چند راه برای اینکه واقعاً حس علاقه داشته باشید

حس علاقه در یک فرد یا در بین زوجین باید طبق برنامه ریزی مناسب انجام شود. در واقع آن‌ها دوست دارند شرایط استرس زا را تجربه کنند. همه ما دوست داریم که زندگی مشترک خوبی داشته باشیم و با همسرمان در آرامش زندگی کنیم. اما گاهی اوقات در روابط اتفاقاتی می افتد که باعث ناراحتی هر دو طرف می شود. روابط می تواند به علت مشکلات مختلف دچار آسیب و در نهایت جدایی زوجین شود. در رابطه قواعدی وجود دارد که باید رعایت شود. این قواعد می تواند برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته باشد. خیلی از افراد دوست دارند نیاز هایی را که  تا به امروز نتوانستند رفع کنند با رابطه این کار را انجام دهند. اما این درست نیست.

چرا که شما باید به عنوان یک شخص بالغ و فهمیده پای به رابطه بگذارید. برای برخی افراد فقط این که بتوانند عشق بورزند یا مسائل مالی را بهبود بخشند همه چیز درست است. اما در روان شناسی گفته شده است که حد تعادل در روابط بیشتر باعث پایداری آن رابطه شده است. یکی از مواردی که ممکن است آسیب های عاطفی را به همراه داشته باشد همدلی است. شاید برایتان عجیب باشد که همدلی به نوان یک ویژگی خوب چگونه آسیب عاطفی ایجاد می کند؟ در ادامه می خواهیم ببینیم که چند راه برای اینکه واقعاً حس علاقه داشته باشید، چگونه است.

حس علاقه و استرس عاطفی

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

برای مثال اختلالات افسردگی یا اختلالات استرسی در همه افراد و در سنین مختلف می تواند به وجود بیاید. یک سری از اختلالات هم هستند که بیشتر برای کودکان یا به صورت اختصاصی برای بزرگسالان است. اختلالات در کودکان اگر به طور کامل درمان نشود می تواند به آینده کودک ضربه بزند و در واقع پیامد های بسیار خطرناکی ممکن است داشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چند راه برای اینکه واقعاً حس علاقه داشته باشید، صحبت کنیم.

حس علاقه و استرس عاطفی

تجربیات گذشته شما برایتان بسیار شبیه است. شما آن‌ها را بزرگ کرده اید و بارها و بارها از آن‌ها عبور کرده اید تا جایی که تقریباً خودتان را دیوانه کرده اید. سپس، زمانی فرا می رسد که یاد می گیرید آن‌ها را رها کنید. آرامشی که وقتی دیگر به گذشته اجازه نمی دهید فردای شما را دیکته کند احساس می کنید، احساس قابل توجهی است، اما یک شبه اتفاق نمی افتد. وقتی به هر مرکز ترک اعتیاد در سراسر کشور بروید و از داستان هایی که می شنوید شگفت زده خواهید شد. این افراد نمی خواهند این گونه زندگی کنند.

چند راهی که استرس عاطفی باعث مشکلات جسمانی می شود

سلامت روان شما ضروری است. چه شما شاهد یک جنایت خشونت آمیز بوده باشید، از یک بلای طبیعی متحمل شده باشید یا هر روز در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشید. آسیب روانی ممکن است برای شما یک عمر درد ایجاد کند. آیا می دانید که ضربه‌های عاطفی می تواند مسئول بیماری های جسمی شما نیز باشد؟ در این‌جا مهمترین مشکلات سلامتی ناشی از مشکلات عاطفی وجود دارد.

چند رفتار فردی که دچار استرس عاطفی و حس علاقه است

هنگامی که فردی دارای استرس عاطفی است، کورتیزول و آدرنالین در سطوح بالاتری نسبت به افراد معمولی ترشح می‌شود. اما معتادان آدرنالین می‌خواهند استرس بیشتری را روی هم بگذارند. در ادامه چند رفتاری که نشان دهنده استرس عاطفی و حس علاقه است را بیان می کنیم:

لذت از هیجان تعقیب و گریز

در این گونه افراد فشار زیادی برای رسیدن به این فرآیند وجود دارد. زیرا آن‌ها عمداً تعلل کردند، فقط برای اینکه فشار استرس را احساس کنند تا در آخرین لحظه به پایان برسند. به تعویق انداختن به منظور ایجاد استرس عاطفی نسبت به تکمیل وظایفی که باید قبل از موعد مقرر انجام شوند، سالم تر است. اما یک معتاد به استرس هیجان این فرآیند را دوست دارد تا ببیند آیا آن‌ها به موقع انجام می شوند یا خیر.

از زمان استراحت اجتناب می کنند

“وقتی بمیرم استراحت خواهم کرد” شعار کسی است که استرس عاطفی دارد. برنامه‌ریزی برای استراحت‌های ذهنی و فیزیکی سالم از محل کار، روشی است که از نظر عاطفی کمتر اعتیاد آور است. این کار باعث می شود تا بتواند حجم کاری آن‌ها را مدیریت کند.

احساسات استرس زا را پیدا می کنند

برای مثال سربازان در معرض موقعیت های استرس زا در جنگ قرار می گیرند و اغلب به عنوان “معتادان آدرنالین” در نظر گرفته می شوند. یک شخص دارای استرس عاطفی به طور عمدی لحظات احساسی را پیدا می کند. این کار باعث می شود تا احساس عجله کند، ممکن است با اضافه کردن خطر به موقعیت های عادی روزانه، رفتار مشابهی را انجام دهد.

نکته ای در ارتباط با حس علاقه

معتادان استرس یا آدرنالین تمایل به انجام رفتارهای سلامتی پرخطر دارند. به عنوان مثال، نوشیدن بیش از حد الکل یا رانندگی با بی احتیاطی، و این ممکن است به دلیل سطوح پایین دوپامین در مغز آن‌ها باشد. محققان دریافتند افرادی که فعالیت دوپامین کمتری در مغز دارند، آن‌ها را در معرض خطر خشونت قرار می دهد. زیرا آن‌ها را تحریک می کند تا مانند یک معتاد، ویژگی های لذت بخش پرخاشگری را تجربه کنند.

مشاجره و استرس عاطفی

مشاجره مکرر نشانه آن است که فردی از نظر عاطفی به استرس معتاد است. مغز زمانی دوپامین ترشح می‌کند که فرد معتقد است علاوه بر آدرنالین «جنگیدن» برای پیروزی، در یک بحث «پیروز» است. این ترکیب انتقال دهنده عصبی می تواند یک احساس مثبت اعتیاد آور باشد که فرد دارای استرس عاطفی بارها و بارها ایجاد کنند. تشدید عمدی حالت عاطفی ممکن است به روابطی که افراد دارند آسیب برساند. بنابراین اگر فردی متوجه شد که رفتارش بر روابط با دیگران تأثیر منفی می‌گذارد، به یک متخصص سلامت روان کمک می‌کند.

آن‌ها انتظار نتایج را فورا دارند

کسانی که عادت دارند مسیر خود را طی کنند، اغلب کنترل زندگی را به دست می گیرند و به دیگران دستور می دهند. سپس برای دیگران استرس ایجاد می کند. صدور دستورات و انتظار از شما برای انجام هر کاری باعث می شود که شما دارای احساس بدی باشید. اما اگر این اقدامات به نتیجه برسد، ممکن است استرس عاطفی آن‌ها را تغذیه کند.

حس ذاتی نسبت به زمان دارند

شما دقیقا می دانید که چند دقیقه از زمانی که منتظر آسانسور بودید می گذرد و دقیقاً چند کار دیگر را می توانستند در همان تعداد دقیقه انجام دهند. هیچ وقت دقیقه های مفیدی در روز برای آن‌ها وجود ندارد. افراد دارای استرس عاطفی از اینکه درست حدس بزنند چقدر زمان در طول روز برای انجام فعالیت خود دارند، لذت می برند.

چند راه برای اینکه واقعاً حس علاقه داشته باشید

“تنها کسانی که قدرت مشارکت صادقانه و فداکارانه را آموختند عمیق ترین شادی زندگی را تجربه می کنند.” – تونی رابینز

آیا می دانستید که تحقیقاتی که تا به امروز منتشر شد، ارتباط قوی بین ثروت و شادی پیدا نکرد؟ ثروت پس از محاسبه نیازهای اولیه (غذا، سرپناه و پول برای اقلام ضروری)، تأثیر نسبتاً کمی بر رفاه دارد.

مطالعات در ارتباط با تاثیر حس علاقه

در مطالعه‌ای که در دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام شد، پروفسور الیزابت دان ارتباط بسیار قوی‌تری بین احساسات مثبت ناشی از ارائه پول نسبت به خرج آن را مشاهده کرد. جالب اینجاست که افرادی که پول کمتری داشتند از ارائه پول به خیریه شادی بیشتری کسب کردند. صرف وقت و تلاش فرد تمایل به ایجاد احساسات مشابهی از حس علاقه دارد.

پس از تحقیق بر روی اطلاعات 40 مقاله، داوطلبان «…خطر مرگ کمتری نسبت به افراد غیرداوطلب داشتند. علاوه بر این، داوطلبان دارای سطوح پایین تری از افسردگی، افزایش رضایت از زندگی و افزایش رفاه بودند.

نکته

برخی از تحسین برانگیزترین افراد تاریخ نیز از فداکارترین افراد هستند. مارتین لوتر کینگ، نلسون ماندلا، مادر ترزا، بودا، رزا پارکس و پرنسس دایانا تنها چند نامی هستند که به ذهن می رسند. تعداد بیشماری از افراد دیگر از طریق بخشش تأثیر ماندگاری برجای گذاشتند – و به نوبه خود، متقابل محبت و مهربانی خود را دریافت کردند. در این مقاله، روش هایی را مورد بحث قرار می دهیم که همه ما می توانیم از طریق آن ها ببخشیم. این باعث محبت و حس علاقه دیگران می شود.

در این‌جا چند نوع رفتاری وجود دارد که می توانیم در ازای آن «حس علاقه» را دریافت کنیم:

هدیه پذیرش

شاید هیچ هدیه ای بزرگتر از پذیرش وجود نداشته باشد. جورج اورول، یکی از بزرگترین نویسندگان تمام دوران، زمانی گفت: “خوشبختی فقط در پذیرش وجود دارد.” پذیرش لزوماً توافق نیست. ما می توانیم با کسی در مورد چیزی اختلاف نظر داشته باشیم در حالی که هنوز انسانیت یکدیگر را می پذیریم. هم حیثیت ما و هم شان آن‌ها را حفظ کنیم.

آیا می توانید دنیایی را تصور کنید که همه ما فقط یکدیگر را بپذیریم؟ به ناچار بسیار متفاوت از امروز به نظر می رسد.

آزادی

آزادی را می توان به روش های متعددی تفسیر کرد. بنیانگذاران و سیاستمداران آزادی فردی را به عنوان یک حق مقدس و غیرقابل انکار می دانستند – چیزی که ارزش دفاع به هر قیمتی دارد. در حقیقت، هر فردی حق آزادی شخصی دارد، مشروط بر اینکه این آزادی ها به دیگران آسیبی نرسانند. ما می‌توانیم این هدیه را با تشویق به خودمختاری و ابراز وجود هر زمان که موقعیت آن را خواستار باشد، به او بدهیم.

تحسین و حس علاقه

نشان دادن قدردانی از شخص دیگری از طریق تمجید یک چیز فوق العاده قدرتمند است. برای کسانی که نسبت به شانس خود احساس نارضایتی می کنند، یک عمل قدردانی با هدف خوب ممکن است تأثیری ماندگار بگذارد – شاید مسیر زندگی آن‌ها را تغییر دهد.

تحسین را می توان آزادانه – در هر مکان و در هر زمان انجام داد. اگر می بینید که شخصی مستحق ستایش است، یک دقیقه وقت بگذارید و بگویید.

لبخند و حس علاقه

ویلیام آرتور وارد یک بار گفت: “لبخند زبان جهانی برای مهربانی است.”

یک لبخند برای ما هیچ هزینه ای ندارد، اما ممکن است برای دیگران همه چیز باشد. نگرش افسرده یک فرد می تواند فوراً تغییر کند اگر ببیند کسی به او اهمیت می دهد.

موهبت توجه (فعال) و ایجاد حس علاقه

در یک دنیای ایده آل از راه دور، توجه دقیق یک «به عنوان یک قابلیت بزرگ» نخواهد بود. اما در جامعه امروزی، چنین است. مردم در سرتاسر جهان غرق در حواس پرتی هستند که هنر توجه را بی صدا می کند.

وقتی برای نشستن وقت می گذارید، به چشمان کسی نگاه می کنید و 100 درصد توجه خود را به او اختصاص می دهید، در حال ارائه یک هدیه هستید. جدا از اینکه نشان می دهید شنونده خوبی هستید، به نوبه خود به آن‌ها به عنوان یک شخص احترام می گذارید.

زمان

زمان یک منبع زودگذر در زندگی است که اغلب برای جست‌وجوی  چیزهای اشتباه استفاده می شود. برخی از اصیل ترین حرفه ها – معلمان، مددکاران اجتماعی، افسران پلیس، برای مثال – بیشتر وقت خود را صرف تعامل با مردم می کنند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا