نشانه هایی که باید برای یک رابطه دچار شکست بجنگید

رابطه دچار شکست می تواند توسط زوجین کنترل شود. روابط اگر به درستی مدیریت شوند از پس هر مشکلی بر می آیند. روابط می تواند در زمان های مختلف دچار مشکلاتی سود. اما اگر هر دو فرد هم دیگر را بشناسند می توانند مشکلات را حل کنند. غافل از این که برخی از افراد نمی توانند این مشکلات را حل کنند. همان طور که موفقیت در روابط و زندگی نیازمند عوامل مختلفی است شکست نیز همین گونه است. روابط در روان شناسی تعاریف متفاوتی دارد.

روابط همیشه به معنای ایجاد ارتباط بین دو زوج مرد و زن نیست. خیلی اوقات رابطه های دوستی دو دختر یا دو پسر ممکن است در آینده زندگی فرد تاثیر گذار باشد. بنابراین بهتر است در انتخاب دوست بسیار هشیار باشید. دوست خوب و انتخاب دوست خوب قاعده و قوانین خاصی دارد که بسیاری از ما آن را می دانیم. خیلی ها هم قوانین را نمی دانند. خوشبختی از نظر هر فردی یک معنا و مفهومی دارد. شما نمی توانید دو شخص را پیدا کنید که تعریف آن ها از خوشبختی یکسان باشد.

خوشبختی و حل رابطه دچار شکست

خوشبختی یعنی این که شما بتوانید برای رسیدن به بهترین اتفاق در زندگی خود تلاش کنید. این تلاش ها باید به گونه ای باشد که افراد بتوانند از کوچک ترین چیز ها در زندگی خود لذت ببرند. در مقاله امروز می خواهیم ببینیم دلایل شکست روابط  چیست و البته پایان رساندن یک رابطه آیا می تواند برای مفید باشد یا خیر؟ در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با نشانه هایی که باید برای یک رابطه دچار شکست بجنگید با شما صحبت کنیم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر چه به نظر غیرقابل تصور می رسد، اما وقتی زن و شوهری به خود می بالند که اصلاً بحث نمی کنند، این چیز خوبی نیست. اغلب این اتفاق منعکس کننده این واقعیت است که هر دو نفر از تعارض اجتناب می کنند. آن ها ترجیح می دهند رفتار خود را تغییر ندهند یا مسائل دشوار را مطرح نکنند. در واقع بهتر است زوج‌ها ناراحتی‌های خود را ابراز کنند و راهی برای صحبت از طریق آن‌ها پیدا کنند تا این که اصلاً بحث و جدل نکنند.

در یک مطالعه اخیر، دانشمندان سبک ارتباطی تقاضا یا انصراف را در بین زوج ها تحلیل کردند. این سبک توصیف می کند که چه اتفاقی می افتد زمانی که یکی از طرفین در مورد چیزی مطالبه یا ناله می کند و شخص دیگر از رویارویی اجتناب می کند و کنار می رود.

مطالعات درباره رابطه دچار شکست

این مطالعه نشان داد که وقتی تحت فشارهای مالی افزایش یافته بود، این سبک تقاضا یا انصراف نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر این، با رضایت زناشویی کمتر نیز ارتباط داشت. اما آن چه شگفت‌انگیز بود این یافته جالب بود: زوج‌هایی که نشانه‌هایی از قدردانی را نشان می‌دادند بر این مشکل ارتباطی غلبه کردند. قدردانی باعث جلوگیری از شکست روابط می شود.

فقدان احترام و رابطه دچار شکست

زوج ها اغلب در مورد مسائل مختلف با هم اختلاف نظر دارند، اما مسائل مالی اغلب منشأ اختلاف هستند. مشکل آن‌ قدر نیست که آن ها به خرج کردن و پس‌انداز کردن در جهت مخالف یکدیگر نگاه می‌کنند، بلکه بیشتر در مورد نحوه مدیریت بحث‌های مربوط به پول است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

بنابراین، مهم است که شناسایی کنید که در طول یک درگیری در مورد پول یا هر موضوعی، چگونه با دیگری رفتار می کند. آیا شریک زندگی شما شوخ طبع است؟ آیا آن ها در این مورد با شما شوخی می کنند؟ یا شریک زندگی تان شما را پایین می آورد، رفتارش را تغییر می دهد و با تحقیر کامل با شما رفتار می کند؟ این ها نشانه های عدم احترام به یکدیگر است.

رابطه دچار شکست از نظر جان گاتمن

دکتر جان گاتمن، روانشناس مشهور و متخصص در زمینه ثبات ازدواج و احتمال طلاق، تحقیر را بزرگترین ویران کننده روابط می داند. او می گوید تحقیر بزرگترین پیش بینی کننده طلاق است. اگر شریک زندگی شما شما را مسخره می کند یا دارای رفتار خصمانه است، نشانه انزجار است. این عدم علاقه و احترام می تواند باعث شکاف جبران ناپذیری در یک رابطه شود. درگیری طلاق، سلامت روانی و جسمی را تحت فشار قرار می دهد.

تفاوت در اولویت ها

اگر متوجه شدید که فردی که با او قرار می گذارید یا فردی که مدتی با او بوده اید، تمایلات یا اهداف زندگی بسیار متفاوتی نسبت به شما دارد، ممکن است رابطه شما شروع به از هم پاشیدن کند.

اولویت ها در رابطه دچار شکست

اولویت های مختلف برای خود رابطه به عنوان مثال، پس از یک ماه قرار ملاقات، یک فرد اخیراً جدا شده ممکن است بخواهد یک سفر تفریحی سرگرم‌کننده با شما داشته باشد. با این حال، ممکن است آماده باشید تا در تعطیلات آینده خانواده خود را با عشق خود آشنا کنید و راه جدی تری را در پیش بگیرید.

اهداف مختلف زندگی

شاید هر دوی شما اهداف بلندمدت متفاوتی برای آینده داشته باشید. اگر زمانی را برای گفتگو در این مورد اختصاص نداده اید، متوجه شدن از این که رویاها و اهداف شریک زندگی شما با شما متفاوت است می تواند ناراحت کننده باشد.

مثالی در ارتباط با رابطه دچار شکست

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید به مدت پنج سال دیگر به دنبال شغلی بلندپروازانه در شهر باشید. در همین حال، شریک زندگی شما آماده است تا در سال آینده ساکن شود و در حومه شهر زندگی کند. وقتی نتوانید با هم سازش کنید یا با خوشحالی یک مسیر را دنبال کنید، شکست روابط در شما محتمل تر است.

داشتن اهداف متفاوت همیشه به این معنی نیست که رابطه شما محکوم به شکست است. برای مثال، این امکان وجود دارد که اهداف شما بر اهداف شخصی که با او هستید تأثیر بگذارد.

مطالعات درباره این زمینه

مطالعه‌ای که اخیراً در The Journals of Gerontology منتشر شد، وابستگی متقابل اهداف را در بین زوج‌ها بررسی کرد. این تحقیق که شامل 450 زوج بود، نشان داد که شرکا در درازمدت بر روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند.

نشانه هایی که باید برای یک رابطه دچار شکست بجنگید

رابطه دچار شکست دردناک، ناخوشایند و اغلب بسیار دشوار است. گاهی اوقات، ممکن است به راحتی احساس کنید که زمان تسلیم است، به خصوص زمانی که هر دوی شما می دانید که رابطه دچار شکست است. وقتی به نظر می رسد همه علائم نشان می دهد که باید رابطه تمام شود، چگونه می دانید که هنوز ارزش تلاش برای با هم ماندن را دارد؟ حقیقت این است که وقتی یکی از طرفین تصمیم می گیرد که دست از کار بکشد، یک رابطه کار نمی کند. در این‌جا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد باید رابطه دچار شکست است

مشکلات شما قابل حل هستند

یک قدم به عقب برگردید و به مشکلاتی که در روابط خود با آن روبرو هستید فکر کنید. اگر متوجه شدید که وقتی روی چیزهای مهم تمرکز می کنید، هر مشکلی که هر دو با آن مواجه می شوید قابل رفع و حل است، نشانه آن است که رابطه ای ارزش حفظ را دارد. در حال حاضر، برخی از مسائل وجود دارد که می تواند به این معنی باشد که یک رابطه دچار شکست ممکن است ارزش رفع آن را نداشته باشد. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سو استفاده
 • خیانت
 • دروغ گویی
 • دستکاری – اعمال نفوذ
 • اهداف ناسازگار
 • در حین دعوا زیاده روی کنید
 • عدم تمایل به اصلاح مسائل

اگر مشکلاتی که شما و شریک زندگی تان با آن روبرو هستید بزرگ نیستند، معمولاً به این معنی است که می توان آن‌ها را برطرف کرد.  و اگر هر دو غرور خود را کنار بگذارید و تلاش واقعی برای رشد با هم انجام دهید، می توانید رابطه دچار شکست را برطرف کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

احساس درونی شما نیز ممکن است بر سر شما فریاد بزند که هنوز هم می توانید آن را عملی کنید. به خودتان گوش دهید و به آن‌چه منطقی می دانید گوش دهید. اگر شما و شریک زندگیتان هر دو تمایل دارید که آن را به نتیجه برسانید و هیچ کدام از شما مشکلاتی ایجاد نکردید که به هیچ وجه قابل حل نیست، هنوز امیدی وجود دارد.

شما از نظر فیزیکی جذب یکدیگر هستید

در بسیاری از موارد، شرکای یک رابطه ممکن است وقتی از هم جدا می شوند، دیگر احساس جذابیت فیزیکی نسبت به یکدیگر نکنند. بسیاری از مردم علاقه را به عنوان بخش مهمی از یک رابطه غیرجنسی نادیده می گیرند. اما واقعاً می تواند تأثیر مثبتی بر ارتباط شما به عنوان یک کل داشته باشد.

اگر شما و شریک زندگیتان همچنان به یکدیگر علاقه دارید و می خواهید با یکدیگر صمیمی باشید، احتمالاً امیدی برای رابطه شما وجود دارد. اگر هر دو از همدیگر خسته شدید، اهمیت چندانی ندارد.

نکته

یکی دیگر از نشانه های مشابه این است که شما هر دو هنوز سعی می کنید برای یکدیگر خوب به نظر برسید. اگر سعی می کنید جذاب به نظر برسید، برای شما سخت است که از ظاهر یکدیگر لذت نبرید.

برای حل رابطه دچار شکست شما سالم مبارزه می کنید

بله، دقیقاً در این لحظه از زمان، از آنجایی که هر دو با ناامیدی بر سر یکدیگر فریاد زدید، احتمالاً از یکدیگر متنفر هستید. اما حتی در شدیدترین دعواهای خود، همچنان به احترام یکدیگر احترام می گذارید. این بدان معناست که شما و شریک زندگیتان:

 • به یکدیگر توهین کنید
 • شخصی شوید
 • اگر طرف مقابل به حرف شما گوش ندهد، تهدید کنید که آن جا را ترک خواهید کرد
 • علائم خشونت کلامی یا فیزیکی را نشان دهید
 • تهدید به خودآزاری یا خودکشی
 • بر سر هم فریاد بزنید
 • عقاید یا احساسات طرف مقابل را بی اعتبار کنید

در عوض، وقتی با رابطه دچار شکست می جنگید، شما:

 • با هم در برابر مشکل مبارزه کنید
 • به آن‌چه طرف مقابل می گوید گوش دهید
 • واضح است که مشکل چیست
 • در مسیر خود بمانید و مصمم به حل مشکل باشید
 • سعی کنید ارتباط موثر برقرار کنید
 • اگر نیاز دارید استراحت کنید
 • به دنبال مصالحه باشید

شما به اشخاص دیگر اهمیت نمی دهید

به این فکر کنید که اگر شما و شریک زندگی تان از هم جدا شوید یا به رابطه خود پایان دهید چه اتفاقی می افتد. هیچ کدام از این‌ها شما را هیجان زده نمی کند؟ آیا از تفکر با کسی دیگر امتناع می ورزی؟ این نشانه آن است که شما باید برای یک رابطه دچار شکست بجنگید. این نشان می دهد که با وجود همه مشکلات شما، شریک زندگی شما می خواهید با او باشید. شما نمی توانید شخص دیگری را در کنار خود تصور کنید.

نکته

توجه داشته باشید که این نباید به طور کلی ناشی از ترس از مجردی باشید. این نباید در مورد اضطراب ناشی از خروج از یک رابطه امن باشد. در عوض، باید در مورد عدم علاقه شما به طور کلی به افراد دیگر باشد، حتی اگر آن‌ها ویژگی هایی داشته باشند که شریک زندگی شما فاقد آن است.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا