راه هایی برای ترک عادات بد که به سلامت روان آسیب می رسانند

ترک عادات بد می تواند به آرامش در زندگی شما و کسب موفقیت کمک کند. بسیاری از عادات می توانند سلامت روانی را به خطر بیندازند. اعتیاد در هر زمینه آسیب های زیادی به خانواده ها رسانده است. فارغ از مشکلات شخصی و آسیب های خانوادگی مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب‌ نیز در آن ها وجود دارد. خانواده ها نیز نقش مهمی در این ترک اعتیاد در افراد دارند. هر چند که از نظر خیلی از افراد ترک کافئین کار آسانی است. اما باید بدانید که وقتی به یک چیزی عادت کنید ترک آن سخت خواهد بود. در روان شناسی اختلالات مختلفی وجود دارند.

اختلالات همیشه جسمی نیستند. برخی اوقات اختلالات روانی آسیب بیشتری به افراد وارد می کنند. برخی اوقات در جوامع ما افراد به علت فشار های مختلف رو به مصرف مواد مخدر می روند. مواد مخدر بسیار خطرناک است. متاسفانه جوانان امروزی به شدت به مصرف مواد مخدر روی آورده و آسیب های جدی می بینند. یکی از اختلالاتی که می تواند با مصرف مواد مخدر ارتباط داشته باشد مشکلات روانی  است. در مقاله های قبل در ارتباط با ترک اعتیاد  صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که راه هایی برای ترک عادات بد که به سلامت روان آسیب می رسانند

استرس و بهبودی از افسردگی و ترک عادات بد

همه ما می دانیم که استرس یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برا همه افراد به وجود آمده است. استرس در زندگی تا حدودی باعث پیشرفت است. حال اگر این استرس بیشتر از حد معمول باشد آسیب زا خواهد بود. در واقع شما در هر کاری اگر بیش از حد بخواهید آن را تکرار کنید روزی شما را آزار می دهد. استرس انواع مختلفی دارد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه هایی برای ترک عادات بد که به سلامت روان آسیب می رسانند، صحبت کنیم.

دلایل مختلف برای ترک عادات بد مثل کافئین و بهبودی از افسردگی

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بخواهید کافئین را ترک کنید. ممکن است عوارض جانبی آزاردهنده ای برای شما به همراه داشته باشد، یا شاید آن قهوه های مخصوص هزینه زیادی دارند. اما به محض این که مصرف کافئین را متوقف کنید، ممکن است علائم ناخوشایند ترک را تجربه کنید.

ترک عادات بد مثل کافئین و بهبودی از افسردگی و اعتیاد

ترک کافئین زمانی اتفاق می‌افتد که فردی که به طور منظم کافئین مصرف می‌کند و یکباره آن را متوقف کند. اکثر افرادی که به طور منظم نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنند حداقل با برخی از این علائم آشنا هستند.

اگر قهوه صبح خود را حذف کنید، ممکن است چند ساعت بعد برخی از این اثرات ناخوشایند را احساس کنید. بسته به مصرف منظم کافئین شما، ممکن است از نسبتاً خفیف تا شدیدتر متغیر باشند. سردرد شاید تنها شایع ترین علامت ترک اعتیاد به کافئین باشد. تحریک پذیری و خستگی نیز مکرر است. این علائم منفی سپس افراد را به خوردن یک نوشیدنی کافئین دار سوق می دهد تا کمی تسکین پیدا کنند.

چند نکته سریع برای کمک به بهبودی از افسردگی و ترک عادات بد

بهبودی از افسردگی و اعتیاد در حال حاضر به عنوان یک امر اصلی در راهنمای آماری تشخیصی اختلالات روانی (DSM-5)، کتابچه راهنمای اکثر پزشکان برای تشخیص اختلالات روانی مورد استفاده قرار می گیرد.

نشانه های ترک کافئین و بهبودی از افسردگی و اعتیاد

تحقیقات نشان داده است که این ها برخی از شایع ترین علائم گزارش شده توسط افرادی هستند که از کافئین کناره گیری می کنند.

رفتارهایی که بهبودی از افسردگی و ترک عادات بد را آسان‌تر می‌کنند

شما اولین قدم های خود را برای بهبودی از افسردگی و اعتیاد برداشته اید. شما پیشرفت باورنکردنی در جهت بهتر شدن و غلبه بر مشکلات سوء مصرف مواد و اختلالات روانی خود داشته اید.

حفظ پیشرفت و اجتناب از اطمینان از این که بهبودی اعتیاد شما به آرامی پیش می رود بسیار مهم است. در ابتدا ممکن است احساس وحشتناکی داشته باشید، اما می توانید روش هایی را برای مدیریت اعتیاد خود یاد بگیرید. در این‌جا  چند مورد را آورده ایم که بهبودی از افسردگی و اعتیاد را آسان تر می کند.

برای کمک به بهبودی از افسردگی و ترک عادات بد از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید

بدن شما برای سالم ماندن به یک رژیم غذایی مثبت نیاز دارد. بدون مواد مغذی مناسب، نمی‌توانید از سلامت جسمی و روانی مطلوبی برخوردار شوید، و برای شما سخت‌تر خواهد بود که به اهداف خود پایبند باشید. زیرا بدنتان مستعد اعتیاد به هر چیزی است که می‌تواند احساس بهتری در آن ایجاد کند.

راه هایی برای ترک عادات بد که به سلامت روان آسیب می رسانند

آیا تا به حال زندگی خود را تجزیه و تحلیل کردید و به ترک عادات بد که در زندگی دارید فکر کردید؟ هر کسی این کارهای کوچک آزاردهنده را دارد که می تواند برای شما یا اطرافیانتان مضر باشد. آن‌ها می گویند شما نمی توانید ترفندهای جدید را به افراد مسن بیاموزید. اما باید راهی وجود داشته باشد که تمام این رفتارهای سمی را که در طول زندگی یاد گرفتید، کنار بگذارید. شما و اطرافیانتان به شکل دایره‌ای در یک جهت راه می‌روید تا زمانی که مسیر زندگی به سرعت برود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

شما به سرعت متوجه شدید که نیروی محرکه در زندگی چقدر قدرتمند است، به خصوص زمانی که به ترک عادات بد وابسته باشید. شما می توانید از همین قیاس برای کنترل برخی رفتارها در زندگی خود استفاده کنید. زمانی که برای سال‌ها با انجام کاری یک‌طرفه آشنا شدید، چرخش 180 درجه‌ای و ایجاد عادت‌های جدید دشوار است. با این حال، اگر در کودکی چیزی از آن اثر گردابی یاد گرفتید، می دانید که در نهایت می توانید مسیر زندگی خود را تغییر دهید. شما باید به اندازه کافی قوی باشید تا با سختی ها مبارزه کنید.

چند راه برای ترک عادات بد

خبر خوب این است که با کمی تلاش و اراده می‌توانید تمام آن عادت‌های بدی را که شما را عقب نگه می‌دارند، رها کنید. در این‌جا چند راه برای ترک عادات بد و تبدیل شدن به یک فرد جدید و بهتر آورده شده است.

بپذیرید که مشکلی وجود دارد، بنابراین می توانید شروع به فراموشی شیوه های منفی کنید

اولین قدم برای ایجاد ترک عادات بد این است که بپذیرید مشکلی وجود دارد. بیایید فرض کنیم که شما سال ها سیگار می کشیدید. ترک چنین عادتی آسان نیست، در درجه اول اگر از آن برای مقابله با استرس استفاده کنید. تغییر آن سخت خواهد بود مگر اینکه بپذیرید که مصرف سیگار اشتباه است. برخی افراد ضرری در مصرف یک یا دو نخ سیگار در روز نمی بینند زیرا به سلامت عقل آن‌ها کمک می کند. حتی اگر بدانید، این یک عادت بد است. هنوز هم یک نبرد سخت خواهد بود. اطلاعاتی در مورد این که چرا این عادت برای سلامت روحی و جسمی شما خطرناک است جمع آوری کنید. بر روی این جنبه‌ها تمرکز کنید نه اینکه چه حس خوبی در لحظه به شما می‌دهد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

شاید مقدار پولی که برای استفاده از سیگار است کم باشد و همین بتواند یک نیروی محرکه باشد. به این فکر کنید که با این همه پول اضافی چه کاری می توانید انجام دهید. شما می خواهید بدنتان دارای مثبت اندیشی باشد و قرار دادن سموم و مواد مضر در وجودتان این هدف را محقق نمی کند.

محرک های خود را بشناسید

شاید بخواهید خشم خود را کنترل کنید زیرا این عادت وحشتناکی است که شما را به دردسر انداخته است. وقتی اعتراف کردید که مشکلی دارید، قدم بعدی این است که بفهمید چه چیزی شما را تحریک می کند. شاید چیزهایی مانند تماشای یک بازی فوتبال باعث شود که وقتی تیم شما می‌بازد، عصبانی دیده شوید. تا زمانی که روش های دیگر ترک عادات بد را در این مورد یاد نگیرید، می خواهید از فوتبال اجتناب کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

شاید هر بار که همسرتان به خرید می‌رود، به‌خاطر اینکه پول زیادی خرج می‌کند، از حالت طبیعی خارج می‌شوید. هنگامی که دقیقاً چیزی را که شما را به سمت لبه عصبانیت می فرستد شناسایی می کنید، می توانید بر روی مدیریت خشم که بی دردسر در خود ایجاد می کند کار کنید. از خود بپرسید که برای حفظ خونسردی خود در آن لحظات چه کارهای متفاوتی می توانید انجام دهید؟

روش ترک عادات بد و نوع آن ها را بیاموزید و آن‌ها را با عادات مثبت جایگزین کنید

اکثر مردم رویکرد های مختلفی برای ترک اعتیاد را دوست دارند زیرا می خواهند به سرعت از آن عبور کنند. با این حال، ترک عادات بد که طی سال‌ها به این سرعت ایجاد شد، امکان‌پذیر نیست. کار مفید این است که آن الگوی سمی را با الگوی مثبت عوض کنید. اگر سیگار می کشید زیرا استرس دارید و اضطراب شما به اوج خود می رسد، باید یاد بگیرید که چگونه این اضطراب را مدیریت کنید تا بر این عادت سمی غلبه کنید. بنابراین، به جای مصرف سیگار، عصبانیت یا پرخوری برای آرامش، چرا به پیاده روی نروید و تمرینات تنفس عمیق انجام ندهید؟

نکته ای در ارتباط با این زمینه

عادات مثبت می توانند به همان اندازه که عادات منفی بخشی از شما شوند. اگر راه رفتن شما را آرام نمی کند، پس چرا سعی نکنید با یک دوست تماس بگیرید و خود را آرام کنید؟ وقتی مقداری زمان و تلاش را پشت سر بگذارید، می توانید چیزی برای مقابله با این مهارت های مقابله ای سمی پیدا کنید. به یاد داشته باشید، این یک شبه اتفاق نمی افتد، و شما دچار آسیب می شوید. اما شما می توانید این کار را انجام دهید.

بدانید که قرار است شکست بخورید

یادتان هست اولین بار چه زمانی رانندگی ماشین را یاد گرفتید؟ با این حال، پس از عادت به رانندگی، ناگهان متوجه شدید که می توانید با یک دست رانندگی کنید، با تلفن صحبت کنید، سرعت خود را بدون اینکه حتی به سرعت سنج نگاه کنید اندازه بگیرید و در سفر غذا بخورید. مانند بسیاری از چیزها، تمرین باعث مهارت بیشتر می شود. منحنی های یادگیری با هر چیز جدیدق وجود دارد. بیایید ترک عادات بد را مرسوم قرار دهیم.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا