توقف فکر کردن در مورد چیزی

چه روی یک فکر خوب وسواس داشته باشید یا یک فکر بد، شما وسواس دارید. اگر نمی‌توانید از فکر کردن در مورد چیزی دست بردارید و آن موضوع برای شما تبدیل به یک مشکل شده است، راه‌های زیادی برای رسیدگی به آن و حرکت رو به جلو وجود دارد. ممکن است گاهی اوقات کنترل ذهنمان بسیار سخت باشد و ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما این فقط یافتن راهی است که برای شما مفید باشد. در ادامه این مقاله از وب سایت همکده می خواهیم به بررسی توقف فکر کردن در مورد چیزی بپردازیم. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائ‌ه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می باشد.

توقف فکر کردن در مورد چیزی

ما در ادامه این مقاله برای شما چند راه عالی برای متوقف کردن فکر کردن به چیزی گردآوری کرده‌ایم تا بتوانید به طور کلی به سمت احساس سالم‌تر و شادتر حرکت کنید.

وسواس خود را برطرف کنید

اولین قدمی که به شما کمک می کند تا به چیزی فکر نکنید، رسیدگی به آن است. این چه چیزی است که ذهن شما اینقدر درگیر آن است؟ کمی وقت بگذارید تا بفهمید واقعاً چه اتفاقی در حال رخ دادن است، و از اینکه کمی عمیق‌تر فکر کنید نترسید. چیزی که واقعاً سعی می کنید از آن اجتناب کنید ممکن است همیشه آن چیزی نباشد که فکر می کنید. به عنوان مثال، ممکن است در مورد ارائه در محل کار استرس داشته باشید. شما تصمیم گرفته اید که فکر کردن به ارائه را متوقف کنید، اما به نظر نمی رسد که باعث شود کمتر احساس اضطراب کنید.

این ممکن است به این دلیل باشد که ارائه در واقع چیزی نیست که شما را آزار می دهد – این واقعیت است که شما از رئیس خود می ترسید. این یک مسئله کاملاً متفاوت است، و مهم نیست که چقدر به ارائه فکر نکنید، از بین نخواهد رفت. با پرداختن به موضوع واقعی، یک قدم به یافتن راه حل واقعی نزدیک تر می شوید. هرچه بیشتر بتوانید در مورد عواملی که این احساسات را به وجود می‌آورند و آنچه باعث می‌شود بخواهید از چیزی اجتناب کنید بیشتر بشناسید، شانس بیشتری برای رفع آن خواهید داشت – و می‌توانید برای همیشه به آن فکر نکنید! با این کار در واقع به توقف فکر کردن در مورد چیزی می رسید.

صحبت کنید و سپس ادامه دهید

گاهی اوقات می تواند کمک کند که افکارمان را از سیستم خود خارج کنیم نه اینکه آن ها را در ذهن خود جمع کنیم. این ممکن است به این معنی باشد که در مورد آنها با یکی از عزیزانی که واقعاً به او اعتماد داریم صحبت کنیم. به خود اجازه دهید در مورد هر چیزی که روی آن تمرکز کرده اید کاملاً صادق باشید – در مورد اینکه چه احساسی در شما ایجاد می کند، چه نتایجی در مورد آن استرس یا هیجان دارید و همچنین اینکه چرا می خواهید بتوانید به آن فکر نکنید صحبت کنید. هرچه بتوانید بازتر باشید، احتمال اینکه بتوانید به زودی در را ببندید بیشتر است.

اگر چیزی وجود دارد که سعی می کنید از فکر کردن به آن اجتناب کنید – حتی اگر چیز خوبی باشد – مطمئن شوید که دوستان و خانواده شما از آن آگاه هستند که واقعا می تواند کمک کند. زمانی که اطرافیان شما موضوعاتی را مطرح می کنند که سعی می کنید فعالانه از آنها دوری کنید، ممکن است دشوار باشد، و اینکه به آنها بگویید در مورد چه چیزی نباید با شما صحبت کنند، می توانید از فکر کردن به چیز خاصی راحت تر جلوگیری کنید. به آنها بگویید که چرا سعی می کنید از این افکار دوری کنید، و آنها حمایت کننده و درک کننده خواهند بود.

برای توقف فکر کردن در مورد چیزی مشغول کارهای دیگر باشید

چه سعی دارید از چیزی که باعث اضطراب شما می شود اجتناب کنید، یا سعی می کنید آرام بمانید و از هیجان بیش از حد در مورد یک چیز عالی دست بردارید، مشغول ماندن بهترین راه حل برای افکاری است که دور و بر می چرخند. تا حد امکان ذهن خود را به چیزهای دیگر منحرف کنید. این ممکن است به معنای گذراندن زمان زیادی با دوستان، فعال شدن، انجام کارهای ساده مانند پازل باشد تا مغز شما روی آن تمرکز کند، یا حتی تماشای یک نمایش عالی. هر چیزی که ذهن شما را به خود مشغول کند و بدن شما را خسته کند ایده آل است!

عیب یابی نتایج احتمالی

برای توقف فکر کردن در مورد چیزی باید به عیب یابی بپردازید. خوب، بیایید بگوییم که از فکر کردن به چیزی اجتناب می کنید زیرا باعث ایجاد احساسات منفی می شود، خواه استرس، اضطراب یا غم. ما اغلب آنقدر درگیر احساساتمان می شویم، مخصوصاً احساساتی که دوست نداریم، که واقعاً آنها را بررسی نمی کنیم. این قابل درک است – چرا می خواهید بیشتر از آنچه نیاز دارید با آن احساسات بنشینید؟ با این حال، با پرداختن به احساسات، در واقع می توانید راه هایی برای غلبه بر آنها پیدا کنید.

فهرستی از نتایجی که از آنها می ترسید تهیه کنید. فرض کنید نگران این هستید که به هر دلیلی شغل خود را از دست بدهید. برای اینکه بتوانید به آن فکر نکنید، باید به نتایج احتمالی آن اتفاق فکر کنید، آنها را عیب یابی کنید و سپس ادامه دهید. با یافتن راه حل هایی برای مشکلات احتمالی مرتبط با احساسات خود، می توانید در نهایت از فکر کردن به این موضوع دست بردارید. به عنوان مثال، از دست دادن شغل خود ممکن است منجر به طیف وسیعی از نتایج شود، از جمله تلاش برای پرداخت اجاره بها، احساس خجالت، سختی یافتن شغل جدید و غیره.

می‌توانید با کاهش‌های کوچک از هم‌اکنون پس‌انداز کنید، می‌توانید با عزیزانتان صحبت کنید که به شما اعتماد به نفس می‌دهند و از شما حمایت می‌کنند، می‌توانید CV خود را بهبود ببخشید و شروع به صحبت با برخی از آژانس‌های استخدام کنید. به طور ناگهانی، چیزی که می‌خواهید از فکر کردن به آن اجتناب کنید، کمتر ترسناک است، زیرا تصدیق کرده‌اید که چه مشکلات دیگری ممکن است باعث آن شود، و می‌دانید که در صورت بروز آن مسائل، برنامه‌ای در دست خواهید داشت.

برای توقف فکر کردن در مورد چیزی در مورد احتمالات جدید خیال پردازی کنید

اگر کمی خیالباف هستید یا روی یک فانتزی خاص در مورد آینده خود متمرکز شده اید، این واقعا می تواند به شما کمک کند. ممکن است سعی کنید قوه تخیل خود را کم کنید تا زیاد غافلگیر نشوید یا روی یک نتیجه منحصر بفرد متمرکز نشوید. به جای تثبیت روی یک احتمال، به خود اجازه دهید به طیف وسیعی از گزینه ها فکر کنید! این بدان معناست که شما از نظر عاطفی کمتر به یک رویای خود وابسته می شوید، و به طور موثر کنترل و دقت کمتری بر شما خواهد داشت و باعث می شود که فکر کردن به آن راحت تر شود.

مراقبه کنید و ذهن آگاهی را تمرین کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه ذهنمان را از چیزی دور کنیم، مدیتیشن است. این یک راه عالی برای آرام کردن ذهن و تمرکز بر صرف وجود در زمان حال است. چه بخواهید در مورد چیز بدی فکر نکنید، چه بخواهید بیش از حد خیال پردازی نکنید، می توانید از تمرکز حواس بهره مند شوید. یکی از بهترین راه‌ها برای تمرین ذهن‌آگاهی، وارد شدن به چیزی به نام «یادداشت» است. این روشی برای مدیریت افکار و احساسات شما در حین مدیتیشن است. اساساً شامل پذیرش حواس‌پرتی‌هایی است که هنگام مدیتیشن به وجود می‌آیند و توجه داشته باشید که آیا آنها احساسات فیزیکی (خارش پا، درد پشت و غیره) هستند یا افکار.

با پرداختن به حواس‌پرتی‌ها، می‌توانید به آن‌ها اجازه دهید که شما را رها کند. اغلب زمانی است که ما بیش از حد تلاش می‌کنیم تا از فکری جلوگیری کنیم که در ذهنمان می‌ماند و نمی‌توانیم روی آن تمرکز نکنیم. برنامه های شگفت انگیز زیادی وجود دارد که می توانند شما را در مدیتیشن راهنمایی کنند، اگر قبلاً آن را انجام نداده باشید. یک موسیقی آرام بخش بگذارید، راحت باشید و آماده شوید تا منطقه غیر امن بیرون بیایید!

هرچه منظم‌تر بتوانید مدیتیشن کنید، ذهن شما بیشتر به استراحت و آرامش عادت می‌کند. امیدواریم، زمانی که افکار خاصی به وجود می‌آیند، می‌توانید به جای تثبیت یا وسواس فکری به آنها اجازه دهید از ذهن شما عبور کنند. با ایجاد این عادت، ذهن ما این زمان مدیتیشن را با آرامش بیشتر و تمرکز نکردن بیش از حد بر روی یک فکر مرتبط می کند. از این رو می توان به توقف فکر کردن در مورد چیزی رسید.

استراحت کنید و روی مراقبت از خود تمرکز کنید

اگر برایتان سخت است که اجازه دهید یک فکر خاص به جایی برسد که شدیداً بخواهید بتوانید به چیزی فکر نکنید، ممکن است به استراحت بیشتری نیاز داشته باشید! اگر به اندازه کافی نخوابیم سطح استرس ما افزایش می یابد. می تواند به این معنی باشد که ذهن ما خود را به یک فکر متصل می کند. ناگهان این تنها چیزی است که می توانیم به آن فکر کنیم. آیا تا به حال متوجه شدید چیزی که می خواهید از فکر در موردش اجتناب کنید، حتی آنقدرها هم مهم نیست؟ در عوض، این وسواس عجیبی است که مغز شما نسبت به آن دارد که باعث می‌شود بیشتر احساس اضطراب یا استرس کنید؟

اگر آشنا به نظر می رسد، به احتمال زیاد از نظر ذهنی و عاطفی دچار فرسایش شدید و به استراحت بیشتری نیاز دارید. به یاد داشته باشید که چیزهایی مانند یک رژیم غذایی سالم، مقداری ورزش، آب کافی، نور خورشید و هوای تازه همگی در احساس شما تفاوت دارند.

اگر با افکار خود دست و پنجه نرم می کنید و احساس می کنید در حال حاضر کنترلی بر ذهن خود ندارید، روی رفاه خود تمرکز کنید. انرژی ای که برای وسواس در مورد چیزی که به آن فکر می کنید صرف می کنید؟ آن را به سمت مراقبت از خود هدایت کنید. اوقات فراغت خود را با یوگا، ماسک های صورت، درمان، حرکات کششی، نشستن در آفتاب پر کنید. با این کار توقف فکر کردن در مورد چیزی را خواهید داشت.

 

 

 

منابع
aconsciousrethink

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا