ترس غیر منطقی چیست و چگونه با آن کنار می آیید؟

برای افراد معمول است که یک هدف شخصی مانند غلبه بر ترس از چیزی دارند. برای بعضی ها این ترس غیر منطقی است که مدت ها آنها را آزار می دهد. ترسهای غیر منطقی ممکن است در زندگی روزمره تداخل داشته باشد زیرا می تواند با سطح بالایی از اضطراب همراه باشد. چنین ترس شدیدی به عنوان فوبیا نیز شناخته می شود. فرد ممکن است از کودکی از چیزی ترسیده باشد، اما در بزرگسالی نیز چنین چیزی ممکن است. درک اینکه چه چیزی و چگونه با ترس غیر منطقی کنار بیایید ضروری است زیرا ممکن است بر نحوه زندگی شما تأثیر بگذارد. برای مبارزه با این حالت می توانید به مرکز مشاوره همکده مراجعه کنید. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی می باشد.

درک جنبه های ترس

ترس غیر منطقی چیست و چگونه با آن کنار می آیید؟ | مرکز مشاوره همکده

شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد ترس از جنبه های طبیعی وجود انسان است. این یک عنصر مهم است که به فعالیت مغز کمک می کند، مانند ادراک و احساسات ما. به همین دلیل است که مردم ترسهای مشترک مانند ترس از پرواز یا تنها ماندن در تاریکی را دارند. ترس سیگنالی است که می گوید شما نمی خواهید صدمه ببینید یا به هر قیمتی از درد جلوگیری کنید. شما می دانید که موارد خاصی ممکن است منجر به آسیب جسمی شود. بنابراین، جنبه ترس منجر به اقدام یا اقدامات احتیاطی شما می شود تا از عواقب آن جلوگیری کنید. در حالی که اکثر مردم از چیزی ترس دارند، مشخص نیست که چرا مردم سطح مختلف ترس از چیزهای مشابه را تجربه می کنند.

وقتی احساس ترس می کنید یا ترس را تجربه می کنید، بدن شما نسبت به چیزی واکنش نشان می دهد. این چیزی مغز شما را تحریک می کند تا با ترس پاسخ دهد. گاهی ترس با یک تجربه همراه است. بارهای دیگر به بدترین نتیجه یا چیزی فکر می کنید که ممکن است اصلاً درست نباشد. ممکن است فردی عادتهای زندگی خود را تغییر دهد یا به سختی تلاش کند تا از انجام کاری به دلیل ترس جلوگیری کند. وقتی فهمیدید چه عواملی باعث ترس شما می شود، می توانید برای غلبه بر آن گام های مناسبی بردارید. این ممکن است شامل کار با یک درمانگر برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد احساسات پشت ترس شما باشد.

ترس عادی در مقابل ترس غیر منطقی

ترس غیر منطقی چیست و چگونه با آن کنار می آیید؟ | مرکز مشاوره همکده

ترس می تواند به خصوص در کودکی سالم باشد. به آسیب پذیری فرد کمک می کند و گاهی اوقات همه چیز را جالب می کند. بسته به شرایط، می توانید ترس را طبیعی، سالم یا نجات دهنده از زندگی تجربه کنید. پاسخ جنگ یا پرواز بدن به شما این امکان را می دهد که در صورت ترس، هوشیار باشد و آماده محافظت از خود باشد. ممکن است شخصی از چیزی ترس داشته باشد اما ممکن است به ایمن نگه داشتن او کمک کند. در این مرحله، این نوع ترس ممکن است سالم باشد، حتی اگر مثبت به نظر نرسد. اینکه چگونه هرچه پیرتر می شوید چیزهای اطراف خود را درک می کنید بر ترس شما تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که برخی ترس ها، مانند ترس از پرواز، ممکن است به یک ترس غیر منطقی تبدیل شوند.

برخی از افراد با ترسهای غیر منطقی روبرو هستند که مانع از زندگی خود و یا داشتن تجارب جدید می شود. چنین ترسهایی ناشی از ترس اغراق آمیز است. ممکن است شخصی از چیزی که درست نیست بترسد یا در وهله اول شواهدی برای ترسیدن وجود ندارد. گاهی اوقات قربانی شدن یک جنایت یا انجام کاری که اضطراب شما را افزایش می دهد، ممکن است در ایجاد ترسهای غیر منطقی تأثیر بگذارد.

تمرکز بر یک جنبه از چیزی می تواند ترس بیشتری را در شخص ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است شخصی از پرواز ترس داشته باشد زیرا اگر مشکلی پیش بیاید نمی خواهد در هواپیما باشد. شخصی که از عنکبوت می ترسد ممکن است فقط از لحاظ ظاهری از او بترسد. شخصی که از ارتفاع ترس دارد ممکن است از رانندگی روی پل ها یا قرار گرفتن در جایی بلند بالا خودداری کند. در بعضی موارد، این ترس ها با علائم جسمی و عاطفی همراه باشد، به عنوان ترس شناخته می شوند. اگر فکر می کنید ترس غیر منطقی دارید که در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کند، از طریق درمان یا یک متخصص بهداشت روان کمک در دسترس است.

چرا غلبه بر ترس حیاتی است؟

برخی از افراد ممکن است فکر کنند که می توانند به جلو حرکت کنند و ترس خود را نادیده بگیرند، یا شک کنند این مسئله مورد نگرانی است، اما ممکن است اینگونه نباشد. ترس راهی برای تصرف زندگی شما دارد و بسیاری از افراد معلول و ناتوان را رها می کند. ممکن است مردم تشخیص ندهند که ترس چگونه آنها را عقب نگه داشته است. آنها ممکن است نبینند که چگونه این مسئله در زندگی آنها به یک مشکل تبدیل شده است. دیگران می دانند که ترس آنها چیست اما ترجیح می دهند پشت سر خود پنهان شوند و به جای اینکه رو در رو با آنها روبرو شوند.

مواجهه با ترس به رشد شما کمک می کند و چیزی یاد می گیرید. هنگامی که برای مقابله با ترس خود اقدام می کنید، می آموزید که در این راه چه کاری انجام دهید. متأسفانه، عدم تلاش برای مقابله با ترس ممکن است بعداً موجب پشیمانی شود. مهم است که با انجام کاری در مورد جایی شروع کنید. گاهی ترس باعث به تعویق انداختن کارها می شود. مردم عمداً چیزها را به حالت تعلیق در می آورند زیرا می ترسند، فکر می کنند کاری می کنند اما کارها را به تعویق می اندازند.

غفلت از ترس

غفلت از ترس می تواند تأثیر منفی داشته باشد. همانطور که گفته شد، ممکن است منجر به تعلل شود، اما با این حال، این به معنای اتلاف وقت شما نیز است. شما عادت های خوبی در زمینه مدیریت زمان و برنامه ریزی نامناسب برای وقت خود نخواهید داشت. غلبه بر ترس به شما اجازه می دهد تا بر روی اینکه چرا تمرکز کنید، بپردازید. این فرصتی است که می توانید با فکر کردن در مورد آنچه می خواهید به نتیجه برسانید اگر ترس مانع شما نمی شود، منفی را به مثبت تبدیل کنید. آیا برای شما دشوار است که گاهی “نه” بگویید؟ ترس می تواند دلیل آن باشد.

شما ممکن است از آسیب رساندن به احساسات کسی و یا احساس ضعف یا غیر قابل اعتماد بودن ترس داشته باشید. ممکن است شخصی به همه چیز “بله” بگوید زیرا نمی خواهد چیزی را از دست بدهد. برای دیگران، این می تواند عدم اعتماد به خود را نشان دهد. “نه” گفتن ممکن است باعث شود که چیزهای بهتری با زمان همراه شوند. وقتی ترس و اضطراب وجود داشته باشد، ممکن است افکار شخص اغراق شود. استدلال به چالش کشیده می شود. ترس ممکن است بر تصمیم گیری تأثیر بگذارد و منجر به انتخاب اشتباه شود. همچنین ممکن است از دستیابی به اهداف شخصی جلوگیری کند.

چگونه تشخیص دهیم شما به کمک نیاز دارید؟

ترس غیر منطقی چیست و چگونه با آن کنار می آیید؟ | مرکز مشاوره همکده

ترس های غیر منطقی ممکن است منجر به اختلال در زندگی روزمره نشود و یا شرایط را سخت کند. شخص می تواند از پرواز ترس داشته باشد اما هرگز دلیلی برای سوار شدن در هواپیما ندارد. با این حال، یک فرد می تواند ترس داشته باشد که در تصمیم گیری تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، ممکن است از ازدحام جمعیت ترس داشته باشید اما به جای اینکه به فعالیت های خارج از منزل بپردازید، ترجیح دهید در خانه بمانید. ترس شخصی یا هراس با تأثیر اندک بر فعالیت های روزمره، احتمالاً موضوعی است که نباید نگران آن باشید. اما، اگر متوجه شدید که به دلیل ترس خود از موقعیت ها یا فعالیت هایی اجتناب می کنید و زندگی روزمره را ناخوشایند می کند، زمان کمک حرفه ای فرا رسیده است. در اینجا نشانه هایی وجود دارد که تشخیص می دهد برای ترس خود باید کمک بگیرید:

  • احساس وحشت یا اضطراب شدید می کنید
  • فکر می کنید ترس شما غیر منطقی یا بیش از حد است
  • به دلیل ترس از انجام کارها یا رفتن به مکان ها خودداری می کنید
  • کارهای روزمره شما به دلیل اجتناب از اقدامات تحت تأثیر پریشانی قرار می گیرد
  • می ترسید فقط شش ماه دوام داشته باشید.

درمان برای کنترل اضطراب و درک ترس شما در دسترس است. تمرین استراتژی های خودیاری و صحبت با کسی، مانند درمانگر در مورد ترس شما، مفید است. گزینه های مختلفی برای در نظر گرفتن وجود دارد که در تعیین بهترین حالت برای شما نقش دارد. مردم تشویق می شوند که در مورد روش های خودیاری یاد بگیرند و روی اقدامات واقع بینانه ای تمرکز کنند که می توانید خودتان ببینید برای گرفتن نتیجه. اگر ترس شما منجر به حمله هراس یا اضطراب شدید شود، پشتیبانی اضافی در دسترس است.

راه های مقابله با ترس غیر منطقی شما

ترس غیر منطقی چیست و چگونه با آن کنار می آیید؟ | مرکز مشاوره همکده

مقابله با ترس شما شامل برداشتن گامهایی برای درک تأثیر آن بر شما و بررسی گزینه های شماست. با درک ترس غیر منطقی و سالم، باید بفهمید چه خبر است و چگونه می توانید از طریق آن حرکت کنید. در اینجا روش هایی برای کمک به شما در غلبه بر ترس وجود دارد:

از چه چیزی می ترسید و چرا؟

ترس خود را شناسایی کنید و شروع به پردازش آنچه می دانید کنید. از کجا آمده است و چه مدت است که چنین احساسی دارید؟ بعضی اوقات برای درک منشأ احتمالی باید ترس های خود را بیشتر کشف کنید. این می تواند ناشی از یک تجربه منفی باشد که در گذشته داشته اید.

هنگامی که دانستید ترس شما چیست، برای مقابله با آن، برنامه ریزی کنید. برخی از افراد لیستی از ترس های خود را تهیه می کنند و برای شروع برنامه یکی را انتخاب می کنند. می توانید موارد مربوط به ترس را لیست کرده و یک مرتبه با آن صحبت کنید و در مورد آن صحبت کنید یا خود را در حال انجام مراحل تجسم کنید. ایده این است که هدف خود را تعیین کنید که امیدوارید هنگام مقابله با ترس خود بتوانید به آن برسید.

به یاد داشته باشید، افراد دیگر نیز ترس دارند.

مفهوم ترس برای اکثر مردم چیز جدیدی نیست. گاهی اوقات نحوه نگاه کردن به ترس انگیزه ای برای مواجه شدن با آن به دست می آورید. ترس ممکن است نشان دهد که شما در مورد چیزی حقیقت نمی خواهید. ممکن است در مورد چیز خطرناک یا شیطانی یاد بگیرید. ممکن است از نظرات یا گفته های مردم درباره شما ترس داشته باشید. در بسیاری از موارد، ترس یک برداشت غلط و بدون مدرک است که به نظر واقعی است.

راه هایی برای تمرین پیدا کنید و خود را ببخشید. هرچه بیشتر با ترس خود و چرایی وجود آن آشنا می شوید، ممکن است مانند گذشته شما را آزار ندهد. بخشش خود، ضمن مثبت ماندن و چشم دوختن به آینده، وضعیت را در چشم انداز حفظ می کند.

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا