چگونه رفتار ناسازگار را مدیریت کنیم

در خانواده افراد رفتار های مختلفی دارند. رفتار ها اگر به خوبی مدیریت شوند می توانند باعث پیشرفت افراد مختلف شوند. در جهانی که زندگی می کنیم داشتن بهترین رفتار جز ویژگی های یک شخص ایده‌آل است. در دنیای روان شناسی تعاریف متفاوتی وجود دارد. برخی از این تعاریف را ممکن است بشانسید. برخی هم برای شما تازگی دارند. در روان شناسی افراد رفتار های متفاوتی از خود بروز می دهند. هر فرد می تواند در طول زندگی خودش رفتارهای مختلفی داشته باشد.

این که یک رفتار خوب یا بد باشد به شرایط فرد بستگی دارد. همان طور که در مقاله های قبل گفتیم یک سری افراد هستند بسته به شرایط مختلف خانوادگی یا اجتماعی و محیط اطرافشان واکنش های مختلفی از خود بروز می دهند. این واکنش ها می تواند به خاطر اتفاق ناگوار باشد که برای یکی از اعضای خانواده اتفاق می‌افتد یا به خاطر علت های مختلف دیگر که به دلایل مختلف سراغ فرد می آیند.

رفتار ها تعاریف و کاربرد های مختلفی دارند و کسی که روانشناس رفتار باشد یا یک متخصص باشد می تواند بفهمد که آن فرد در آن لحظه چه تصمیماتی می گیرد یا این که این رفتار به چه علتی است. رفتار ها انواع مختلفی هم دارند. امروز می خواهیم در ارتباط با رفتار ناسازگار با شما صحبت کنیم. رفتار ناسازگار ممکن است در کودکان و بزرگسالان اتفاق بیفتد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با  چگونه رفتار ناسازگار را مدیریت کنیم؟ صحبت کنیم.

در برخی موارد، تقریباً همه کودکان رفتار ناسازگار خود را ایجاد می کنند.

چگونه رفتار ناسازگار را مدیریت کنیم

در برخی موارد، تقریباً همه کودکان رفتار ناسازگار خود را ایجاد می کنند. به والدین خود نگاه می کنند و با تأکید پاسخ منفی را به همه کارهایی که به آن ها گفته شده می گویند. اگر چه شنیدن آن می تواند ناامید کننده باشد، عدم رعایت می تواند بخشی از رشد کودک سالم باشد

بررسی اجمالی

کودکان باید محدودیت ها را آزمایش کنند. یا خود را اثبات کنند، و سعی  کنند مستقل تر باشند. و در حالی که استقلال فردی سالم است، یک الگوی مداوم وجود ندارد. حتی اگر فرزندان شما بگویند: “تو نمی توانی مرا مجبور کنی. وقتی به آن ها می گویید اسباب بازی های خود را بردارید، یا وقتی به آن ها می گویید که وقت ورود به خانه است آن ها رفتار ناسازگار انجام می دهند. وانمود می کنند که نمی توانند صدای شما را بشنوند، انجام اقدامات مناسب آن ها را ترغیب می کند تا بهتر گوش دهند.

توجه مثبت داشته باشید

عدم توجه می تواند راهی عالی برای جلب توجه کودکان باشد. حتی اگر توجه منفی باشد، برخی از بچه ها به هر حال کنجکاو آن می شوند.  در واقع، یک مطالعه نشان داد که نادیده گرفتن رفتارهای ناسازگار در سازگاری بیشتر کودکان موثر است. یکی دیگر از راه های جلوگیری از رفتار ناسازگار عدم رعایت این امر این بود که روزانه به کودک توجه مثبت کنید. با هم یک بازی انجام دهید، وقت خود را صرف صحبت کنید، یا قدم بزنید. فقط چند دقیقه توجه مثبت می تواند تا حد زیادی به کاهش سرکشی کمک کند.

رفتار سازگار را در کودک خود ستایش کنید

در حالی که وقتی رفتار کودک شما دائماً از گوش دادن خودداری می کند، مشاهده رفتار خوب دشوار است. اما یافتن رفتارهای خوب برای ستایش بسیار مهم است. حتی ممکن است مجبور شوید درخواست های ساده ای را به فرزندان خود بدهید تا تنها از تمجید آن ها پیروی کنید. در میز شام، ممکن است بگویید: “لطفاً فلفل را به من بده.” سپس، به محض این که آن ها گفتند: “ممنون که فلفل را درست زمانی که از شما خواستم به من دادید.” این تعریف یا تمجید پیام را ارسال می کند که از انطباق آن ها قدردانی می کنید.

چگونه از تحسین کردن برای تشویق رفتارهای خوب استفاده کنیم؟

چگونه رفتار ناسازگار را مدیریت کنیم

در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

دستورالعمل های موثر را ارائه بدهید

اطمینان حاصل کنید که رفتار تحقیرآمیزی که مشاهده می کنید در واقع سرکشی است. ممکن است فرزندان شما صدایتان را  نشنوند. یا در انجام بازی های ویدئویی یا استفاده از تلفنشان بسیار حواسشان پرت هستند. ممکن است لازم باشد نحوه راهنمایی را تغییر دهید.

برقراری تماس چشمی یا قرار دادن دست روی شانه به شما کمک می کند قبل از صحبت کردن توجه او را جلب کنید. سر و صدای پس زمینه را خاموش کنید و مطمئن شوید که فرزندان شما توجه می کنند. این کار باعث می شود تا بتوانند آن چه را که شما به آن ها می گویید انجام دهند جذب کنند.

انتخاب های خاص را ارائه دهید

یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با رفتارهای مخرب ارائه دو انتخاب است. هنگامی که شما انتخاب هایی را ارائه می دهید. بچه های شما احساس می کنند که تا حدودی بر وضعیت کنترل دارند. از پرسش هایی مانند “آیا می خواهید الان لباس بپوشید؟” استفاده می کنند.

شما ممکن است سوالاتی مانند “آیا می خواهید پیراهن قرمز خود را بپوشید یا پیراهن زرد را بپوشید؟” بپرسید.  فقط مطمئن شوید قبل از ارائه گزینه ها می توانید با انتخاب فرزند خود زندگی کنید.

از قانون و اصطلاح انضباط مادربزرگ استفاده کنید

قانون انضباط مادربزرگ، که همه چیز را به عنوان مشوق توصیف می کند یک راه حل خوب برای رفتار ناسازگار است. این کار باعث می شود تا عواقب منفی را نشان ندهد. این می تواند یکی از بهترین راه ها برای تشویق رعایت باشد. کودکان باید به طور منظم از آن ها استفاده می کنند. در نهایت می بینند که زمانی که امتیازات خود را به دست می آورند، تحت کنترل آن‌ ها است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

بنابراین به جای گفتن “نمی توانید بازی ویدئویی خود را انجام دهید زیرا اتاق خود را تمیز نکرده اید”، سعی کنید بگویید: “می توانید به محض اتمام نظافت اتاق خود بازی ویدیویی خود را انجام دهید.” این تغییر جزئی در پیام شما می تواند فرزند شما را تشویق به کار کند.

ایجاد یک سیستم پاداش

یک سیستم پاداش ایجاد کنید که به فرزند شما انگیزه ای برای سازگاری می دهد. مکرراً به تقویت مثبت بپردازید.  در نظر بگیرید که یک سیستم اقتصادی را برای حفظ فرزندتان در مسیر خود ایجاد کنید. این نوعی اصلاح رفتار است که با ارائه تقویت کننده های مثبت (یا پاداش)، رفتارهای سالم و مشارکتی را تشویق می کند.

به عنوان مثال، کودکان هر بار که بدون مشاجره به دستورات شما گوش می دهند، با یک نشان پاداش می گیرند. سپس، آن ها نشانه ها را با پاداش های بزرگتر مانند زمان با وسایل الکترونیکی خود یا فرصتی برای رفتن به پارک عوض می کنند.

ایجاد یک قرارداد رفتاری برای جلوگیری از رفتار ناسازگار

چگونه رفتار ناسازگار را مدیریت کنیم

قراردادهای رفتاری به کودکان یادآوری می کند که وقتی نشان دهند که می توانند مسئولانه رفتار کنند. این ها می توانند امتیازات بیشتری کسب کنند. یک قرارداد رفتار موثر به کودکان کمک می کند تا زمانی که برای امتیازات بیشتر آماده هستند نشان دهند. به عنوان مثال، وقتی زمان خواب است، قرارداد رفتار ممکن است به این موضوع بپردازد. در قرارداد، این گزینه را برای بیدار ماندن 15 دقیقه بعد از این که بچه ها کارهایشان را انجام دادند تاکید به خوابیدن می کند.

از مبارزه با قدرت اجتناب کنید

از درگیری قدرت با یک کودک نافرمان خودداری کنید. وقتی برای قدرت مبارزه می کنید، این امر فقط باعث بدتر شدن سرکشی و  رفتار ناسازگار د در کودک می شود. در عوض، از یک هشدار مانند تنبیه برای تغییر رفتار استفاده کنید.

فقط یک هشدار ارائه دهید و در صورت لزوم عواقب آن را دنبال کنید.

واقعاً مهم است که در اظهارات  و تنبیهات خود تردید نکنید. اگر این کار را بکنید، فقط باعث تشویق بیشتر می شود. زیرا آن ها فکر می کنند اگر از شما سرپیچی کنند واقعاً اتفاقی نمی افتد.

برای جلوگیری از رفتار ناسازگار پیامدهای منطقی را استفاده کنید

هر یک از موارد عدم رعایت باید با پیامدهای منفی رسیدگی شود. وقفه زمانی یا نتیجه منطقی مانند از دست دادن امتیازات، راه های موثری برای جلوگیری از سرکشی است.

چگونه کودکان را با پیامدها تنبیه کنیم

به دنبال کمک حرفه ای باشید

اگر چه سرکشی شدید می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد. همانند اختلال نافرمانی مخالفان، سرپیچی گاه به گاه و عدم رعایت مشکلات عادی رفتار کودک است.  شاید نگران این هستید که فرزند شما ممکن است مشکل جدی تری داشته باشد. یا اگر استراتژی های انضباطی شما کار نمی کند. با پزشک متخصص اطفال در مورد دریافت کمک تخصصی صحبت کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

چگونه رفتار ناسازچگونه رفتار ناسازگار را مدیریت کنیمگار را مدیریت کنیم

پزشک  شما علاوه بر این که به دنبال توضیحی برای این رفتار است، کار های دیگر را انجام می دهد. او می تواند پیشنهاداتی را برای کلاس های فرزندپروری یا کارگاه های آموزشی ارائه دهد. این کار به شما کمک می کند مهارت های خود را ارتقا دهید.

به خود یادآوری کنید که در بیشتر موارد سرپیچی جز مشکلات رفتاری کودکان است. در واقع والدین هر از گاهی با آن رو به رو می شوند.

https://www.verywellfamily.com/ways-deal-childs-defiance-non-compliance-1094947

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا