چگونه خودانتقادی سالم می تواند شما را قوی کند؟

خودانتقادی سالم می تواند باعث موفقیت افراد شود. اگر ما بتوانیم انتقادی که به ما می شود را کنترل کنیم طبیعتاً استفاده از آن در جهت مثبت راحت تر خواهد بود. تربیت والیدن امر مهمی است که همه ما باید به آن توجه داشته باشیم. اگر خانواده ها نتوانند به درستی فرزندان خود را تربیت کنند دچار مشکلاتی خواهند شد. این مشکلات می تواند شامل آسیب های روانی مختلفی باشد. در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات روانی بسیاری وجود دارد. برخی از این آسیب های روانی را ممکن است بشناسید. انتقاد کردن از هم یک موضوع مهم است.

افراد باید بتوانند در هر مرحله از زندگی خود تفکر انتقادی داشته باشند. یکی از مسائلی که در انتقاد کردن مهم است، سازنده بود آن است. اگر شما به عنوان یک از از خانواده یا یک دوست نتوانید انتقاد سازنده ای داشته باشید طرف مقابل شما دچار آسیب هایی می شود. خانواده ها می توانند با کمک مشاوران و متخصصان تفکر انتقادی را به فرزند خود بیاموزند. در ادامه می خواهیم ببینیم که چگونه خودانتقادی سالم می تواند شما را قوی کند، چگونه است.

رفتارهای مختلف و مهارت های خودانتقادی سالم

این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. نحوه مدیریت رفتار ها باید زیر نظر روان شناس و مشاور باشد. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا فرد بتواند رفتار خود را مدیریت کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چگونه خودانتقادی سالم می تواند شما را قوی کند، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

مهارت های خودانتقادی سالم که همه والدین باید به فرزندان خود بیاموزند

آموزش مهارت‌های تفکر انتقادی به کودکان کمک زیادی به آن‌ها در مراحل بعدی زندگی می‌کند. زیرا آن‌ها یاد می‌گیرند که در بزرگسالی پیشرفت کنند. متأسفانه، بسیاری از مدارس بر تفکر انتقادی تأکید نمی‌کنند، برنامه‌های درسی خود را به حفظ، و بیان حقایق یا داده‌ها متمرکز می‌کنند. مدارس اغلب در آموزش مهارت های حیاتی به کودکان برای رشد در بزرگسالی شکست می خورند. بنابراین، بر عهده والدین است که موانع را بردارند. به گفته بنیاد تفکر انتقادی، مهارت های خودانتقادی سالم عبارت است از «فرآیند منضبط فکری مفهوم‌سازی، بکارگیری، تجزیه و تحلیل، ترکیب، یا ارزیابی اطلاعات جمع‌آوری‌شده یا تولیدی توسط مشاهده، تجربه، تأمل، استدلال یا ارتباط، به عنوان راهنمای باور و عمل.»

نکته ای در ارتباط با این زمینه

به عبارت دیگر، شامل تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها و اطلاعات برای رسیدن به یک قضاوت یا نظر است. همانطور که کودکان مهارت های مختلف تفکر انتقادی را یاد می گیرند، به آن‌ها کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه تری در آینده بگیرند. در زیر، به برخی از مهارت‌های اساسی خودانتقادی سالم که والدین باید به فرزندان خود بیاموزند، و همچنین راه‌های مختلف برای گنجاندن آموزه‌ها در زندگی کودکان خواهیم پرداخت. در این‌جا چند نمونه مهارت های خودانتقادی سالم وجود دارد که همه والدین باید به فرزندان خود بیاموزند:

قیاس و تضاد

این مهارت شامل نگاه به شباهت ها و تفاوت ها در دو شی، سیستم، رویداد، فرآیند یا موضوع برای شناسایی عوامل مرتبط برای مقایسه است. کودکان باید این مهارت تفکر انتقادی را بیاموزند تا بتوانند درک کنند که چگونه قطعات کوچکتر یک سیستم با کل ارتباط دارد. اکثر بچه ها هر روز از این مهارت استفاده می کنند، وقتی که تنوع غذایی را در ناهار مقایسه می کنند، بازی را برای بعد از مدرسه انتخاب می کنند یا لباسی را برای پوشیدن انتخاب می کنند. والدین می توانند به راحتی این مهارت را به روش های زیر به فرزندان خود آموزش دهند:

نمودار ون

این شاید یکی از بهترین ابزارها برای آموزش مهارت های خودانتقادی سالم باشد. کمک آموزشی به بچه‌ها اجازه می‌دهد تفاوت‌های بین دو شی را فهرست کنند، و شباهت‌ها در وسط همپوشانی دارند. یک ابزار بصری عالی، نمودار ون، کودکان را قادر می سازد تا یاد بگیرند که چگونه چیزها را دسته بندی کنند. بنابراین، آن‌ها متوجه خواهند شد که چه چیزی آن‌ها را شبیه یا متفاوت می کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این روش مهارت های کمی را به کودکان می آموزد و در عین حال به آن‌ها اجازه می دهد تا از نمودارها نتیجه گیری کنند. والدین می‌توانند مجموعه‌ای ساده از داده‌ها را انتخاب کنند، مانند بستنی‌های مورد علاقه فرزندشان و تعداد دفعاتی که در طول ماه گذشته آن‌ها را خورده‌اند. یک نمودار میله ای به آن‌ها کمک می کند تا تفاوت ها را در داده ها ببینند و نحوه سازماندهی آن‌ها را درک کنند. سایت های مختلف بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای را برای کودکان ارائه می‌کند تا مهارت‌های مقایسه و تضاد ضروری را بیاموزند.

مقایسه با فلش کارت

می توانید از فلش کارت ها استفاده کنید تا کودکان را وادار به مقایسه دو ایده یا شی متفاوت کنید. به عنوان مثال، می توانید دو حرفه، غذا، حیوانات یا ورزش متفاوت را یادداشت کنید و از آن‌ها بخواهید فهرستی از آن‌چه که این دو را شبیه و متفاوت می کند، بنویسند. می‌توانید این موضوع را به موضوعات خاصی مانند کتاب‌هایی که خوانده‌اند یا حقایق تاریخی بسط دهید. این کار باعث می شود تا فرزندانتان یاد بگیرند که از مهارت های تفکر انتقادی خود به طور مؤثر استفاده کنند.

توضیح دهید که چرا این اتفاقات رخ می دهد

پس از این که کودکان یاد گرفتند که چگونه داده های مختلف را با هم مقایسه کنند، باید بفهمند چرا همه چیز به همان شکلی که اتفاق می افتد رخ می دهد. شما می توانید این را تقریباً برای هر چیزی اعمال کنید، مثلاً از بچه های خود بپرسید چرا آسمان آبی است یا چرا آن‌ها بینی، چشم یا گوش دارند. ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما نکته این است که کنجکاوی آن‌ها در مورد دنیای اطرافشان برانگیخته شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از آنجایی که کودکان به طور طبیعی ذهنیتی کنجکاو دارند، ممکن است قبلاً متوجه شده باشید که آن‌ها میلیون ها سؤال در مورد کوچک‌ترین چیزها می پرسند. آن‌ها را تشویق کنید که این کار را به طور منظم انجام دهند. این کار باعث می شود تا بتوانند درباره دنیای اطراف خود نتیجه گیری کنند و دانش خود را از جهان گسترش دهند.

ایده ها را تجزیه و تحلیل کنید و نظر بدهید

پس از پرسش سؤالات و تلاش برای درک اینکه چه چیزی چیزهایی مهارت های خودانتقادی سالم را ایجاد می کند، کودکان باید یاد بگیرند که چگونه این دانش را دریافت کنند و نظر خود را بیان کنند. می توانید از آن‌ها سؤالاتی بپرسید، مانند این که چرا یک غذای خاص را بهتر از غذای دیگری دوست دارند یا چه چیزی انجام یک ورزش را سخت تر از دیگری می کند.

دیدگاه دیگران را درک کنید

یکی دیگر از بخش‌های اساسی مهارت های خودانتقادی سالم این است کودکان باید یاد بگیرند که چگونه به نظرات دیگران گوش دهند و از آن‌ها بیاموزند.

چگونه خودانتقادی سالم می تواند شما را قوی کند؟

درک از خود مانند یک کشتی فریبنده است. مثبت اندیشی بیش از حد می تواند مسائل اساسی را بپوشاند، در حالی که منفی نگری بیش از حد می تواند اعتماد به نفس شما را کاهش دهد و باعث شود احساس کنید لایق موفقیت نیستید. هنگام انتقاد از کار یا دستاوردهای خود، مهم است که این کار را عینی و منصفانه انجام دهید.

با این حال، یک خودانتقادی سالم برای رشد شخصی مهم است. زیرا به شما امکان می‌دهد به روش‌هایی رشد کنید که شاید قبلاً فکرش را نمی‌کردید. اکثر مردم خیلی از انتقاد می ترسند – چه از خود انتقادی و چه انتقاد توسط دیگران. اما اگر بتوانید در مقابل این انتقادات ایستادگی کنید، مزایای مختلفی به دست خواهید آورد. در واقع شما را در این فرآیند به فرد قوی تری تبدیل می کند. چرا خودانتقادی سالم می تواند شما را قوی تر کند:

از شما شنونده بهتری می سازد

افرادی که همیشه خودانتقادی سالم می کنند (در حد منطق) عموماً شنوندگان بهتری هستند. زیرا همیشه به دنبال بازخورد در مورد نحوه عملکرد خود هستند. آن‌ها از افراد دیگر دعوت می کنند تا آن‌ها را بررسی کنند، سؤال بپرسند و بر اساس بازخوردی که دریافت کردند، کار کنند. به نوبه خود، این آن‌ها را رهبران بهتری می کند. زیرا این افراد پذیرای انتقاد از کسانی هستند که روی آن‌ها کار می کنند.

خودانتقادی سالم به شما امکان می دهد مدام پیشرفت کنید

همه ما زمینه هایی داریم که می توانیم در آن‌ها پیشرفت کنیم. اما اکثر ما هرگز آن‌ها را پیدا نمی کنیم زیرا تمایل داریم از انتقاد اجتناب کنیم. به خودتان اجازه دهید که نسبت به آنچه که دیگران در درون شما می بینند راحت باشید. این می تواند به شما کمک کند تا از طریق روش هایی که ممکن است مستقیماً از آن آگاه نباشید، بهتر شوید. مردم شما را به عنوان فردی که به راحتی می توان با او صحبت کرد و برای پیشنهادات آماده است، درک می کنند. این باعث می شود تمایل بیشتری برای کمک به شما داشته باشند.

خودانتقادی سالم نفس شما را کنترل می کند

هیچ چیز به اندازه یک خودانتقادی سالم کمک نمی کند غرور در سطح معقولی بماند. افرادی که از پیشنهادات و انتقادات در مورد زندگی و کار خود استقبال می‌کنند، دارای این ویژگی هستند. در واقع عموماً از این واقعیت آگاه هستند که به هر حال باید در زمینه‌هایی پیشرفت کنند. بنابراین بیش از حد خود را به جایگاهی که هرگز نمی‌توان از آن سوق داد، تعالی نمی‌دهند. آن‌ها دائماً در حال تکامل هستند و دائماً در حال رشد هستند. زیرا متوجه می شوند همیشه کسی بهتر از آن‌ها وجود دارد.

خودانتقادی سالم به شما کمک می کند ماجراجو باشید

افرادی که انتقاد بیهوده را به زندگی خود دعوت می کنند، در حال حاضر در دنیای عدم اطمینان زندگی می کنند. همه چیز در مورد زندگی آن‌ها کم و بیش یک خطر است، پس اگر دنبال چیزی جسورانه تر بروند و شکست بخورند چه چیزی را از دست خواهند داد؟ به هر حال این افراد تلاش می‌کنند زیرا می‌دانند که رشد یک فرآیند است. افرادی که از انتقاد اجتناب می کنند، تمایل به انجام این کار ندارند. آن‌ها زندگی و زمینه های تخصصی خود را دارند و دلیلی نمی بینند که از آن خارج شوند.

به شما کمک می کند از فرآیندهای مختلف در زندگی لذت ببرید

اگر هدف گرا هستید، می توان به راحتی به زندگی به عنوان یک پیشنهاد موفق نگاه کرد: یا موفق می شوید یا خیر و فضای بسیار کمی در این بین وجود دارد. افرادی که به زندگی خودانتقادی سالم می کنند متوجه می شوند که موارد زیادی وجود دارد. در حالی که برخی چیزها اینطور نیستند، بنابراین آن‌ها یاد می گیرند از روند رشد بیشتر از به دست آوردن یک هدف لذت ببرند.

خودانتقادی سالم به شما کمک می کند الهام بگیرید

افرادی که موفق می شوند کسانی هستند که می توانند به زندگی خود نگاه کنند و از پیشرفتی که به دست آوردند الهام بگیرند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا