ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟

احساسات می توانند هم به عنوان واکنش به رویدادها و هم به عنوان ابزاری عمل کنند که می توانند برای حل یک مشکل یا تغییر یک موقعیت دستکاری شوند. افراد تمایل دارند از احساسات مثبت به عنوان ابزار بیشتر از احساسات منفی استفاده کنند. جعل کردن احساسات مثبت می‌تواند بر مردم تأثیر بگذارد، بنابراین استفاده از آن تاکتیک همیشه مفید نیست. در این مقاله از وب سایت همکده می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟ مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی است.

ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟

آیا تا به حال مجبور شده اید برای پوشش احساسات واقعی خود در مقابل بقیه جبهه دروغی قرار دهید؟ شاید روز بدی را سپری کرده‌اید. اما شغل شما مستلزم آن است که آنچه را که «کار احساسی» نامیده می‌شود، انجام دهید. در آن به همکارها، دوستها یا مشتر های خود وانمود کنید که همه چیز خوب است. برعکس، ممکن است تصمیم بگیرید که یک موقعیت مستلزم ارائه احساسات مثبت نیست. بلکه احساسات منفی است. ممکن است بخواهید به یک فروشنده اجازه دهید بداند که شما دچار حال خوب نیستید. بنابراین بدخلق تر از آنچه در غیر این صورت انجام می دادید رفتار می کنید.

افراد می توانند انواع احساسات را به منظور شکل پذیری به موقعیت ها به روش هایی که به بهترین وجه به آنها خدمت می کند، به کار گیرند. در عین حال، عواطف افراد را می توان بر اساس موقعیت شکل داد. سعی کرده‌اید با کسی که با شما بد اخلاق یا بد رفتار می‌کند، صمیمیت خود را حفظ کنید، اما در برخی مواقع، دیگر نمی‌توانید خشم خود را مهار کنید. همچنین ممکن است احساسات مثبتی در اثر رویدادها ایجاد شود. شما روی یک پروژه خاص بهسازی خانه سخت کار کرده اید، و از آنجایی که کارهای دستی خود را تحسین می کنید، نمی توانید درجه خاصی از غرور را احساس کنید. این احساس مثبت زمانی تقویت می‌شود که یکی از اقوام به دیدار شما می‌آید و از تلاش سخت شما تمجید می‌کند.

احساسات به عنوان ابزار

ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟

ما می خواهیم بدانیم که ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟ از این رو باید احساسات را به عنوان ابزاری جداگانه و جذاب مورد بررسی قرار دهیم. به همین دلیل در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی دقیق این مسئله بپردازیم. این مثال‌ها نشان می‌دهند که احساسات می‌توانند هم به‌عنوان واکنش به رویدادها و هم به‌عنوان ابزاری عمل کنند که شما برای حل یک مشکل یا تغییر یک موقعیت دستکاری می‌کنید. این ایده که احساسات «ابزار» هستند، فرض اساسی در مطالعه‌ای است که اخیراً توسط آرون ویدمن و اتان کراس از دانشگاه میشیگان منتشر شده است. این مقاله در سال ۲۰۲۱ ارائه شده است. اما باید ببینیم که آن ها چه نظریاتی را ارائه می کنند.

در آغاز مقاله خود، آنها خاطرنشان می کنند که به عنوان ابزار، “احساسات … پاسخ هایی هستند که به افراد کمک می کنند تا مشکلات مربوط به زمینه را در زندگی اجتماعی حل کنند.” علاوه بر این، اگر احساسات ابزار هستند، «آنگاه آنها به طور مفید در زمینه‌هایی به کار می‌روند (تجربه یا بیان می‌شوند) که در آن اهداف عملکردی آن‌ها با خواسته‌های موقعیتی مطابقت دارند.» به عبارت دیگر، شما از احساسات به عنوان ابزار استفاده می کنید، زیرا فکر می کنید که آنها کارساز هستند. درست مثل اینکه به جای پیچ گوشتی، یک چکش برای نصب قلاب عکس به دیوار برمی دارید. می توانید از عصبانیت برای کمک به شما برای به کسب یک معامله بهتر از یک مذاکره استفاده کنید.

طرح نظری

همان طور که اشاره شد باید ببینیم که برای یافتن ابزارهای احساسی مورد علاقه، می توان احساسات را به عنوان ابزار در نظر گرفت یا خیر؟ این امر به پیچش طرح نظری بعدی می انجامد. آیا افراد بیشتر از سایرین از یک مجموعه از احساسات استفاده می کنند و کدامیک موثرتر هستند؟ نویسندگان استدلال کردند که ممکن است برای مردم منطقی تر باشد که سعی کنند احساسات خوشایند به جای ناخوشایند ایجاد کنند، فقط به این دلیل که، برای مثال، احساس خوشبختی بهتر از ناراحتی است. در واقع، تحقیقاتی که این تیم در مورد تنظیم احساسات ذکر می‌کند، نشان می ‌دهد که ۹۰ درصد از مطالعات انجام ‌شده در این زمینه بر نیازهای افراد برای رهایی از احساسات منفی مانند ناامیدی، حسادت یا خشم تمرکز دارند.

“ترجیح فراگیر برای احساسات مثبت” پیشنهاد شده توسط این تحقیق به این معنی است که مردم سعی می کنند از آنها به عنوان ابزاری، فعالانه استفاده کنند، زیرا احساس می کنند “ارزش احساس کردن” را دارند. پیش‌بینی اولیه که اولین مطالعه از شش مطالعه را هدایت می‌کرد، مطابق با ارزش احتمالاً بیشتر احساسات مثبت، این بود که مردم بیشتر احساس خوب را از جعبه ابزار عاطفی خود انتخاب می‌کنند تا اینکه احساس بد را انتخاب کنند.

آیا افراد پس از ایجاد احساسات مثبت در مقابل احساسات بدتر احساس بهتری خواهند داشت یا بدتر؟

ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟

احساسات در شاخه های گوناگونی شکل می گیرند. هر کدام نیز پاسخ های مختلفی را به ما می دهند. از این رو باید دانست که چه احساساتی می تواند ما را در مسیر دقیق تر قرار دهد. در عین حال همان طور که از عنوان مقاله هم پیداست ما قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟ روانشناسان دانشگاه میشیگان در ادامه پیشنهاد کردند که ارزش پیش‌بینی استفاده از ابزار احساسات مثبت این است که آیا تلاش افراد برای بیرون کشیدن احساسات خوشایند از آن جعبه ابزار «معتبر» است یا خیر. دوباره به آن مثال از کار عاطفی فکر کنید.

خسته کننده است وقتی که می خواهید اخم کنید مجبور شوید لبخند بزنید. به گفته نویسندگان، “استفاده از یک احساس مثبت به عنوان یک ابزار ممکن است باعث ایجاد احساس عدم اصالت شود. به این صورت که فرد ممکن است تجربه هیجانی را که مطابق با تجربه درونی واقعی نیست، به نمایش بگذارد یا مجبور کند. ” این “عملکرد سطحی” می تواند منجر به پیامدهای منفی زیادی از جمله اضطراب، استرس و حتی تمایل به انجام “رفتارهای نامطلوب” شود. بر اساس این منطق، کارمندی که از نظر عاطفی تخلیه شده است، می تواند در مواردی عمل کند که عجیب است. مانند رفتارهای کاری غیرمولد مانند سرقت لوازم اداری یا تقلب در برگه هزینه.

ببینید چه چیزی در جعبه ابزار احساسی شما وجود دارد؟

ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟

از ابتدا تا به اینجای مقاله در مسیر پاسخ به این سوال هستیم که ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟ چارچوب اصلی تحقیق ویدمن و کراس شامل مقایسه احساسات مثبت و منفی به عنوان ابزار و واکنش با استفاده از احساس اصالت به عنوان عامل کلیدی میانجی بود. شرکت‌کنندگان در این مطالعات از دانشجویان تا نمونه‌های بزرگسالان آنلاین متغیر بودند و نویسندگان از ترکیبی از روش‌ها استفاده کردند.

در یکی از جالب‌ترین مطالعات در این مجموعه، شرکت‌کنندگان تمرین‌های واقعی را انجام دادند. به عنوان «نمونه‌گیری تجربه» شناخته می‌شود. در آن از یک سری دستورالعمل‌های از پیش تعیین‌شده پیروی کردند. قرار بود در یک دوره ۲ هفته‌ای انجام دهند. دستورالعمل‌های هر شرکت‌کننده شامل محتوای عاطفی مثبت یا منفی بود. اما همه شرکت‌کنندگان دستورالعمل‌هایی برای ثبت موقعیت‌هایی دریافت کردند که در آن‌ها احساسی را برای ارائه یک کارکرد («احساس به‌عنوان ابزار») و موقعیت‌هایی که در آن احساساتشان پاسخی به رویدادی بود، دریافت کردند. آنها هیچ کنترلی نداشتند (“واکنشی”). با مطالعه هر مجموعه دستورالعمل (گزیده) می توانید ببینید که در این بخش از مطالعه چگونه بود:

احساس به عنوان ابزار

همانطور که روزتان را پیش می‌برید، به این فکر کنید که در هر موقعیتی که با آن مواجه می‌شوید، کدام احساسات مفید هستند. وقتی احساسی را شناسایی می کنید که ممکن است مفید باشد، ما دوست داریم که عمداً آن احساس را احساس کنید.

احساسات به عنوان واکنش

همانطور که روزتان را می گذرانید، به خودتان اجازه دهید در هر موقعیتی که با آن مواجه می شوید، هر احساسی را که اتفاق می افتد احساس کنید. اگر احساسی به سراغ آمد، نیازی نیست برای تغییر یا مدیریتش تلاش کنید. افرادی که در وضعیت عاطفه مثبت قرار داشتند بر روی احساس غرور، قدردانی، عشق و شفقت تمرکز کردند. افرادی که در شرایط هیجان منفی بودند دستورالعمل‌های مخصوص به خشم، اضطراب، حسادت و گناه را دریافت کردند. شاید تا به اینجا متوجه شده باشید که ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟

اساسی ترین نتایج

ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟

با رفتن به دومین مؤلفه آزمایشی، اکنون می‌توانید سؤال زیر را از خود بپرسید. تا چه اندازه در طول این موقعیت احساس می‌کردید که خود واقعی تان هستید؟ آخرین سوالی که باید از خود بپرسید این است که : “چقدر از وضعیت پیش آمده راضی بودید؟”

اگر بخواهید احساسات خود را با استفاده از این مجموعه معیارهای ارزیابی ردیابی کنید، به احتمال زیاد می توانید الگویی را مشاهده کنید که نشان می دهد آیا در ابزار هیجان مثبت به عنوان ابزار یا در ابزار منفی به عنوان احساس، کم و بیش شبیه خود واقعی خود هستید یا خیر. سناریوها در مورد تجربیات احساسات واکنشی چطور؟ متوجه فرقی میشوید؟ چطور همه چیز برای شما رقم خورد؟

با عطف به یافته‌ها، نکته خلاصه اصلی در تمام مطالعات در تحقیقات ویدمن و کراس این بود. همانطور که نویسندگان پیش‌بینی کردند، شرکت‌کنندگان دریافتند که تجربه اجبار کردن احساسات مثبتشان نسبت به تجربه حفاری در جعبه ابزار عاطفی منفی‌شان سودمندتر است. عامل کلیدی، دوباره همانطور که پیش بینی شد، احساس اصالت بود. به بیان نویسندگان، «این تأثیر متناقض ممکن است تا حدی ناشی شود. زیرا استفاده از احساسات مثبت به‌عنوان ابزار، احساسات آزاردهنده‌ای از عدم اصالت را تقویت می‌کند».

با این حال، متأسفانه، نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که افراد به احتمال زیاد سعی می‌کنند احساسات مثبتی را که لزوماً احساس نمی‌کنند، از بین ببرند. زیرا فکر می‌کنند ابزارهای مؤثرتری برای بهبود وضعیت خود هستند. همانطور که ممکن است برای یادگیری نحوه استفاده از یک ابزار جدید به یک کتاب دستورالعمل روی بیاورید. این یافته‌ها راه‌هایی نه جدید، بلکه حداقل تجدیدنظر شده برای آوردن استراتژی‌های عاطفی درست به موقعیت‌های زندگی‌تان ارائه می‌کنند. به طور خلاصه، توانایی در نظر گرفتن احساساتی که برای پرداختن به تجربیات روزانه خود استفاده می کنید، می تواند نقطه شروعی برای شما فراهم کند که بدانید ابزارهای احساسی مورد علاقه شما چیست؟

 

منابع
وب سایت psychologytoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا