مدیریت روابط سخت و دشوار در خانواده

در این مقاله چند نکته در مورد مدیریت روابط دشوار با خانواده آورده شده است.  طبیعی است که گاهی اوقات در بین اعضای خانواده یک سوتفاهم، اختلاف نظر یا حتی خودخواهی تجربه کنید. در حقیقت، چالش ها و دشواری ها چندان غیر معمول نیستند. اما، اگر متوجه شدید که روابط شما با اعضای خانواده – یا حتی به طور خاص فقط با یکی از اعضای خانواده – به ویژه دشوار است، ممکن است بخواهید کمی وقت بگذارید تا آن رابطه را از نزدیک بررسی کنید. ابتدا از خود بپرسید که آیا رابطه ناامن است یا مدیریت آن کمی ناجور است. اگر روابط خانوادگی شما دارای شرایط سخت سو استفاده است، ممکن است بخواهید تعاملات خود را با این فرد محدود کنید.

در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که درگیری طولانی مدت با افراد و همچنین روابط منفی می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. از طرف دیگر، اگر فقط با منفی گرایی، رفتار ناپسند، آزارهای اندک یا اعضای خانواده بیش از حد درگیر روبرو هستید، مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا این تعاملات برای شما کمتر استرس زا باشد. اگر تمایل به بهبود شرایط خود دارید می توانید با متخصصان مرکز مشاوره همکده در تماس باشید. مرکز مشاوره همکده اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره در ایران می باشد. این مرکز ارائه دهنده خدمات حضوری و مشاوره تلفنی روان شناسی است.

چگونه یک رابطه دشوار را مدیریت کنیم؟

مدیریت روابط سخت و دشوار در خانواده | مرکز مشاوره همکده

اگر در تلاش برای برقراری رابطه دشوار با یکی از اعضای خانواده هستید، این می تواند به تساوی شرایط بازی کمک کند و برخی از مشکلات را خنثی کند. با یادآوری به خود شروع کنید که هیچ کنترلی بر اعمال شخص دیگری ندارید، اما می توانید واکنش خود را تغییر دهید. به جای تمرکز روی مواردی که وجود آنها شرای را دشوار می کند، کمی وقت بگذارید تا به آنچه درباره اعضای خانواده خود می دانید فکر کنید. وقتی با هم باشید، احتمال اینکه اشتباهات آنها را صفر کنید، کمتر خواهد بود. در اینجا چند نکته دیگر برای مدیریت موثر یک رابطه دشوار آورده شده است.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

پیشنهاد ملاقات در یک مکان بی طرف

انتخاب محلی که هر دو احساس راحتی می کنید می تواند به ایجاد فضای آرام تری کمک کند. ملاقات در جمع اغلب باعث می شود که مردم بهترین رفتار خود را داشته باشند زیرا اکثر آنها دوست ندارند توجه را جلب کنند یا صحنه سازی کنند.

خود را از نظر ذهنی برای تعاملات خود آماده کنید.

یکی از مهم ترین راه ها برای مدیریت روابط سخت و دشوار در خانواده این گزینه است. اگر می دانید که گردهمایی شما در آینده برگزار می شود که در آن با اعضای دشوار خانواده تعامل خواهید داشت، این می تواند به شما کمک کند قبل از این خود را آماده کنید. به عنوان مثال، اگر عمه شما به طور منظم از انتخاب شغل شما انتقاد می کند یا سخنان بی احساس در مورد کمبود فرزند شما بیان می کند، به این فکر کنید که در صورت بروز این مسئله چگونه می توانید پاسخ دهید. آماده بودن زودتر از موعد به شما کمک می کند تا مکالمات دشوار و تعاملات را با استرس کمتری طی کنید.

با یکدیگر همدل باشید

همدلی اهمیت زیادی دارد. بیشتر افراد دارای شرایط روحس سخت در خانواده ها، از ابتدا این گونه متولد نمی شوند. در عپض آن ها بر اساس تجربیات زندگی خود شرایط سخت را تجربه می کنند. به عنوان مثال، اگر یکی از اعضای خانواده شما زندگی سختی را پشت سر گذاشته باشد، ممکن است با تلخی، کینه و عصبانیت نسبت به آنچه زندگی برای آنها به وجود آورده است دست و پنجه نرم کند. سعی کنید به جای اینکه از رفتار آنها آزرده شوید، با دلسوزی به اوضاع نگاه کنید. اگرچه این رفتار بد آنها را بهانه نمی کند، اما مطمئناً به شما کمک می کند همه چیز را در منظر قرار دهید.

نحوه تعامل با یکی از اعضای خانواده دارای شرایط سخت

مدیریت روابط سخت و دشوار در خانواده | مرکز مشاوره همکده

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه یک رابطه دشورا با خانواده را مدیریت کنیم؟ مدیریت روابط این چنینی در خانواده نیاز به بررسی شرایط خاص خود دارد. بسته به مسائل و شرایط چالش برانگیز اعضای خانواده تان، برقراری ارتباط ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد. به خصوص اگر سازگاری با آن ها بسیار دشوار باشد. اگر آنها مستعد عصبانیت، دستکاری یا زورگویی هستند، ممکن است بخواهید بررسی کنید که آیا تعامل با این عضو خانواده به نفع شماست یا خیر.

صرف خانواده بودن آنها به معنای این نیست که شما به نوعی مورد سو استفاده عاطفی قرار می گیرید. به عبارتی باید این را بدانید که صرفا به دلیل در یک خانواده بودن نباید شرایط سخت و طاقت فرسا را تحمل کنید. با این حال اگر ارتباط دشوار و شرایط سخت با بررسی قابل تامل است می توانید با در نظر گرفتن نکاتی، تعاملات خود را کمی نرم تر پیش ببرید. مواردی که می تواند به شما کمک کند تا به کنترل شرایط با افراد سخت در خانواده خود بپردازید، عبارتند از:

برای مدیریت روابط سخت و دشوار در خانواده از موضوعات داغ یا موضوعات حساس پرهیز کنید

اگر صحبت های پیرامون دین، ​​سیاست یا پول معمولاً منجر به مشاجره شدید می شود، تمام تلاش خود را بکنید تا از این موضوع پرهیز کنید. اگر یکی از اعضای خانواده شما اصرار دارد در مورد مسائلی که باعث ناراحتی شما می شود بحث کند، فقط گوش دادن به صحبت های آنها را در نظر بگیرید. گاهی اوقات مردم دوست دارند در مورد موضوعات بی ثبات بحث کنند زیرا از درامی که پیرامون آنها است لذت می برند. اگر با آنها بحث نمی کنید یا سعی در اثبات یک نکته ندارید، ممکن است آنها از بحث خسته شوند. مطمئناً، اگر نظرات آنها بیش از حد برای شما زیاد شود، هیچ عیبی ندارد که خود را بهانه کنید و برای پاک کردن فکر خود بیرون بروید.

به احساسات خود توجه کنید

اگر زمان زیادی را با یکی از اعضای دشوار خانواده می گذرانید، اطمینان حاصل کنید که احساسات خود را حفظ می کنید. به سطح استرس خود توجه کنید و محدودیت های خود را بدانید. اگر احساس ناراحتی یا استرس ویژه ای دارید، تنفس عمیق یا سایر روش های آرام سازی را امتحان کنید. همچنین، به دنبال راه هایی باشید که بتوانید از استرس خود خلاص شوید. مانند رفتن به آشپرخانه یا کمی قدم زدن در فضای باز. اگر اوضاع بیش از حد برای شما سخت شد، از کوتاه آمدن نترسید.

در شرایط سخت عمدا جلوی خود را بگیرید.

اگر چه واکنش نشان ندادن وقتی كه خانواده ای حرفی خشن یا ناپسند می زند، بسیار چالش برانگیز است، اما مهم این است كه قبل از پاسخ دادن، مکث كنید. شما می خواهید مطمئن باشید که پاسخ شما آرام و سنجیده است. این نوع پاسخ نه تنها می تواند از بحث های غیر ضروری جلوگیری کند بلکه باعث می شود شما را به درام نکشاند.

از تلاش برای “اصلاح” موارد خودداری کنید

مدیریت روابط سخت و دشوار در خانواده | مرکز مشاوره همکده

اگر در یک کار خانوادگی هستید و مشاجره ای روی می دهد یا اگر یکی از اعضای خانواده شما دچار بحران شده است، عجله نکنید و سعی کنید اوضاع را برطرف کنید. به همین ترتیب، سعی نکنید به نوعی عضو دشوار خانواده خود را اصلاح کنید. مگر اینکه آنها از شما مشاوره بخواهند، شما باید از دادن آنها یا فشار دادن آنها برای انجام کاری متفاوت خودداری کنید.

برای مدیریت روابط سخت و دشوار در خانواده از خوشایند مردم پرهیز کنید

هنگام برخورد با اعضای خانواده دشوار، بسیار دوستانه است که به ویژه برای حفظ آرامش، مورد پسند مردم قرار گیرد. هر چقدر شرایط دشوار باشد به آنچه که هستی وفادار بمان. از این رو نیاز نیست برای خوشایند دیگران اقدامی انجام دهید. سعی کنید خود به خوبی و کنترل شده رفتار کنید.

چگونه با دینامیک خانواده سمی کنار بیاییم؟

اگر رابطه شما با یکی از اعضای خانواده دردناک یا توهین آمیز است، ممکن است بخواهید این موضوع را بررسی کنید که آیا می خواهید با این فرد ارتباط برقرار کنید یا خیر. گاهی اوقات سالم ترین کار این است که به جای تلاش برای حفظ یک رابطه ناسالم، بین خودتان فاصله بگیرید. با این اوصاف، مواقعی پیش می آید که باید با این عضو خانواده تعامل داشته باشید، مانند عروسی یا مراسم خاکسپاری. در نتیجه، آماده بودن می تواند مفید باشد. در اینجا چند پیشنهاد برای پیمایش در این شرایط وجود دارد.

حد و مرز تعیین کنید.

زودتر از موعد تصمیم بگیرید که چه چیزهایی را تحمل نخواهید کرد و اگر عضو خانواده از آن مرز عبور کند چه خواهید کرد. البته لازم نیست مرزهای خود را با آنها در میان بگذارید، مگر اینکه بخواهید. فقط اگر اعضای خانواده تان از یک خط عبور کردند اطمینان حاصل کنید که به آنها احترام می گذارید.

به خود اجازه ترک دهید.

هرگز نباید خود را مجبور به تحمل بدرفتاری به خاطر خانواده کنید. اگر یکی از اعضای خانواده شما به طریقی از شما سو استفاده لفظی کرد یا شما را مورد آزار و اذیت قرار داد، به خود اجازه ترک دهید.

در مورد اطلاعاتی که به اشتراک می گذارید دقت کنید.

مدیریت روابط سخت و دشوار در خانواده | مرکز مشاوره همکده

متأسفانه، اعضای خانواده سمی معمولاً قابل اعتماد نیستند. به همین دلیل مراقب باشید که چه اطلاعاتی را به اشتراک می گذارید. افرادی که از دیگران سو استفاده می کنند، اغلب از اطلاعات شخصی به نفع خود استفاده می کنند و حتی ممکن است اعتماد شما را بشکنند یا از این اطلاعات برای دستکاری شما به نوعی استفاده کنند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
verywellmind.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا