احساسات خود را در کنترل داشته باشید

در حالی که برای هیچ یک از احساسات شما چیز کاملا اشتباهی وجود ندارد برخی از انواع آن می توانند در صورت بررسی نشدن منجر به مقدار زیادی استرس شوند. خوشبختانه تکنیک های زیادی برای سلامت روان هستند که می توانید استفاده کنید و تغییراتی را در زندگی خود ایجاد نمایید تا بتوانید شرایط را در کنترل داشته و بتوانید بر احساسات منفی غلبه یابید.

تمرکز دوباره روی ذهن و بدن

تمرکز روی ذهن
  • دقت داشته باشید چه زمانی حس می کنید احساسات در حال دور شدن از شما هستند.

اولین گام برای کنترل کردن احساسات خود این است که تضخیص دهید چه زمانی از کنترل شما خارج شده اند. از خودتان بپرسید این احساس از نظر فیزیکی و روانی چطور است، سپس تلاش کنید ان را در لحظه تشخیص دهید. دریافت احساسات زمانی که شروع به زیاد شدن می کنند نیاز به تمرکز ذهنی و هشیاری و فکر کردن منطقی دارد. تنها تشخیص احساس می تواند شما را در لحظه ی حال نگه دارد.

شاید واکنش های فیزیکی را مانند بالا رفتن ضربان قلب، سفت شدن ماهیچه ها و تند یا کند شدن تنفس تجربه نمایید.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

از نظر روانی شاید حس کنید تمرکز خود را از دست داده اید، احساس اضطراب می کنید، احساس گیجی یا وحشت دارید و یا حس می کنید نمی توانید افکار خود را کنترل کنید.

آرام بوده و روی واکنش بدن خود در آن لحظه تمرکز داشته باشید. برای مثال اگر ناگهان احساس اضطراب زیادی دارید دقت کنید چه حسی را در بدن شما ایجاد می کند ” قلب من بسیاری تند می تپد. کف دست های من خیس از عرق می شوند ” شناختن و پذیرفتن احساسات به همان شکلی که هستند به شما کمک می کند، نه اینکه ان ها را قضاوت کنید.

  • برای آرام کردن خودتان نفس عمیقی بکشید.

زمانی که احساساتتان از شما دور می شوند اغلب اوقات تنفس نیز از کنترل شما خارج خواهد شد و باعث زیاد شدن احساساتی مانند استرس و اضطراب می شود. هر زمان چنین حسی به سراغ شما آمد چند بار تنفس عمیق بکشید تا ذهن و بدن خود را آرام کرده و بتوانید این احساسات را دور سازید. اگر می توانید یک تکنیک تمرین تنفسی عمیق را تمرین کنید تا بتوانید به موثرترین راه حل دست یابید.

برای تلاش در جهت انجام این تکنیک، در ابتدا دست خود را روی قفسه ی سینه تان گذاشته و دست دیگر را زیر دنده ها قرار دهید. به آرامی نفس گرفته و بعد با بینی خود نفس عمیقی کشیده و تا چهار بشمرید. با پر کردن هوا داخل شکم خود احساس می کند شکم و ریه های شما پر شده اند.

برای یک تا دو ثانیه نفس خود را نگه دارید. سپس به آرامی هوا را از دهان خود بیرون دهید. در هر دقیقه باید 6 تا 10 تنفس عمیق داشته باشید.

اگر شمارش تا چهار برای شما کار سختی است می توانید از دو شماره شروع کرده و به مرور با تمرین زمان را زیادتر کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید نفس های خود را عمیق تر کرده و این تمرین را ادامه دهید.

  • برای تمرکز دوباره ی ذهن خود روی احساسات فیزیکی تمرکز نمایید.
احساسات

از دست دادن کنترل روی احساسات اغلب باعث می شود باعث می شود خودتان و جایی که در آن هستید را گم کنید. شما در احساسات خود گرفتار شده و هشیاری خود نسبت به جایی که در ان هستید را از دست خواهید داد. برای جلوگیری از این کار خودتان را مجبور کنید تا مستقیما به هر چیزی در اطراف خود یا احساسات فیزیکی که تجربه می کنید توجه داشته باشید.

تمرینات زیادی هستند که استفاده می شوند و از تمام احساسات یا بیشتر آن ها برای کمک به ماندن در زمان حال استفاده می کنند. بلند صحبت کردن اهمیت زیادی دارد زیرا باعث می شود ذهن شما از احساساتتان دور شود. برگشتن به زمان حال باعث می شود روی زمان حال متمرکز مانده و از زیاد شدن احساسات خود جلوگیری نمایید.

برای مثال به اطراف خود نگاهی کرده و ببینید چه چیزهایی را می بینید. ببینید چه صداهایی را می شنوید و شما نیز آن ها را بلند بیان کنید. به بوهایی که در محیط حس می کنید دقت داشته باشید و ببینید آیا می توانید مزه ی چیزی را روی زبان خود حس کنید. شاید بگویید ” فرش و دیوارها سایه های متفاوتی از رنگ آبی دارند و کار هنری روی دیوار دارای رنگ های آبی، قرمز، خاکستری و سفید است. می توانید در این فضای اتاق بوی قهوه را حس کنم و همچنین وسایل قدیمی را در اتاق می بینم.

دقت کنید برای شما نشستن روی صندلی ها یا نگه داشتن فنجان قهوه چه احساسی را ایجاد می کند. دقت کنید لباس هایتان چه حسی به شما می دهند، آیا ماهیچه های شما در فشار هستند یا راحتید. می توانید روی چیزهای خیلی ساده تمرکز کنیدف مثل دست هایتان که روی ران پای خود گذاشته اید.

یک فنجان چای داغ برای خود اماده کرده و ببینید نوشیدن آن به شما چه حسی خواهد داد. این فنجان به شما چه احساسی را می دهد؟ چه طعمی را می دهد؟ آن را بلند برای خودتان شرح دهید.پیک نقاشی در محیط اطراف را برای خود شرح دهید، تا جایی که می توانید جزئیات زیادی را برای خودتان شرح دهید.

یک شیشه حاوی روغن های معطر همراه خود داشته باشید و هر زمان احساس استرس کردید ان را عمیق نفس بکشید. بگذارید بوی خوب تمام بدن شما را بگیرد و در مورد حسی که نسبت به این رایحه دارید بلند صحبت کنید.

  • ماهیچه های خود را آرام کنید تا بتوانید تنش روانی و فیزیکی را کاهش دهید.

یک بررسی کلی روی بدن خود انجام داده و ببینید استرس را در چه بخشی از بدن خود نگه داشته اید، سپس خودتان را مجبور کنید تا آن ناحیه را آرام نمایید. دست هایتان را از هم باز کرده، شانه ها را در حالت راحتی قرار داده و بگذارید تنش و فشار از پاهای شما برود. گردن خود را خم کرده و انگشتانتان را تکان دهید. آزاد کردن تنش و فشار فیزیکی می تواند تاثیر زیادی روی آرام شدن ذهن شما داشته باشید.

اگر برای آرام کردن بدن خود مشکل دارید می توانید تکنیک هایی کتنند آرام کردن پیشرفته ی ماهیچه ها یا PMR را امتحان کنید. می توانید مرتبا ماهیچه های خود را به صورت گروهی فشرده ساخته و بعد آزاد کنید. از انگشتان پای خود شروع کرده و به سمت بالا بروید. استفاده از چنین روش هایی در شرایطی که نمی توانید ناحیه ی خاصی را در بدن خود پیدا کنید که گرفتار استرس باشد به شما کمک خواهد کرد.

  • خودتان را در جایی آرام و امن تصور کنید.

​​​​​​​

جایی را انتخاب کنید، واقعی یا خیالی، که برای شما آرامش بخش و راحت باشد. چشم های خود را بسته و انجا را تجسم کنید، هرچه می توانید جزئیات بیشتری را در خیال خود بیاورید، و در عین حال تنفس های عمیق و آرامی داشته باشید. بگذارید تنش و استرس از بدن شما خارج شود و اجازه دهید آرامش این محیط امن افکار و احساسات شما را آرام سازد.

محیط امن شما می تواند یک ساحل باشد، یک چشمه ی معدنی، یک زیارتگاه، یا اتاق خواب شما. هر محیطی که در ان احساس امنیت و آرامش داشته باشید. در مورد صداهایی که در آن محیط می شنوید فکر کنید ، چیزهایی که می بینید، و حتی بوها و هرچیزی که در آنجا احساس می کنید.

اگر نمی توانید چشم های خود را بسته یا خودتان را در محیطی امن تجسم نمایید سعی کنید آن را به سرعت به تصویر بکشید. به خودتان احساسات آرامی را یادآوری کرده و چند نفس عمیق و آهسته بکشید.

اگر در زمان تجسم کردن چیزی منفی را تجربه کردید ان را به عنوان یک شی فیزیکی در نظر بگیرید که می توانید از این مکان امن حذف کنید. برای مثال استرس شما می تواند سنگ ریزه هایی باشد که ان ها را می توانید دور بریزید و تجسم کنید که استرس شما با این کار از بدنتان خارج می شود.

  • یک کتاب شادی یا جعبه ی سرگرمی برای خودتان درست کنید.

آن را با خاطراتی شاد پر کنید، مانند تصاویر یا یادگاری هایی مثل یک بلیت برای کنسرت دلخواه شما. جملات الهام بخشی که از آن ها لذت می برید را پرینت گرفته و به این کتاب یا جعبه ی خود اضافه کنید. می توانید در آن یک لیست یا دست نوشته ی سپاس گزاری نیز بگذارید. برای مثال جعبه ی شما دارای کتاب های شاد، چند عدد شکلات، یک لیوان زیبا و یک جعبه چای باشد. هر زمان احساس کردید عواطف شما زیاد درگیر شده اند می توانید این کتاب یا جعبه را بیرون بیاورید.

با احساسات خود مقابله کنید

احساسات
  • باید بدانید احساسات واقعی شما چه هستند.

یاد بگیرید احساسات خود را شناخته و روی ان ها نام گذاری نماید تا بتوانید هر زمان که این احساسات در شما بسیار شدید شدند به نوعی ان ها را کنترل کنید. چند نفس عمیق بکشید و بعد خودتان را مجبور کنید مستقیما به چیزهایی که حس می کنید نگاه بیندازید، حتی اگر دردناک باشند. سپس از خودتان بپرسید منبع این درد چه می باشد و یا به نوعی به علت چیز دیگری است که از مقابل شدن با آن می ترسید.

برای مثال از خودتان بپرسید در مورد یک امتحان بزرگ چه چیزی به شما استرس می دهد. شاید این ازمون تاثیر بزرگی روی آینده ی شما دارد یا اینکه حس می کنید باید در این ازمون موفق باشید تا بتوانید خانواده ی خود را تحت تاثیر قرار دهید. ریشه ی عصبی بودن شدن شاید ترس از این است که فکر می کنید علاقه ی خانواده تان به شما به موفق بودنتان بستگی دارد.

نام گذاری روی احساسات مهارتی است که زیاد خوب یاد نگرفته باشید. خوشبختانه می توانید برای کمک به خود در جهت نام گذاری احساسات از فضای انلاین کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید هیچ احساسی اشتباه نیست. به خودتان بگویید تجربه نکردن هیچ احساسی تنها راهی است که بیشتر باعث اسیب دیدن به شما می شود. به جای قضاوت کردن در مورد احساسات خود سعی کنید احساستان را تجربه نمایید. باید بپذیرید این احساس طبیعی است و بگذارید آن را تجربه نمایید.

احساس خود را به عنوان شخصیتی در نظر بگیرید که این حس را دارد. سپس احساس را به علت ریشه ای خود برگردانید.

شناخت و نام گذاری احساسات واقعی باعث می شود بهتر بتوانید روی ان ها کنترل داشته باشید. حالا می توانید بفهمید علت این احساس چیست ، شما می دانید این تنها یک حس است و حتما قدرتی واقعی روی شما ندارد.

  • به خودتان اجازه دهید تا روی احساساتتان کار کنید.

​​​​​​​

مبارزه کردن با احساسات یا نادیده گرفتن آن ها باعث نمی شود از بین بروند. آن ها دوباره شکل گرفته و در آینده بازهم نمودار می شوند. در نتیجه بسیار مهم است که اجازه دهید این احساسات را تجربه نمایید. با این وجود نباید زیاد ان ها را زیر و رو کنید. به جای این کار زمانی را کنار بگذارید، مثلا 15 تا 30 دقیقه در روز، تا روی حس خود کار کنید.

 

منابع
wikihow.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا