چرا افزایش بیماری روانی در افراد بیش از یک مورد است؟

افزایش بیماری روانی در کودکان و نوجوانان شدت پیدا کرده است. بیماری های روانی انواع مختلفی دارند. بسیاری از افراد ممکن است به علت های متفاوت دچار بیماری های روانی شوند. بیماری روانی در دنیای امروزی و به علت وجود بیماری همه گیری بیشتر به نظر می رسد. در مقاله های قبل گفتیم که سلامت روانی با روش های درمانی مبتنی بر قوت یا تروما می تواند بهبود یابد. این بیماری های روانی اگر تا یک زمان مشخص درمان نشود، باعث آسیب های مختلفی مثل مشکلات در برقراری ارتباط با دیگران می شود.

فرزندان برای خانواده های خودشان دارای اهمیت هستند. شما نمی توانید خانواده ای پیدا کنید که از فرزند خود تنفر داشته باشد. اما اگر فرزند شما دچار اختلالات روانی شده باشد، ممکن است نوع رفتار والدین تغییر کند. تربیت فرزندان یک فرایند پر از چالش است. شما اگر همیشه تابع کودک خود باشید به او آسیب خواهید زد. از آن سمت هم اگر بخواهید جلوی او جبهه بگیرید در آینده فردی محتاج به محبت خواهد بود. در ادامه می خواهیم ببینیم که چرا افزایش بیماری روانی در افراد بیش از یک مورد است، چگونه است؟

بهبودی افزایش بیماری روانی کودکان و تعیین آن ها

فرزندان و موفقیت در زندگی موضوع امروز ما نیز هست. این رفتار ممکن است در هر فردی به وجود بیاید. این که بگوییم فرد چه نوع رفتاری را در چه لحظه ای انجام خواهد داد غیر قابل پیش بینی و درست نیست. نحوه مدیریت رفتار ها باید زیر نظر روان شناس و مشاور باشد. وقتی یک مشاور با شخص مورد نظر صحبت می کند رفتار های او را تشخیص می دهد. تشخیص رفتار باعث می شود که مشاور بداند چه کاری انجام دهد تا بیماری فرد را برطرف کند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با چرا افزایش بیماری روانی در افراد بیش از یک مورد است، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

نکته ای در ارتباط با این زمینه

یک مطالعه جدید در مجله اختلالات عاطفی نشان داد که افسردگی مادر به طور غیرمستقیم با ایجاد علائم افزایش بیماری روانی کودکان مرتبط است و ناشی از استرس والدین است. این تحقیق بر اساس تجزیه و تحلیل ثانویه داده‌های خانواده‌های شکننده و مطالعه رفاه کودکان برای ارزیابی علائم اضطراب و افسردگی مادران و کودکان در طول یک دهه انجام شد.

مطالعات درباره بهبودی افزایش بیماری روانی

یک تحقیق بلندمدت بر اساس تجزیه و تحلیل مصاحبه‌های انجام شده با والدین گروهی متشکل از 4898 کودک است. این تحقیق در 75 بیمارستان در 20 شهر بزرگ مختلف بین سال‌های 1998 تا 2000 ایجاد شده‌ است.  محققان دریافتند که ارتباط بین استرس والدین و افسردگی دوران کودکی در هر دو جهت صادق است. به این معنا که افسردگی بیشتر مادر به طور قابل توجهی افسردگی و اضطراب بالاتر را در کودکان پیش بینی می کند. در حالی که افسردگی و اضطراب بیشتر در کودکان به طور قابل توجهی ارتباطی با افسردگی  والدین دارد. استرس والدین یکی از دلایل اصلی این بیماری روانی کودکان بود که به نوبه خود باعث ایجاد علائم افسردگی و اضطراب هم در کودکان می شد.

افسردگی در مادران چه تاثیری بر کودکان می گذارد؟

در این مطالعه، مادران افسرده گزارش دادند که کمتر به فرزندان خود دلبستگی می‌کنند. آن ها بیشتر نگران عدم بهبودی افزایش بیماری روانی فرزندان خود هستند و حمایت  کمتری از جانب همسرشان دارند. آن ها  بیشتر احساس می‌کنند که فرزندانشان قابل قبول نیستند و این تفکر را دارند که در تربیت فرزند خود تنها هستند.  در حالی که این مطالعه طولی شامل یک نمونه بزرگ از نظر قومیتی بود، اتکای آن به گزارش‌های والدین برای ارزیابی سلامت روان کودکان، در مقابل اقدامات پزشکان، از محدودیت‌های این تحقیق بود.

چیزهایی که همیشه باید در مورد بهبودی افزایش بیماری روانی به خاطر بسپارید

بهبود بیماری روانی فرایندی است که چندان آسان نیست. داشتن یک مشکل روانی شدید که می تواند سال ها یا تا آخر عمر ادامه داشته باشد، چالش برانگیز است. خبر خوب این است که بیش از 65 درصد از افرادی که از بیماری روانی رنج می برند، بهبودی موفقیت آمیزی داشته اند. نکته کلیدی این است که در روند بهبودی خود فعال باشید. مغز عضوی است درست مانند سایر اعضای بدن و ممکن است بیمار و بیمار شود. متأسفانه، مردم بیماری‌های روانی را در بخش دیگری دسته‌بندی می‌کنند و این انگ باعث می‌شود که بسیاری از افراد از درمان ضروری چشم‌پوشی کنند.

شکستن ننگ اختلالات سلامت روان

شاید اگر افراد بیشتری کمک دریافت کنند، تعداد افرادی که بهبود بیماری روانی یافته اند افزایش می یابد. اگر فردی مبتلا به دیابت تشخیص داده شود، یاد می گیرد که چگونه علائم را مدیریت کند تا زندگی را به بهترین شکل انجام دهد. روند بهبودی به این معنا نیست که شما لزوماً از این عارضه درمان شده اید، بلکه یادگیری مدیریت موثر آن است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

دیابت در ابتدا بیماری آسانی است، اما اگر کنترل نشود، می تواند خطرناک باشد و همین امر را می توان در مورد یک بیماری روانی نیز گفت. حتی اگر اضطراب، افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی یا شخصیت مرزی داشته باشید، زندگی خواهید کرد. نکته کلیدی این است که کیفیت زندگی به شما و طرز فکر شما بستگی دارد.

مدیریت بهبودی افزایش بیماری روانی

هیچ یک از این بیماری ها پایان ناپذیر نیستند. اما می توانید با استفاده از ابزارهای زیر آن‌ها را مدیریت کنید:

  • درمان
  • خود مختاری
  • حمایت خانواده و دوستان
  • فعال بودن
  • امید و ایمان به توانایی های خود
  • یک تیم پزشکی عالی پشت سر شماست

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از هر کسی که از هر بیماری بهبود یافته است بپرسید، آن‌ها به شما خواهند گفت که عزیزان شما بخشی جدایی ناپذیر از این روند هستند. افرادی که شما را دوست دارند، در آنجا هستند تا به شما گوش دهند، زمانی که شما آسیب می بینید، به شما کمک می کنند. این کار باعث می شود تا راه هایی را برای بهبود اوضاع ایجاد کنید، و شما را در تجربیات زندگی خود راهنمایی کنند.

چرا افزایش بیماری روانی در افراد بیش از یک مورد است؟

بیش از نیمی از افرادی که با یک اختلال روانپزشکی تشخیص داده می شوند، در طول زندگی خود با افزایش بیماری روانی موجه می شوند. یک مطالعه اخیر که ساختار ژنتیکی اختلالات روانپزشکی رایج را تجزیه و تحلیل کرد، برخی از مشترکات را یافت.

این اطلاعات می تواند نحوه تشخیص و درمان بیماری های روانی را تغییر دهد. امروزه، به نظر می رسد بیشتر از عدم دریافت چندین تشخیص بیماری روانی، یا بیماری های همراه است. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نیمی از افرادی که یک تشخیص اختلال روانپزشکی دریافت می‌کنند، تشخیص دوم یا سوم را در طول زندگی خود دریافت می‌کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

ما در مورد عوامل بسیاری می دانیم که می توانند به تشخیص سلامت روان کمک کنند، اما در مورد ژنتیک چطور؟ یک مطالعه اخیر با تمرکز بر تجزیه و تحلیل ژنتیکی برخی از شایع ترین شرایط روانپزشکی نشان داد که بسیاری از اختلالات در واقع ساختار ژنتیکی مشترکی دارند.

تحقیقات درباره این زمینه

محققان دانشگاه تگزاس در آستین، دانشگاه Vrije در آمستردام ساختار ژنتیکی یازده وضعیت روانپزشکی اصلی، از جمله اختلال دوقطبی، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال افسردگی اساسی، اختلال اضطراب، اسکیزوفرنی، بی‌اشتهایی عصبی، وسواس را تجزیه و تحلیل کردند.  آن‌ها توانستند این کار را با استفاده از اطلاعات صدها هزار نفر درباره افزایش بیماری روانی انجام دهند. در واقع مواد ژنتیکی را به مجموعه اطلاعات در مقیاس بزرگ ارسال کردند. این مطالعه پله‌ای برای ایجاد یک راهنمای تشخیصی است که نقشه‌های بهتری را از آنچه واقعاً از نظر بیولوژیکی اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد.

نتایج ساختار ژنتیکی و افزایش بیماری روانی

نتایج یک ساختار ژنتیکی مشترک بین بی اشتهایی عصبی و اختلال وسواس فکری جبری و همچنین همپوشانی ژنتیکی بین اختلال اضطراب و اختلال افسردگی اساسی را نشان داد. این اطلاعات 152 نوع ژنتیکی مشترک در اختلالات متعدد را شناسایی کردند، اما هنوز مشخص نیست که این ژن ها دقیقا چه کاری انجام می دهند. محققان امیدوارند که این کار بتواند گامی در جهت تغییر روش تشخیص ها باشد و در نهایت منجر به درمان هایی شود که  چندین بیماری روانپزشکی را به طور همزمان بررسی می کنند.

بهترین خدمات روانپزشکی انواع افزایش بیماری روانی در سال 2022

اندرو گروتزینگر، سرپرست تیم تحقیق، در بیانیه‌ای گفت: این مطالعه گامی برای ایجاد یک راهنمای تشخیصی است که بهتر از آنچه که واقعاً از نظر بیولوژیکی اتفاق می‌افتد نقشه‌برداری می‌کند.” ژاکلین فلود، روانشناس بالینی، مدیر بالینی روانشناسی در Elemy، اشاره می کند که تحقیقات ژنتیکی مانند این می تواند به ویژه در تشخیص افزایش بیماری روانی در کودکان مفید باشد. زیرا علائم می تواند با علائم تجربه شده توسط بزرگسالان متفاوت باشد.

افسردگی، خشم و افزایش بیماری روانی

فلود می‌گوید: «افسردگی می‌تواند مانند خشم یا تحریک‌پذیری در کودک به نظر برسد، یا PTSD می‌تواند شبیه رفتار کردن باشد». “اگر نوجوان یا کودکی برای ایجاد رابطه با روانشناس خود تلاش کند و والدینش نتوانند آن‌چه را که اتفاق می افتد توصیف کنند، ژنتیک می تواند به شناسایی سریعتر مشکل کمک کند.”

چالش های داروسازی

اطلاعات سرویس هوش تجاری مراقبت‌های بهداشتی Definitive Healthcare نشان می‌دهد که تعداد کل تشخیص‌های ذهنی، رفتاری و عصبی بین سال‌های 2018 تا 2021 30 درصد افزایش یافته است. و مجموع ادعاهای نسخه‌ای برای کلاس‌های دارویی مرتبط با سلامت روان حدود 14 درصد هر سال بین سال‌های 2017 و 2017 افزایش یافته است. در همین حال، شیوع داروسازی روانپزشکی یا تجویز همزمان دو یا چند داروی روانپزشکی برای جلوگیری از افزایش بیماری روانی، بین 13 تا 90 درصد متغیر است. سطح بالای ضرر مادی، که در میان کاربران خدمات بهداشت روان عمومی رایج است، مدیریت و درک چندین دارو را دشوارتر می کند.

افزایش بیماری روانی در کودکان و نوجوانان

اگر یک نوجوان یا کودک در تلاش است تا با روانشناس خود رابطه برقرار کند و والدینش نتوانند آنچه را که اتفاق می افتد توصیف کنند، ژنتیک می تواند به شناسایی سریعتر مشکل کمک کند.

برای متخصصان مراقبت های بهداشتی، معمول است که تیمی از پزشکان برای تعیین درمان مناسب برای بیماری های همراه با یکدیگر همکاری کنند. بنابراین مهم است که پزشکان افراد از تمام داروها و درمان های بدون نسخه ای که مصرف می کنند آگاه باشند. بسیاری از داروها در صورت مصرف همزمان می توانند عوارض جانبی منفی داشته باشند.

‏SAIL برای تمام موارد جلوگیری از افزایش بیماری روانی

از آن جایی که می‌تواند برای بیماران خاص ضروری و قابل توجیه باشد، به پزشکان توصیه می‌شود که با استفاده از مخفف SAIL، داروهای متعددی را تجویز کنند.

‏S: رژیم دارویی را ساده نگه دارید

‏I: داروی تجویزی باید اندیکاسیون واضحی داشته باشد

‏L: فهرست نام دارو و دوز دارو را در نمودار بیمار نگه دارید

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا