خصوصیات افراد پدوفیلی

با توجه به مشکلات متعدد پیش امده می توان گفت پدوفیلی یکی از اختلالات روان متعددی است که متاسفانه اطلاعات زیادی شاید در مورد ان همه نداشته باشند. این بیماری در انجمن تخصصی بیماری های روانی آمریکا یا DSM-IV به عنوان یک پارافیلیا (میل جنسی غیرعادی) شناخته شده و با تمایل جنسی دائم به کودکان در پیش از سن بلوغ شناخته می شود. با وجودی که بیماران با تمایلات پدوفیلی اغلب برای اختلالات جنسی خود توسط فرد متخصص معاینه می شوند. اما بسیاری از کلینیک ها و کمک های دیگر برای این بیماران وجود دارد. خصوصیات افراد پدوفیلی چیست؟

در این مقاله شما را با توضیحی کلی از بیماری پدوفیلی و علائم ان آشنا می سازیم. در نتیجه متخصصانی که با بیماری های پدوفیلی برخورد دارند. بهتر می توانند برای ارزیابی شرایط بیمار اماده بوده و یک روش درمانی صحیح برای او انتخاب کنند. بعلاوه درک بهتر افرادی که از نظر جنسی به کودکان تمایل دارند برای حفاظت در مقابل اثرات مخرب خشونت جنسی علیه کودکان اهمیت زیادی خواهد داشت.

تشخیص پدوفیلی

خصوصیات افراد پدوفیلی

انجمن های تخصصی روان شناسی DSM-IV و DSM-IV-TR پدوفیلی را اینطور تعریف می کنند ” فانتزی های جنسی و برانگیختگی جنسی شدید و مکرر به کودکان، گرایش جنسی یا شرکت در فعالیت هایی که کودکان نابالغ در ان حضور دارند. (اغلب حدود 13 سال و کمتر)” این احساسات، تمایلات یا رفتارها اغلب برای شش ماه ماندگار هستند. معیارهای DSM-IV که گفته بودند این تمایلات به طور قابل توجهی باعث استرس یا عدم کارایی مناسب می شوند. در DSM-IV-TR اصلاح شده اند زیرا این فانتزی های جنسی یا برانگیختگی ها در بیماران پدوفیلی شاید همراه با تجربه ی استرس نباشند. این تصحیح به دلیل طبیعت خودشناسی بسیاری از رفتارها و تمایلات در بیماران می باشد.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

دو مشکل اینجا وجود دارد. یکی اینکه متهمان و متجاوزان جنسی دستگیر شده مسلما جدا از کسانی هستند که هنوز به تمایلات خود عمل نکرده یا هنوز دستگیر نشده اند. دوم اینکه هرکسی که به یک کودک تجاوز جنسی می کند حتما یک بیمار پدوفیلی نیست. با وجود این تفاوت ها سعی درتهیه ی الگوی پایداری برای شناخت خصوصیات روانی متداول که در بیماران پدوفیلی همراه است دارند.

زیرمجموعه های پدوفیلی و خصوصیات افراد پدوفیلی

مهم ترین نکته ی تشخیصی برای متخصصی که با یک بیمار پدوفیلی برخورد دارد خطر این است که بیمار تظاهر به تمایل به کودکان دارد اما در اصل چندین زیر مجموعه در DSM-IV برای تشخیص پدوفیلی آورده شده اند.

 • کسانی که تمایل جنسی به مردان، زنان یا هردو دارند.
 • افرادی که رفتارشان محدود به نزدیکان است.
 • کسانی که تنها به کودکان گرایش دارند، چه تمایل ان ها فقط به کودکان باشد یا نه.

با وجودی که در DSM-IV مطرح نشده است. تفاوت میان پدوفیلی واقعی با پدوفیلی فرصت طلبانه وجود دارد. و این یک شاخص بسیار مهم در تشخیص است.

پدوفیلی واقعی کسانی هستند که تمایلات جنسی دائمی و متمرکز روی کودکان در زیر سن بلوغ دارند.

خصوصیات افراد پدوفیلی چیست؟ آن ها برانگیختگی جنسی خاصی به محرکی با خصوصیات روانی تحریک جنسی برای خود داشته و دارای دخول جنسی مکرر یا تجاوز جنسی به کودکان بوده اند. پدوفیلی فرصت طلبانه تمرکز جنسی کمتری به کودکان دارند. تمایلات جنسی آن ها با کودکان به موقعیت بستگی دارد مانند در دسترس بودن کودک قربانی، حالات ناشی از مصرف مواد یا مشکل در برقراری ارتبطا با یک شریک جنسی بزرگسال.

بحث های زیادی وجود دارد که آیا این تفاوت ها نشان دهنده ی یک گروه ثابت هستند یا زیرمجموعه هایی از یک گروه می باشند؟ در اصل این ها می گویند بزرگسالانی که علیه کودکان دست به خشونت جنسی می زنند ممکن است انگیزه های متفاوتی برای این کار خود داشته باشند. برای مثال در پدوفیلی واقعی بیشتر با تمایلات جنسی غیرعادی برانگیخته می شوند در حالی که پدوفیلی فرصت طلبانه اغلب با شکست در براورده کردن انگیزه های خود نیرو می گیرند. تفاوت بین بیماران پدوفیلی واقعی و فرصت طلبانه زمانی اهمیت می یابد به بحث هایی برای یافتن خصوصیات روان شناختی متعدد در بیماران انجام می گیرد. از همه مهم تر اینکه تحقیقات نشان داده اند در پدوفیلی واقعی احتمال عود بیماری و ارتکاب دوباره ی تجاوز بالاتر است. این تفاوت بسیار بزرگ و با اهمیت است.

برای متخصصان درمانی اهمیت دارد تا متوجه باشند تمامی بیماران پدوفیلی مانند هم نیستند ممکن است تفاوت ان ها خیلی زیاد باشد.

متخصصان باید بررسی کنند آیا تمایل فرد بیمار به کودکان در زیر سن بلوغ برای زمان زیادی ماندگار بوده است، تمایل جنسی ناسالمی دارند، و مشکلاتی که در واکنش به موقعیت یا روان درمانی همراه با آن ایجاد شده است را بنویسند. درمان و راهکارهای پیشگیری برای خطراتی که جامعه را تهدید می کند بر اساس وضعیت بیمار بسیار متغیر هستند زیرا تحقیقات می گویند بیماران پدوفیلی واقعی بیشتر در خطر بازگشت و تجاوز قرار دارند.

خصوصیات روان شناختی بیماران پدوفیلی

خصوصیات افراد پدوفیلی

در واقع خصوصیات افراد پدوفیلی در بخش های مختلف است. خصوصیات روان شناختی متفاوتی باعث نتیجه گیری رفتار پدوفیلی پنهان شده و راهکارهای درمانی موثر را پیشنهاد می دهند. از همه مهم تر فردی که از نظر جنسی به کودکان تجاوز می کند هم انگیزه ی نادرستی داشته و هم نمی تواند مانع خود شود. فاکتورهای انگیزه دهنده ی احتمالی عبارتند از مشکلات در کنترل رفتار، مشکلات شناختی و مشکلات روانی. بعلاوه اختلالات بیولوژیکی اعصاب می توانند روی انگیزه یا قدرت کنترل فرد اثر داشته باشند. همه ی این فاکتورها ممکن است در یک فرد دیده شوند اما بیماران پدوفیلی در خصوصیات روان شناختی شدیدا با یکدیگر متفاوت هستند.

انگیزه ی انحرافی و خصوصیات افراد پدوفیلی

بیماران پدوفیلی برای ارتباط جنسی با کودکان در واکنش به اضطراب اجتماعی، اعتماد به نفس کم یا دیگر خصوصیات شخصیتی که باعث رابطه ی جنسی نامناسب با بزرگسالان می شوند بررسی خواهند شد. با وجودی که برخی تحقیقات احتمال حضور اختلالات شخصیتی گروه c مانند اعتماد به نفس کم را زیادتر می دانند اما نمی توان گفت این خصوصیات مختص به پدوفیلی هستند. همچنین در شناخت علت بیماری نیز مشکلاتی وجود دارد.

در تحقیقات جدید صورت گرفته در مورد افراد مبتلا به پدوفیلی برخی اطلاعات نشان داده اند که بیماران در واکنش به مهارت های بین فردی ضعیف خود به کودکان روی می اوزند. برخی دیگران می گویند احساساتی مانند حس خجالت، عزت نفس کم و خشونت اجتماعی از عوامل تمایلات پدوفیلی هستند.

خصوصیات افراد پدوفیلی

خصوصیات افراد پدوفیلی

بیماری پدوفیلی اغلب گروهی از خصوصیات شخصیتی را همراه دارد که در نوع هر زیر دسته متداول است. حتما باید دقت داشته باشید این خصوصیات به تنهایی نمی توانند باعث شوند نتیجه بگیرید که فرد مبتلا به پدوفیلی است. اما اگر این شاخص ها با الگوهای رفتاری ای همراه بوند که باعث شک شما شدند شاید بتوان به این نتیجه رسید که علائم به قدری کافی هستند تا بتوان باور کرد فرد مبتلا به پدوفیلی است.


انجمن تخصصی بیماری های روانی خصوصیات و شاخص های رفتاری خاصی را برای تشخیص پدوفیلی بیان کرده است.
 • اغلب موارد فرد یک مرد بزرگسال است.
 • او در حرفه های متعددی مشغول به کار است.
 • روابط او با کودکان بهتر از بزرگسالان است.
 • در اجتماع با بزرگسالان کمی رابطه دارد مگر کسانی که مبتلا به پدوفیلی هستند.
 • اغلب در یک گروه سنی خاص کودکان را ترجیح می دهد.
 • به دنبال استخدام یا کارهای داوطلبانه در برنامه هایی است که شامل کودکان با گروه سنی مورد علاقه اش می شود.
 • برای اهداف جنسی کودکان را دنبال می کند.
 • اغلب از قربانیان خود عکس گرفته یا عکس های ان ها را نگه می دارد، چه با لباس، لخت یا در حین فعالیت های جنسی
 • در مورد ادبیات عاشقانه برای کودکان یا فیلم های جنسی کودکان یا بزرگسالان مطلب جمع می کند.
 • ممکن است مواد مخدر داشته و برای کم کردن ممانعت قربانی ان را به او بدهد.
 • اغلب فرد بیمار به قدر کافی باهوش است تا بفهمد یک مشکل شخصیتی داشته و شدت آن را درک می کند.
 • شاید برای پوشاندن فعالیت غیرقانونی خود تلاش های زیادی داشته باشد.
 • اغلب فعالیت غیرقانونی خود را منطقی نشان می دهد، روی تاثیر مثبت کارش روی قربانی تاکید داشته و احساس آسیبی که به قربانی رسانده است را سرکوب می کند.
 • او تلاش دارد کودک را فرد متجاوز نشان دهد.

 • در مورد کودکان مانند فردی حرف می زند که مشغول صحبت از همسر یا معشوقه ی خود است.
 • اغلب قربانی تجاوز در کودکی بوده. به دنبال کودکانی در همان محدوده ی سنی زمانی است که به او تجاوز شده بوده است.
 • اغلب با دیگر بیماران پدوفیلی در ارتباط است. با یکدیگر فیلم های روابط با کودکان و تجاوز را به عنوان نشانه ای از مشارکت خود در این فعالیت تبادل می کنند.
 • اغلب این فرد شخصیت پرخاشگری نداشته و مشکلات قانونی ندارد.
با وجودی که هر فردی می تواند یک بیمار پدوفیلی باشد اما اغلب این بیماران مردان هستند، بدون اینکه در نظر بگیریم قربانیان مرد هستند یا زن. مردان در سابقه ی فعالیت های جنسی خود اغلب خشونت را بیشتر همراه داشته اند، چه به شکل فیزیکی یا جنسی.
 • برخی بیماران مشکلات روانی دارند مانند اختلالات ثبات روحی یا اختلالات شخصیتی
 • مردان علاقه مند به جنس مخالف و مردان هم جنس گرا به یک میزان احتمال ابتلا به پدوفیلی را دارند. این نظریه یک مردان هم جنس گرا به احتمال بیشتر یک فرد پدوفیلی خواهند بود باوری غلط است.
 • زنان پدوفیلی به احتمال بیشتر دست به خشونت علیه پسرها می زنند تا دخترها.

بیماران پدوفیلی اغلب به سراغ کودکان مشکل دار یا منزوی می روند. این مهارتی است که در طول سال ها آزمون و خطا به آن دست می یابند. آن ها اغلب می خواهند تشخیص دهند چه روشی برای آن ها اثر کرده  چه روشی تاثیری ندارد. متداول ترین تکنیک مورد استفاده در بیماران پدوفیلی رابطه ی جنسی یا کودکان از طریق فریب دادن آن ها می باشد. این روال بسیار شبیه به معاشقه با کودک است. از انجایی که کودک اغلب کمتر از ده سال سن دارد فرد بیمار برای رسیدن به هدف خود برای او هدیه می خرد، او را به شهربازی، موزه، رستوران یا دیگر مکان های مورد علاقه اش می برد.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
project-chance.orgpsychiatrictimes.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا