تکنیک های کاهش استرس و افزایش شادی

کاهش استرس و افزایش شادی یک امر بسیار مهم است که به کمک روانشناسان نیاز دارد. استرس یکی از شایع ترین اختلالات روانی در دنیای امروزی است. همه ما به دلایلی مختلف استرس را تجربه می کنیم. استرس و اضطراب آسیب های زیادی را به افراد می رساند. در مقاله های قبل گفتیم که چگونه روش هایی را می توان انجام داد تا استرس کاهش بیابد. برخی از استرس های که ما تجربه می کنیم برای موفقیت بیشتر مفید است. این گونه استرس ها مثبت هستند. در مقاله های قبل گفتیم که چه کارهایی می تواند باعث کاهش استرس شود.

استرس یک بیماری و اختلال شایع در روان شناسی است. بیشتر افراد در سرتاسر دنیا در دوران مختلف زندگی خود دچار استرس می شوند. استرس ممکن است ناشی از اتفاقات مختلف باشد. اگر استرس در دوران ابتدایی خود درمان نشود و علائم آن تشخیص داده نشود ممکن است در آینده خطرناک باشد. در مقاله های قبل گفتیم که یکی از استرس های که به افراد خصوصا زوجین وارد می شود استرس های روزمره است.

خود صحبتی برای کاهش استرس

این بدان معنی نیست که کودکان دارای استرس باشند بلکه به این معنی اینکه رفتار های آن ها یا واکنش های آن ها نسبت به اتفاقات مختلف ممکن است باعث ایجاد استرس در والدین شود. راه های درمان استرس در دنیای روان شناسی بسیار زیاد است اما این که کدام یک برای چه شخصی به کار برده شود بستگی به مشاور و روان پزشکان دارد. برای کاهش استرس در ازدواج هم راه های مختلفی وجود دارد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  آنلاین روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با تکنیک های کاهش استرس و افزایش شادی صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

خود صحبتی و کاهش استرس و افزایش شادی در روابط

همیشه این جمله را با خود بگویید “خدا به من آرامش دهد تا چیزهایی را که نمی توانم تغییر دهم بپذیرم. شجاعت برای تغییر چیزهایی که می توانم و دانایی برای دانستن تفاوت. ” این جمله را هر روز به عنوان یک فرد یا یک زوج در رابطه برای خود تکرار کنید.

استرس ریشه بسیاری از مسائل بهداشتی

استرس ریشه بسیاری از مسائل بهداشتی در دنیا است. بیماری های قلبی، افسردگی و فشار خون بالا تنها مواردی از بسیاری از بیماری های مرتبط با استرس است. سلامت جسمی تنها مصدوم یک سبک زندگی استرس زا نیست. در ازدواج ها، استرس دلیل اصلی تنش بین فردی و روابط ناکارآمد است.

روش های مختلف خود صحبتی و کاهش استرس و افزایش شادی در ازدواج

خبرهای خوبی وجود دارد وقتی هر دو طرف از عوامل استرس زا آگاه باشند.  بسیاری از استرس ها در ازدواج قابل اجتناب است. در این جا ٢ کار برای کاهش استرس در ازدواج شما ذکر شده است

با خود صحبتی همسرتان را همیشه در اولویت قرار دهید.

این یک اصل عظیم و کلیدی برای کاهش استرس در رابطه است. در حالت ایده آل، زن و شوهر یکدیگر را در اولویت قرار می دهند. اما شما فقط بر رفتار خود کنترل دارید.

 با هم سرگرم شوید.

فیلم، پیاده روی، پیک نیک، بازی، سفر … نه  تنها سرگرم کننده بلکه شادی را نیز به ارمغان می آورد. خندیدن با هم یک داروی عالی در رابطه است.

بهترین راه برای استفاده از خود صحبتی برای کاهش استرس و افزایش شادی

استرس اغلب اجتناب ناپذیر است. اکثر مردم هر روز با مقداری استرس دست و پنجه نرم می کنند. این یک فرایند طبیعی است و قابل انتظار است، و به همین دلیل است که بسیاری از تکنیک های مختلف مدیریت استرس در دنیای امروز تبلیغ و تحقیق شده است! یکی از این تکنیک ها خود صحبتی است که روش صحبت با خودتان است. حتی بهتر از آن، می توانید از خودگویی برای کاهش استرس استفاده کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

 

وقتی برای اولین بار شروع به انجام این کار می کنید، گفت و گو با خودتان ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید. اما بسیاری از این بحث ها برای رفاه بیشتر شما بسیار مهم هستند. این شامل اهمیت آن‌ها برای سطوح استرس شما می شود. زیرا این گفتگوها به شما این فرصت را می دهد که به مشکلات زندگی روزمره خود بپردازید. این کار باعث می شود تا آن‌ها را به طور مثبت مدیریت کنید.

اما چگونه می توانید خود صحبتی را انجام دهید؟ اگر صدای درونی شما به طور استثنایی مضر باشد، یا اگر نتایجی را نبینید چه؟ راز ممکن است در چیزهای شگفت آور ظریف نهفته باشد. در این‌جا

بهترین راه برای استفاده از خود صحبتی برای کاهش استرس و افزایش شادی آورده شده است.

در حالی که از خود صحبتی برای کاهش استرس استفاده می کنید، از حالت ناراحتی خودتان خارج شوید

مردم معمولاً وقتی به جای خودشان به دیگران نگاه می کنند و با آن‌ها صحبت می کنند مهربان تر، منصف تر و کمتر مغرضانه هستند. در مورد آن فکر کنید چقدر از مشکلات و رفتار یک دوست حمایت کرده اید یا درک می کنید، و چند وقت یکبار چنین افکار مثبتی را برای خود قائل نبوده اید؟ شما خود را بیشتر از هر کس دیگری می شناسید. نقاط ضعف، نقاط قوت، تاریک ترین رازها و بدترین لحظات شما همان هایی هستند که همه از آن‌ها مطلع هستید. این می‌تواند شما را نسبت به خودتان مغرضانه کند و انصاف را برایتان سخت کند یا همان دلسوزی را به خودتان بدهید که به یکی از عزیزانتان می‌کنید.

تکنیک های کاهش استرس و افزایش شادی

هیچ راه صد در صدی برای کاهش استرس و افزایش شادی وجود ندارد. استرس بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است. چیزی که همه ما باید آن را تجربه کنیم. و همه ما برای کاهش استرس در برنامه روزانه خود تلاش می کنیم. تجربه چیزی به معنای «مقابله» با آن نیست. مورد دوم حاکی از نگرش مناقشه آمیز است. افراد معمولاً با این فکر که ممکن است برخی موقعیت ها در آینده خوشایندتر باشد تحریک می شوند. مشکل این دیدگاه این است که این یک توهم است. لحظه حال تمام چیزی است که وجود دارد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

مقاومت درونی، که ممکن است به شکل استرس باشد، از گذشته یا آینده بیش از حد و نه به اندازه کافی از حال ناشی می شود. در حال حاضر ذهن شما در حال تجربه استرس است. نیازی به فرافکنی این احساسات به آینده نیست. به همین دلیل است که استرس یک تجربه است و نه و مشکلی که باید با آن کنار آمد. بنابراین، در مورد کاهش استرس و افزایش شادی چه باید کرد؟

در این مقاله قصد داریم چند تکنیک را مورد بحث قرار دهیم که می‌توانید برای کاهش استرس و افزایش شادی از آن‌ها استفاده کنید. ما قبلاً یک تکنیک ارزشمند به شما ارائه کردیم: نحوه تفکر خود را در مورد تجربه استرس تغییر دهید. ابتدا بیایید در مورد اینکه استرس چیست صحبت کنیم.

استرس چیست: افسانه های استرس

طبق انجمن روانشناسی (APA)، حداقل شش افسانه رایج استرس وجود دارد:

همه استرس را یکسان تجربه می کنند.

طبق APA، این کاملاً نادرست است. مانند سیستم عصبی، خلق و خوی و خلق و خوی افراد متفاوت است، نحوه تجربه استرس و کاهش استرس و افزایش شادی آن‌ها نیز متفاوت است.

استرس همیشه ناسالم است

ضرب المثل “استرس بد است” با نیت خوب، هرچند نادرست، به همان اندازه که در همه جا وجود دارد، مضر است. بدون پاسخ مناسب به استرس، از همه چیزهایی (مثلاً مسئولیت‌ها، غریزه بقا) که امکان حفظ خود و رضایت از زندگی را فراهم می‌کند اجتناب می‌کنیم.

استرس اجتناب ناپذیر است

استرس تنها در صورتی اجتناب ناپذیر است که کاتالیزور چیزی خارج از کنترل شما باشد، به عنوان مثال، صدای مزاحم همکار یا صدای مزاحم. با این حال، بسیاری از استرس هایی که ما تجربه می کنیم در نتیجه عدم مدیریت صحیح زندگی مان ایجاد می شود. APA “برنامه ریزی موثر کاهش استرس و افزایش شادی” را توصیه می کند که شامل تعیین اولویت ها و کار بر روی و حل مشکلات ساده است. توانایی های خوب مدیریت زمان می تواند به کاهش استرس کمک زیادی کند.

روش‌های رایج کاهش استرس بهترین روش‌ها هستند.

“بهترین” روش کاهش استرس از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همه ما موقعیت های زندگی، خلق و خوی و سطح تحمل استرس متفاوتی داریم. بنابراین، «شخص الف» ممکن است در یک تکنیک محبوب کاهش استرس مانند «اسکن بدن» که – به هر دلیلی – ظاهراً برای «شخص ب» کارایی کمی دارد، موفقیت بزرگی پیدا کند.

شخص بدون علامت، بدون استرس است و نیازی به کاهش استرس و افزایش شادی ندارد

فقط به این دلیل که فرد علائم استرس را “احساس” نمی کند به این معنی نیست که فرد بدون استرس است. برای نشان دادن این نکته، داروی اضطراب را در نظر بگیرید. در حالی که یک دوز والیوم ممکن است اعصاب را تسکین دهد، اما چیزی را درمان نمی کند. همچنین بدن را از تجربه استرس های فیزیولوژیکی مبرا نمی کند. در عوض، عملکرد داروهای اضطراب محدود به بی حس کردن بدن است – چیزی را از بین نمی برد.

کاهش استرس و افزایش شادی علائم استرس جزئی چیز مهمی نیست

بسیاری از ما علائم استرس “جزئی” را در یک زمان نادیده گرفتیم. ناراحتی‌های جسمانی مانند سردرد یا ناراحتی معده به‌عنوان «طبیعی» و غیرقابل هشدار دیده می‌شوند. اما، اگر این علائم به طور مکرر رخ دهند، ممکن است با یک بیماری زمینه ای جدی تر، از جمله استرس مزمن مرتبط باشند.

تکنیک هایی کاهش استرس و افزایش شادی

محبت و مهربانی را تمرین کنید

به گفته محققان دانشگاه ایالتی آیووا، ارائه محبت به دیگران، هم اضطراب را کاهش می دهد و هم احساس شادی را تقویت می کند. مهربانی متمرکز بر دیگران نیز باعث تقویت احساس ارتباط اجتماعی بین افراد می شود. دو محقق، داون سوئیت و لانمیائو هی، یکی از سه تکنیک را برای کاهش استرس و افزایش شادی انجام می‌دهند. این سه تکنیک عبارت بودند از:

  • “مقایسه اجتماعی رو به پایین”: مشاهده دیگران و تصور اینکه چگونه ممکن است وضعیت بهتری نسبت به دیگران داشته باشند.
  • «ارتباط متقابل»: نگاه به افراد و اندیشیدن به راه هایی که ممکن است با هم مرتبط شوند.
  • “مهربانی”: “نگاه به دیگران و فکر به کلماتی مانند “آرزو میکنم این شخص خوشحال باشد.”

نکته

این مطالعه، به این نتیجه رسید که گروه محبت‌آمیز نسبت به سایر گروه‌ها «احساس شادی بیشتر، مرتبط‌تر، مراقبت، و همدلی (و) کمتری داشتند. گروه ارتباط متقابل نیز بیشتر مرتبط و همدل بودند.

  • برای کاهش استرس و افزایش شادی ذهن آگاهی را تمرین کنید
  • «ذهن‌آگاهی» در غرب یک کلمه رایج است.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا