چرا برخی چیزها باعث واکنش عاطفی می شوند

واکنش عاطفی در افراد مختلف متفاوت است. گاهی اوقات این واکنش های عاطفی در موارد عادی برای ما می تواند به وجود بیاید. اما گاهی اوقات این واکنش های عاطفی جای منطق را در ذهن ما می گیرند. شوک های روانی مختلفی در دنیای روان شناسی وجود دارد. برخی از این شوک ها مثل شوک عاطفی می تواند آسیب زا باشد.

همان طور که می دانید آزار عاطفی در دوران کودکی باعث ایجاد اختلالات روانی می شود. طوری که حتی این شخص خصوصا اگر زن باید در آینده و در ازدواج خودش دچار مشکلاتی خواهند شد. نحوه درمان  آزار عاطفی در دوران کودکی نیز متفاوت است. گاهی اوقات ژنتیک خانوادگی می تواند این مشکل به به وجود بیاورد. اما موضوع مهم این است که این گونه افراد چه فشار های روانی را در جوامع متحمل می شوند. روان شناسان نظریه های مختلفی برای برخورد با این گونه افراد ارائه داده اند. یکی از مواردی که در دنیای امروز مورد بحث است آزار عاطفی در دوران کودکی است.

اختلالات مختلف در دنیا و واکنش عاطفی

هر فردی می تواند در طول زندگی خود اختلالات مختلفی را تجربه کند. یکی از اختلالاتی که درباره آن صحبت کردیم اختلالات روانی است. اعتیاد در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد هستند که ممکن است به خاطر اتفاقات در دوران کودکی دچار اختلالات روانی  شوند. ورزش یکی از راه هایی است که به ما در هر مشکلی می تواند کمک کند. شما می توانید از طریق مشورت با درمانگران هم مشکلات روانی خود را بهبود ببخشید. یکی از نکاتی که باید بدانید این است که بتوانید مدیریت داشته باشید. تشخیص و مدیریت بیماری می تواند به شما کمک کند تا روند درمانی بهتری داشته باشید.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

واکنش عاطفی  در دوران کودکی – اختلالات روانی

در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چرا برخی چیزها باعث واکنش عاطفی می شوند، صحبت کنیم.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

تصدیق سابقه شخصی سوء استفاده شجاعت زیادی می طلبد.چگونه شوک عاطفی در دوران کودکی مغز را تغییر می دهد؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

شوک عاطفی و واکنش عاطفی

ایمی داراموس، روانشناس، روانشناس بالینی دارای مجوز و نویسنده کتاب “درک اختلال دوقطبی” می گوید: شوک عاطفی واکنشی است که ممکن است به یک رویداد غیرمنتظره یا حادثه آسیب زا داشته باشید که شما را ناراحت می کند و عملکرد شما را سخت می کند. ممکن است هجوم احساسات طاقت‌فرسایی را تجربه کنید که آماده درک یا پاسخگویی به آن نیستید، که می‌تواند باعث شود بدن شما در حالت شوک قرار گیرد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

به گفته دکتر داراموس، شوک عاطفی اغلب بخشی از واکنش مبارزه یا فرار است. روشی طبیعی اما دردناک است که مغز شما به چیزی که به عنوان تهدیدی برای سلامتی شما می‌بیند، واکنش نشان می‌دهد. وقتی مغز شما قادر به پردازش موقعیت نیست، در تلاش برای محافظت از ذهن و بدن شما منجمد می شود. این مقاله به بررسی علل و علائم شوک عاطفی و همچنین گزینه‌های درمانی و استراتژی‌های مقابله می‌پردازد.

رفتارهایی که واکنش عاطفی را آشکار می کند (و نحوه رفع آن)

واکنش عاطفی یکی دیگر از اصطلاحات روانشناختی جدیدتر است که سر و صدای زیادی پیدا کرده است. آیا هنگام عصبانیت، استرس به حداکثر، احساسات شما آسیب دیده یا احساس خوبی ندارید، با رفتارهای تکانشی مشکلی دارید؟ وقتی آن هورمون‌های استرس، مانند کورتیزول، به وفور در سراسر بدن شما افزایش می‌یابند، دچار وحشت می‌شوید که به آن جنگ یا گریز نیز می‌گویند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

ادراک شما با افزایش هورمون هایی که در طول گرمای لحظه احساس می کنید تغییر می کند. علاوه بر این، این بار احساسی شما را از دیدن واضح موقعیت و رفتار غیرمنطقی منع می کند. وقتی به این نقطه رسیدید به عقل گوش نمی دهید، زیرا احساسات و طبیعت دفاعی شما صرفاً شما را هدایت می کند.

همه می توانند در یک زمان واکنش عاطفی را نشان دهند

واکنش عاطفی شما توسط موضع پویا شما هدایت می شود و اغلب باعث می شود که بیش از حد واکنش نشان دهید. اکنون، باید بدانید که نمایش بیش از حد یک موقعیت کار دشواری است. این سناریو را در نظر بگیرید.

جانت دیر به سر کار می‌رود و با او تماس تلفنی دریافت می‌شود که به او می‌گویند حساب جاری او اضافه برداشت شده است. او که ناامید شده، از قبل با احساس فشار زندگی وارد محل کار می شود. وقتی در محل کار به خاطر خطای شخص دیگری سرزنش می شود، کار خود را از دست می دهد. او نه تنها قضاوت می شود، بلکه در عین بی گناهی گناهکار شناخته می‌شود. او دقیقاً به رئیسش می گوید که درباره او چه فکری می کند، وسایلش را برداشته و بیرون می رود.

کاهش واکنش عاطفی شما

اگر دائماً در این دنیا قدم بزنید و نسبت به هر موقعیت کوچکی بیش از حد واکنش نشان دهید، مشکلات زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد. نکته کلیدی این است که احساسات بیهوده خود را کم کنید و با دقت به آنچه گفته می شود گوش دهید. مردم اغلب چیزها را آنطور که آن ها را درک می کنند، می گیرند و موقعیت را درک نمی کنند. اجازه ندهید احساسات شما مانع شود. زیرا می توانید مطمئن باشید که همه چیز را به هم می زند.

چرا برخی چیزها باعث واکنش عاطفی می شوند

آیا تا به حال واکنش عاطفی داشتید که تقریباً غیرقابل کنترل باشد؟ ممکن است احساسات بر قلب شما چنگ زد و رفتارهای خاصی را از شما بیرون زد. مغز شما از شدت این احساسات غرق می شود و مقابله با آن هم چالش برانگیز است. این نوع واکنش های احساسی غیرعادی نیست. افراد زیادی هر روز آن‌ها را تجربه می کنند. آن‌ها چیزی برای شرمندگی نیستند اما زمانی که این واکنش ها از کنترل خارج شوند ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید. درک روانشناسی پشت واکنش عاطفی ممکن است برای شما مفید باشد. برخی چیزها باعث واکنش عاطفی می شوند، اما برخی دیگر این کار را نمی کنند. در این‌جا راه هایی برای مدیریت این واکنش ها بر اساس کارشناسان و مطالعات انجام شده است.

درک واکنش زنجیره ای یک پاسخ عاطفی

پاسخ‌های احساسی به‌طور ناگهانی رخ نمی‌دهند. در عوض، آن‌ها از واکنش زنجیره ای افکار متولد می شوند. هم در درمان شناختی-رفتاری و هم در رفتاردرمانی عقلانی-هیجانی، متخصصان از آن به عنوان مدل ABC یاد می کنند. درمان این را به ABC-DEF با تعاریف زیر گسترش می دهد.

فعال کردن رویداد

این رویدادی است که واکنش عاطفی را آغاز می کند. این می تواند هر چیزی باشد، از یک محرک پس از سانحه گرفته تا یک حادثه بالقوه ناراحت کننده روزمره.

اعتقادات درباره رویداد

این‌ها باورهایی هستند که شما در مورد رویداد فعال سازی دارید. آن‌ها ممکن است منطقی باشند، اما در مورد پاسخ های احساسی، تمایل به غیرمنطقی دارند. بر اساس تجربیات و افکار شخصی‌تان، این‌ها داستان‌هایی هستند که درباره رویداد فعال‌سازی و معنای آن برای شما تعریف می‌کنید.

پیامدهای عاطفی

پیامدها نحوه رفتار شما به دلیل اعتقادات خود در مورد رویداد است. آن‌ها همچنین ممکن است نتایج احساسی عوامل استرس زا فعال کننده رویداد باشند. به عبارت دیگر، این‌ها پیامدهایی است که شما با آن مواجه هستید و پیامدهایی که ایجاد می کنید.

اظهارات اختلافی

این قسمت بخشی از درمان است. برای پاسخ به ABC، شما با DEF می آیید. این مورد، به معنای مناقشه در اعتقادات درباره رویداد است. شما آگاهانه واکنش عاطفی را با پاسخ دادن به باورهای خود با دوز خوبی از واقعیت متوقف می کنید، که این فرضیات شما را به چالش می کشد.

باورهای جدید مؤثر

این‌ها باورهای جدیدی هستند که شما به عنوان بخشی از درمان خود ایجاد خواهید کرد و خود را با آن‌ها آموزش خواهید داد. این باورهای جدید جایگزین باورهای قبلی درباره رویداد خواهند شد.

اقدامات آینده و واکنش عاطفی

این، همچنین بخشی از درمان، شامل برنامه ریزی اهداف عملی شما برای عملی کردن باورهای جدیدتان است. بسیاری از ما خود را در یک چرخه بی پایان از ABC بدون مزایای درمانی یادگیری DEF می یابیم. به همین دلیل است که فقط چیزهای خاص باعث واکنش عاطفی می شوند. واکنش‌های زنجیره‌ای تنها زمانی شروع می‌شوند که شما باورهای منفی درباره رویداد داشته باشید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

کارشناسان خدمات روانشناسی و مشاوره دانشگاه نیوهمپشایر این را با تشبیه علامت توقف در یک تقاطع توضیح می دهند. از خود بپرسید: اگر آن علامت توقف را ببینید چه می کنید؟ احتمالاً پاسخ می دهید که رانندگی را به سادگی متوقف می کنید. به راحتی می توان باور کرد که علامت توقف همان چیزی است که شما را وادار به واکنش عاطفی می کند. اما بیایید به واقعیت فکر کنیم. ممکن است خودتان انتخاب کرده باشید که روی تابلوهای توقف خاص توقف نکنید، حتی اگر کاملاً از این امر آگاه بوده باشید. به این ترتیب، این علامت توقف نیست که باعث توقف شما می شود – این شما و واکنش عاطفی افکار و پاسخ هایتان هستید.

نمونه ای از یک رویداد فعال برای یک پاسخ عاطفی

با تشبیه علامت توقف، در این‌جا چند نمونه از روش های انشعاب که باورهای مختلف درباره رویداد می توانند از رویداد فعال سازی سرچشمه بگیرند، آورده شده است:

اگر بارها تحت فشار قرار گرفتید و در خطر از دست دادن گواهینامه خود هستید، می توانید در علامت توقف توقف کنید. ممکن است بترسید که اگر دوباره این قانون را زیر پا بگذارید، گرفتار شوید و با یکی از عزیزانتان صحبت کنید. این دانش شما را مجبور به توقف می کند.

مثالی در ارتباط با واکنش عاطفی

اگر بارها تحت فشار قرار گرفتید و نسبت به عواقب قانونی حساس شدید، نمی توانید در علامت توقف توقف کنید. ممکن است فکر کنید که سابقه شما آنقدر بد است که هیچ رفتار خوبی نمی تواند آن را تغییر دهد. یا ممکن است دیگر اهمیتی ندهید زیرا هرگز عواقب قانونی آن را به این اندازه بزرگ ندیده اید. به این ترتیب، از آن عبور می کنید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر تعداد زیادی پلیس راهنمایی و رانندگی در منطقه حضور دارند، ممکن است احساس کنید مجبور هستید در تابلوی ایست توقف کنید زیرا نمی خواهید به مشکل بخورید. برعکس، اگر می دانید که به ندرت پلیس در این منطقه وجود دارد، ممکن است متوقف نشوید.

اگر عجله دارید و شرایط واکنش عاطفی دارید، می توانید با عجله از تابلوهای ایست رد شوید. ممکن است احساس کنید که بحران نقض این قانون را توجیه می کند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا