اختلال مصرف حشیش چیست؟

اختلال مصرف حشیش جز یکی از انواع اعتیاد ها در دنیای امروزی است. همان طور که می دانید اعتیاد برای هر شخصی تعریف متفاوتی دارد. این تعاریف می تواند نشانه این باشد که آن شخص خودش را معتاد معرفی کند یا یک شخصیت که فقط به صورت تفریحی مواد را مصرف می کند. یه صورت کلی اعتیاد به هر چیزی می تواند آسیب هایی به همراه داشته باشد. اختلال اضطراب اجتماعی یکی از موارد شایع در دنیای امروزی است. اختلالات روانی انواع مختلفی دارند و ممکن است در دوران کودکی ایجاد شود.

اگر در دوران کودکی این اختلالات درمان نشوند می تواند تا بزرگسالی هم ادامه داشته باشد. یکی از اختلالات معروف در دنیای روان شناسی اختلال اضطراب اجتماعی و در کنار آن اعتیاد است. اختلال اضطراب اجتماعی دارای علائم مختلفی است. این علائم در افراد مختلف متفاوت است. در مقاله های قبل در ارتباط با اختلالات اضطراب اجتماعی صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که اختلال مصرف حشیش چیست؟ چگونه است؟ درمان ها نیز انواع مختلفی دارد. اضطراب و استرس یکی از اختلالات رایج در دنیای ما هستند. همه ما می دانیم که در زندگی ممکن است روزی دچار استرس یا اضطراب شویم.

اختلال مصرف حشیش و استرس افراد

تا حدودی بخشی از این استرس و اضطراب طبیعی است. اما اگر ادامه پیدا کند می تواند زندگی ما را مختل کند. اضطراب و استرس اگر کنترل و درمان نشود می تواند جلوی موفقیت شما را در بخش های مختلف زندگی بگیرد. انواع مختلفی از اضطراب ها وجود دارد که برخی از آن ها را برای شما گفتیم. انواع درمان حمله اضطراب موضوع امروز ما است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با مصرف ماری جوانا و اختلال اضطراب اجتماعی صحبت کنیم.

تحقیقات درباره این زمینه

در حالی که برخی تحقیقات از اختلال مصرف حشیش (همچنین به عنوان شاهدانه) در درمان اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) حمایت می کنند. مطالعات طولانی مدت در مورد اثربخشی هنوز باید انجام شود. اگر با اختلال اضطراب اجتماعی زندگی می کنید و اختلال مصرف حشیش را به عنوان یک گزینه درمانی در نظر می گیرید، ممکن است در مورد این که آیا می تواند کمک کند یا نه، سردرگم شوید.

علاوه بر این، اگر شما یک مصرف کننده تفریحی حشیش بوده اید، ممکن است از صحبت با پزشک خود در مورد مصرف دارو و ارتباط آن با اضطراب اجتماعی خود ترس داشته باشید. مقاله زیر برخی از اطلاعات اولیه را ارائه می دهد تا به شما کمک کند تصمیمی آگاهانه در مورد این که آیا ماری جوانا ممکن است برای شما مفید باشد یا خیر و بهترین راه ها برای به دست آوردن بهترین اثر را داشته باشید.

اجزای حشیش

اول، مهم است که بدانید دو دسته اصلی از مواد شیمیایی موجود در ماری جوانا وجود دارد و ممکن است اثرات متفاوتی بر اضطراب اجتماعی شما داشته باشند.

تتراهیدروکانابینول (THC) بخش روان‌گردان ماری‌جوانا است، به این معنی که بخشی است که احساس سرخوشی را ایجاد می‌کند. در حالی که کاربران تفریحی در جستجوی میزان بالای THC هستند. اما افرادی که از آن برای اهداف سلامت روان استفاده می کنند ممکن است از جزء دارو که اضطراب را کاهش می دهد سود بیشتری ببرند.

اختلال مصرف حشیش چیست؟

اختلال مصرف حشیش چیست؟

اختلال مصرف حشیش (CUD) تشخیصی است که برای مصرف مشکل ساز ماری جوانا داده می شود. CUD در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم یا DSM 5 معرفی شد. (نسخه قبلی DSM استفاده مشکل ساز را به دو اختلال مختلف تقسیم کرد: سوء مصرف حشیش و وابستگی به حشیش.) اختلال مصرف حشیش تقریباً 10٪ از 193 میلیون مصرف کننده این ماده مخدر در جهان را تحت تأثیر قرار می دهد، و این احتمال را نشان می دهد که افراد می توانند تحت تأثیر منفی مصرف ماری جوانا قرار گیرند بدون اینکه لزوماً معتاد شوند. با این حال، در صورت بروز، امکان تشخیص اعتیاد به مواد نیز وجود دارد.

علائم و نشانه های  اختلال مصرف حشیش

یکی از نکات کلیدی که باید در مورد اختلال مصرف مواد به خاطر بسپارید این است که شامل مصرف حشیش است که مشکلات یا مشکلاتی را برای مصرف کننده ایجاد می کند. با در نظر گرفتن این موضوع، حداقل دو مورد از معیارها یا علائم رسمی زیر که در یک دوره 12 ماهه رخ می دهد، نشان دهنده اختلال مصرف حشیش است:

 • ادامه مصرف حشیش با وجود مشکلات جسمی یا روانی
 • ادامه مصرف مواد مخدر با وجود مشکلات اجتماعی یا روابط
 • هوس حشیش
 • مشکل در کنترل یا کاهش مصرف حشیش
 • کنار گذاشتن یا کاهش فعالیت های دیگر به نفع حشیش
 • مشکلات در محل کار، مدرسه و خانه در نتیجه مصرف حشیش
 • صرف زمان زیادی برای مصرف حشیش
 • مصرف حشیش در شرایط پرخطر
 • مصرف حشیش بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده بود
 • تحمل حشیش
 • انصراف هنگام قطع مصرف این ماده

 نکته ای در ارتباط با این زمینه

فقط به این دلیل که نام تغییر کرده است و اصطلاح “مصرف حشیش” جایگزین “سوء مصرف حشیش” یا “وابستگی به شاهدانه” شده است به این معنی نیست که حشیش اعتیاد آور نیست. در واقع، تحقیقات به طور قطعی نشان می‌دهد که حشیش اعتیادآور است

تشخیص اختلال مصرف حشیش

برای تشخیص این اختلال، سابقه فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد. این شامل بررسی این که آیا آن ها یا اعضای نزدیک خانواده آن ها سابقه سوء مصرف مواد یا مسائل مربوط به سلامت روان دارند یا خیر. و همچنین شامل سابقه پزشکی و قرار گرفتن در معرض استرس محیطی می شود. از آزمایشات آزمایشگاهی می توان برای کمک به شناسایی مصرف حشیش استفاده کرد. با این حال، مثبت بودن تست دارو لزوماً به این معنی نیست که فرد دارای اختلال مصرف حشیش است و آزمایش منفی دارو این موضوع را رد نمی کند. در عوض، توجه به میزان مصرف گزارش شده شاهدانه در مقایسه با مقدار موجود در خون مهم تر است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تشخیص اختلال مصرف حشیش می تواند تا حدی به اثرات آن بستگی داشته باشد. مانند 11 معیار یا علائم ذکر شده در بالا. شدت مشکلات فرد را می توان با گنجاندن یک شاخص اضافی دریافت کرد:

 • خفیف: دو تا سه علامت
 • متوسط: چهار تا پنج علامت
 • شدید: شش علامت یا بیشتر

طبقه بندی این ماده مخدر

طبقه‌بندی جدید اختلال مصرف حشیش (که مصرف مشکل‌زا را از وابستگی به حشیش یا سوء مصرف حشیش جدا می‌کند) به این معنی است که فردی می‌تواند بدون داشتن هیچ گونه تحمل یا ترک، نشانه‌های اعتیاد، اختلال شدید مصرف حشیش داشته باشد. به همین ترتیب، آن ها می توانند معیارهای اختلال خفیف مصرف مواد را علیرغم تجربه تحمل فیزیکی و کناره گیری بالا برآورده کنند.

CUD و سایر شرایط سلامت روان

تشخیص CUD می تواند با شرایط سلامت روان همراه یا همزمان پیچیده شود. به عنوان مثال، اختلال مصرف حشیش به شدت با افسردگی اساسی و اختلال اضطراب فراگیر مرتبط است. برخی از مطالعات همچنین میزان بالاتری از اختلال مصرف حشیش را در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه نشان داده‌اند. تحقیقات ارتباط بین این اختلال و سایر اختلالات مصرف مواد خاص را نیز گزارش کرده اند که برخی از آنها عبارتند از: 8

 • اعتیاد مصرف آرامبخش
 • اختلال مصرف کوکائین
 • مشکلات مصرف محرک ها
 • اعتیاد مصرف مواد مخدر باشگاهی
 • اختلال مصرف الکل

علل اختلال مصرف شاهدانه

اختلالات مصرف مواد یک علت خاص ندارد که برای همه افراد مبتلا به این بیماری مناسب باشد. استرس، پریشانی عاطفی و سایر شرایط سلامت روان (مانند اضطراب و افسردگی) هر کدام می توانند در ایجاد اختلال مصرف حشیش نقش داشته باشند.

Yale Medicine اضافه می‌کند که ممکن است یک مؤلفه ژنتیکی یا ارثی نیز وجود داشته باشد، با یکی از مطالعاتش چندین نوع ژن شناسایی شده است که می‌تواند خطر ابتلا به وابستگی به حشیش یا اعتیاد به شاهدانه را افزایش دهد.

درمان اختلال مصرف حشیش

چند گزینه درمانی مختلف برای افراد مبتلا به اختلال مصرف حشیش وجود دارد. توجه به این نکته ضروری است که اگر یک بیماری همزمان وجود داشته باشد، درمان هر دو وضعیت به طور همزمان می تواند مطلوب ترین نتیجه درمانی را ارائه دهد.

مشاوره و درمان

چندین نوع مشاوره یا درمان برای کاهش مصرف حشیش و مشکلات بعدی که این دارو ایجاد می کند مفید است.

 • درمان شناختی رفتاری: نوعی از روان درمانی است که به افراد کمک می کند تا الگوهای فکری مخرب را شناسایی کنند، سپس آن الگوها را تغییر دهند تا بر رفتارهایشان تأثیر مثبت بگذارند.
 • درمان تقویت انگیزه: درمانی کوتاه مدت که برای کمک به ایجاد انگیزه در فرد برای تغییر رفتارهای مضر طراحی شده است.
 • مدیریت اقتضایی: یک تکنیک رفتاردرمانی است که از یک قرارداد رسمی بین درمانگر و مشتری برای کمک به درمانجو برای تغییر رفتار از طریق تعیین اهداف و همچنین تعیین پاداش و مجازات استفاده می‌کند.

یک مطالعه شامل 308 نفر همچنین نشان داد که مداخلات آنلاین که شامل مشاوره چت می‌شود نیز می‌تواند برای افراد مبتلا به اختلال مصرف حشیش مفید باشد، به‌ویژه زمانی که توسط افرادی که به‌طور سنتی از گزینه‌های درمانی سرپایی استفاده نمی‌کنند، استفاده شود.

منابع
وبسایت verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا