاق و دستکاری روانی

طلاق با افزایش دستکاری روانی همراه است – افراد با از دست دادن شریک زندگی، امیدها و رویاها و سبک زندگی را جدیدی را تجربه می کنند. درک واقعیت مالی طلاق اغلب دشوار است: اکنون منابع مشابه باید تقریباً دو برابر هزینه ها را تأمین کنند.

نشانه های دستکاری روانی که اکثر مردم متوجه نمی شوند

هر کسی ممکن است با فردی سر و کار داشته باشد که در مقطعی از زندگی خود از دستکاری روانی استفاده می کند. ممکن است یکی از اعضای خانواده، یک دوست، یک شریک یا حتی شخصی باشد که با او تجارت می کنید. اکثر افرادی که شما را دستکاری می کنند این کار را عمدا انجام می دهند. گاهی اوقات آن ها حتی نمی دانند که این کار را انجام می دهند. این می تواند حتی خطرناک تر باشد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

ممکن است از رایج‌ترین نشانه‌های دستکاری آگاه باشید، مانند افرادی که کلمات شما را می‌پیچانند یا به شما گاز می‌دهند. اما دستکاری می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، که بسیاری از آن ها را حتی ممکن است ندانید. دستکاری گاهی اوقات می تواند آنقدر ظریف باشد که خطری را که در راه است نبینید. و اگر در موقعیتی دستکاری شده قرار بگیرید، ممکن است خیلی دیر باشد که سالم از آن خارج شوید.

چند نشانه دستکاری روانی

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به طور کلی از دستکاری روانی جلوگیری کنید. و تنها راه برای جلوگیری از دستکاری، دانستن همه نشانه هاست. بنابراین، در این جا چند نشانه از دستکاری روانی وجود دارد که اکثر مردم حتی متوجه نمی شوند.

قلدری فکری دستکاری روانی را آشکار می کند

یکی از  روش ها و راه هایی که کسی شما را دستکاری می کند استفاده از قلدری فکری است. و بدترین بخش این است که آن ها اغلب آن را به عنوان “به اشتراک گذاری دانش” پنهان می کنند. قلدری فکری زمانی اتفاق می افتد که شخصی شروع به بمباران شما با اطلاعاتی کند که شما نمی دانید. هدف این است که شما را تحت تأثیر قرار دهد و از نظر هوشی احساس حقارت کنید. وقتی شروع به احساس بی کفایتی می کنید، به ناچار اجازه می دهید طرف مقابل کنترل اوضاع را در دست بگیرد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تصور کنید شما جدیدترین کارمند یک شرکت هستید و همچنین جوان و بی تجربه هستید. شما ناگزیر خواهید بود که مافوق به شما بگویند که انتظار ندارند چیزی را بفهمید زیرا تازه کار هستید. یا شروع به پرتاب تکه های تصادفی دانش می کنند به این امید که شما را گیج کنند و اعتماد به نفس شما را از بین ببرند. یکی از اعضای خانواده یا دوست نیز ممکن است سعی کند از این طریق شما را از گفتگو حذف کند.

اگر تا به حال با این نوع رفتار مواجه شدید، بدانید که این یک تاکتیک دستکاری است. بایستید و به دانش خود اطمینان داشته باشید. به مردم اجازه ندهید که کارت متخصص اطراف شما را بازی کنند.

بی اعتباری عاطفی

اگر زمانی با کسی صحبت کردید و او شروع به کم اهمیت جلوه دادن تجربیات شما کرد، بدانید که او شما را دستکاری روانی می کند. گرفتاری در این ترفند آسان است. زیرا بیشتر مردم از این می‌ترسند که سربار باشند یا به نظر می‌رسند که در حال التماس توجه هستند. برخی از افراد تمایل دارند احساسات خود را باطل کنند و آن ها را به اهداف آسان تری برای این تاکتیک دستکاری تبدیل کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

افرادی که وانمود می کنند به شما اهمیت می دهند، هرگز نباید مشکلات شما را کاهش دهند. آن ها کسانی هستند که قرار است به شما کمک کنند، مهم نیست که مشکل شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد. اگر کسی شروع کرد طوری رفتار کند که انگار آن چه شما در حال گذراندن آن هستید مهم نیست، وقت آن است که بین خود فاصله بیندازید.

تجربیات شما و دستکاری روانی

برخی از راه‌هایی که از طریق آن‌ها تجربیات شما را کم اهمیت جلوه می‌دهند، مقایسه آن‌ها با مسائلشان است. چنین معناشناسی فقط شما را پایین می آورد و باعث می شود به جای تمرکز بر روی خودتان، روی شخص مقابل تمرکز کنید.

اجتناب از پاسخگویی

افراد مهربان همیشه وقتی دیگران را آزار می دهند، اذعان می کنند. علاوه بر این، آن ها سعی می کنند اشتباهات خود را برطرف کنند. اما دستکاری‌ها تا جایی که می‌توانند کمتر پاسخگو خواهند بود. آن ها هرگز تشخیص نخواهند داد که کار اشتباهی انجام داده اند، حتی اگر آشکارا آشکار باشد که انجام داده اند. این ممکن است به نظر دستکاری روانی نباشد، اما هدف آسیب رسانی به دیگران بدون عواقب است. این افراد تا آنجا پیش می روند که باعث می شوند شما در قبال لغزش های خود احساس مسئولیت کنید. آن ها چیزهایی از این قبیل خواهند گفت: “اگر شما اینقدر حساس نبودید، او به شما آسیب نمی رساند.” حتی ممکن است زمانی که آن‌ها اشتباه می کنند عذرخواهی کنید.

به خودتان اعتماد کنید اگر به درستی می دانید که آن ها گناهکار هستند و آن را نمی پذیرند، سرزنش نکنید.

شرمساری می تواند نشانه ای از دستکاری روانی باشد

یک دستکاری همیشه سعی می کند مسائل خود را بر قربانی خود فرافکنی کند. آن ها برای ایجاد احساس شرم و گناه به شما دست به اقدامات افراطی خواهند زد. به این ترتیب، احساس خواهید کرد که چیزی به آن ها مدیون هستید یا با ماندن به شما لطف می کنند. آن ها تصویر واضح خود را حفظ می کنند در حالی که اعتماد به نفس شما در حال نابودی است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

وقتی کسی شما را شرمنده می کند، فقط سعی می کند شما را کنترل کند. آن ها ممکن است طوری رفتار کنند که انگار شما نسبت به هر کاری که برای شما انجام داده اند ناسپاس هستید. این باعث می شود که احساس کنید به آن ها بدهکار هستید. همچنین تمرکز خود را از اشتباهات آن ها حذف می کند و آن را روی شما قرار می دهد. اگر احساس می‌کنید کسی در شما احساس شرم یا گناه می‌کند، به او شک نکنید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا