تحقیقات چند چیز را نشان می دهد که باعث رویاهای واضح می شود

رویاهای واضح یکی از عواملی است که در مراحل مختلف خواب ممکن است اتفاق بیفتد. این رویاهای واضح می تواند در سنین مختلف اتفاق بیفتد. در روان شناسی اختلالات مختلفی وجود دارند. اختلالات اگر درمان نشوند می توانند آسیب زا باشند.

استرس هم اگر درمان نشود می تواند در طولانی مدت تبدیل به اضطراب و افسردگی شود. همیشه باید خودمان را برای چالش های سخت زندگی آماده کنیم. در واقع ما باید این واقعیت را بپذیریم که مشکلات برای همه است. یکی از مواردی که امروز می خواهیم در ارتباط با آن صحبت کنیم رویاهای استرس زا است. در ادامه می خواهیم ببینیم که تحقیقات چند چیز را نشان می دهد که باعث رویاهای واضح می شود، چگونه است. اگر استرس در دوران ابتدایی خود درمان نشود و علائم آن تشخیص داده نشود ممکن است در آینده خطرناک باشد.

استرس و رویاپردازی ناسازگار

در مقاله های قبل گفتیم که یکی از استرس های که به افراد خصوصا زوجین وارد می شود استرس های ناشی از کودکان است. این بدان معنی نیست که کودکان دارای استرس باشند بلکه به این معنی اینکه رفتار های آن ها یا واکنش های آن ها نسبت به اتفاقات مختلف ممکن است باعث ایجاد استرس در والدین شود. راه های درمان استرس در دنیای روان شناسی بسیار زیاد است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با تحقیقات چند چیز را نشان می دهد که باعث رویاهای واضح می شود، صحبت کنیم.

خواب و رویاهای واضح انسان ها یکی از مهمترین فعالیت های روزانه است

استراحت یکی از مهمترین فعالیت های روزانه است که به حفظ سلامت روانی شما کمک می کند. خواب کم می تواند باعث خستگی، بی حالی، ضعف شناختی شود و می تواند باعث ایجاد یا تشدید انواع مختلف بیماری های روانی از جمله اضطراب، افسردگی و موارد دیگر شود. اما وقتی مسائلی مانند استرس و اضطراب بر خواب شما تأثیر می گذارد، چه اتفاقی می افتد؟ اگر تا به حال در خواب دیده اید که با لباس زیر در مقابل دوستان خود در دبیرستان ایستاده اید یا در یک کلاس که فراموش کرده اید ثبت نام کرده اید، تلاش کرده اید تا از یک بلای طبیعی فرار کنید، با رویاپردازی ناسازگار انسان ها آشنا شده اید.

رویاهای استرس زا روشی رایج برای برخورد ذهن با رویدادها و موقعیت های استرس زای زندگی است ، اما هنگامی که خواب های استرس زا خواب شما را مختل می کند، می تواند منجر به یک چرخه معیوب استرس و بی خوابی شود.

رویاهای استرس زا و رویاهای واضح انسان ها

خواب های استرس زا می توانند به هر نوع رویایی که شامل رویدادها یا احساسات استرس زا و اضطراب زا باشد، اشاره کنند. در حالی که رویاهای استرس زا از فردی به فرد دیگر و همچنین در فرهنگ ها و جوامع مختلف متفاوت است، رویاهای استرس زا اغلب با ترس از افتادن، تعقیب شدن، بلایای طبیعی، یا برآورده نشدن مسئولیت های شخصی یا شغلی خود را نشان می دهند. رویاهای استرس زا می توانند شما را با عرق سرد بیدار کنند و محتوای مزاحم آن ها اغلب شما را مضطرب یا ناراحت می کند.

چرا موارد استرس زا در رویاهای واضح انسان ها هاتفاق می افتد؟

رویاهای استرس یک واکنش بسیار رایج در شرایط استرس زا هستند. آن ها همچنین می توانند نتیجه حوادث استرس زا یا آسیب زا در گذشته باشند، زیرا مغز شما برای پردازش رویدادهایی که تأثیر روانی و عاطفی پایدار داشته اند، کار می کند، حتی اگر مدت ها پیش اتفاق افتاده باشد. در حالی که اکثر مردم به عنوان راهی برای فرار از مشکلات خود در پایان روز و شروع دوباره صبح به نظر می رسند، تحقیقات نشان می دهد که خواب نقش مهمی در پردازش وقایع روز قبل دارد، به ویژه اگر از نظر احساسی باشد. رویاها گاهی اوقات می توانند مفید باشند و به ذهن اجازه می دهند تا حوادث گذشته و نگرانی های آینده را در نظر بگیرد و پردازش کند و افراد رویایی را برای شرایط استرس زایی که ممکن است رخ دهد آماده کند.

ممکن است گاهی اوقات یک راه سالم برای مغز برای مقابله با استرس باشد

اگر چه ممکن است گاهی اوقات یک راه سالم برای مغز برای مقابله با استرس باشد، اما رویاهای استرس زا می توانند به سرعت مشکل ساز شوند، به ویژه هنگامی که آن ها بیش از حد معمول زنده هستند، تکرار می شوند یا با افزایش دفعات تکرار می شوند. رویاهای استرس زا می توانند خواب را مختل کرده و در نتیجه باعث افزایش اضطراب و کاهش عملکرد شناختی شوند. و از آن جا که رویاهای استرس زا اغلب ناشی از استرس و اضطراب از قبل هستند، می تواند منجر به یک چرخه معیوب شود. برای کسانی که از رویاهای پایدار رنج می برند، می توانند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی روزمره تأثیر بگذارند.

رویاهای واضح رایج استرس زا

در حالی که رویاهای استرس زا از فردی به فرد دیگر و از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است، چند موضوع مشترک وجود دارد که بسیاری از رویاهای استرس زا را به هم پیوند می دهد و آن ها را به یک پدیده جهانی تبدیل می کند.

برهنه بودن در انظار عمومی

برهنه شدن در انظار عمومی یک رویای شایع استرس زا است که اغلب با اضطراب اجتماعی و ترس از قضاوت و طرد شدن در محیط اجتماعی مرتبط است. به ویژه در فرهنگ هایی که برهنگی ممنوع است، خواب دیدن برهنگی در ملاء عام می تواند نشانه این باشد که شما در مورد شیوه هایی که توسط اطرافیان تصور می شوید استرس دارید.

رویاهای واضح انسان ها ادامه زندگی واقعی آن ها هستند

در گسترده ترین مطالعه روی رویاها تا به امروز، دانشمندان دریافته اند که رویای ما ادامه زندگی واقعی است. دانشمندان که در مجله علمی Royal Society Open Science منتشر شد، در تحقیقات رویایی خود دریافتند که رویاها و زندگی واقعاً چقدر به هم مرتبط هستند.

رویاهای واضح ممکن است برای برخی تشخیص بهتر از ADHD باشد

یک مطالعه اخیر نشان می دهد که رویاپردازی ناسازگار (MD) ممکن است تشخیص بهتری برای برخی از افرادی باشد که قبلاً با ADHD تشخیص داده شده بودند.

تحقیقات چند چیز را نشان می دهد که باعث رویاهای واضح می شود

آیا تا به حال رویاهای واضح دیدید؟ این‌ها رویاهایی هستند که آنقدر واقعی هستند که با احساس لرزیدن از خواب بیدار می شوید یا انگار در یک قلمرو خیالی گیر کردید. برخی از افراد سعی می کنند رویاهای خود را تعبیر کنند و بسیاری فکر می کنند که دنیای ارواح در تلاش است تا در این قلمرو با آن‌ها ارتباط برقرار کند. در حالی که قدرت بالاتر شما می تواند از طریق رویاها با شما ارتباط برقرار کند، دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا شما ممکن است این رویاهای واضح را داشته باشید.

چند مرحله خواب و رویاهای واضح

در مرحله اول خواب، شما در گرگ و میش یا مرحله سبک استراحت هستید. اگرچه فرکانس مغز شما کمی کاهش پیدا می‌کند، اما عضلات شما هنوز پاسخگو هستند. در مرحله دوم، بدن شما کمی عمیق تر می شود و بیدار کردن شما دشوارتر است.

مرحله سوم خواب با موج آهسته است زیرا EEG مغز نشان می دهد که امواج مغزی شما به شدت کاهش می یابد. صدایی تا 100 دسی بل در سطح سوم شما را آزار نمی دهد. امواج دلتا مرحله چهارم هستند و آخرین سطح قبل از رفتن به خواب REM است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر در مرحله سه یا چهار از خواب بیدار شوید، کاملاً گیج خواهید بود و ممکن است احساس کنید در رویاهای واضح گیر کردید. مدتی طول می کشد تا مغزتان دوباره با بیداری درگیر شود و ممکن است برای چند دقیقه احساس ناراحتی کنید. پنجمین و آخرین مرحله خواب REM است. در این مرحله ماهیچه های شما حرکت نمی کنند و تنفس شما نامنظم می شود. ضربان قلب شما کمی افزایش می یابد، اما متوجه آن نخواهید شد.

مراحل مختلف خواب و تجربه رویاهای واضح

شما همچنین در این مرحله رویاهای واضحی را تجربه خواهید کرد زیرا بدن شما کاملاً تحت یک حالت آتونی عضلانی ناشی از مغز است. اگر ذهن شما شما را در حالت کما قرار نمی داد، می توانید به خود یا دیگران آسیب بزنید. هنگامی که افراد در طول REM اختلالاتی را تجربه می‌کنند، می‌توانند وحشت‌های شبانه، راه رفتن در خواب یا انجام کارهایی که در رویاهایشان اتفاق می‌افتد داشته باشند. این اغلب به دلیل سیگنال های نادرست ارسالی از مغز به بدن ایجاد می شود.

چند دلیل که چرا رویاهای واضح می بینید

اکنون که چرخه های خواب را درک می کنید، می توانید چارچوب زمانی را درک کنید که چه زمانی رویاهای واضح را تجربه خواهید کرد. با این حال، شما هنوز نمی دانید چه چیزی باعث آن‌ها می شود. بسیاری از چیزها می توانند باعث شوند رویاهای شما آنقدر واقعی باشند که آزاردهنده هستند، اما چند مورد برتر در اینجا بیان خواهد شد.

داروها

آیا می دانستید که داروها می توانند خواب شما را تغییر دهند و باعث شوند رویاهای واضح ببینید؟ رایج ترین داروهایی که می توانند بر وضعیت REM شما تأثیر بگذارند، داروهای فشار خون، داروهای ضد افسردگی، داروهای ترک سیگار و مواردی هستند که برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شوند. حتی برخی از داروهای گیاهی بدون نسخه نیز می توانند بر خواب شما تأثیر منفی بگذارند. ملاتونین به دلیل ایجاد رویاهای واضح بدنام است، حتی اگر کاملاً بی خطر باشد.

رویاهای واضح و گاهی ناسازگار ممکن است برای برخی تشخیص بهتر از ADHD باشد

یک مطالعه اخیر نشان می دهد که رویاپردازی ناسازگار (MD) ممکن است تشخیص بهتری برای برخی از افرادی باشد که قبلاً با ADHD تشخیص داده شده بودند. این شرایط هنوز توسط DSM شناسایی نشده است. پروفسور الی سامر اولین بار در سال 2002 MD را تشریح کرد، اما حجم تحقیقات پیرامون آن نسبتاً کوچک است.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که رویاپردازی ناسازگار ممکن است تشخیص بهتری نسبت به ADHD برای برخی افراد باشد.

نظر محققان در ارتباط با این زمینه

محققان دانشگاه Ben-Guiron در Negev، با همکاری دانشگاه حیفا، 83 بزرگسال مبتلا به ADHD را ارزیابی کردند. آن‌ها دریافتند که حدود یک پنجم معیارهای پیشنهادی برای رویاپردازی ناسازگار (MD) را برآورده می کند. البته هنوز به عنوان یک سندرم روانپزشکی به رسمیت شناخته نشده است. محققان بزرگسالان را از نظر علائم بی توجهی، MD، افسردگی، تنهایی و عزت نفس ارزیابی کردند. افرادی که معیارهای پیشنهادی برای MD را برآورده کردند، نسبت به افرادی که معیارها را نداشتند، میزان افسردگی، تنهایی و عزت نفس بالاتری را نشان دادند.

رویاهای واضح و ADHD

یک بیانیه مطبوعاتی که توسط دانشگاه به اشتراک گذاشته شد. مدرس ارشد گروه روانشناسی و یکی از نویسندگان این مطالعه دکتر نیریت سوفر-دودک، دکترا، نکته ای را گفت. «یافته‌های ما نشان می‌دهد که زیر گروهی از افراد مبتلا به ADHD وجود دارند که سود بیشتری خواهند برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا