چگونه کنجکاوی به شما در دستیابی به اهداف کمک می کند

دستیابی به اهداف برای همه ما یک آرزوی بزرگ است. هیچ کس در این دنیا نمی تواند بگوید دوست ندارد به اهدافش برسد. ما باید بدانیم که پیشرفت در زندگی لازمه تلاش و عدم ناامیدی است. خیلی از افراد وقتی در راه رسیدن به اهداف شکست می خورند ناامید می شوند.

تعیین اهداف که با مشاوره درست و دقیق باشد حتی اگر شکست هم داشته باشد مقدمه ای بر پیروزی های بعدی است. هر کسی به نحوی دوست دارد خودش را به برتری برساند. حتی بعضی اوقات در گذشتگان به خاطر موفقیت جنگ ها و اتفاقات عجیبی رخ داده است. اما امروزه روان شناسی می گوید که هر کس اهداف دقیق تری داشته باشد و برای آن تلاش کند موفق تر خواهد بود.

موفقیت و دستیابی به اهداف

موفقیت با زور به دست نمی آید. حتی اگر شما شخصی باشد که تمام مدال  افتخارات را با هزینه های زیاد به دست آورید باز از نظر یادگیری عصب هستید. خصوصا از کسی‌ که اهداف بلند مدت داشته اند. همان طور که می دانید همانند برنامه ریزی، تعیین اهداف هم به ٣ بخش تقسیم می شوند. ابتدا اهداف کوتاه مدت سپس میان مدت در آخر هم تست هدف. در ادامه می خواهیم ببینیم که چگونه کنجکاوی به شما در دستیابی به اهداف کمک می کند، چگونه است؟

عدم دستیابی به اهداف و اهداف غیر واقعی در زندگی

در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر این نکته را باید بدانید که تلاش کافی می تواند باعث پیشرفت فعالیت شما هم بشود. ما در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با خطرات تعیین اهداف غیر واقعی در زندگی، صحبت کنیم.

ابتدای هر سال جدید، ممکن است تصمیمات والایی بگیرید؟

در ابتدای هر سال جدید، ممکن است تصمیمات والایی بگیرید: بیشتر آشپزی کنید گ، زمان بیشتری را صرف کار کنید، بیشتر ورزش کنید، بیاد بگیرید چگونه ایتالیایی صحبت کنید. اما چند بار به آن ها دست می یابید؟ اغلب این جلوگیری از دستیابی به اهداف در زندگی بسیار مبهم هستند. یا شما به درستی برای آن ها برنامه ریزی نمی کنید. و آن ها بر فشار می افزایند تا سال جدید شما بهتر از سال قبل شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تنظیم و دستیابی به اهداف می تواند برای برخی چالش برانگیز و برای برخی دیگر غیرممکن به نظر برسد. مهم این است که اهداف خود را بر اساس واقعیت نگه دارید. اما حتی در مواجهه با موانع قابل توجه، می توانید اهدافی را تعیین کرده و به آن ها برسید. با این حال، ممکن است نیاز به تغییر دیدگاه داشته باشد.

  • برای تغییر شکل ذهنیت خود به سوالات زیر توجه کنید:
  • امسال چه کاری می توانید متفاوت انجام دهید؟
  • امسال چه فرقی خواهد کرد؟
  • آیا قبلاً این قطعنامه را بدون موفقیت امتحان کرده اید؟
  • آیا به درستی برنامه ریزی کرده اید تا این امر ممکن شود؟
  • اگر از مسیر خارج شوید چه احساسی خواهید داشت؟

خطرات دستیابی به اهداف غیر واقعی در زندگی

همه می خواهند بتوانند برای زندگی خود برنامه داشته باشند. داشتن یک چک لیست و انتظار برای رسیدن به برخی نقاط عطف می تواند به شما امید و معنا در زندگی بدهد. اهداف برای تقویت انگیزه شما بسیار مهم هستند. اما با همه چیزهای خوب، ممکن است شما یک هدف غیر واقعی پیدا کنید. در جامعه امروزی فشار زیادی بر مردم وارد شده است. اگر آرزو دارید هنرمند باشید، بیشتر مردم به شما خواهند گفت که این اتلاف وقت است. که نمی توانید پولی به دست آورید. یا حتی این که هنرمند بودن یک مسیر شغلی معنادار نیست. و این با اهداف غیر واقعی در زندگی اتفاق می افتد. اگر می خواهید کمی استراحت کنید، ممکن است مردم بگویند شما ضعیف هستید. اگر نمی خواهید میلیون ها درآمد داشته باشید، ممکن است مردم فکر کنند شما تنبل هستید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

آنقدر ننگ و فشار در این دنیا وجود دارد که مردم شروع به شکل به زندگی خود به گونه ای می کنند که با آنچه دیگران از آن‌ها انتظار دارند مطابقت داشته باشد.

دستیابی به اهداف و نحوه تعیین آن ها

وقتی افراد برای زندگی خود اهدافی را تعیین می کنند، اشتباه اصلی این است که سعی می کنند آن اهداف را غیر واقعی تعیین کنند. و معتقدند که هر اشتباهی در زندگی آنها وجود دارد برطرف می شود. اهداف غیر واقعی در زندگی اغلب با در نظر گیری نقص های خاصی تعیین می شوند. برخی از افراد ممکن است فکر کنند که زشت هستند، و به همین دلیل است که هدف آن ها ورزش و کاهش وزن زیاد است. و در حالی که ورزش یک هدف خوب است، هرگز نباید هدفی غیر واقعی را تعیین کنید، زیرا در تلاش هستید تا هدف واقعی خود را “تعیین کنید”. شما باید اهداف را تعیین کنید. زیرا آن ها برای شما خوشبختی در زندگی به ارمغان می آورند، نه این که فقط ناامنی های شما را بپوشانند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

شما باید برای دستیابی به اهداف سالم تلاش کنید زیرا در تلاش برای بهبود زندگی خود هستید. اما نباید آن را تنظیم کنید، زیرا آن چیزی که هستید را دوست ندارید و معتقدید که این هدف شما را تغییر خواهد داد. این هدف به این دلیل تعیین شده است که شما خواسته ای دارید و در تلاش برای تحقق آن هستید.

چگونه کنجکاوی به شما در دستیابی به اهداف کمک می کند

بسیاری از افراد رویاها و اهداف بزرگی در زندگی دارند، اما هرکسی ویژگی های لازم برای دستیابی به اهداف را ندارد. اگر می‌خواهید برخی از این ویژگی‌ها را ایجاد کنید تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید، با کنجکاوی شروع کنید. کنجکاوی یک ویژگی جذاب است. این به میل به یافتن حقیقت یا اسرار در فعالیت های روزمره و زندگی کردن اشاره دارد. شما را کنجکاو، علاقه مند و به راحتی درگیر می کند. پس جای تعجب نیست که ممکن است کلید تحقق اهداف شما نیز باشد. در این‌جا چند راه وجود دارد که کنجکاوی به شما کمک می کند تا دستیابی به اهداف میسر شود.

به شما حس هدف می دهد

کنجکاوی شما را وادار می کند دنیای اطراف خود را کاوش کنید و به شما امکان می دهد درباره فرصت ها، امکانات زندگی و آینده خود بیشتر بدانید. در نتیجه، سرگرمی ها و علایق جدیدی در شما ایجاد می شود که ممکن است به شما احساس معنا و هدفی در زندگی بدهد. کنجکاوی و هدف دست به دست هم می دهند و در یک موقعیت ایده آل، چرخه ای بی پایان از تفکر مثبت و حرکت رو به جلو خواهند بود. وقتی به چیزی علاقه مند هستید یا احساس می کنید چیزی به شما هدف می دهد، به احتمال زیاد در مورد آن کنجکاوتر می شوید و این اشتیاق شما را حتی بیشتر می کند.

مطالعاتی در ارتباط با این زمینه

مطالعات نشان می‌دهد که داشتن حس هدف برای سلامتی شما فوق‌العاده خوب است. زیرا به کنترل خود و خودتنظیمی شما کمک می‌کند، که اجزای حیاتی دستیابی به اهداف هستند. هرچه کنجکاوتر باشید، دنیا قانع‌کننده‌تر می‌شود و ممکن است معنای بیشتری در تلاش‌ها و علایق خود بیابید.

باعث می شود با دیگران بهتر کار کنید

دستیابی به اهداف بسیار بلندپروازانه معمولاً کاری است که نمی توانید به تنهایی انجام دهید. در حالی که تلاش اصلی و مسئولیت موفقیت با شماست، اغلب برای کسب موفقیت به عناصر زیادی نیاز دارید. شما باید با افراد همفکر کار کنید، با دیگران همکاری کنید و از متخصصان سوال کنید. بسیاری از افراد با رویاهای بزرگ بسیار به آن‌ها افتخار می کنند، که منصفانه است. اما ممکن است آن را به نقطه ضعفی برسانند. اعتقاد به اینکه باید «به تنهایی پیش بروید» تا دستاورد شما مهم باشد، نادرست و بسیار سرسختانه است. انسان ها ذاتاً می خواهند از یکدیگر حمایت کنند و به یکدیگر کمک کنند و همه گاهی به کمک نیاز دارند.

نکته

کنجکاوی شما را به یک شخص بهتر تبدیل می کند، بنابراین به شما امکان می دهد به لطف حمایت و کمک افراد اطرافتان به اهداف خود برسید.

شما در زمینه همکاری برای دستیابی به اهداف بهتر هستید

وقتی به دیگران پاسخ می‌دهید، باید «بله» بگویید تا جریان بداهه‌گویی مشترک را حفظ کنید، و همیشه به‌جای اینکه ایده‌های طرف مقابل را خاموش کنید، طرف مقابل را تقویت کنید. منظور از همکاری همین است. کنجکاوی باعث می شود شما به طور طبیعی از کلمات قدرتمند استفاده کنید. شما می‌خواهید فرصت‌های جدید را کشف کنید و افکار جدید دیگران را بسازید، و در کل شما را به یک بازیکن تیم بهتر تبدیل کنید.

شما در ایجاد گفتگو بهتر هستید

وقتی کنجکاو هستید، زمانی که می بینید شخصی کاری را به گونه ای انجام می دهد که شما فکر می کنید نادرست است، کمتر مورد قضاوت یا اتهام قرار می گیرید. در عوض، در مورد نحوه تفکر طرف مقابل کنجکاو خواهید بود و می توانید مودبانه و با علاقه واقعی از او در مورد آن بپرسید. آن افراد خوشحال خواهند شد که با شما در گفتگوی سازنده، مثبت و معنادار شرکت کنند. این کار باعث می شود تا ایده های جدیدی به شما بدهند و ذهن شما را باز کنند و در عین حال اعتماد خود را به روند طرف مقابل نشان دهند.

شما یک رهبر بهتر هستید

گاهی اوقات کار با دیگران به معنای دستیابی به اهداف در موقعیت مثبت بالاتر از آن‌ها، به عنوان یک رهبر یا مدیر است. وقتی اهداف بسیار بلندپروازانه ای دارید، طبیعی است که در مقطعی در چنین موقعیتی قرار بگیرید. بهترین رهبران کسانی هستند که خود را فریب نمی دهند و فکر نمی کنند که از نظر فکری بالاتر از تیم خود هستند. آن‌ها کنجکاو هستند یا علاقه مند هستند، مشتاق درک تیم خود هستند و در هنگام معرفی افکار و ایده های جدید بسیار خوش برخورد و انعطاف پذیر هستند.

عملکرد را افزایش می دهد

کنجکاوی برای افزایش عملکرد در بسیاری از زمینه‌های مختلف قابل شناخت است. مهم نیست که دستیابی به اهداف شما کجاست، احتمالاً کنجکاوی می تواند به شما کمک کند. در این‌جا برخی از زمینه‌های عملکرد وجود دارد که به طور طبیعی کنجکاوی می‌تواند آن‌ها را تقویت کند:

پیشرفت تحصیلی

وقتی کنجکاو هستید، احتمالاً تلاش بیشتری برای یادگیری در مورد موضوعات مختلف انجام می دهید. به میل خود، تمایل بیشتری به مطالعه، به خاطر سپردن درس ها و انجام پروژه هایی برای موفقیت تحصیلی خواهید داشت. طبق مطالعات، این امر به سایر زمینه های دستیابی به اهداف شما نیز منتقل می شود.

بهبود مشارکت

کنجکاوی می تواند به شما کمک کند با لذت بیشتر و تفکر مثبت در فعالیت های یک محیط آموزشی شرکت کنید. این میل شما را برای یادگیری افزایش می دهد. بنابراین شما مشتاق تر برای پیوستن به چیزهایی هستید که قبلا دوست نداشتید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا