استرس والدین نقش کلیدی در ایجاد بیماری روانی کودکان دارد

همه روان شناسان در دنیا تاکید بسیاری بر تربیت فرزندان توسط والدین کرده اند. در واقع تربیت فرزند فقط به معنای ایجاد یک محیط مرفه نیست. گاهی اوقات استرس والدین می تواند منجر به بیماری های روانی کودکان شود. این بیماری های روانی اگر تا یک زمان مشخص درمان نشود، باعث آسیب های مختلفی مثل مشکلات در برقراری ارتباط با دیگران می شود.

فرزندان برای خانواده های خودشان دارای اهمیت هستند. شما نمی توانید خانواده ای پیدا کنید که از فرزند خود تنفر داشته باشد. اما اگر فرزند شما دچار اختلالات روانی شده باشد، ممکن است نوع رفتار والدین تغییر کند. تربیت فرزندان یک فرایند پر از چالش است. شما اگر همیشه تابع کودک خود باشید به او آسیب خواهید زد. از آن سمت هم اگر بخواهید جلوی او جبهه بگیرید در آینده فردی محتاج به محبت خواهد بود. در ادامه می خواهیم ببینیم که چگونه فرزندان را برای موفقیت در زندگی تربیت کنیم؟

بیماری روانی کودکان و نقش والدین در آن ها

فرزندان و موفقیت در زندگی موضوع امروز ما نیز هست. این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. نحوه مدیریت رفتار ها باید زیر نظر روان شناس و مشاور باشد. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا بیماری فرد را برطرف کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با استرس والدین نقش کلیدی در ایجاد بیماری روانی کودکان دارد، صحبت کنیم.

دو نکته مهم در ارتباط با بیماری روانی کودکان و تاثیر استرس مادران

  • بین سلامت روان مادران و سلامت روان فرزندان رابطه دوسویه مشاهده شد.
  • استرس والدین با افسردگی مادر و مسائل بهداشت روانی کودکان مرتبط بود.

این یافته های تحقیقاتی بینش هایی را در مورد مداخلات خانواده برای پرداختن به سلامت روان ارائه می دهد. مدیریت استرس والدین می تواند دشوار باشد، و تلاش می کند تا والدین این اجازه را نداشته باشند روی فرزندان خود تأثیر بگذارند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

یک مطالعه جدید در مجله اختلالات عاطفی نشان داد که افسردگی مادر به طور غیرمستقیم با ایجاد علائم بیماری روانی کودکان مرتبط است و ناشی از استرس والدین است. این تحقیق بر اساس تجزیه و تحلیل ثانویه داده‌های خانواده‌های شکننده و مطالعه رفاه کودکان برای ارزیابی علائم اضطراب و افسردگی مادران و کودکان در طول یک دهه انجام شد.

مطالعات درباره بیماری روانی کودکان

یک تحقیق بلندمدت بر اساس تجزیه و تحلیل مصاحبه‌های انجام شده با والدین گروهی متشکل از 4898 کودک است. این تحقیق در 75 بیمارستان در 20 شهر بزرگ مختلف بین سال‌های 1998 تا 2000 ایجاد شده‌ است.  محققان دریافتند که ارتباط بین استرس والدین و افسردگی دوران کودکی در هر دو جهت صادق است. به این معنا که افسردگی بیشتر مادر به طور قابل توجهی افسردگی و اضطراب بالاتر را در کودکان پیش بینی می کند. در حالی که افسردگی و اضطراب بیشتر در کودکان به طور قابل توجهی ارتباطی با افسردگی  والدین دارد. استرس والدین یکی از دلایل اصلی این بیماری روانی کودکان بود که به نوبه خود باعث ایجاد علائم افسردگی و اضطراب هم در کودکان می شد.

افسردگی در مادران چه تاثیری بر کودکان می گذارد؟

در این مطالعه، مادران افسرده گزارش دادند که کمتر به فرزندان خود دلبستگی می‌کنند. آن ها بیشتر نگران تربیت فرزندان خود هستند و حمایت  کمتری از جانب همسرشان دارند. آن ها  بیشتر احساس می‌کنند که فرزندانشان قابل قبول نیستند و این تفکر را دارند که در تربیت فرزند خود تنها هستند.  در حالی که این مطالعه طولی شامل یک نمونه بزرگ از نظر قومیتی بود، اتکای آن به گزارش‌های والدین برای ارزیابی سلامت روان کودکان، در مقابل اقدامات پزشکان، از محدودیت‌های این تحقیق بود.

چگونه افسردگی در دوران بارداری و بعد از آن ممکن است بر کودکان تأثیر بگذارد؟

سلامت روان خانواده اغلب در هم تنیده است. دکتر امی نسامران، روانشناس دارای مجوز، و مربی والدین در روانشناسی اطلس، می گوید: “نکته کلیدی در اینجا این است که سلامت روانی والدین و کودک اغلب در هم تنیده و به شدت مرتبط هستند.” دانشمندی به نام نسامران می گوید: “این جای تعجب نیست، با توجه به این که رشد کودکان بسیار به والدین آن ها بستگی دارد. کودکان جهان را از والدین خود یاد می گیرند. آن ها از تماشای و مشاهده این که چگونه والدین خود با استرس و چالش های زندگی کنار می آیند چیزهای زیادی یاد می گیرند.”

نکته ای در ارتباط با این زمینه

استرس والدین نقش کلیدی در ایجاد بیماری روانی کودکان دارد

تحقیقات طولانی مدت در مورد این که چگونه سلامت روان والدین می تواند بر بیماری روانی کودکان  تأثیر بگذارد، وجود دارد. نسامران تأکید می کند که والدین مراقبان اصلی و منبع حمایت از کودکان هستند. او می‌گوید: «والدینی که مشکلات سلامت روانی دارند، مانند اضطراب یا افسردگی، می‌توانند با چالش‌های منحصربه‌فردی روبرو شوند تا از خواسته‌های والدین پیروی کنند.

همانطور که در این مطالعه اشاره شد، نسامران بیان می‌کند: «یکی از  موارد این است که دشواری در ارائه سطح حمایت  که بچه‌ها اغلب در آن سن به آن نیاز دارند، می‌تواند بر سلامت روان و رفاه کودک تأثیر بگذارد.»

نیاز های کودکان و ارتباط آن با والدین

نسامران می‌گوید: «در حالی که می‌دانیم نیازهای سلامت روان در طول همه‌گیری به طور قابل توجهی افزایش یافته است. نکته مهمی که این مطالعه بر آن روشن می‌کند، اهمیت پرداختن به استرس والدین، نیازهای بهداشت روانی واحدهای خانواده و سیستم‌هایی است که کودک در آن وجود دارد. در حالی که درمان برای کودکان مهم است و می تواند مفید باشد، نسامران خاطرنشان می کند که رویکردهای درمانی که با والدین و کودکان با هم کار می کنند، می توانند راهی موثر برای مدیریت نیازهای سلامت روان کل خانواده باشند.

سلامت روان کودک با سلامت روانی والدین شروع می شود

سلامت روان کودک با سلامت روانی والدین شروع می شود و اطمینان یافتن از حمایت و منابع مورد نیاز والدین می تواند تفاوت بزرگی در رشد سلامت روان کودک ایجاد کند. نسامران با اشاره به این که کودکان مانند اسفنج هستند، به این نکته اشاره می‌کند که چگونه کم دو کودکان می‌توانند چیزهای بیشتری از والدین خود دریافت کنند. او می‌گوید: «سلامت روانی آن‌ها به چیزی بیشتر از چیزی که می‌توانند از کار با یک درمانگر در هفته به مدت یک ساعت به دست آورند بستگی دارد

نسامران تاکید می کند، “یکی از رویکردهای درمانی مبتنی بر شواهد مورد علاقه من برای کار با خانواده، درمان بیماری روانی کودکان است. زیرا والدین و کودکان در درمان شرکت می کنند و مهارت ها را با هم می آموزند.”

نکته ای در ارتباط با این زمینه

یکی از جنبه های منحصر به فرد این مطالعه، یافتن یک رابطه چرخه ای و دوسویه بین سلامت روانی والدین و کودک بود. زیرا او خاطرنشان می کند که در علائم بیماری روان کودکان اضطراب و افسردگی نیز وجود دارد. این مشکلات سلامت روان مادران را تحت تأثیر قرار داد. نسامران می‌گوید: “یک نکته در این مطالعه این بود که روی خانواده‌های تک‌والدی و والدینی که از نظر اقتصادی-اجتماعی آسیب بیشتری داشتند، تمرکز داشت. به طور کلی، می‌دانیم که هر دوی این عوامل در حال حاضر منابع مهم استرس برای والدین هستند.”

فرزندپروری و ارتباط آن با بیماری روانی کودکان

از آن جایی که فرزندپروری به دلیل عدم حمایت زمانی که شما تنها مراقب کودکان هستید و کمبود منابع به دلیل محدودیت‌های مالی می‌تواند حتی سخت‌تر باشد. نسامران خاطرنشان می‌کند که این زوج‌های والدین و فرزندان ممکن است به‌ویژه در برابر اضطراب و افسردگی آسیب‌پذیر باشند.

نسامران توضیح می دهد: “به عنوان یک روانشناس کودک، اغلب می بینم که والدین کودکان را برای درمان می آورند و این اقدام فوق العاده ای است. اما والدین می توانند تمایل داشته باشند که نیازهای خود را نادیده بگیرند، به خصوص زمانی که کودکان با مشکل مواجه می شوند.” به این ترتیب، نسامران خاطرنشان می کند که برای والدین بسیار مهم است که به سلامت روان و توانایی حمایت از فرزندان خود فکر کنند. او می‌گوید: «  والدین دارای استرس برای کمک به کودکان استرس‌زا کار سخت‌تری خواهند داشت.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

او توصیه می‌کند والدینی که می‌توانند نیازهای سلامت روان خود را در اولویت قرار دهند و از آن ها مراقبت کنند، یا شاید به طور همزمان، در موقعیت بهتری برای الگوبرداری از مهارت‌های مقابله‌ای خوب برای حمایت از فرزندانشان باشند. فرزندان والدینی که در دوران بارداری و بعد از آن افسرده شده اند، بیشتر احتمال دارد افسرده شوند.

عوامل حفاظتی در برابر بیماری روانی کودکان

روان درمانگر دارای مجوز راویدنس سنت جان، دکتر مایرا مندز، دکترای LMFT، می گوید: “این مطالعه اطلاعات طولی ارائه کرد که تاثیر افسردگی و استرس والدین را بر کودک در یک دوره 15 ساله نشان دهد.” مندز توضیح می دهد که مداخله زودهنگام برای کودک، حمایت آموزشی والدین، درمان سلامت روان برای والدین، آموزش مدیریت استرس و خانواده درمانی می تواند نتایج را بهبود بخشد، مهم است.

منابع
وبسایت دverywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا