ساختن روش زندگی جدید |‌ چگونه زندگی جدیدی برای خود بسازید؟

ساختن روش زندگی جدید  بسیار مهم است. دلایل زیادی هستند که شما بخواهید در زندگی خود دکمه‌ی شروع دوباره را بزنید. شاید طلاق گرفته‌اید، بر اعتیاد غلبه کرده‌اید، از یک بیماری سخت رهایی یافته‌اید یا بعد از یک شکست روحی می‌خواهید دوباره شروع کنید. بدون توجه به اینکه قبلاً از کجا شروع کرده بودید؛ اولین و بزرگترین مرکز مشاوره تلفنی کشور می‌تواند به شما کمک کند تا با ایجاد یک پایه و اساس خوب راه خود را بهتر ادامه دهید. باید بدانید می‌خواهید کجا بروید تا بتوانید شروع تازه‌ای برای زندگی خود داشته باشید. سپس باید تغییرات مثبت کوچک را بپذیرید تا به تدریج زندگی خود را بهبود بخشید. یا در صورت نیاز کمی فراتر رفته و تغییری بزرگ در زندگی خود ایجاد کنید.

یافتن مسیری جدید و ساختن روش زندگی جدید

چگونه زندگی جدیدی برای خود بسازید

ارزش‌های شخصی خود را مشخص کنید.

اگر دوست دارید زندگی دوباره‌ای داشته باشید شاید علت این است که حس می‌کنید زندگی شما مطابق با اهدافتان نیست. ارزش‌ها در زندگی شما همان باورها، نظرات و ایده‌هایی هستند که باعث تصمیم‌گیری‌ ها می‌ شوند و مانند یک بنیان برای زندگی شما خواهند بود. جهت اطمینان از مسیر درست برای شروع دوباره‌ ی زندگی ارزش‌ های خود را پیدا کنید.

یک ارزیابی شخصی انجام دهید تا ارزش‌های فردی خود را مشخص کنید. از خودتان بپرسید:

 • در مورد چه چیزهایی صحبت می‌کنید؟
 • دوست دارید زندگی خود را برای چه چیزی بگذارید؟
 • کدام بخش از جامعه یا جهان را دوست دارید تغییر دهید؟
 • اگر خانه‌ی شما آتش بگیرد، تصور کنید تمامی متعلقات شما در آن گیر افتاده‌اند، کدام سه چیز را می‌خواهید با خودتان خارج کنید؟

بهترین شخصیت برای خود را تصور کنید.

برای حرکت کردن در این مسیر باید تمرین تجسم داشته باشید. تجسم می‌تواند ابزار قدرتمندی برای مشخص کردن علایق ما بوده و ما را به آن‌ها نزدیک‌تر کند. کمی زمان گذاشته و فکر کنید دوست دارید در 5، 10، یا 15 سال آینده چه کسی باشید.

 • در این خیال شما چه کار می‌کنید؟ شغل شما چیست؟ چه نوع زندگی‌ای دارید؟ چه کسانی اطراف شما هستند؟ برای تفریح چه کار می‌کنید؟
 • کاملاً این تصویر را برای خود بسازید. سپس تعدادی کاغذ آورده و برخی جزئیات را بنویسید. چه مهارت یا قدرتی برای به واقعیت پیوستن این رؤیا دارید؟ چگونه می‌توانید به این اهداف برسید؟
 • به‌جایی آرام رفته تا بتوانید بدون حواس‌پرتی کمی بنشینید. چشمان خود را ببندید. در ذهنتان تصویر خاصی از آینده‌ی خود تصور کنید. فکر کنید در این زمان در قله‌ی موفقیت هستید. حالا شما تمام اهداف خود را می‌فهمید.

ساختن روش زندگی جدید – نگاهی به انتخاب‌ های روزانه‌ ی خود داشته باشید.

اغلب گفته می‌شود بیشتر افراد برای تعیین کارهایی که در یک سال می‌توانند انجام دهند زیاده‌ روی می‌ کنند اما می‌توانند تخمین بزنند در یک روز چه ‌کاری انجام خواهند داد. درست است که زندگی از هفته‌ ها، ماه‌ ها و سال‌ ها تشکیل شده است. اما شما با گذراندن روزها به آن‌ ها می‌رسید. فکر کنید روزانه چه ‌کارهایی انجام می‌دهید. این کارها با اهداف شما در یک راستا هستند؟

اهداف واقعی تعیین کنید.

چگونه زندگی جدیدی برای خود بسازید

بعد از اینکه زمانی را با تجسم رؤیاها و ارزیابی کارهای روزانه‌ی خود گذراندید می‌توانید یک برنامه‌ی کاری برای خود تهیه کنید که شما را به موقعیتی که دوست دارید به آن برسید نزدیک‌تر می‌کند. امروز می‌توانید چه کار کنید تا فردا به هدف خود نزدیک‌تر باشید؟ اهدافی هوشمندانه برای خود مشخص کنید تا بتوانید آن را به گام‌های کوچک‌تری تقسیم نمایید. با این کار می‌توانید کارهای مثبتی در جهت رسیدن به اهداف روزانه‌ی خود انجام دهید.

 • مثلاً شاید در تمرین تجسم خودتان را در حال دویدن برای رفتن به محل کار دیده باشید. هدف نهایی شما می‌تواند کارآفرینی باشد اما این یک هدف بلندمدت است.
 • اهداف خود را تقسیم کنید به اجزای کوچکتر. شاید شما نیاز به داشتن یک ایده یا برنامه‌ی کاری داشته باشید یا مجبور باشید جایی را برای محیط کار خود اجاره کنید. این گام‌ها نیاز به نقطه‌ی شروعی دارند تا شما را به اهداف بزرگ‌تر نزدیک سازند.
چگونه زندگی جدیدی برای خود بسازید | مرکز مشاوره همکده

تازه کردن زندگی با گام‌ هایی کوچک

کمی منزوی شوید.

چگونه زندگی جدیدی برای خود بسازید

برای زدن دکمه‌ی شروع دوباره باید کمی منزوی شوید. با توجه به شرایط خود، می‌توانید نوعی از انزوا را روی تمام اولویت‌های زندگی عملی کنید. کمی گوشه‌گیری باعث می‌شود این شانس را داشته باشید تا برای چند روز از محیط همیشگی دور بوده و دیدگاه جدیدی از زندگی دریافت کرده یا الهاماتی برای زندگی تازه‌ی خود داشته باشید.

 • انزوا می‌تواند برای اهداف کلی یا خاص باشد. مثلاً برای نویسندگان، زوج‌ها، علاقه‌مندان به ورزش یا کسانی که به دنبال بهبود رژیم غذایی خود هستند.

ساختن روش زندگی جدید – چیز جدیدی یاد بگیرید.

اگر زندگی روزانه‌ی شما هیچ‌ چیز جدید یا جالبی برایتان ندارد باید با یک چالش کشیدن سلول‌های مغزی خود آن را تقویت کنید. یک سرگرمی یا مهارت جدید می‌تواند تنها چیزی باشد که شما برای تازه کردن برنامه‌ی خود به آن نیاز دارید.

 • در یک کلاس ثبت‌نام کنید تا بتوانید یک زبان جدید، یوگا، یا هنرهای رزمی یاد بگیرید. شاید از دویدن یا خیاطی لذت می‌برید اما باید آن را کنار بگذارید. کارهایی که قبلاً از آن لذت می‌بردید را کمی تغییر داده یا کنار بگذارید. با هر روشی که می‌توانید خودتان را به چالش کشیده و روال همیشگی زندگی خود را تغییر دهید.

بازی کنید.

اگر تمام مدت را کار کرده یا به مسئولیت‌های خود بپردازید زندگی جذابیت خود را از دست خواهد داد. علاوه بر آن کار می‌ تواند باعث استرس شدیدی شود که نه تنها ذهن شما را تهدید می‌کند بلکه برای سلامتتان نیز خطر دارد. برنامه‌ی روزانه‌ی خود را نگاهی کنید تا ببینید کدام کارها را می‌توانید حذف کرده و زمان بیشتری برای تفریح داشته باشید.

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید.

افزودن غذاهای فراوری شده یا فست فود، نوشابه، نوشیدنی‌های کافئین دار یا الکل می‌تواند زندگی و روحیه‌ی شما را تخریب کند. این غذا و نوشیدنی‌ها شما را بدخو کرده و روی کیفیت خوابتان اثر می‌گذارند. دو عاملی که روی احساس شما در زندگی روزانه نقش دارند. با خوردن غذاهای بهتر اثرات منفی این رژیم‌های نامناسب را از بین ببرید. این تغییر کوچک می‌تواند اثرات شگفت‌ انگیزی روی سلامت شما داشته باشد.

مواد نمکی، قندی و غذاهای کافئین دار را از رژیم خود حذف کنید. میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و غلات را جایگزین نمایید. بعلاوه نوشیدن هشت لیوان آب در روز به آب‌رسانی صحیح به بدن کمک می‌کند.

ساختن روش زندگی جدید – خانه‌ ی خود را زیبا کنید.

محیط اطراف روی حالت روحی شما اثرگذار است. اگر خانه‌ی شما نامرتب و به‌هم‌ ریخته است یا به شکلی تزیین شده که متناسب با شخصیت شما نیست شاید بخواهید دکمه‌ی ریست را برای دکوراسیون خانه بزنید.

 • از پرده‌های نازک استفاده کرده یا با نپوشاندن پنجره بگذارید نور وارد خانه شود. می‌توانید در اینترنت از راه‌های جالبی برای منظم کردن وسایل کمک بگیرید. لباس‌های کهنه، کتاب‌های قدیمی و … را به نیازمندان بدهید. اگر می‌توانید دیوارها را رنگ کرده و آثار هنری الهام‌بخش را روی آن بزنید.

بیشتر بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا