راه های سالم برای کنار آمدن با مسائل خشم

کنار آمدن با مسائل خشم برای هر کس دشواری خاصی دارد. خشم و عصبانیت در طول زندگی برای همه ما به وجود می‌آید. بسیاری از افراد در سنین مختلف ایجاد می شود. این عصبانیت می تواند علت های مختلفی داشته باشد. برخی از این علت ها شاید در درون فرد شکل گرفته باشد. این بدان معنا است که آن فرد به محض آن که با آن واکنش رو به رو شد نمی تواند خودش را کنترل کند بنابراین مجبور است از خودش عصبانیت به خرج دهد.

تفاوت بین کنترل پرخاشگری و کنار آمدن با مسائل خشم

در روانشناسی پرخاشگری و عصبانیت با هم متفاوت هستند. این یعنی که شما نمی توانید بگویید اگر کسی پرخاشگر هست لزوما عصبانیت را هم به همراه دارد یا بر عکس اگر شخص عصبانیت را داد حتما در خود رفتار پرخاشگرانه هم ایجاد کرده است. رفتار پرخاشگرانه عموما با ذهنیت خود فرد و با اجازه خود فرد انجام می گیرد. در حالی که عصبانیت ممکن است ارتباطی با خود فرد نداشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه های سالم برای کنار آمدن با مسائل خشم صحبت کنیم.

آیا تا به حال احساس عصبانیت کرده اید و نمی دانید چرا؟

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

آیا تا به حال احساس عصبانیت کرده اید و نمی دانید چرا؟ یا شاید از چیزهایی عصبانی شوید که بعداً به نظر نمی رسد خیلی مهم باشند. شاید شما فقط از دنیا عصبانی باشید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

هر کس روزهای بدی دارد، یا مواقعی که به نظر می رسد یک چیز کل روز آن ها را خراب می کند. با این حال، اگر به طور منظم چنین احساسی دارید، یا اگر به دلیل وقایع شگرفی مانند طغیان های عصبانیت، زندگی شما را به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است با خشم غیر منطقی روبرو شوید.

عصبانیت عادی یک احساس طبیعی است

در حالی که عصبانیت عادی یک احساس طبیعی است – اگر بدانید که چگونه می توانید کنار آمدن با مسائل خشم را یاد بگیرید، می تواند سالم باشد – خشم غیر منطقی متفاوت است. این می تواند برای خودتان و اطرافیانتان مضر باشد و شما را به جایی نمی رساند که مقابله با خشم منظم می تواند. بنابراین، خشم غیر منطقی از کجا ناشی می شود، و برخی از راه های کنترل آن چیست؟

علل خشم غیر منطقی

همان طور که در بالا ذکر شد، گاهی اوقات ما عصبانیت غیر منطقی را تجربه می کنیم، زیرا واقعاً از یک موضوع عصبانی هستیم و وقت خود را برای مقابله با آن صرف نکرده ایم. شاید در محل کار خود احساس ناشناخته بودن و عدم قدردانی داشته باشید، بنابراین بعد از ظهر در ترافیک بر سر شخص دیگری فریاد می زنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

احتمال این است که آن ها مشکلی برای شما ایجاد نمی کنند – شما فقط احساسات خود را اشتباه هدایت می کنید. مشکلات روابط نیز می تواند باعث این احساسات شود.

داشتن یک رژیم غذایی ضعیف و عدم کنار آمدن با مسائل خشم

صرف صبحانه یا صرفاً داشتن یک رژیم غذایی ضعیف نیز می تواند بر روحیه شما تأثیر بگذارد. مغز شما بخشی از بدن شما است و دقیقاً مانند بقیه به مواد مغذی نیاز دارد. این امر به ویژه در افرادی که متابولیسم بالایی دارند و اغلب از نظر عاطفی سقوط می کنند، مشهود است.

سایر مواد شیمیایی نیز می توانند روحیه شما را کنترل کنند.

سایر مواد شیمیایی نیز می توانند روحیه شما را کنترل کنند. انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها عملکردهای فیزیولوژیکی را کنترل می کنند.

کم یا زیاد بودن خشم و کنار آمدن با مسائل خشم

کم یا زیاد آن  می تواند انواع مشکلات را از جمله تغییر خلق و خو و حتی اختلالات خلقی را ایجاد کند. تغییر در سطح این هورمون ها به طور طبیعی در طول زندگی اتفاق می افتد، اما عدم تعادل می تواند ناشی از مواردی مانند رژیم غذایی نامناسب، برخی بیماری ها، مصرف مواد مخدر و دلایل دیگر باشد.

نظرات فروید در ارتباط با کنار آمدن با مسائل خشم

بیشتر آن چه اکنون در مورد خشم غیر منطقی و احساسات دیگر می دانیم از زیگموند فروید ناشی می شود. فروید در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم روانشناس بود و بسیار به ایده ای علاقه داشت که وی آن را “ناخودآگاه” نامید. ناخودآگاه، به بیان فروید، بخشی از ذهن ماست که معمولاً نمی توانیم مستقیماً به آن دسترسی پیدا کنیم، اما این بر نحوه تفکر و احساس ما تأثیر می گذارد.

انتقال شخصیت و کنار آمدن با مسائل خشم

انتقال وقتی صورت می گیرد که کسی را در یک نقش خاص با شخص دیگری مرتبط کنیم. این ممکن است نوعی میانبر باشد که مغز شما برای ایجاد روابط جدید ساده می کند. به عنوان مثال، اگر رابطه ضعیفی با پدر خود داشته باشید، ممکن است روابط ضعیفی با رئیس یا یک مربی مرد داشته باشید – زیرا احساسات خود را نسبت به پدرتان به سایر شخصیت های قدرتمند مرد منتقل کرده اید.

نکته

اگر کسی را به شدت دوست دارید یا دوست ندارید و نمی توانید دلیل آن را بفهمید، این ممکن است که شما در حال انتقال هستید.

راه های سالم برای کنار آمدن با مسائل خشم

آیا تا به حال متوجه شدید که گاهی اوقات عصبانیت ناگهانی یا غیرقابل کنترلی دارید؟ شاید همکار یا یکی از اعضای خانواده خود را بشناسید که در کنار آمدن با مسائل خشم مشکل دارد؟ ما در مورد رفتار تند ساده ای که ممکن است به دلیل نوعی ناراحتی رخ دهد صحبت نمی کنیم. ما به خشم انفجاری، همه‌جانبه و ترسناکی اشاره می‌کنیم که می‌تواند مردم را درمورد دلیل واکنش شما به شیوه‌ای که انجام داده‌اید سردرگم کند. اگر این نوع خشم را تجربه کرده اید، تنها نیستید. نزدیک به 9 درصد از اروپایی ها (تقریباً 22 میلیون نفر) لحظات غیرقابل کنترلی از خشم داشته اند. این یک مشکل بزرگ در عصر حاضر است. اگر متوجه شدید که مشکلات خشم دارید، کنار آمدن با مسائل خشم اولین قدم در رفع مشکل است. حالا باید راه هایی برای کنترل و دفع آن پیدا کنید.

چند روش کنترل مسائل خشم

در زیر چند روش سالم وجود دارد که روانشناسان معتقدند به شما در مقابله با مسائل خشم کمک می کند.

قبل از رسیدگی به موضوع آرام باشید

وقتی ناگهان عصبانی می شوید، برخورد متمدنانه با یک مشکل احتمالاً در آن لحظه نیست. احساسات شما در حال افزایش است و به جای پاسخ، واکنش نشان می دهید. انجام این کار چیزی جز تشدید بیشتر وضعیت را به همراه نخواهد داشت. اگر می توانید، خود را از موقعیت دور کنید. برای آرامش وقت بگذارید. مهم نیست که فقط چند دقیقه، چند ساعت یا چند روز طول بکشد. پس از فروکش کردن عصبانیت شما، می توانید به محل ابتدایی برگردید تا مشکل را با آرامش حل کنید.

تمرینات تنفسی

تمرینات تنفسی برای مقابله با عصبانیت عالی هستند. آن‌ها فواید جسمی و روحی دارند. هنگامی که عصبانی می شوید، بدن شما سیگنال هایی را به مغز شما ارسال می کند که چیزی شبیه به پاسخ “جنگ یا گریز” را نشان می دهد. به همین دلیل است که می توانید چنین واکنش انفجاری به یک موقعیت داشته باشید.

دم و بازدم به کنار آمدن با مسائل خشم در مغز شما کمک می کند. تنفس آهسته و مداوم به بدن شما سیگنال می دهد که همه چیز خوب است و چیزی برای نگرانی وجود ندارد. این شما را به حالتی آرام می رساند تا بتوانید بدون واکنش بیش از حد مشکل خود را حل کنید. چندین تمرین تنفسی وجود دارد که می توانید آن را امتحان کنید. اما در گرما، چند بار تنفس به داخل و خارج سریع ترین راه برای آرامش است.

محرک های عاطفی خود را بشناسید

وقتی محرک های عاطفی خود را بشناسید، می توانید انتخاب کنید تا از موقعیت هایی که باعث شعله ور شدن خشم شما می شود، اجتناب کنید. در حالی که این یک “راه حل” برای کنار آمدن با مسائل خشم شما نیست، حداقل تا زمانی که بتوانید آن را کنترل کنید، شما را از آسیب های ناشی از آن باز می دارد. بدین ترتیب، برخی از افراد از عوامل محرک آن‌ها آگاه نیستند. ممکن است کمی طول بکشد تا بتوانید آن‌ها را بشناسید. در این‌جا چند راه برای شناسایی محرک های احساسی خود در یک موقعیت وجود دارد:

  • شرایط باعث می شود احساس ناراحتی کنید
  • شما شروع به احساس چیزهایی مانند شرم، گناه، غم و اندوه می کنید
  • شما احساس تنهایی یا خجالت می کنید
  • نیازهای خاصی مانند احترام، انصاف و پذیرش برآورده نمی شوند
  • شما احساس می کنید کنترل خود را ندارید
  • شما احساس می کنید که سوء تفاهم ایجاد می شود

مدیتیشن

مدیتیشن از دیرباز به عنوان راهی برای کنترل مسائل خشم و شرایط سلامتی، اختلالات روانی و درد قابل مطالعه بود. همچنین یک راه عالی برای تمرین آرامش، کاهش استرس و کنترل خشم است. اگر مشکلاتی در رابطه با خشم دارید، استفاده از مدیتیشن در زندگی خود چند بار در هفته می تواند به شما در مدیریت مسائل خشم در طول زمان کمک کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

نکته مهم در مورد مدیتیشن این است که انجام آن آسان است و می توان آن را در راحتی در خانه خود با سرعتی که برای شما مناسب است انجام داد. اطلاعات زیادی در مورد نحوه شروع مراقبه در اینترنت وجود دارد. نکته کلیدی این است که تسلیم نشوید – جلسات خود را ادامه دهید و از اینکه چقدر خوب شروع به رسیدگی به مسائلی می کنید که معمولاً باعث می شوند از این حالت خارج شوید متعجب خواهید شد.

قبل از صحبت فکر کنید

اگر فقط چند ثانیه در مورد چیزی که می خواهید بگویید فکر کنید، از این که واکنش شما نسبت به موقعیتی که شما را عصبانی می کند چقدر متفاوت خواهد بود متعجب خواهید شد. طغیان خشم معمولاً در گرما انجام می شود. همانطور که قبلا گفتیم، شما به جای اینکه به موقعیت واکنش نشان دهید، به کنار آمدن با مسائل خشم فکر کنید.

وقتی خود را مجبور می‌کنید که بایستید و فکر کنید، خشم شما به زودی خاموش می شود. اساساً با تمرکز بر پاسخ خود، واکنش را به تعویق می اندازید که طغیان را ضعیف می کند. هر چه بیشتر فکر کنید، عصبانیت شما بیشتر فروکش می کند.

برای کنار آمدن با مسائل خشم سطوح استرس را کاهش دهید

استرس تأثیر زیادی بر زندگی شما، به ویژه بر احساسات شما دارد. وقتی استرس دارید، حتی کوچکترین چیزها می تواند شما را ناراحت کند. در بسیاری از موارد، می تواند باعث شود که شما به گونه ای عجیب واکنش نشان دهید که تقریباً بلافاصله از واکنش خود پشیمان شوید. هر تعداد مشکل در زندگی شما می تواند به استرس شما کمک کند. در واقع، استرس می‌تواند مشکلات بیشتری را نسبت به مشکلاتی که قبلاً با آن‌ها سر و کار دارید، ایجاد کند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا