ارتباط با فامیل

چه کسانی در کنار هم یک خانواده را تشکیل می دهند؟

یک خانواده شامل افرادی است که به نوعی به هم ارتباط داشته و به نوعی در پیوندهای عاطفی و ارزش های مشابه با هم شریک هستند. اعضای خانواده می توانند بر اساس تولد، ازدواج یا فرزندخواندگی به هم مرتبط باشند.

خانواده ی اصلی شما شامل والدین، خواهر و برادرها، همسر و فرزندان می باشد. و خانواده ی دورتر شامل کسانی که با آن ها ارتباط دارید، مانند پدربزرگ و مادربزرگ ها، بچه های عمو عمه خاله …، فرزندان آن ، بچه های خواهر و برادر،…

خانواده ها اندازه های مختلفی دارند، خانواده ی هسته ای ( یک زوج و فرزندان آن ها)، به هم متصل شده ( یک زوج، کودکان و نوه ها )، ترکیبی ( یک زوج، کودکان، و فرزندانی که از ازدواج های قبلی دارند ) و …

چرا روابط در خانواده اهمیت دارند؟

خانواده مهم است زیرا رشد روانی، سلامت بدن و ثبات ما همه به خانواده بستگی دارد.

 • خانواده باعث می شود تمام اعضا احساس امنیت داشته و حس کنند باهم ارتباط دارند.
 • یک خانواده ی قوی تمام نیازهای یک فرد برای داشتن اعتماد به نفس را فراهم می کند.
 • تنش ها و اختلافات در خانواده ها به کودکان یاد می دهند در آینده راهی محترمانه برای حل مشکلات خود پیدا کنند.
 • خانواده به ما کمک می کنند با وجود کاستی ها احساس امنیت، حفاظت، پذیرفته شدن و دوست داشته شدن داشته باشیم.
 • خانواده باعث می شود به خاطر داشتن دوستانی در کنار خود در طول روزهای سخت احساس راحتی داشته باشیم، و به کمک می کنند استرس خود را مدیریت نماییم.
 • خانواده ها واحدی پایه هستند که به کودک در مورد روابط آموزش می دهند. کودکانی در خانواده های سالم بزرگ می شوند می توانند با بیرون از خانه ارتباط بهتری را برقرار نمایند.

خصوصیات یک خانواده ی قوی چیست؟

هر خانواده متفاوت است. اما تمامی خانواده های قوی خصوصیات مشترکی دارند. برخی از این صفات در زیر آورده شده است:

 • مکالمات خوبی با یکدیگر دارند.یک خانواده ی سالم با همه ی اعضا صحبت کرده و به حرف ان ها گوش می دهد. این کار کودکان و بزرگسالان را تشویق می کند تا باهم تصمیم بگیرند، عقاید خود را باهم در میان بگذارند یا در مورد توقعات و ناامیدی های خود باهم صحبت کنند.
 • حس می کنند در کنار هم هستند. اعضای خانوادهباورهای مشترکی با هم دارند و از این رو احساس ارتباط و نزدیکی با یکدیگر دارند. این حس از شبیه بودن زمینه ای برای تایید روانی بوده و از اینکه با افرادی با ذهنیت مشابه در کنار هم هستند راضی می باشند.
 • زمانی را باهم بگذرانید. آن ها اطمینان می یابند حداقل یک وعده غذا در کنار هم دارند. آن ها از بازی کردن، کمپ رفتن، غذا خوردن یا حتی بحث های سیاسی با هم لذت می برند. آن ها در زندگی یکدیگر مشارکت دارند اما می دانند کجا باید حد و مرزی بگذارند.
 • به همه ی اعضا دقت و توجه نشان می دهند. اعضای خانواده کلماتی محبت آمیز به هم می گویند. آن ها شما را بدون هیچ قید و شرطی می پذیرند اما اگر اشتباه کنید شما را در مسیر درست هدایت خواهند کرد. با توجه و محبت از جانب دیگر اعضا، شما حس می کنید با هم ارتباط نزدیکی دارید.
 • از اعضای دیگر خانواده حمایت می کنند.شاید دنیا خالف شما باشد اما خانواده تان در کنار شما هستند. آن ها در تمام دعواها از شما حمایتمی کنند و می گذارند دانید در تصمیم گیری ها همراه با شما هستند. یک خانواده ی متحد بین اعضای خانواده تمایز قائل نشده و به نیازهای هر فرد واکنش نشان می دهند.
 • از خود انعطاف پذیری نشان می دهند.هر خانواده ای در زندگی خود فراز و نشیب هایی دارد و تجربه ای پر آرامش در کنار یکدیگر خواهند داشت. اما هیچ تجربه ی استرس آوری باعث از بین رفتن این ارتباط نخواهد شد. وفاداری و صداقت از یک خانواده یاد گرفته می شود.

به یاد داشته باشید تمام صفات یک خانواده ی قوی یک شبه به دست نمی آیند. شما نیاز است برای ساخت خانواده ای سالم باهم کار کنید.

ارتباط با فامیل | مرکز مشاوره همکده

چگونه می توانید به کودکان خود کمک کنید تا بر اضطراب و استرس رابطه با فامیل غلبه کنند؟

 • برای زمان رسیدن برنامه ریزی کنید. برای زمان رسیدن کودک یا دیگر اعضای فامیل از قبل برنامه داشته باشید. اگر کودک شما اضطراب دارد این کار کمک می کند با عادت کردن به فضا، افراد و شلوغی ها بر احساس خجالت و اضطراب خود غلبه یابد.
 • کودکان را آماده کنید. به کودکان خود داستان هایی در مورد کسانی بگویید که زمانی را در کنار آن ها می گذرانید. این کار کودکان را تشویق می کند بتوانند روابطی با فامیل و اقوامی که ستاره های داستان ها هستند برقرار کرده و دوستانه تر و صمیمی تر به نظر برسند.
 • عکسی از ان ها نشان دهید. عکس های قدیمی را برداشته و به کودکان خود نشان دهید تعطیلات را در کنار هم بوده اید. می توانید یک آلبوم عکس کوچک برای خود داشته باشید. اطمینان یابید کودک شما با هریک از این اعضا در این عکس ها باشد.
 • اعضای خانواده را اماده کنید. به ان ها بگویید کودک شما برای گرم شدن با دیگر اعضا نیاز به کمی زمان دارد تا به ان ها کمک کنید بتوانند انتظارات خود را مدیریت کنند و نیازهای کودک خود را در ذهن داشته باشند.
 • برنامه ای برای تغییر داشته باشید. فعالیتی را با کودکان خود برنامه ریزی کنید تا بتوانید در کنار دیگر فامیل ها انجام دهید تا از فشار اضطراب کم شود. این کار می تواند به سادگی تهیه ردن کاغذ و ماژیک، بازی های تخته ای، بازی های کارتی یا پختن یک سینی کیک باهم باشد. بودن در مرکز توجه می تواند برای کودک غیر قابل توصیف باشد. تمرکز کردن روی یک فعالیت باهم می تواند این استرس را کاهش دهد.
 • به احساسات کودکان احترام بگذارید. اگر کودک شما احساس خجالت، اضطراب یا عصبی بودن دارد او را مجبور نکنید وارد اتاق شود یا به یکی از خویشاوندان اشتیاق نشان دهد. بگذارید در محدوده ای که راحت است بماند. شاید دوست شدن او با دیگران دیر پیش برود اما احترام شما به احساسات او کمک می کند بتواند سریع تر گرم شده و بیشتر به موقعیت جدید اعتماد کند.
 • تردید نداشته باشید. اگر کودک شما با کسی ارتباط برقرار کرده است به او فضا برای این کار بدهید. شاید اقوام دیگر کارها را مانند شما انجام ندهند یا کودک همه ی دستورالعمل هایی که به او گفته اید را به یاد نیاورد. اما تا زمانی که خطری کودک شما را تهدید نکند باید بگذارید شرایط همانطور ادامه داشته باشد. کودکان ممکن است از اینکه شما عصبی شده اید تعجب کرده و اگر همیشه مراقب آن ها باشید اضطراب پیدا می کنند.

چگونه ارتباطات خانوادگی قوی را بسازید؟

در اینجا راه هایی اورده شده است که می گویند چطور ارتباطی قوی با فامیل و خویشاوندان خود داشته باشید:

 • زمانی با کیفیت را در کنار هم بگذرانید.به عنوان خانواده باید زمانی را در کنار هم باشید ( حتی در زمان وعده های غذایی )، هر زمان می توانید کنار هم آمده و باهم بخندید.
 • داستان هایی از خانواده یا کارهای ساده ای که مشوقی برای یک مکالمه هستند را باهم در میان بگذارید، مانند ” امروز در محل کار چه خبرها بوده است؟” ، ” رییس جدیدت به نظر تو چطور بوده است؟”
 • زمانی را برای چت کردن با دیگر اعضا داشته باشید تا ارتباط میان شما باهم تقویت گردد. مثلا پایان هفته ها را زمانی برای دیدار با یکدیگر داشته باشید.
 • زمانی را جداگانه برای اعضای نزدیکتر خانواده داشته باشید.
 • مکالمات درستی با هم در اعضای خانواده داشته باشید.وقتی می خواهید با دیگر اعضای فامیل و خویشاوندان صحبت داشته باشید به نیازهای تمام اعضا احترام بگذارید و با دقت و توجه به ان ها گوش دهید. باید برای هریک از اعضا زمان مناسبی را کنار بگذارید.
 • برای صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف در دسترس باشید. صحبت کردن در مورد احساساتی مانند عصبانیت یا ناامیدی می تواند به نوعی خوشایند باشد. صحبت کردن در این مورد نه اینکه ان ها را تشویق کنید تا ناامید باشند بلکه برای حل مشکل به ان ها کمک کنید.
 • برای مکالمات خودجوش با کودکان آماده باشید. آن ها اغلب دوست دارند در مورد احساسات خود با افراد دیگر حرف بزنند. به آن ها گوش دهید.
 • برای صحبت کردن در مورد نگرانی ها اماده باشید، خصوصا با نوجوانان. صحبت کردن با نوجوانان در مورد رابطه ی جنسی، الکل، مواد یا مشکلات مالی با خانواده دشوار خواهد بود. با این وجود در مکالمات باید اینگونه مسائل را مطرح کنید.
 • از همه اعضای فامیل قدردانی کنید.برای موفقیت های هر فرد در فامیل از او تمجید و قدردانی کنید. برای مثال تحسین یک نوجوان برای مراقبت کردن از خواهر یا برادر کوچکترش باعث می شود احساس اهمیت داشته باشد.

فعالیت هایی برای ارتباط با اعضای دور در خانواده

گاهی ما فرصت نداریم تا زمانی را در کنار فامیل باشیم. شاید پدر بزرگ و مادربزرگ مان شهر دیگری هستند یا برنامه های زیادی را برای تعطیلات خود داریم. به هر دلیلی که باشد، برقرار نگه داشتن ارتباط کودکان با اعضای دورتر خانواده یا ایجاد روابط فامیلی قوی برای شما یک چالش است. اینجا فعالیت های جالبی داریم که کمک می کنند کودک شما با فامیل رابطه داشته باشد:

 • ویدئو چت: از اطلاعات کودکان در مورد تکنولوژی های جدید سود برده و برنامه ی برای چت های ویدئویی باهم بگذارید. شاید این کار نیاز به کمی هماهنگی از قبل و عادت کردن به تکنولوژی داشته باشید اما وقتی شروع کردید همه از ان لذت خواهید برد. برای شروع این کار از فامیل خود بخواهید برای خواندن یک داستان اماده باشد. اینکه بتوانند از گذشته ی خود چیزی تعریف کنند راهی عالی برای مرتبط کردن کودک با خویشاوند دور است.
 • برنامه هایتان را باهم در میان بگذارید. اگر در مناطقی با زمان های متفاوت زندگی می کنید برنامه ی خود را باهم در میان گذاشته و در مورد کاری که آن فامیل شما در ان زمان انجام می دهد با هم صحبت داشته باشید (برای مثال ما می خواهیم ناهار بخوریم و مادربزرگ و پدربرگ تازه از خواب بیدار شده اند.)

هیچگاه حفظ کردن رابطه با یکی از اعضی فامیل که از شما دور هستند کار ساده ای نخواهد بود. اما با توجه به فاصله ی زمانی که همدیگر را می بینید و فاصله ای که میان شماست تلاش کنید کودکان خود را با آن ها در ارتباط نگه دارید و در تعطیلات خاطره ای مشترک با هم داشته باشید.

منابع
momjunction.combrighthorizons.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا