چند معیار رسمی برای اختلال مصرف مواد

اختلال مصرف مواد در دنیای امروز به شدت مورد توجه روان شناسان قرار گرفته است. مصرف مواد مخدر می تواند آسیب های مختلفی به افراد برساند. برخی از افراد موادی مثل ماری جوانا یا سیگار را به عنوان تفریحی مصرف می کنند و فکر می کنند که بر اعتیاد آن ها تاثیر نخواهد داشت. این مصرف مواد می تواند باعث آسیب های روانی زیادی شود. روش های درمانی برای افراد دارای اختلال مصرف مواد متفاوت است. امروزه بهترین روش استفاده از دارو درمانی و تراپی است.

اختلالات همیشه جسمی نیستند. برخی اوقات اختلالات روحی روانی آسیب بیشتری به افراد وارد می کنند. برخی اوقات در جوامع ما افراد به علت فشار های مختلف رو به مصرف مواد مخدر می روند. مواد مخدر بسیار خطرناک است. متاسفانه جوانان امروزی به شدت به مصرف مواد مخدر روی آورده و آسیب های جدی می بینند. یکی از اختلالاتی که می تواند با مصرف مواد مخدر ارتباط داشته باشد PTSD  است. در مقاله های قبل در ارتباط با PTSD  صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که چند معیار رسمی برای اختلال مصرف مواد، چگونه است.

استرس و اختلال مصرف مواد در افراد

چند معیار رسمی برای اختلال مصرف مواد

همه ما می دانیم که استرس یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برا همه افراد به وجود آمده است. استرس در زندگی تا حدودی باعث پیشرفت است. حال اگر این استرس بیشتر از حد معمول باشد آسیب زا خواهد بود. در واقع شما در هر کاری اگر بیش از حد بخواهید آن را تکرار کنید روزی شما را آزار می دهد. استرس انواع مختلفی دارد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند معیار رسمی برای اختلال مصرف مواد، صحبت کنیم.

تمرینات روانشناختی در ارتباط با اختلال مصرف مواد

در حالی که همه ممکن است مسائل ذکر شده در این مقاله را تجربه کنند، لطفاً توجه داشته باشید که به عنوان بخشی از ابتکار عمل ما در پاسخ به دستورالعمل‌های APA برای تمرین روان‌شناختی با پسران و مردان (2018)، این مقاله‌ها بر چگونگی تأثیر این موضوعات بر مردان و پسران تمرکز خواهند کرد.

اختلال مصرف مواد چیست؟

اختلال مصرف مواد (SUD) نوعی اعتیاد به مواد مخدر است. این بیماری باعث ناتوانی فرد در کنترل مصرف داروهای قانونی یا غیرقانونی می شود. الکل، ماری جوانا و نیکوتین همگی مواد مخدر محسوب می شوند.

SUD اغلب به اندازه کافی ناگهانی شروع می شود. در موارد دیگر، بیماری می تواند با داروهای تجویز شده مانند مواد افیونی شروع شود. سرعت معتاد شدگی و اختلال مصرف مواد شما از ماده ای به ماده دیگر متفاوت است. مواد افیونی، آمفتامین ها و حتی نیکوتین به عنوان برخی از اعتیادآورترین مواد شناخته شده اند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

با ادامه مصرف، ممکن است برای احساس اثرات مشابه دارو به دوزهای بیشتری نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است متوجه شوید که احساس خوب بودن شما به دارو وابسته است. همچنین ممکن است بدون این ماده کار چالش برانگیز باشد. این علائم ترک و مدیریت علائم ترک را به طور فزاینده ای دشوار می کند.

علائم اولیه که باید مراقب آن ها باشید

تشخیص اختلال مصرف مواد در خود و دیگران دشوار است. افراد مبتلا به این بیماری تمایل دارند علائم خود را کم اهمیت جلوه دهند و پنهان کنند. در این جا مواردی وجود دارد که می توانید مراقب آن ها باشید:

 • هوس های شدید برای دارو که تمرکز بر هر چیز دیگری را دشوار می کند.
 • استفاده مکرر، روزانه یا چند بار در روز از دارو.
 • افزایش تحمل، که باعث می شود برای رسیدن به اثرات مطلوب، مقدار بیشتری از دارو مصرف کنید.
 • مشکل در روابط شخصی به دلیل مصرف مواد مخدر.
 • اجتناب و بی توجهی به مسئولیت ها در محل کار، مدرسه و یا خانه.
 • تغییر در سرگرمی ها یا فعالیت ها برای مصرف مواد.
 • تغییر در اشتها، الگوهای خواب، ظاهر و نظافت شخصی.
 • هنگامی که بدون دارو می روید علائم ترک را تجربه می کنید.

علل اختلال مصرف مواد

چند معیار رسمی برای اختلال مصرف مواد

علت دقیق SUD قطعی نیست. با این حال، عوامل زیادی می توانند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشند. عوامل محیطی مانند خانواده و دوستان می توانند در مصرف مواد مخدر نقش داشته باشند. قرار گرفتن در معرض والدینی که در دوران کودکی شما از آن ها استفاده می کردند یک مثال است. ویژگی‌های ژنتیکی نیز می‌توانند نقش داشته باشند. داشتن اعضای خانواده با سابقه مصرف مواد می تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. عوامل دیگری مانند استرس، اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) و افسردگی همگی می توانند نقش داشته باشند.

تشخیص اختلال مصرف مواد

چهار دسته اصلی برای تشخیص اختلال مصرف مواد وجود دارد. تشخیص بر اساس مجموعه ای از رفتارهای پاتولوژیک در مورد استفاده از ماده است. در اینجا پاتولوژیک به معنای رفتارهایی است که کنترل آن ها دشوار یا غیرممکن است و به طور منظم اتفاق می افتد.

چه چیزی اختلال مصرف مواد را تعریف می کند؟ کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM)، که متن رسمی تشخیص ها بر اساس آن است، حاوی معیارهایی برای اختلالات مصرف مواد و سایر مشکلات سلامت روان است. آخرین نسخه DSM، معروف به DSM-5، دارای تغییرات قابل توجهی در لیست اختلالات مصرف مواد و معیارهایی است که برای تشخیص آنها باید رعایت شوند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

در آخرین ویرایش DSM، DSM-IV، دو دسته وجود داشت: سوء مصرف مواد و وابستگی به مواد. DSM-5 این دو دسته را در یکی به نام “اختلال مصرف مواد” ترکیب می کند. اگر مصرف مواد باعث مشکلات قابل توجهی در زندگی فردی شود، مانند مسائل بهداشتی، ناتوانی، یا انجام ندادن مسئولیت ها در محل کار، خانه یا مدرسه، ممکن است دچار اختلال مصرف مواد باشند.

معیارهای اختلال مصرف مواد

اختلالات مصرف مواد بسته به اینکه فرد دارای چه تعداد از معیارهای تشخیصی باشد به عنوان خفیف، متوسط ​​یا شدید طبقه بندی می شود. 11 معیار DSM-5 برای اختلال مصرف مواد عبارتند از:

استفاده خطرناک

شما از این ماده به روش‌هایی استفاده کرده‌اید که برای خود یا دیگران خطرناک است. مثلاً مصرف بیش از حد، تحت تأثیر قرارگیری، یا سیاه شدگی قسمت های مختلف.

مشکلات اجتماعی یا بین فردی مرتبط با مصرف  مواد باعث ایجاد مشکلات در روابط یا درگیری با دیگران شده است.

نقش های اصلی نادیده گرفته شده برای استفاده

شما به دلیل مصرف مواد در انجام مسئولیت های خود در محل کار، مدرسه یا خانه شکست خورده اید.

قطع مصرف

با قطع مصرف این ماده، علائم ترک را تجربه می کنید.

تحمل

شما تحملی نسبت به ماده ایجاد کرده اید به طوری که باید برای به دست آوردن همان اثر بیشتر از آن استفاده کنید.

استفاده از مقادیر بیشتر

چند معیار رسمی برای اختلال مصرف مواد

شما شروع به استفاده از مقادیر بیشتر یا استفاده از این ماده برای مدت زمان طولانی تری کرده اید.

تلاش های مکرر برای کنترل استفاده یا ترک

شما سعی کرده اید به طور کامل آن را کاهش دهید یا ترک کنید، اما موفق نبوده اید.

زمان زیادی که صرف استفاده از آن می شود

شما زمان زیادی را صرف استفاده از این ماده می کنید.

مشکلات جسمی یا روانی مرتبط با مصرف

مصرف مواد شما منجر به مشکلات سلامت جسمانی، مانند آسیب کبدی یا سرطان ریه، یا مسائل روانی مانند افسردگی یا اضطراب شده است.

فعالیت‌هایی که از مصرف منصرف شده‌اند

فعالیت‌هایی را که قبلاً از آن لذت می‌بردید صرف نظر کرده‌اید یا انجام نداده‌اید تا از آن استفاده کنید.

ولع اختلال مواد مخدر

شما هوس مصرف این ماده را تجربه کرده اید.

برای تشخیص اختلال مصرف مواد، باید دو یا چند مورد از این معیارها را در یک دوره 12 ماهه رعایت کنید. 4 تا 5 عدد متوسط ​​ایجاد و انتخاب می شود و اگر شش معیار یا بیشتر را داشته باشید، اختلال شدید مصرف مواد دارید.

انواع اختلالات مصرف مواد

هر اختلال مصرف مواد به عنوان اختلال خاص خود طبقه بندی می شود. در اینجا شش شایع ترین اختلالات مصرف مواد در ایالات متحده آورده شده است:

 • مشکل مصرف الکل
 • اختلال مصرف دخانیات
 • مشکل مصرف حشیش
 • اختلال مصرف محرک
 • مشکل مصرف مواد توهم زا
 • اختلال مصرف مواد افیونی

نکته ای در ارتباط با این زمینه

آسیب اجتماعی بر روابط و تعهدات کاربر تأثیر می گذارد. این اختلال می تواند در عملکرد ضعیف کار یا مدرسه، نابودی روابط شخصی، و عدم علاقه به فعالیت های اجتماعی و تفریحی معنی دار باشد. استفاده پرخطر به عدم کاهش مصرف مواد با وجود پیامدهای نامطلوب مربوط می شود. برخی از نمونه‌ها عبارتند از: رانندگی تحت تأثیر استفاده از مواد مخدر، استفاده از سیگار با وجود دانستن عوارض سلامتی، یا شرکت در فعالیت‌های جنسی خطرناک.

ترک مواد مخدر

تحمل و ترک اغلب شاخص های کلاسیک اعتیاد پیشرفته به مواد مخدر هستند. افراد افزایش تحمل را متفاوت تجربه می کنند، اما فردی که معتاد است استفاده از داروی خاص را افزایش می دهد تا به طور کلی به نتایج دلخواه خود برسد. ترک واکنش بدن به قطع ناگهانی مصرف دارو پس از ایجاد تحمل است. علائم ترک از دارویی به دارویی دیگر متفاوت است. محیط های اجتماعی یا استفاده از مواد در مناسبت ها همیشه مساوی با اختلال مصرف مواد نیست.

منابع
وبسایت verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا