راه هایی که دلبستگی سالم به شکل گیری عشق طولانی مدت کمک می کند

دلبستگی سالم یکی از مواردی است که در روابط می تواند مفید باشد. عشق طولانی مدت نیازمند حمایت هایی از طرف افراد مختلف است. در مقاله های قبل گفتیم که دلبستگی چه ویژگی هایی دارد و تاثیرات آن بر زندگی زوجین چگونه است؟ برای مثال در روان شناسی بالینی رفتار های مختلفی چه در کودکان و چه در بزرگسالان مورد بررسی قرار می گیرند.

نکته ای که باید بدانید این است که از سنین جوانی خود را برای آموزش فرزندانتان آماده کنید. چرا که سن کودکی به خصوص تا ٨ سالگی برای تربیت فرزند بسیار مهم است. در واقع هر نوع رفتار و واکنش شما روی کودک تاثیر خواهد گذاشت. در ادامه می خواهیم ببینیم که راه هایی که دلبستگی سالم به شکل گیری عشق طولانی مدت کمک می کند، سبک های دلبستگی و تسریع آن یکی از رفتار هایی است که موضوع امروز ما نیز هست. این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید.

رفتارهای مختلف در زوجین و دلبستگی سالم

این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. نحوه مدیریت رفتار ها باید زیر نظر روان شناس و مشاور باشد. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا فرد بتواند رفتار خود را مدیریت کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه هایی که دلبستگی سالم به شکل گیری عشق طولانی مدت کمک می کند، صحبت کنیم.

یک ابزار جدید ارزیابی سبک دلبستگی سالم کودک را آسان و سریع می کند

درک سبک دلبستگی کودک ممکن است به رفع مشکلات بهداشت روانی کمک کند. راه هایی وجود دارد که والدین می توانند سبک های دلبستگی ایمن را با فرزندان خود تقویت کنند. بر اساس تحقیقات جدید، سبک دلبستگی فرزند شما اکنون می تواند با استفاده از یک بازی رایانه ای تعیین شود و راه را برای اطلاعاتی باز کند که می تواند به درمان سلامت روان وی کمک کند.

اندازه گیری سبک دلبستگی

محققان دانشگاه گلاسکو در بریتانیا دریافتند که School Attachment Monitor (SAM) می تواند با استفاده از دستگاه، سبک دلبستگی سالم کودک را به طور دقیق اندازه گیری کند. بر اساس کار داستان پیوست منچستر منچستر (MCAST)، روشی که توسط مدیران آموزش دیده برای جلب دلبستگی مورد استفاده قرار می گیرد.  با این حال ، بر خلاف MCAST، SAM نیازی به مدیران برای تعیین یافته های خود ندارد. فقط یک لپ تاپ، وب کم و یک تشک نمدی با عروسک هایی که سنسورهای هوشمند روی آن ها نصب شده است.

نظر ماکی روکسبی در ارتباط با دلبستگی کودکان

ماکی روکسبی، دکترای مقاله نویسی، نویسنده  و استاد در دانشگاه گلاسکو می گوید “MCAST نمونه ای از این مورد است. اما اکنون ما نشان داده ایم که با استفاده از سنسورهای مدرن، تکنیک یادگیری ماشین و بینش های حاصل از تحقیقات تعامل انسان و رایانه، برخی از اهداف اصلی ارزیابی MCAST بدون ارزیابی کنندگان آموزش دیده قابل دستیابی است.

راه هایی که دلبستگی سالم به شکل گیری عشق طولانی مدت کمک می کند

همه می خواهند آن شخص خاص را پیدا کنند که بتواند آینده ای را با او بسازد. اما ایجاد عشق و حفظ دلبستگی سالم کار بسیار دشواری است. اکثر مردم نمی توانند بین شهوت و عشق تفاوت قائل شوند. بنابراین فقط بر اساس جذابیت وارد یک رابطه می شوند. اما عشق فقط به ظاهر یا شرایط مادی نیست. برای یافتن عشق، باید قلب خود را باز کنید و یاد بگیرید که از نظر عاطفی به شریک زندگی خود وابسته شوید.

ضمیمه موضوع کاملاً پیچیده ای است. این یک عنصر حیاتی برای یک رابطه قوی است. اما اگر اشتباه انجام دهید، ممکن است آسیب زا شود. بیشتر افراد تمایل دارند در روابط خود دچار الگوهای دلبستگی سالم شوند. اما اگر مأموریت خود را یاد بگیرید که چگونه از الگوهای دلبستگی سالم استفاده کنید، می توانید از انجام این اشتباه اجتناب کنید. و متوجه خواهید شد که دلبستگی سالم می تواند به شما کمک کند تا یک رابطه عاشقانه پیدا کنید و آن را پرورش دهید.

دلبستگی سالم چیست؟

وقتی به شخصی نزدیک می شوید و شروع به ایجاد اعتماد و ایجاد ارتباط با کسی می کنید، دلبسته می شوید. مردم به خانواده، دوستان و علایق عاشقانه خود وابسته هستند. گاهی اوقات، حتی ممکن است خود را به دلیل همدلی محض به یک فرد تصادفی در خیابان وابسته کنید. اما دلبستگی نیز یک رفتار الگو است که در طول زندگی فرد آموخته می شود.

به عنوان یک کودک، شما الگوهایی دارید که می توانید مانند خانواده خود به آن‌ها نگاه کنید. شما نحوه تعامل آن ها را می بینید و سعی می کنید از آن تقلید کنید. اگر والدین شما احساسات سرد داشته باشند، به احتمال زیاد سبک دلبستگی ناایمن در شما ایجاد خواهد شد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر الگوهای دلبستگی سمی ایجاد کنید، زندگی عاشقانه شما همیشه کم خواهد بود. شما در معرض خطر این هستید که خود را در شرایط بدی ببینید، که به نوبه خود باعث می شود که ارزش خود را پایین بیاورید. به همین دلیل، ممکن است به هر فردی که حتی کوچکترین قطره توجهی را به شما نشان می دهد بچسبید. شما بسیار آسیب پذیرتر هستید و در خطر تبدیل شدن به قربانی آزار قرار می گیرید. اگر باور داشته باشید که لایق عشق نیستید، به هر موقعیتی، مهم نیست که چقدر بد باشد، رضایت خواهید داد.

عشق و دلبستگی سالم در برابر وابستگی

اکثر مردم این اشتباه را مرتکب می شوند که فکر می کنند عشق و وابستگی مترادف یکدیگر هستند. اما دو مفهوم متفاوت وجود دارد. برای داشتن یک رابطه قوی، به دلبستگی نیاز دارید، اما دلبستگی به تنهایی مساوی عشق نیست. بنابراین، مراقب باشید که این دو با هم اشتباه گرفته نشوند. اگر به کسی وابسته شدید، به این معنی نیست که عاشق او هستید. اگر رابطه خود را تنها بر اساس دلبستگی قرار دهید، ممکن است دچار رفتارهای وابسته به هم شوید.

چند روشی که دلبستگی سالم به شکل گیری عشق طولانی مدت کمک می کند

اگر می خواهید از هر گونه مسمومیت در روابط خود جلوگیری کنید، باید یاد بگیرید که چگونه دلبستگی را به روشی سالم انجام دهید. شما باید به مردم اعتماد کنید، به روی آن ها باز شوید، حد و مرزها را تعیین کنید و به خود اجازه دهید احساسات خود را توسعه دهید. چیزی که باید از آن اجتناب کنید این است که به شدت به کسی بچسبید که با شما بدرفتاری می کند. وقتی یاد بگیرید که به طور سالم دلبستگی داشته باشید، خواهید دید که روابط شما بسیار پایدارتر می شود. و حتی می توانید عشق واقعی را پیدا کرده و پرورش دهید.

دلبستگی سالم باعث ایجاد اعتماد می شود

وقتی به شخصی علاقه مند می شوید، وقتی با او هستید احساس امنیت می کنید. اگر سبک دلبستگی شما سالم باشد، به شما این امکان را می دهد که به شریک زندگی خود ایمان داشته باشید.

وقتی به کسی نزدیک هستید و از ترس به او علاقه مند نیستید، به او اجازه می‌دهید اعتماد شما را جلب کند. آن ها می توانند از طریق اعمال به شما نشان دهند که هرگز به شما خیانت نمی کنند یا به شما صدمه نمی زنند. اعتماد هسته اصلی هر رابطه عاشقانه است. هر چه اعتماد شما قوی تر باشد، پیوند شما قوی تر خواهد بود. افرادی که می توانید به آن ها اعتماد کنید کسانی هستند که در زندگی تان دوستشان خواهید داشت. و این عشق تنها با گذشت زمان می تواند قوی تر شود.

دلبستگی سالم به شما اجازه می دهد تا پیوند عمیق ایجاد کنید

البته جذابیت فیزیکی در هر رابطه عاشقانه ضروری است. اما این برای ایجاد عشق کافی نیست. شما باید از نظر عاطفی با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید. اگر می‌خواهید پیوند عمیقی ایجاد کنید، باید آن را باز کنید. وقتی به کسی بیش از حد وابستگی نشان می دهید و شروع به اعتماد می کنید، احساس راحتی بیشتری می کنید که با او همراه شوید. احساس خواهید کرد که فضای امنی به شما پیشنهاد می کنند تا در مورد احساسات خود صحبت کنید. این نه تنها ارتباط را تقویت می کند، بلکه به دیگری اجازه می دهد تا بداند نیازهای شما چیست.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از طریق فرآیند ارتباط، می توانید شروع به درک بهتر یکدیگر کنید. شما با تمام جنبه های شریک زندگی خود آشنا خواهید شد و آن ها نیز شما را خواهند شناخت. هنگامی که شروع به یادگیری یکدیگر در سطح عمیق تری می کنید، آن موقع است که عشق شروع به خزیدن در زندگی شما می کند.

 دلبستگی سالم باعث افزایش صمیمیت می شود

اگر می خواهید یک رابطه واقعا صمیمی داشته باشید، صمیمیت کافی نیست. شما می توانید با افراد زیادی صمیمی باشید. اما این بدان معنا نیست که از صمیمیت با آن ها راحت باشید. اما وقتی به کسی احساس وابستگی دارید و در کنار او احساس امنیت می کنید، آن موقع است که از نزدیکی با او احساس امنیت می کنید.‌

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا