چرا علائم افسردگی در مردان و زنان با هم متفاوت است؟

علائم افسردگی در مردان و زنان در هر سنی اگر درمان نشود و تشخیص داده نشود خطرناک است. نکته ای که واضحی است این است که در دوران امروزی افسردگی به علت وجود بیماری همه گیری شایع شده است. حال هر چه قدر هم که انسان قوی تری باشیم کمتر این افسردگی روی ما تاثیر خواهد گذاشت. بعضی از علائم افسردگی ریشه در کودکی دارد. اگر در کودکی علائم افسردگی درمان نشود می تواند در آینده آسیب بسیاری را برساند. افسردگی برای خانوم ها می تواند در دوران قاعدگی تاثیر گذار باشد. در مقاله های قبل گفتیم که بیماری های روانی چگونه بر ذهن افراد فشار وارد می کند و باعث استرس و اضطراب در آن ها می شود.

در این روز ها بیماری کرونا باعث افزایش این اختلالات روانی شده است. همه ما می دانیم که اختلالات از موارد مختلفی سرچشمه می گیرد. متاسفانه برخی از افراد با وجود داشتن اختلالات درمان نمی شوند. برخی هم آنقدر از این حالت خود راضی هستند که خود را بیمار روانی حساب نمی کنند. بیماری همه گیری به خاطر تاثیر روی ذهن و روان انسان باعث آسیب می شود. اختلالات روانی انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها را می شناسید. در ادامه می خواهیم ببینیم که چرا علائم افسردگی در مردان و زنان با هم متفاوت است؟

علائم افسردگی در مردان و زنان و تاثیرات بر ذهن آن ها

یکی از نکاتی که باید بدانید این است که در این دوره روی ذهن خود کنترل داشته باشید. در روان شناسی برای هر امری توضیحاتی داده شده است. در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط چرا علائم افسردگی در مردان و زنان با هم متفاوت است، صحبت کنیم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

چرا علائم افسردگی در مردان و زنان با هم متفاوت است؟

در مجموع، همه گیری COVID-19 باعث مشکلات زیادی شده است. جهان طی یک سال و نیم گذشته افسردگی بیشتری را تجربه می کند. سوال این است که این علائم افسردگی در مردان و زنان چگونه بر چرخه های زندگی و برنامه ریزی های مختلف تأثیر گذاشته است؟ یا چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید؟

تحقیق درباره علائم افسردگی در مردان و زنان

یک مطالعه اخیر از Frontiers in Neuroscience برای تأثیر استرس همه گیری ایجاد شد. این مطالعه  بررسی موارد مختلفی را نشان داد. محققان 909 جفت دوقلو را بین 26 مارس 2020 و 5 آوریل 2020 مورد بررسی قرار دادند. الکس دیمیتریو، دکتر، متخصص روانپزشکی و Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine می گوید: “برخی از افراد دارای اضطراب بیش از حد دچار چرخه های قاعدگی نامنظم هستند. در حالی که برخی دیگر با افسردگی یا انرژی کم ممکن است کمتر این مشکلات را داشته باشند.”

نظر محققین در ارتباط با این زمینه

دیمیتریو می افزاید: “بیماران مضطرب یا استرس دار من اغلب دارای چیزی مشخص هستند.  من آن را” چرخه های قاعدگی نامنظم “می نامم.

مطالعاتی در ارتباط با چرخه های قاعدگی و پریودی نامنظم در زنان افسرده

یک مطالعه اخیر نشان داد که استرس مرتبط با بیماری همه گیر با پریودهای نامنظم برای افرادی که قاعدگی دارند مرتبط است. هورمون‌هایی مانند کورتیزول و پروژسترون می‌توانند باعث ایجاد این بی‌نظمی‌ها در هنگام نوسان سطح شوند. در برخی موارد، مدیریت استرس و تنظیم چرخه قاعدگی می تواند از طریق تنظیم سبک زندگی دست به دست هم دهد.

علائم افسردگی در مردان و زنان شایع ترین مشکل در دنیا

چرا علائم افسردگی در مردان و زنان با هم متفاوت است؟

جنسیت به تنهایی تعیین نمی کند که آیا فردی می تواند افسردگی را تجربه کند یا خیر. زیرا همه ممکن است با افسردگی یا بیماری روانی روبرو شوند. به این فکر می کنید که آیا ممکن است با افسردگی دست و پنجه نرم کنید؟ با این حال، علائم افسردگی ممکن است به طور خاص بین مردان و زنان متفاوت باشد. مردان بیشتر خشم و پرخاشگری را آشکارا نشان می دهند تا غم و اندوه، و اعضای خانواده و دوستان ممکن است متوجه نشوند که این می تواند نشانه افسردگی باشد. پس از ارائه یک نمای کلی از افسردگی در مردان، پنج علامت افسردگی عمده که معمولاً در مردان یافت می شود را بررسی می کنیم: افراط در فرار، مسائل پزشکی، اختلال مصرف مواد، تحریک پذیری و رفتارهای پرخطر.

افسردگی در مردان در مقابل زنان

افسردگی را می توان دو جنبه دید

علائم و نشانه هایی وجود دارد و سپس مکانیسم های مقابله ای و سایر رفتارهای تحت تأثیر افسردگی وجود دارد. مردان و زنان می توانند علائم و نشانه های متفاوت و مکانیسم های مقابله ای متفاوتی را نشان دهند. افسردگی در مردان اغلب تشخیص داده نمی‌شود.  علائم و نشانه‌ها کم‌اهمیت می‌شوند، عدم تمایل به صحبت در مورد علائم، و مقاومت کلی در برابر درمان سلامت روان وجود دارد. مردان و زنان اغلب این علائم مشترک افسردگی را به اشتراک می گذارند:

  • خستگی مفرط
  • مشکل در خوابیدن یا پرخوابی
  • مشکل در لذت بردن از فعالیت هایی که معمولاً لذت بخش هستند
  • احساس غم، پوچی یا ناامیدی

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از سوی دیگر، مردان ممکن است مشکلات خاصی را تجربه کنند یا رفتارهای مشکل‌ساز خاصی انجام دهند که می‌تواند نشان‌دهنده افسردگی باشد. اما معمولاً به این صورت شناخته نمی‌شوند:

  • افراط در گریز
  • مسائل پزشکی
  • اختلال مصرف مواد
  • تحریک پذیری
  • رفتارهای پرخطر

عدم نیاز به کمک در این گونه افراد

علائم افسردگی در مردان و زنان می تواند به طور ویژه برای آن ها خطرناک باشد، زیرا بسیاری از ما نمی خواهیم تشخیص دهیم که ممکن است به کمک نیاز داشته باشیم. عمدتاً به این دلیل که ایدئولوژی سنتی مردانگی ما را تشویق می کند تا ابراز احساسات خود را محدود کنیم، به ویژه آن هایی که با افسردگی مرتبط هستند. این به احتمال زیاد باعث می شود که چرا زنان از نظر آماری دو برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به افسردگی هستند.گ اکنون، بیایید به برخی از رایج ترین علائم افسردگی در مردان با دقت بیشتری نگاه کنیم.

علائم شایع افسردگی در مردان

علائم افسردگی احتمالی زیادی وجود دارد و برخی از آن ها در مردان و زنان دیده می شود. برخی از این علائم خطرناکند. در این جا شایع ترین علائم افسردگی که به ویژه مردان تمایل دارند نشان دهند، آورده شده است.

رفتارهای فراری یا گریز از افسردگی

ممکن است متوجه آن نباشیم، اما افراط در رفتارهای گریزان اغلب نشانه تمایل به فرار از واقعیت و افسردگی ماست. این رفتارها می توانند بسیار متفاوت باشند. اما شامل مقدار ناسالم یا ناپایدار زمان و پول می شوند. برخی از رفتارهای فراری که در میان مردان افسرده رایج است عبارتند از پورنوگرافی، بازی های ویدیویی، ورزش کردن، قمار و شرط بندی ورزشی، تماشای ورزش، و تماشای برنامه ها یا فیلم ها.

مشکلات پزشکی

چرا علائم افسردگی در مردان و زنان با هم متفاوت است؟

استرس شدید می‌تواند نشان‌دهنده افسردگی باشد و نه تنها از نظر روحی، بلکه از نظر جسمی نیز آسیب‌هایی به بار می‌آورد. مردانی که با استرس و افسردگی دست و پنجه نرم می کنند ممکن است سردرد، مشکلات گوارشی و سایر بیماری ها را تجربه کنند. سایر تظاهرات فیزیکی افسردگی در مردان ممکن است شامل کاهش یا افزایش وزن ناگهانی یا قابل توجه، خستگی و ضربان قلب تند باشد.

اختلال مصرف مواد

مردان ممکن است برای مقابله با علائم افسردگی خود به الکل یا سایر داروها روی آورند. عجیب است که این احتمال کمتر از زنان به عنوان نشانه افسردگی در مردان دیده می شود. در حالی که زنان زمانی که قبلاً افسرده شده‌اند بیشتر احتمال دارد اختلال مصرف مواد را تجربه کنند، مردان اغلب این اختلال را تجربه می‌کنند که منجر به شروع تفاوت علائم افسردگی در مردان و زنان می‌شود. به این معنی که اختلال مصرف مواد ممکن است در احتمال افسردگی در مردان نقش داشته باشد.

تحریک پذیری

زنان بیشتر از مردان غمگین علائم را  نشان می دهند و معمولاً تمایل بیشتری به بحث در مورد احساسات خود دارند. در حالی که مردان مبتلا به افسردگی ممکن است علائم افسردگی خود را آشکار کنند و در مورد آن ها صحبت نکنند، آن ها به احتمال زیاد رفتارها و ویژگی های مرتبط با افسردگی از جمله عصبانیت و خلق و خوی کوتاه را نشان می دهند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

متأسفانه، نمایش خشم و عصبانیت در بین مردان بیشتر از زنان پذیرفته شده است، به این معنی که افراد (از جمله متخصصان پزشکی) ممکن است چنین رفتارهایی را به عنوان تفاوت علائم افسردگی در مردان و زنان  تشخیص ندهند.

رفتارهای پرخطر

در کنار اختلال مصرف مواد، مردان افسرده معمولاً نسبت به زنان افسرده رفتارهای پرخطری از جمله رانندگی خطرناک، مشروبات الکلی، رابطه جنسی محافظت نشده و قمار و همچنین سایر رفتارهای مخاطره آمیز مالی دارند. مردان اغلب از این رفتارها به عنوان سپری برای پوشاندن یا منحرف کردن افسردگی خود استفاده می کنند و بنابراین در نظر گرفتن آن ها به عنوان علائم خاص افسردگی دشوار است. راهنمایی های مختلفی برای مبارزه با افسردگی وجود دارد.

منابع
وبسایت betterhelp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا