روانشناسی علت خیانت مردم در رابطه را می گوید

خیانت مردم در رابطه علت های مختلفی دارد. روانشناسان سعی دارند با بررسی رفتار های مختلف علت این امر را دریابند. خیانت یکی از بدترین اتفاقات در یک رابطه است. گاهی اوقات این واکنش های عاطفی جای منطق را در ذهن ما می گیرند. شوک های روانی مختلفی در دنیای روان شناسی وجود دارد. برخی از این شوک ها مثل شوک عاطفی هنگام خیانت می تواند آسیب زا باشد.

همان طور که می دانید آزار عاطفی در دوران ازدواج باعث ایجاد اختلالات روانی می شود. طوری که حتی این شخص در آینده در ازدواج خودش دچار مشکلاتی خواهند شد. نحوه درمان آزار عاطفی در دوران ازدواج نیز متفاوت است. گاهی اوقات ژنتیک خانوادگی می تواند این مشکل به به وجود بیاورد. اما موضوع مهم این است که این گونه افراد چه فشار های روانی را در جوامع متحمل می شوند. روان شناسان نظریه های مختلفی برای برخورد با این گونه افراد ارائه داده اند. یکی از مواردی که در دنیای امروز مورد بحث است مراحل بازیابی عاطفی است.

مراحل بازیابی عاطفی و خیانت مردم در رابطه

در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با روانشناسی علت خیانت مردم در رابطه را می گوید، صحبت کنیم.

مراحل بازیابی عاطفی بعد از خیانت مردم در رابطه

وقتی در یک رابطه هستید، به وفاداری امیدوارید. با این حال، خیانت بیشتر از آن‌چه که ما بخواهیم اعتراف کنیم اتفاق می‌افتد و می‌تواند بر مراحل بازیابی عاطفی شما تأثیر بگذارد. یافتن راهی برای بهبود عاطفی برای حرکت رو به جلو و غلبه بر آسیب های روانی ضروری است. تجربه خیانت در رابطه خود یکی از سخت ترین چیزهایی است که تا به حال از سر گذراندید. اگرچه می توانید بر آن غلبه کنید، اما این روند آسان نخواهد بود. شما باید تصمیم بگیرید که چگونه قدم بعدی را بردارید، اما همچنین باید بر بهبود عاطفی تمرکز کنید.

اتفاقات در آینده و تاثیر آن بر مراحل بازیابی عاطفی

مهم نیست که در آینده چه کاری انجام دهید، حرکت به جلو ضروری است. شما باید خشم را رها کنید و موقعیت خود را به عنوان یک شروع جدید در نظر بگیرید. ممکن است در ابتدا حرکت رو به رشد غیرممکن به نظر برسد، اما می توانید آن را محقق کنید. اگر شریک زندگی شما خیانت کرد، باید سلامت جسمی و روحی خود را بر هر چیز دیگری ترجیح دهید. حتی اگر فقط به چیزی مشکوک هستید، فوراً شروع به اولویت بندی خود کنید. وقتی خود را در اولویت قرار دهید، مسیر بهبود عاطفی را از تقلب شروع خواهید کرد.

چند قدم برای مراحل بازیابی عاطفی پس از خیانت مردم در رابطه

خیانت می تواند به شدت احساسات شما را تغییر دهد و غلبه بر موقعیت را سخت کند. این تجربه درهم شکسته است زیرا هر چقدر هم که بخواهید نمی توانید آن را خنثی کنید. بعلاوه، روند سوگواری می تواند طولانی و سخت باشد، به خصوص اگر خاطرات خوب زیادی برای یادآوری وجود داشته باشد. با این حال، راه‌هایی وجود دارد که می‌توان با آن مقابله کرد و درد کمتری را تجربه کرد. این مراحل بازیابی عاطفی می تواند به شما در بهبود عوامل ناشی از خیانت کمک کند و به شما کمک کند راه خود را ادامه دهید.

دوباره کشف کنید که چه کسی هستید

خیانت مردم در رابطه می تواند عزت نفس فرد آسیب گر را کاهش دهد. بنابراین زمانی را برای کشف مجدد اینکه چه کسی هستید اختصاص دهید. سرگرمی‌ها و علایقی را که در طول رابطه‌تان برای آن‌ها وقت نگذارید، بررسی کنید. روی چیزهایی تمرکز کنید که به شما احساس اعتماد به نفس و اطمینان می دهد. زیرا به شما کمک می کند زودتر خودتان را کشف کنید. چیزهایی را در زندگی خود در نظر بگیرید که باعث می شود بیشتر احساس کنید شبیه خودتان هستید. ممکن است آشپزی، گذراندن وقت با عزیزان، رقص یا هر چیز دیگری باشد که از آن لذت می برید. پر کردن زندگی خود با این تجربیات مثبت می تواند به شما کمک کند تا به راه خود ادامه دهید و خود را دوباره کشف کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

ایجاد ارتباطات جدید با کشف مجدد شخصیت خود می تواند به شما کمک کند تا معنای زندگی خود را خارج از رابطه پیدا کنید. ماندن در یک رابطه تنها چیز معنادار در زندگی نیست، و زمانی که خود را در زمینه های دیگر سرمایه گذاری کنید، احساس بهتری خواهید داشت.

به خود زمان دهید و مهربانی را به خودتان هدیه کنید

شما می توانید از فرآیند خیانت مردم در رابطه بهبود پیدا کنید، اما همچنان هنگام فکر به آن درد را تجربه می کنید. ممکن است برای مدتی دردناک باشد، بنابراین به خود فرصت دهید تا با مراحل بازیابی عاطفی بر آن غلبه کنید و درد را رها کنید. درمان فرآیندی است که زمان‌های متفاوتی را برای همه می‌طلبد، بنابراین صبور باشید و در این راه به خود لطف ببخشید.

برای جلوگیری از خیانت مردم در رابطه با یک مشاور حرفه ای صحبت کنید

احساساتی که با بهبود عاطفی همراه می شود، شدید و سنگین هستند. گاهی اوقات فراتر از آن است که شما به تنهایی از عهده آن برآیید، و یک درمانگر می تواند به شما در انجام آن کمک کند. با دریافت کمک، می توانید مطمئن باشید که به روشی سالم پیش می روید. یک متخصص می تواند به شما توصیه هایی خاص برای مراحل بازیابی عاطفی  بدهد. اگر در افکار خود گم شوید، یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا از طریق آن ها کار کنید.

برای بخشش تلاش کنید

شما می توانید بدون حضور در رابطه، کسی را به خاطر خیانت ببخشید، بنابراین این مرحله برای همه مفید است. اگر تصمیم به ماندن دارید، می خواهید ببخشید و روی بازسازی رابطه خود کار کنید. با این حال، اگر تصمیم به ترک رابطه دارید، بخشش به همان اندازه مهم است. بخشش زمان می برد، بنابراین در این فرآیند عجله نکنید و فرض کنید که به طور خودکار اتفاق می افتد.

روانشناسی علت خیانت مردم در رابطه را می گوید

زمانی که افراد در هر عرصه ای خیانت می کنند، ارزش خود را کم می کنند. این کار با تضعیف اعتمادی که به توانایی خود برای موفقیت و توانایی خود دارند، عزت نفس و روابط خود با دیگران را تهدید می کنند.  خیانت مردم در رابطه فوق العاده رایج است. جان هوارد، درمانگر و دانشمند علوم رفتاری، ادعا می کند که 50 درصد از افراد در یک رابطه به همسر خود خیانت می کنند. شاید نه چندان تصادفی، نرخ طلاق نیز حدود 50 درصد است.

 نکته

بنابراین، چرا مردم در وهله اول خیانت می کنند (و طلاق می گیرند)؟ خب، بسیاری از دانشمندان علوم اجتماعی و متخصصان روابط بر این باورند که تک‌همسری – تعهد به یک نفر – برخلاف تفکر خیانت مردم در رابطه است. فرانکلین پورتر، از زبان یک زوج درمانگر می گوید:

«من احساس نمی‌کنم که در یک رابطه تک همسری باشم. از نقطه نظر تکاملی، مردان به گونه‌ای هستند که با چندین زن ارتباط برقرار می کنند تا این گونه رشد کنند.» پورتر در ادامه توضیح می‌دهد که انسان‌ها علی‌رغم میل ذاتی به «جستوجوی عق واقعی خود» شروع به زندگی مشترک کردند.

تکامل و چرایی خیانت مردم در رابطه

در کنار تکامل، دانشمندان کمی بیشتر به “چرایی آن؟” پرداختند. در مطالعه اخیر روانشناسی بیان شد که نیازهای جنسی، پشت تمام خیانت ها وجود دارد. به گفته تیم تحقیقاتی، در این‌جا چند دلیل متداول برای خیانت مردم در رابطه وجود دارد:

فقدان عشق

جای تعجب نیست که تعداد زیادی از خیانتکاران می گویند که از عشق شریک زندگی خود دور شدند. در حالی که ممکن است ساده به نظر برسد، اما به عنوان بهانه نیز استفاده شود. علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که علت دیگری – فقدان ارتباط، کسالت، عدم جذابیت – نیز در رابطه وجود داشته باشد.

تعهد کم (“من به شریک زندگی خودم متعهد نبودم.”)

حقیقت این است که برخی افراد با یک نگرش بی بند و بار وارد رابطه می شوند. برای آن ها، کلمه “رابطه” دلالت بر چیزی دیگر دارد. البته مشکل زمانی است که طرف مقابل با این دیدگاه بی‌علاقه همراه نباشد. ناگفته نماند که سطوح تعهد با شادی در رابطه منطبق است.

خیانت مردم در رابطه به دلایل احترام به یکدیگر

روابط جنسی نیز ممکن است به تقویت عزت نفس اولی کمک کند. مردان و زنانی که به دلایل مختلف دست به خیانت می زنند (اغلب به اشتباه) دچار فکر اشتباه هستند. آن ها فکر می کنند که رابطه جنسی با شخص دیگر ممکن است کمی اعتماد به نفس را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. افراد دیگر برای افزایش اعتبار اجتماعی خود دست به خیانت می زنند. خیانت مردم در رابطه برای جلب نظر اجتماعی مطلوب در میان بزرگسالان جوان‌تر رایج‌تر است، اگرچه در گروه‌های مسن‌تر نیز رخ می‌دهد.

عوامل موقعیتی (“من سردرگم بودم)

بعد از همه مراحل مهم ترین مرحله خیانت یعنی “عوامل” موقعیتی وجود دارد. فرد مکان اشتباه در زمان اشتباه در حالی که احتمالاً کار اشتباه را انجام می دهد. الکل و برخی داروها باعث کاهش این فرآیند می شوند. به طور قابل پیش بینی، احتمال انتخاب نامناسب و خیانت مردم در رابطه در چنین شرایطی بسیار بیشتر است.

اثرات خیانت مردم در رابطه

با توجه به اثرات خیانت، عوارض روانی – و در بسیاری از مواقع جسمی – مخالفت زیادی را به دنبال ندارد. به زبان ساده، خیانت می تواند برای یک یا هر دو فرد مخرب باشد. مطالعه‌ای که در مجله روابط اجتماعی و شخصی منتشر شد. ام. رزی شروت از دانشگاه نوادا در رنو، “ارتباط بین سلامت روان هنگامخیانت مردم در رابطه و رفتارهای مخرب سلامتی را پیدا کرد. در مورد اولی، قربانیان در معرض خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به اضطراب و افسردگی بودند.

نکته

همچنین، خانم شروت می‌گوید: «همانطور که انتظار داشتیم، افرادی که پس از فریب خوردگی، پریشانی عاطفی و روانی بیشتری را تجربه کردند، رفتارهای پرخطرتری انجام دادند. آن‌ها بیشتر احتمال داشت که کمتر غذا بخورند یا اصلاً غذا نخورند. همچنین بیشتر از الکل یا ماری جوانا استفاده کنند، تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل رابطه جنسی داشته باشند یا بیش از حد ورزش کنند. به نظر می رسد فریب خوردگی نه تنها پیامدهای سلامت روانی دارد، بلکه رفتارهای پرخطر را نیز افزایش می دهد.

کشف مجدد تعهد در مقابل خیانت مردم در رابطه

همانطور که گفته شد، بسیاری از دانشمندان و دیگر کارشناسان معتقدند که ما برای تک همسری برنامه ریزی نشدیم. قبل از جهات امروزی، انسان ها مرتباً به تعدد زوجات می پرداختند تا بقای گونه ما را تضمین کنند. علاوه بر این، مغز به دنبال چیزهای عجیب و غریب و بدیع است. مغز بدون کنترل به احتمال زیاد بر اساس میل به شهوت عمل می کند.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا