فرآیند درمان اولیه چیست؟

فرآیند درمان اولیه یکی از موارد مهم در دنیای روان شناسی است. روش های درمانی هر مشاور می تواند بسته به نوع شخصیت افراد متفاوت باشد. هیچ دو بیماری که دچار اختلالات روانی مثل افسردگی هستند نحوه درمان یکسانی ندارند. بنابراین خیلی از زمان ها می بینیم که شخصی برای درمان ممکن است به دارو نیاز داشته باشد اما از آن سمت یک بیمار دیگر با جلسات روان درمانی بهبود می یابد. اما بهترین کار این است که در کنار دارو درمانی روان درمانی هم وجود داشته باشد. همیشه شنیده ایم که عواملی مثل اضطراب یا افسردگی می تواند سلامت روان را تحت تاثیر قرار دهد. امروز می خواهیم ببینیم که آیا درمان اولیه می تواند ثمراتی برای سلامتی روان انسان ایجاد کند.

گاهی اوقات ما خیلی از افراد را در جامعه می بینیم که حتی در بهترین شرایط هم ناامید هستند. این موارد می تواند به علت فشار های زیادی در زندگی باشد. پزشکان و روان شناسان می گویند که اتفاقات ناگوار بسیار خطرناک و آسیب زا است. متاسفانه خیلی از افراد و پدر مادران به این تجربیات اهمیتی نمی دهند. کوچک ترین حرکت یا رفتار اشتباهی می تواند آینده کودک را دچار مشکل کند. یکی از رفتارهایی که در آینده افراد بسیار تاثیر گذار است عدم مدیریت رفتار با آن ها است. هر چیزی باید در حد تعادل خودش اتفاق بیفتد. در ادامه می خواهیم ببینیم که فرآیند درمان اولیه چیست؟

سلامت روان و فرآیند درمان اولیه

این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا فرد بتواند رفتار خود را مدیریت کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با فرآیند درمان اولیه چیست، صحبت کنیم.

درمان اولیه چیست؟

درمان اولیه نوعی روان درمانی است که بر کمک به افراد در ارتباط با عمیق ترین عواطف و احساسات تمرکز دارد. هدف از درمان اولیه کمک به افراد برای حل مسائل روانشناختی با اجازه دادن به آنها برای بیان عواطف و احساسات خود در یک محیط امن و حمایتی است. درمان اولیه در دهه 1960 توسط دکتر آرتور جانوف، روانشناس و روانکاو ایجاد شد. یانوف در کتاب خود “فریاد اولیه” نظریه خود را در مورد درمان اولیه بیان کرد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

نظریه جانوف این است که مسائل روانی ناشی از عواطف و احساسات سرکوب شده است. او معتقد است که این احساسات سرکوب شده می تواند باعث بروز انواع مشکلات روانی از جمله اضطراب، افسردگی و خشم شود. نظریه یانوف همچنین بیان می کند که درد سرکوب شده از زندگی یک فرد می تواند به علائم فیزیکی مانند زخم، سردرد و آسم تبدیل شود. به گفته یانوف، درد روانی به حوادثی در زندگی افراد برمی‌گردد که برای آن‌ها آنقدر آسیب‌زا بود که نمی‌توانستند کاملاً خودآگاه خود را بپذیرند یا در خود ادغام کنند. حوادث می تواند شامل آزار جسمی یا عاطفی، غفلت، یا یک رویداد آسیب زا مانند جنگ باشد.

اعتقادات نظریه پردازان مختلف در ارتباط با این زمینه

جانوف معتقد بود که تنها راه حل مشکلات روانی بیان عواطف و احساسات سرکوب شده است. نظریه یانوف این است که افراد برای درمان و حل مسائل روانی خود باید این احساسات سرکوب شده را رها کنند. در درمان اولیه، افراد تشویق می شوند تا افکار و احساسات خود را آزادانه در یک محیط امن و حمایتی بیان کنند. این می تواند شامل صحبت کردن، گریه کردن، فریاد زدن یا ایجاد صدا باشد. در طی این فرآیند، افراد تحت درمان تشویق می‌شوند تا به رهایی از احساسات سرکوب‌شده‌ای که ممکن است تجربه می‌کنند، توجه دقیق داشته باشند.

تکنیک های اولیه درمانی

در حالی که هیچ “تکنیک” رسمی برای درمان اولیه وجود ندارد، مراحل خاصی وجود دارد که احتمالاً از طریق آن ها روند درمانی را اجرا خواهید کرد. این مراحل شامل موارد زیر است:

رگرسیون

در رگرسیون، حوادث آسیب زای گذشته را دوباره در زندگی خود تجربه خواهید کرد. ممکن است برخی از همان  احساساتی را که در این حوادث داشتید تجربه کنید. در طول این مرحله، مهم است که به خود اجازه دهید هر خاطره یا احساسی را که در حال حاضر برای شما ایجاد می شود، احساس کنید.

The Release

در The Release، شما تشویق می شوید که احساسات و عواطف خود را در حین ظهور بیان کنید. این می تواند شامل صحبت با یکدیگر ، فریاد بر سر هم، گریه یا ایجاد صدا باشد. گاهی اوقات ممکن است در این مرحله احساس ناراحتی یا حتی ترسناک شود. احتمالاً آزاد شدن احساسات سرکوب شده ای را که در طول زندگی در بدن شما ذخیره شده است، تجربه خواهید کرد.

ادغام

فرآیند درمان اولیه چیست؟

در ادغام، شما شروع به پیوند میان بخش ها و اتفاقات داستان زندگی خود خواهید کرد. این زمانی می‌تواند زمانی باشد که بین رویدادهای مختلف زندگی‌تان و تأثیر آن ها بر شما ارتباط برقرار کنید. همچنین ممکن است خود و دیگر افراد را به خاطر اشتباهاتی که در گذشته ایجاد شد ببخشید. این کار باعث آرامش شما خواهد شد.

Resolution

در Resolution، شما در مورد مسائلی که در درمان اولیه در مورد آن ها تحقیقات به َعمل می آید مطالعات زیادی انجام دهید. با بررسی این مطالعات ممکن است متوجه شوید که اکنون می توانید آزادانه تر و بدون بار درد عاطفی حل نشده زندگی کنید.

درمان اولیه با چه چیزی می تواند کمک کند

این درمان  برای کمک به افرادی با طیف گسترده ای از مسائل، از جمله مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی و خشم استفاده می شود. همچنین ممکن است برای درمان علائم فیزیکی که تصور می‌شود ناشی از احساسات سرکوب‌شده هستند استفاده شود. علائم  بهبودی و درمانی با این فرایند شامل زخم، سردرد، کمردرد، آسم، کهیر و حتی سرطان است. درمان اولیه ممکن است برای کمک به بهبودی افراد از مشکلات دوران کودکی، به ویژه موارد سوء استفاده استفاده شود. این می تواند شامل آزار جسمی یا عاطفی، سوء استفاده جنسی یا بی توجهی باشد. درمان اولیه ممکن است برای کمک به بزرگسالان استفاده شود تا خاطرات حوادثی را که از دوران کودکی سرکوب کرده‌اند حل کنند. این می تواند شامل مواردی مانند مرگ والدین، آزار جسمی یا عاطفی یا بی توجهی باشد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

همچنین ممکن است از درمان اولیه برای کمک به افراد در پردازش رویدادهای آسیب زا در زندگی بزرگسالی استفاده شود. برخی از آسی های این فرآیند می تواند شامل تغییرات بسیاری در زندگی، طلاق، مرگ یکی از اعضای خانواده یا دوست، اخراج از شغل یا هر رویداد آسیب زا دیگری باشد. برخی از افراد برای کمک به مقابله با احساساتی که در این مواقع استرس زا تجربه می کنند، به درمان اولیه می پردازند.

مزایای درمان اولیه

فرآیند درمان اولیه چیست؟

مزایای درمان اولیه عموماً در ادبیات علمی ارزیابی نشده است. به همین دلیل، درک این نکته مهم است که مزایای پیشنهادی درمان اولیه که در زیر برای شما نشان می دهیم ماهیت نظری دارند و با شواهد تحقیقاتی کافی پشتیبانی نشده اند:

از تسکین پس از بیان عواطف و احساسات خود

آن ها ممکن است احساس کنند که بالاخره برخی از مسائلی را که سال ها برایشان دردسر ایجاد می کرد حل کرده اند. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که قادر به حل خاطرات آسیب زا هستند که از دوران کودکی با آنها زندگی می کردند. این می تواند برای افرادی مفید باشد که قبل از درمان اولیه احساس راحتی نمی کردند در مورد حوادث خاص صحبت کنند، یا احساسات پیرامون خود را به طور کامل پردازش نکرده اند.

درمان اولیه همچنین ممکن است به افراد کمک کند تا رویدادهای اخیری را که ممکن است باعث درد در زندگی آنها شده است، مانند طلاق یا مرگ یکی از عزیزانشان پردازش کنند. این نوع درمان می تواند به افراد کمک کند تا با احساساتی که دارند کنار بیایند و شروع به حرکت از رویداد کنند.

چیزهایی که باید در این نوع روش نظر بگیرید

این درمان برای همه مناسب نیست. برخی از افراد ممکن است فرآیند ابراز عواطف و احساسات خود را بسیار دشوار یا ناراحت کننده بدانند. مهم است که به خاطر داشته باشید که درمان اولیه یک تجربه شخصی است و آن چه برای یک فرد مؤثر است ممکن است برای دیگری مؤثر نباشد.

اگر به درمان اولیه فکر می کنید، مهم است که با یک درمانگر صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر. هر درمانگری در درمان اولیه ماهر نیست، بنابراین باید مطمئن شوید که فردی که انتخاب می‌کنید در این زمینه تجربه دارد. همچنین می‌توانید درباره مدت زمانی که ممکن است یک جلسه طول بکشد و چه چیزی از این تجربه انتظار دارید صحبت کنید. جلسات درمانی اولیه معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. افرادی که در درمان اولیه شرکت می کنند ممکن است پس از هر جلسه متوجه کاهش تنش شوند. زیرا فرآیند ابراز احساسات و عواطف تأثیری مشابه تمرینات بدنی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا