بدبینی دفاعی چیست و آیا سالم است؟

در روان شناسی تعاریف متفاوتی وجود دارد. برخی از این تعاریف را ممکن است قبلاً شناخته باشید. روان شناسی موضوعات جالبی را مورد بررسی قرار می دهد. این موضوعات می تواند برای بسیاری از ما به عنوان کمک یا راهنمایی در طول زندگی باشد. در مقاله های قبل در ارتباط با مکانیسم های دفاعی صحبت کردیم. مکانیسم های دفاعی اشکال مختلفی دارد. گاهی اوقات اما افراد در طول زندگی دچار بدبینی می شوند. ممکن است بدبینی حتی در فرآیند های دفاعی هم وجود داشته باشد.

یکی از نکاتی که روان شناسان به آن اشاره دارند این است که هر فردی بتواند قبل از این که آیا علائم در او تشدید پیدا کنند خود را درمان کند. هر اختلالی می تواند به علت یک اتفاق ناگوار به وجود آمده باشد. خیلی از افراد به عنوان مثال ممکن است بعد از یک تصادف رانندگی دیگر سوار ماشین نشوند یا این که از سوار شدن به ماشین ترس داشته باشند. برای همین امر شما باید در نظر داشته باشید که منظور از حالت تدافعی و بدبینی دفاعی چیست. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با بدبینی دفاعی چیست و آیا سالم است؟ صحبت کنیم.

بدبینی در خدمت یک هدف

چه کسی می دانست که بدبینی می تواند در خدمت یک هدف باشد؟ برای بسیاری از مردم، این یک ابزار قدرتمند در مبارزه با اضطراب و ناامیدی است. گر چه بدبینی دفاعی چیست؟ و آیا همیشه مفید است یا مواردی وجود دارد که می تواند ناسالم شود؟

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

بدبینی دفاعی چیست؟

بدبینی دفاعی چیست و آیا سالم است؟

بدبینی دفاعی را استراتژی تنظیم تأثیر می نامند. این یک روش پیش بینی بدترین حالت ممکن است حتی اگر شواهدی دارید که بدترین اتفاق نخواهد افتاد. وقتی از نظر دفاعی بدبین باشید، هر موفقیتی را که در گذشته داشته اید نادیده می گیرید و به راحتی تصور می کنید که در شرایط فعلی عملکرد خوبی نخواهید داشت. وقتی شما بدبینی دفاعی را تمرین می کنید، فقط به خود نمی گویید که بدترین اتفاق خواهد افتاد. درعوض، شما با اصطلاحات واضح و مشخص به شکست فکر می کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

شما دقیقاً تصور می کنید که چگونه شکست خواهید خورد، و ممکن است چندین روش خاص مختلف برای شکست را تصور کنید. شما ممکن است لیستی از همه مواردی که به اشتباه پیش می روند را مرور کنید. به طور سیستماتیک هر امید موفقیت را از بین می برید. و سپس، شما به هر حال سعی کنید.

برخی از موقعیت ها واقعاً از کنترل شما خارج هستند

برخی از موقعیت ها واقعاً از کنترل شما خارج هستند. با این حال، هنوز هم می توانید بدبینی دفاعی را با تصور بدترین حالت و سپس آماده سازی خود برای مقابله با هر اتفاقی ، تمرین کنید. از آن جا که اتفاقات بدی را که ممکن است رخ دهد تصور کرده اید، اگر اتفاق بیفتد شما را از تعادل دور نمی کنند. به علاوه، اگر در عوض اتفاق مثبت حتی ملایمی رخ دهد، می توانید از آن نهایت لذت را ببرید. از این گذشته، شما اصلاً انتظار اتفاق خوبی نداشتید، بنابراین حتی کوچکترین خوشبختی هم از آنچه انتظار داشتید بهتر است.

بدبینی دفاعی و عدم موفقیت

با تنظیم انتظارات بسیار کم، شما شرایطی را ایجاد می کنید که موفقیت بسیار ناچیز هم غافلگیرکننده است. در همین حال، شما خود را برای بدترین حالت آماده می کنید، به این معنی که برای هر اتفاقی که ممکن است رخ دهد آماده می شوید. اگر اتفاق بدی رخ دهد، شما از قبل می دانید که چگونه می توانید از پس آن برآیید. اگر اینگونه نباشد، شما به راحتی از طریق شرایط عبور می کنید.

چگونه بدبینی می تواند دفاعی باشد؟

بدبینی دفاعی چیست و آیا سالم است؟

دفاع در بدبینی دفاعی، دفاعی در برابر اضطراب است. هنگامی که برای انجام فشار شدید احساس می کنید، اضطراب می تواند شدید شود. با تمرکز بر روی بدترین حالت ممکن، شانه های خود را جمع کرده و دیگر نگران آن نیستید.پس از همه، اگر مطمئن هستید که شکست خواهید خورد، نیازی به سرمایه گذاری عاطفی زیادی برای تلاش برای موفقیت نیست. اضطراب شما فروکش می کند و یک اتفاق خلاف اتفاق می افتد. بدون تأثیر اضطراب که مانع شما می شود، ممکن است عملکرد بهتری داشته باشید. در همین حال، علائم اضطراب کاهش می یابد یا حتی ممکن است به طور کلی از بین برود. اضطراب می تواند علائمی مانند:

 • خجالت زدگی
 • درد قفسه سینه
 • لرز
 • از دست دادن تمرکز
 • مشکل تنفس
 • مشکل در صحبت کردن
 • معده ناراحت
 • سرفه عصبی
 • سرگیجه
 • احساس افتادن
 • سردرد
 • سبکی سر
 • انرژی کم
 • تنگی عضله
 • حالت تهوع
 • تعریق

به راحتی می توانید با از بین رفتن این علائم، در بهترین حالت کار دفاعی خود را انجام دهید. سپس خواهید دید شما در کل احساس بهتری دارید. بنابراین کاملاً منطقی است که مردم بخواهند در برابر آن احساسات عاطفی و واکنش های جسمی دفاع کنند.

نمونه هایی از بدبینی دفاعی

بیشتر افراد بدبینی دفاعی را به کار برده اند، حتی اگر از این کاری که انجام می دادند آگاه نبودند. خوب، چه شکلی است؟ در این جا چند نمونه از بدبینی دفاعی آورده شده است.

 • بازیگران می گویند، “قبل از اجرا، یک سری کار های مخصوص با اعضای بدن خود انجام دهید تا آرامش بگیرید.
 • یک متقاضی کار از مصاحبه شغلی مضطرب است، بنابراین فکر می کند که احمق کردن خود در مقابل کارفرمای احتمالی چگونه خواهد بود. او که قبلاً سناریوهای خاصی از شکست را تصور کرده بود، از همه آن ها اجتناب می کند و کار را به دست می آورد.
 • دانش آموزی با مطالعه یک ساعت اضافی با ترس از عدم موفقیت در آزمون مقابله می کند. او چیزهایی را می آموزد که اگر تصور می کرد به راحتی از کنار آن عبور می کند، ممکن است آن ها را از دست داده باشد. بنابراین، او نمره خود را بهبود می بخشد.
 • شخصی می خواهد با کسی قرار ملاقات بگذارد، اما دوستان او نگران خرابکاری وی هستند. آن ها به خود اجازه می دهند که با اصطلاحات خاص به او کمک کنند. تا وقتی که او آماده پرسیدن هستند، عصبی شدن را  در فروکش کرده و آرامش داشته باشد.
 • یک فرد تازه ازدواج کرده نگران است که او شوهر خوبی نباشد تا همسرش را از طلاق باز دارد. او تصور می کند که چگونه ممکن است او را زمین بیندازد و قدم هایی را برای اطمینان از وقوع آن اتفاقات برمی دارد.
 • شما می دانید که تصادفات وقتی اتفاق می افتد که افراد حواسشان را پرت می کنند، بنابراین از ارسال پیام کوتاه و رانندگی خودداری می کنند که این همان مکانیسم دفاعی بدبینی است.

مزایای بدبینی دفاعی

بسیاری از مزایای مثبت نزدیک شدن به مشکلات با بدبینی دفاعی وجود دارد. این استراتژی در صورت استفاده صحیح می تواند استرس شما را کاهش دهد و شانس شما را افزایش دهد. در این جا چند روش برای بهره مندی شما آورده شده است.

اضطراب را کاهش دهید

البته مهم ترین مزیت بدبینی دفاعی این است که اضطراب شما را کاهش می دهد. اگر به خود اجازه ندهید که احتمالات منفی را در نظر بگیرید، ممکن است اضطرابی ناشی از یک دانش درونی داشته باشید که شرایط به اندازه آن چه شما به خود می گویید روشن نیست.

با خودتان بیشتر کنار می آیید.

وقتی به جنبه منفی یک وضعیت نگاه می کنید، از احساس امنیت کاذب جلوگیری می کنید و با این احتمال واقعی که همه چیز آنطور که انتظار داشتید پیش نخواهد رفت، کنار خواهید آمد. و  یک چیز در مورد “رو به رو شدن با ترس ها” وجود دارد. وقتی ترس خود را با چشمان خود نگاه می کنید، شروع به از دست دادن قدرت خود برای غلبه بر شما می کند.

احساس کنترل بیشتری می توانید با بدبینی دفاعی داشته باشید

با استفاده آگاهانه از بدبینی دفاعی، کنترل وضعیت منفی احتمالی هر لحظه را در دست می گیرید. شما فقط بدترین را تصور نمی کنید و منصرف می شوید. در عوض، شما از این تمرین برای شناسایی مشکلات احتمالی استفاده می کنید. شما برای مقابله با آن ها در صورت وقوع برنامه ریزی می کنید، بنابراین احساس کنترل بیشتری بر اوضاع می کنید. در واقع شما هستید که ذهن خود را کامل کنترل می کنید.

از  گفتگوی منفی به عنوان یک امتیاز استفاده کنید

بدبینی دفاعی چیست و آیا سالم است؟

گفتگوی منفی با خود می تواند مشکلی برای افراد باشد که به آن ها اجازه می دهد افکار آن ها را تصاحب کند. با این حال، یک فرد بدبین دفاعی از گفتگوی منفی آن ها در مورد استفاده مثبت استفاده می کند. اگر این فکر به ذهن شما خطور کرد که قبلاً در یک وضعیت مشابه شکست خورده اید، می توانید آن شرایط قبلی را بررسی کنید و یاد بگیرید که آن چه را که برای جلوگیری از این زمان لازم دارید، شکل دهد.

احساسات واقعی خود را با بدبینی دفاعی بپذیرید

تلاش برای داشتن کاملاً خوش بینانه هنگامی که از درون احساس ترس و اضطراب می کنید می تواند ناهماهنگی شناختی ایجاد کند. این می تواند اضطراب شما را افزایش دهد و احساس کند که به خود دروغ می گویید. 

 

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا