علم امروزی توضیح می دهد که چرا نیاز زنان به خواب بیشتر از مردان است.

نیاز زنان به خواب می تواند به علت نوع ذهنیتی که دارند و نوع هورمون های آن ها بیشتر باشد. خواب اصل مهمی در ایجاد آرامش هنگام طول روز است. همچنین برای برنامه ریزی و فعالیت های روزانه شما نیز مناسب است. روان شناسان روش های مختلفی را برای خواب ایده آل کودکان ایجاد کرده اند. یکی از این راه ها استفاده از یک برنامه خواب مناسب است. خواب مناسب می تواند تاثیر بسیار خوبی برای افراد داشته باشد. خواب برای همه افراد مهم است.

برای مثال برخی از افراد هستند که در طول زندگی خود دارای خواب کم یا خواب بیش از حد هستند اما باید این نکته را در نظر داشت که خواب کافی چگونه می تواند به سلامتی بدن کمک کند. در روان شناسی این گزینه مهم است که افراد بتوانند خواب مورد نیاز خود را داشته باشند. در روان شناسی برای هر امری توضیحاتی داده شده است. در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید.

اختلالات روانی بدون داشتن برنامه برای نیاز زنان به خواب

یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. پیشرفت کردن در زندگی بسیار مهم است و نیازمند تلاش هایی در بخش های مختلف زندگی است. این نکته را باید بدانید که خواب کافی می تواند باعث پیشرفت فعالیت شما هم بشود. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با علم امروزی توضیح می دهد که چرا نیاز زنان به خواب بیشتر از مردان است، صحبت کنیم.

چگونه وجود یک برنامه خواب منظم نیاز زنان به خواب را بهبود می بخشد؟

امروزه بسیاری از افراد از کم خوابی مزمن رنج می برند. این مشکل تا حدی ناشی از این واقعیت است که بسیاری از آن‌ها برنامه خواب منظم ندارند. البته بسیاری از عوامل دیگر در اپیدمی بی خوابی نقش دارند. این متغیرها عبارتند از استرس، ناتوانی در آرام کردن ذهن، عادات غذایی ناسالم و موارد دیگر. با این حال، داشتن یک برنامه منظم خواب می تواند به بهبود زندگی و سلامت شما کمک کند. این عادت مقابله با موقعیت های استرس زا را آسان تر می کند. چند شب بی قراری ضرری ندارد.

اما هنگامی که به یک اتفاق عادی تبدیل می شود، می تواند به روش های طولانی مدت بر سلامت شما تأثیر بگذارد. مردم در سراسر جهان از بی خوابی رنج می برند. به دلیل افزایش تکنولوژی و استرس های زندگی، به نظر می رسد بسیاری از ما نمی توانیم مغز خود را خاموش کنیم. آمار ثابت می کند که ما به یک برنامه خواب منظم نیاز داریم.

آمار برنامه خواب منظم برای نیاز زنان به خواب

به گفته انجمن خواب، در این‌جا چند آمار در مورد بی خوابی آورده شده است.

  • نزدیک به 70 میلیون نفر در کشورهای اروپایی از اختلال خواب رنج می برند
  • بی خوابی شایع ترین اختلال خواب است که حدود 30 درصد از بزرگسالان به بی خوابی کوتاه مدت مبتلا هستند.
  • حدود 10 درصد از بزرگسالان بی خوابی طولانی مدت دارند
  • تقریبا 40 درصد از مردم آنقدر کم خواب هستند که در طول روز به خواب می روند

نکته ای در ارتباط با نیاز زنان به خواب

حدود 5% گزارش می دهند که هنگام رانندگی به خواب می روند (خطرناک ترین پیامد بی خوابی)

مطالعات نشان می دهد 35 درصد از بزرگسالان کمتر از 7 ساعت در شب می خوابند که حداقل توصیه شده برای بزرگسالان است. به نظر می رسد گروه های سنی خاصی گزارش می دهند که خواب کمتری دارند:

  • 37 درصد از افراد 20 تا 39 ساله کمتر از 7 ساعت می خوابند
  • ۴۰ درصد از افراد ۴۰ تا ۵۹ ساله مشکلات خواب را گزارش می‌کنند

ساعت خواب ثابت و برنامه خواب منظم

بر اساس داده‌های Sleep Cycle، به نظر می‌رسد که مردم در سراسر جهان با نرخ فزاینده‌ای از بی‌خوابی رنج می‌برند. تحقیقات آنها نشان می دهد که دیگر هیچ کشوری 8 ساعت خواب ثابتی ندارد.

نحوه برنامه خواب منظم برای نیاز زنان به خواب

در این‌جا نحوه برنامه خواب منظم می تواند سلامت شما را تقویت کند و از بی خوابی جلوگیری کند:

انسان ها برای انجام بهترین عملکرد خود به روال و ساختار نیاز دارند. از این گذشته، ما تکامل یافته ایم تا با طلوع خورشید بیدار شویم و در هنگام غروب به خواب برویم و به نظر می رسد دنیای مدرن این چرخه ظریف را مختل کرده است. بدن ما بسیار گیج شده و با آن‌چه که واقعاً برای رشد به آن نیاز دارد، ارتباطی ندارد، و ما می‌توانیم این را با افزایش تعداد زیادی از بیماری‌ها ببینیم. با این حال، همه چیز با اصول اولیه شروع می شود. بنابراین اگر بتوانید ریتم شبانه روزی خود را مجدداً تنظیم کنید، این به همه چیز کمک می کند تا سر جای خود قرار گیرد.

ارتباط بین عدم برنامه خواب منظم برای نیاز زنان به خواب و بیماری های متابولیک

ابتدا، اجازه دهید در مورد اینکه چگونه برنامه خواب نامنظم می تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد صحبت کنیم. یک مطالعه در Diabetes Care نشان داد که فقدان یک برنامه روتین قبل از خواب و الگوهای خواب ناسازگار می تواند منجر به سندرم متابولیک شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. بر اساس این تحقیقات، خطر ابتلا به سندرم متابولیک در افراد با افزایش یک ساعته تغییر در مدت زمان خواب از شب تا شب، 27 درصد افزایش می‌یابد. همچنین با هر یک ساعت افزایش تغییرپذیری زمان خواب، 23 درصد افزایش یافت.

علم امروزی توضیح می دهد که چرا نیاز زنان به خواب بیشتر از مردان است.

خواب به سلول های بدن انرژی می بخشد، مواد زائد را از مغز پاک می کند و از یادگیری و حافظه حمایت می کند. حتی در تنظیم خلق و خو، اشتها و میل جنسی نقش حیاتی دارد.  آریانا هافینگتون، خواب را «مسئله فمینیستی بعدی» می‌نامد. همچنین استدلال می‌کند که نیاز زنان به خواب و کمبود آن «بر قضاوت، خلاقیت و توانایی آن‌ها برای درک پتانسیل‌هایشان تأثیر می‌گذارد. در سال 2007، خانم هافینگتون در میان فشارهای ایجاد برند رسانه ای خود، از فرط خستگی آسیب دید.

نکته

هورنای، متخصص برجسته علوم خواب در بریتانیا، استدلال می کند که زنان نسبت به مردان به خواب بیشتری نیاز دارند. او می گوید به طور متوسط ​​20 دقیقه بیشتر نیاز زنان به خواب بیشتر است. همه چیز به نحوه استفاده زنان از مغزشان برمی گردد.

خوب، پس همه ما می دانیم که مغز زن و مرد نمی تواند متفاوت تر از این باشد. به گفته دکتر هورنای، عملیات اجرایی مغز – برنامه ریزی، توجه و سازماندهی – در زنان بسیار منحصر به فرد عمل می کند.

تمایل به انجام چند کار در زنان

زنان تمایل به انجام چند کار دارند – آن‌ها کارهای زیادی را به یکباره انجام می دهند و انعطاف پذیر هستند. بنابراین بیشتر از مردان از مغز واقعی خود استفاده می کنند. به همین دلیل، نیاز آن‌ها به خواب بیشتر است.» هورنای می‌گوید: «هرچه بیشتر از مغز خود در طول روز استفاده کنید، نیاز به بهبودی بیشتری دارد و در نتیجه به خواب بیشتری نیاز دارید.»

زنان به اندازه کافی خواب را دریافت نمی کنند

طبق بنیاد ملی خواب (NSF)، «در حالی که نیاز زنان به خواب نسبت به مردان بیشتر است، بسیاری از آن‌ها به میزان مناسبی نمی‌خوابند». و در واقع، تنها چیزی که نیاز است چند آمار برای اثبات یافته های NSF است. به گفته دکتر کیمبرلی بابسون، محقق برجسته خواب و مدافع خواب، زنان دو برابر بیشتر از مردان از بی خوابی رنج می برند. مغز زنان نیز بیشتر از مردان تمایل به «پیر شدگی» دارد: هورنای می گوید: «یک زن 75 ساله معمولی دارای سن مغزی مشابه با یک مرد 70 ساله است.

چرا زنان بیشتر از مردان به خواب نیاز دارند؟

عصب شناسی توضیح می دهد که چرا نیاز زنان به خواب بیشتر است؟

NSF همچنین چندین عامل دیگر را ذکر می کند که ممکن است بر کمیت و کیفیت خواب زنان تأثیر بگذارد:

– از آنجایی که زنان از لحاظ چیه ژنتیی کوچکتر از مردان هستند، احتمال بیدار شدگی و حرکت در اطراف تخت بیشتر است. (زمانی که از خواب بیدار می شوند، دوباره به خواب رفتن برای زنان بسیار دشوارتر از مردان است.)

  • – یائسگی باعث گرگرفتگی می شود که خواب را مختل می کند.
  • – بارداری به دلیل وزن و موقعیت اضافی جنین می تواند خواب را دشوار کند.
  • – نگرانی در مورد مشکلات در زنان شایع تر است. که ممکن است با افزایش فعالیت در نواحی اجرایی مغز توضیح داده شود.

مطالعاتی در ارتباط با این زمینه

مطالعه دکتر هورنای نشان داد که 18 درصد از زنان “ادعا می کنند که حداقل پنج روز در هفته خواب بدی دارند.” فقط 8 درصد از مردان همین ادعا را داشتند.

اثرات چند وظیفه ای و نیاز زنان به خواب

شکی نیست که زنان با ذهنیت همزمان چندین کار با هم بهتر از مردان هستند. با این حال، دانشمندان علوم اعصاب بارها نشان دادند که کارایی این روش های چند وظیفه ای بسیار کمتر از تمرکز روی یک کار است. همچنین، چندوظیفه ای ذخایر انرژی شناختی را خیلی سریعتر از بین می برد و اغلب منجر به “فرار مغزها” می شود.

نکته

دکتر دانیل لویتین، استاد علوم اعصاب رفتاری در دانشگاه مک گیل می‌گوید: «(چند وظیفه‌ای) هزینه‌های بیولوژیکی دارد که باعث می‌شود خیلی سریع‌تر از زمانی که توجه خود را روی یک چیز متمرکز کنیم، احساس خستگی می‌کنیم. خسارات بیولوژیکی که چندوظیفه ای بر نیاز زنان به خواب می گذارد نیز تمام نیست.

دکتر لوتین بیان می‌کند که افراد: (الف) مواد غذایی پر خطر بیشتری می‌خورند و (ب) وقتی بیش از یک کار را همزمان انجام می‌دهند، کافئین بیشتری می‌نوشند. «اغلب چیزی که در آن لحظه به آن نیاز دارید کافئین نیست، بلکه فقط یک استراحت است. لوتین می افزاید: اگر هر چند ساعت یک بار به طور منظم استراحت نمی کنید، مغز شما آسیب خواهد دید

اولویت بندی خواب برای زنان

در حالی که دکتر هورن و سایر دانشمندان علوم اعصاب بر این امر که زنان باید اولویت‌بندی خواب خود را داشته باشند، قاطعانه هستند،. اما ادعا نمی‌کنند که مردان به خواب کمتری نیاز دارند. در واقع، مردانی که مشاغل پرفشار و پیچیده کار می کنند ممکن است به استراحت بیشتری نیاز داشته باشند.

نکته

در حالی که زیست شناسی ممکن است همیشه در کیفیت خواب یا نیاز زنان به خواب نقش داشته باشد. اما عادات سبک زندگی به همان اندازه مهم هستند.

NSF راه‌های مختلفی را برای بهبود «بهداشت خواب» توصیه می‌کند: در این‌جا چند روش خوب بهداشت خواب بیان خواهد شد:

– یک یا دو ساعت قبل از خواب از مصرف مواد محرک خودداری کنید.

– حداقل 10 دقیقه در روز ورزش هوازی انجام دهید.

– یک برنامه منظم و آرامش بخش قبل از خواب (دوش آب گرم، حرکات کششی و غیره) ایجاد کنید.

– به اندازه کافی در معرض نور طبیعی قرار بگیرید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا