آیا نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان اعتیاد آور است؟

نوشیدنی های انرژی زا آسیب های زیادی به افراد می رساند. شاید فوایدی برای انرژی اضافی داشته باشد. اما کافئین موجود در آن اسییز زیادی به افراد می رساند. کودکان بیشتر در معرض اعتیاد هستند. چرا که در کودکی آن ها از بزرگسالان خود الگوبرداری می کنند. بنابراین هنگامی که ببینند بزرگسالان آن ها اعتیاد های مختلفی دارند این امکان وجود دارد که آن ها هم به این راه کشیده شوند. اما اعتیاد به نوشیدنی ها بعد از مدتی می تواند آسیب های روانی مختلفی به افراد برساند. در مقاله های قبل گفتیم که است آسیب های روانی می تواند به علت نوشیدن الکل هم باشد. برای مثال حملات اضطرابی در کسانی که الکل مصرف می کنند بیشتر است. ایا شما واقعا می دانید که اعتیاد چیست؟ در نظر خیلی افراد اعتیاد فقط  به مواد مخدر یک نوع اعتیاد خطرناک است.

این طرز فکر اشتباه است. گاهی اوقات افرادی را ممکن است در طول زندگی خود بشناسید که اعتیاد های فوق‌العاده وحشتناکی دارند. برای مثال برخی از افراد هستند که اعتیاد به پرخاشگری یا عصبانیت دارند. برخی هم ممکن است دچار اعتیاد به الکل باشند. اعتیاد به الکل بسیار خطرناک است و در نهایت همان تاثیرات مواد مخدر را بر روی بدن افراد خواهد گذاشت. در ادامه می خواهیم انواع مختلف عادات نوشیدنی که باید از آن ها اجتناب کنید

اختلالات مختلف و انواع مختلف نوشیدنی های انرژی زا

همان طور که می دانید اختلالات هم جسمی هستند و هم روحی و روانی. اختلالات جسمی معمولا به خاطر مشکلاتی مثل ژنتیک یا محیط یا حتی ضعف سیستم ایمنی بدن فرد می تواند اتفاق بیفتد. بسیاری از ما ممکن است در یک بخشی از زندگی خود دچار بیماری های جسمی شده باشیم. نکته ای که باید بدانید این است که علاوه بر تقویت جسم ما نیاز به تقویت روح خود نیز داریم. خصوصا که روح و روان با ذهن ارتباط دارند. حافظه همان طور که قبلاً گفتیم یکی از مهم ترین بخش های ذهن انسان است. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با انواع مختلف عادات نوشیدنی که باید از آن ها اجتناب کنید، صحبت کنیم.

عدم تحمل الکل و انواع مختلف نوشیدنی های انرژی زا

آیا پس از مصرف حتی ناچیزترین مقدار الکل، احساس تهوع یا بیماری می کنید؟ آیا به طور غیرمعمولی احساس گرما می کنید یا متوجه می شوید که پوستتان صورتی می شود؟ این ها ممکن است نشانه هایی از عدم تحمل الکل باشد.

عدم تحمل الکل  و نوشیدنی های انرژی زا

عدم تحمل الکل یک اختلال متابولیک است که بر نحوه تجزیه الکل توسط بدن شما تأثیر می گذارد. این معمولاً به صورت ژنتیکی منتقل می شود و حتی اگر روی والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما تأثیری نداشته باشد می تواند شما را تحت تأثیر قرار دهد.

گاهی اوقات از عدم تحمل الکل به عنوان حساسیت به الکل یاد می شود. یک فرد مبتلا به عدم تحمل الکل ممکن است فکر کند که خیلی سریع سرخوش می شود. اما در واقع، بدن آن ها قادر به تجزیه الکل به همان روشی که شخص بدون این شرایط انجام می دهد، نیست.

تشخیص عدم تحمل الکل در برابر نوشیدنی های انرژی زا

افرادی که به الکل حساسیت دارند به ندرت به اتانول (ماده اصلی مورد استفاده در ساخت نوشیدنی های الکلی) حساسیت دارند. آن ها معمولاً به مواد دیگری مانند جو، مخمر، سولفات ها، رازک، گندم و هیستامین ها حساسیت دارند. علائم واکنش آلرژیک به الکل شامل حالت تهوع، کهیر و گرفتگی عضلات است. این کار با قرار دادن مقداری الکل روی یک پد پنبه ای و چسباندن آن به بازوی خود انجام می شود. پد برای چند دقیقه روی آن باقی می ماند. پس از برداشتن آن، پوست شما برای علائم تورم، کهیر یا قرمزی بررسی می شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

وقتی در مورد فردی صحبت می کنیم که “مشکل” الکل دارد، لزوماً به این معنی نیست که او یک اختلال مصرف الکل (AUD) دارد. طیف وسیعی از عادات نوشیدن می تواند مضر باشد، از جمله نوشیدن زیاد و نوشیدن زیاد.

آیا نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان اعتیاد آور است؟

آیا نوشیدنی های انرژی زا اعتیادآور هستند یا عوارض جانبی مضر دیگری دارند؟ همانطور که نوشیدنی‌های انرژی‌زا همچنان از محبوبیت خود برخوردار هستند. مصرف‌کنندگان نمی‌دانند که آیا این نوشیدنی‌ها که با ورزش و سبک زندگی فعال مرتبط است، برای آن ها خوب است یا بد. و با توجه به بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا که برای کودکان به بازار عرضه می شود. والدین نمی دانند که آیا این نوشیدنی ها بخشی از یک سبک زندگی سالم برای کودکان هستند یا خیر.

مواد تشکیل دهنده نوشیدنی های انرژی زا

ترکیبات نوشیدنی های انرژی زا از برندی به برند دیگر بسیار متفاوت است. اما بسیاری از آن ها حاوی مواد بالقوه مضر مانند کافئین، تورین، قندها، شیرین کننده ها و مکمل های گیاهی هستند. اگر چه نوشیدنی‌های انرژی‌زا به راحتی با نوشیدنی‌های ورزشی و آب‌های ویتامینی اشتباه گرفته می‌شوند، اما در واقع کاملاً متمایز هستند. زیرا نوشیدنی‌های ورزشی و آب‌های ویتامینی ممکن است برای آبرسانی مناسب باشند، در حالی که نوشیدنی‌های انرژی‌زا مناسب نیستند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

برخی از مواد موجود در نوشیدنی های انرژی زا خطرات بالقوه ای برای سلامتی دارند و تحت نظارت نیستند. این نوشیدنی ها معمولاً فواید کمی برای سلامتی دارند و می توانند باعث تداخل دارویی شوند. ماده اصلی روان‌گردان در نوشیدنی‌های انرژی‌زا کافئین است که معمولاً حاوی 3 تا 5 برابر مقدار موجود در نوشیدنی‌های کوکا کولا است و بیشترین غلظت آن در «شات‌های انرژی» یافت می‌شود.  برای برخی می‌تواند باعث ایجاد اضطراب، حالت تهوع و سایر عوارض جانبی ناخوشایند شود.

مصرف نوشیدنی های انرژی زا توسط کودکان

کودکان بیشتر و بیشتر کافئین را به شکل نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند. متوسط ​​مصرف کافئین نوجوانان 60-70 میلی گرم در روز است. اما می تواند به 800 میلی گرم در روز برسد. حدود یک سوم از نوجوانان آمریکایی و نیمی از دانشجویان کالج به طور منظم نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

بسیاری از نوشیدنی‌های کافئین‌دار، از جمله نوشیدنی‌های انرژی‌زا، عمداً برای کودکان و نوجوانان عرضه می‌شوند. شهرت محصول Red Bull به عنوان یک نوشیدنی برای جوانان مهمانی و علاقه مندان به ورزش، کلید افزایش محبوبیت بین المللی نوشیدنی های انرژی زا در زمان معرفی آنها در اتریش در سال 1987 بود. سایر مارک های نوشیدنی انرژی زا بعداً این موضوع ریسک پذیر را حتی بیشتر کردند. برای مثال، یکی از برندها نام نوشیدنی انرژی‌زای خود را کوکائین گذاشت و آن را با عباراتی مانند «سرعت در قوطی»، «کوکائین مایع» و «مخدر قانونی» تبلیغ کرد. نوشیدنی‌های انرژی‌زای الکلی به‌ویژه به‌عنوان کالایی که برای جوانان ریسک‌پذیر عرضه می‌شود، نگران‌کننده است.

نوشیدنی های انرژی زا و مصرف مواد

در این زمینه، نوشیدنی های انرژی زا گاهی اوقات می توانند با مصرف بیشتر مواد مرتبط باشند. تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانانی که روزانه نوشابه‌های انرژی‌زا مصرف می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که از الکل، تنباکو، ماری‌جوانا و آمفتامین‌ها استفاده کنند. با این حال، این امکان نیز وجود دارد که نوجوانانی که از مواد سوء مصرف می کنند، بیشتر از نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنند.

خطرات سلامتی

تعدادی از خطرات سلامتی مرتبط با نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد، از جمله:

 • مسمومیت با کافئین
 • علائم ترک کافئین، از جمله سردرد
 • مصرف بیش از حد کافئین، که می تواند تهدید کننده زندگی باشد
 • مشکلات قلبی عروقی
 • افزایش فشار خون
 • چاقی
 • اختلالات خواب
 • کمبود کلسیم
 • مشکلات دندانی
 • افزایش قند خون پس از غذا، به ویژه در مورد افراد مبتلا به دیابت
 • اختلالات الکترولیت، به ویژه در مورد افراد مبتلا به اختلالات پرخوری

تداخلات دارویی احتمالی

علاوه بر این، هنگامی که نوشیدنی های انرژی زا با موادی ترکیب شوند، خطر تداخلات دارویی وجود دارد.

 • داروهای ADD/ADHD
 • داروهای ضد افسردگی، از جمله MAOIs و SSRI
 • مسکن های بدون نسخه که می توانند حاوی کافئین باشند.

محدودیت ایمن برای مصرف نوشیدنی های انرژی زا در کودکان

به عنوان یک داروی روانگردان، مناسب نیست که مصرف کافئین توسط کودکان یا نوجوانان را “ایمن” بدانیم. یک راه بهتر برای فکر کردن در مورد آن این است که مصرف روزانه کافئین کودکان را به کمتر از 2.5 میلی گرم در هر کیلوگرم وزن بدن برای کودکان و 100 میلی گرم در روز برای نوجوانان محدود کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

به یاد داشته باشید، نوشیدنی انرژی زا معمولا حاوی مقدار زیادی قند هستند که در صورت مصرف بیش از حد نیز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. سطوح بالای مصرف قند روزانه در دوران کودکی مستقل از وضعیت اجتماعی-اقتصادی و سلامت روانی کودک با خشونت در مراحل بعدی زندگی مرتبط است. اعتیاد به قند تنها یکی از انواع اعتیاد به مواد غذایی است که می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد و می تواند عامل اصلی چاقی در برخی افراد باشد. به یاد داشته باشید که بسیاری از غذاها و نوشیدنی های روزانه حاوی کافئین هستند و این ها باید در محاسبات مصرف روزانه شما لحاظ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا