والدین خوب دارای چه ویژگی هایی هستند؟

والدین خوب ویژگی های دارند که می تواند آینده بهتری برای فرزندانش ایجاد کند. اما ویژگی های والدین خوب چه چیزهایی می تواند باشد؟ هر چند که هیچ کدام از ما در دوران کودکی نمی توانیم خانواده خود را انتخاب کنیم. اما به هر نحوی باید توجه داشته باشیم که اولین جایی که برای ما در زندگی اولویت است خانواده است. البته این تا زمانی است که ازدواج نکرده باشیم. در هر صورت خانواده با هر نوع اخلاق با رفتاری قابل ستایش است. اما نباید کودکان تن به هر رفتاری بدهند. آسیب های ناشی از حمایت بیش از حد والدین می تواند شامل آسیب های روانی و جسمی باشد.

بنابراین لازم است والدین برای نجات فرزندان خود گاهی اوقات عقب نشینی کنند. یکی از راه های کمکی والدین به فرزندان از طریق مشاوره خانواده است. مشاوران می توانند نقش های افراد خانواده در تربیت فرزندان را به درستی اعلام کنند. در واقع آن ها به خانواده ها کمک می کنند تا دنیای بهتری برای کودکان خود رقم بزنند. مراقبت از فرزندان نیز بسیار با اهمیت است. در مقاله های قبل گفتیم که مراقبت از فرزندان چگونه می تواند باشد. در ادامه می خواهیم ببینیم که والدین خوب دارای چه ویژگی هایی هستند؟

مشکلات در زندگی و داشتن والدین خوب

همه ما می دانیم که در زندگی ممکن است روزی دچار استرس یا اضطراب شویم. تا حدودی بخشی از این استرس و اضطراب طبیعی است. اضطراب و استرس اگر کنترل و درمان نشود می تواند جلوی موفقیت شما را در بخش های مختلف زندگی بگیرد. انواع مختلفی از اضطراب ها وجود دارد که برخی از آن ها را برای شما گفتیم. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط باوالدین خوب دارای چه ویژگی هایی هستند، صحبت کنیم.

آیا والدین خوب ویژگی یکسان دارند؟

والدین خوب چه ویژگی هایی مشترک دارند؟ آیا کارهای خاصی وجود دارد که برخی افراد انجام می دهند که آن ها را والدین خوبی می کند؟ البته ویژگی های یک پدر و مادر خوب ثابت یا مطلق نیست. چیزی که ممکن است برای یک فرد والدین خوب به نظر برسد، ممکن است برای شخص دیگری با این تعریف مناسب نباشد. اما به طور کلی، این ویژگی ها و عادات را می توان در والدینی که مهارت های فرزندپروری خوبی را تمرین می کنند، یافت.

تمرینات والدین خوب

تمرینات در هر فرزندی و هر پدر و مادری متفاوت است و هر خانواده نیازها و شرایط منحصر به فردی دارد. اما بیشتر بچه‌ها از والدینی سود می‌برند که تلاش می‌کنند مراقبت، توجه و عشق بی‌قید و شرط را ارائه کنند. اما انتظاراتی را هم برای رفتار دارند.

راهنمایی و پشتیبانی در برابر فشار و تقاضا

والدین به طور طبیعی دوست دارند فرزندانشان موفق شوند و ممکن است کودکان را تحت فشار قرار دهند. یا به آنها ایراداتی بگیرند، مطالبه کنند یا حتی آن ها را تهدید به تنبیه کنند. این کار باعث می شود تا آن ها را وادار به تمرین، برتری در یک ورزش، کسب نمرات عالی و غیره کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

واقعیت این است که سختگیر بودن “مادر” (یا پدر) به احتمال زیاد فرزند شما را بیشتر از این که رو به پیشرفت ببرد رو به آسیب های اجتماعی خواهد برد. این یعنی که باید در رفتار با بچه ها حد تعادل رعایت شود.

بگذارید بچه ها مستقل باشند

والدین خوب می دانند که برای بچه ها مهم است که کارهایی را برای خودشان انجام دهند. چه تکالیف باشد، چه کارهای خانه یا دوست یابی، بهترین کاری که ما به عنوان والدین می توانیم انجام دهیم این است که بچه ها را به جایی برسانیم که بتوانند به تنهایی از پس کارها برآیند. با این حال، گفتن این که چقدر باید کمک کنیم و چقدر باید به بچه ها اجازه دهیم خودشان چیزی را بفهمند، می تواند سخت باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، کمک به فرزندتان در مورد کاری زمانی خوب است که آن را با هدف نهایی انجام دهید. این که به او آموزش دهید که در نهایت کارهای را به تنهایی انجام دهد، مهم است.

مثالی در ارتباط با این زمینه

به عنوان مثال، این ایده خوبی نیست که والدین، مثلاً تکالیف کودک را برای آن ها انجام دهند یا روی یک فرایند اجبارگونه قرار بگیرند و به آن ها اعلام کنند که دقیقاً چه چیزی و چگونه بازی کنند. این ها نمونه های قطعی رفتار سختگیرانه هستند، نه ویژگی های یک والدین خوب. اما اگر به کودک نشان دهید که چگونه یک مشکل درسی را حل کند یا مشکلی را با دوستش به روشی محترمانه حل کند، ابزارهای خوبی برای آینده در اختیار فرزندتان قرار داده اید.

صحبت کردن راجعه به کودکتان با همسایگان

به یاد داشته باشید، بچه ها همیشه تماشا می کنند. یک حرف های راجع به آن ها دارید که می خواهید به اشتراک بگذارید؟ می‌خواهید به همسایه‌ای بگویید که کار بی‌ادبی انجام داده یا حتی به دوستان خود بگویید که فرزندتان بی ادبی کرده است. در حالی که ما همیشه نمی‌توانیم انسان کاملی باشیم. والدین خوب می‌دانند که بچه‌ها همیشه از نمونه‌هایی که ما می‌سازیم یاد می‌گیرند. اگر می‌خواهیم فرزندانمان هنگام بزرگ شدن مهربان، همدل و خوش اخلاق باشند، باید سعی کنیم بهترین رفتار خود را داشته باشیم و به دیگران احترام بگذاریم.

هرگز رفتار بد، کینه توزی یا نامهربان نداشته باشیم

آیا والدین می توانند گهگاه عصبانی شوند یا فریاد بزنند؟ به طور قطع، ما انسان هستیم. اما توهین یا تحقیر  کودک هرگز راه خوبی برای آموزش چیزی نیست. آیا می خواهید با شما این گونه رفتار شود؟

چگونه به عنوان والدین خوب بچه های شاد تربیت کنیم؟

به فرزندان خود نشان دهید که آن ها را دوست دارید. همه ما می‌توانیم آن قدر مشغول شویم که به راحتی فراموش می‌کنیم رای فرزندمان وقت بگذاریم. و به فرزندانمان نشان دهیم که چه احساسی نسبت به آن ها داریم. حرکات کوچک، مانند نوشتن یادداشت روی بسته غذا یا به اشتراک گذاشتن چیزهایی درباره خود با آن ها، می تواند ارتباط شما را تقویت کند و به فرزندتان نشان دهد که چقدر او را هر روز دوست دارید.

برای اشتباهات خود عذرخواهی کنید

احتمالاً با عذرخواهی و تلاش برای جبران کارهایی که انجام داده‌اند، به فرزندانتان یاد می‌دهید که کارهای اشتباهی را که انجام داده‌اند، بپذیرند. این امر به همان اندازه، اگر نه بیشتر، برای والدین خوب مهم است که خودشان این کار را انجام دهند.

والدین خوب می دانند که همه والدین گاهی اوقات ممکن است اشتباه کنند و از آن ها درس می گیرند.  و به فرزندان خود نشان می دهند که چگونه مسئولیت کارهای خود را بپذیرند.

انضباط موثر

انضباط (نه تنبیه) نه تنها یکی از بهترین چیزهایی است که می توانید به فرزندان خود بیاموزید، بلکه راهی برای اطمینان از تربیت کودکی است که با رشد آن ها شادتر خواهد بود. چرا تربیت کودکان این قدر مهم است؟ کودکانی که نظم و انضباط ندارند، بسیار بیشتر احتمال دارد که لوس، ناسپاس و حریص باشند. و جای تعجب نیست که در پیدا کردن دوستان و شاد بودن در زندگی آینده مشکل دارند.

نشانه هایی که شما یک والدین خوب هستید

“کودکان بیشتر از آنچه شما هستید یاد می گیرند تا آنچه که شما آموزش می دهید.”  چه چیزی یک پدر و مادر عالی را می سازد؟

آیا تا به حال به این سوال فکر کردید؟ البته، پاسخ های عمومی وجود دارد:

“ارزش های اخلاقی خوب به آن‌ها بدهید.”

“اطمینان از این که آن‌ها بدون حمایت خانواده نخواهند بود.”

“تضمین اینکه آن‌ها تحصیلات خوبی خواهند داشت.”

نکته

بیایید با این سوال کمی دقیق تر شویم:

آیا تا به حال به این فکر کردید که «چیزهای کوچکی» که در حال حاضر انجام می دهید چگونه بر ایجاد والدین خوب تأثیر می گذارد؟ به احتمال زیاد، بیشتر ما قبلاً به این موضوع فکر نکردیم. پس بیایید کمی در مورد آن صحبت کنیم. در این‌جا چند  نشانه والدین خوب وجود دارد.

با افراد دیگر خوب رفتار می کنید

وقتی کسی را وارد خانواده خود می کنید، رفتارتان چگونه است؟ آیا خشم خود را روی آن شخص تخلیه می کنید یا آرام و مودب می مانید؟ توانایی حفظ آرامش با افراد در موقعیت‌های دارای بار هیجانی، سطح بالایی از هوش هیجانی را نشان می‌دهد. “ظرفیت آگاهی، کنترل و ابراز احساسات” یک مهارت حیاتی برای والدین است.

چند دوستی طولانی مدت دارید

آلیسا باش، یک درمانگر ازدواج و خانواده می‌گوید:

«افراد با دوستی طولانی مدت صمیمیت عاطفی را درک می کنند. والدین خوب به معنای ایجاد همین صمیمیت است.» بنابراین، اگر شما کمی روابط دوستانه دارید، ممکن است کمی بیشتر به سوی فرزندپروری مثبت روی بیاورید.

تعادل را درک می کنید

همانطور که شما در حال خواندن این جمله هستید، یکی از والدین وجود دارد که به آرامی خود را از استرس کار می کشد. همانطور که توسط یکی از مربیان روانشناسی دوران کودکی تعریف شد، تعادل کار و خانواده برای ایجاد والدین خوب لازم است.

شما یک سبک زندگی سالم را در اولویت قرار می دهید

صحبت از کار و صحبت از تعادل در زندگی یک اصل مهم است. برنامه ریزی دیوانه وار و استرس ناشی از زندگی مدرن مستلزم نظارت و مراقبت از سلامت ذهن و بدن و سبک زندگی خود است.

بسیاری از والدین، بچه داری را راه حلی برای مشکلات خود می دانند. در حالی که همه چیز ممکن است چالش برانگیز باشد. اما به عنوان بزرگسالان، مسئولیت ما این است که قبل از آوردن کودک به این ترکیب، از هر گونه مشکل فوری مراقبت کنیم.

از فداکاری نمی ترسید

اگر در حال خواندن این کلمات هستید، یا (1) فرد مثبتی هستید یا (2) کسی هستید که سعی در ایجاد ذهنیت مثبت بیشتر دارد. مثبت اندیشی در جامعه ای که تا این حد خود شیفته است یک ویژگی قابل تحسین است. احتمال بیشتری وجود دارد که خود را فدای شخص دیگری کنید. آیا به یک بزرگسال مسن کمک کردید؟ شما ایده را دریافت می کنید. و اگر فردی فداکار هستید، به احتمال زیاد جز والدین خوب خواهید بود.

ما یک همدل هستید

همدل‌ها افرادی هستند که دنیا را می‌چرخانند. ما همیشه به تعداد بیشتری از آن‌ها نیاز داریم و هرگز نمی توانیم به اندازه کافی داشته باشیم.

همدلان نه تنها دلسوز هستند. آن‌ها یک توانایی تقریباً فوق بشری برای دیدن و احساس آنچه که دیگران نمی بینند را دارند.

شما تقریباً یک عکاس طبیعت هستید

عکاسان، صرف نظر از سطح توانایی ذاتی خود، تقریباً همیشه افرادی نافذ، مشاهده‌گر و سپاسگزار هستند.

شاید بزرگترین موهبت آن‌ها استعدادشان برای دیدن زیبایی در تمام “چیزهای کوچک” اطرافشان باشد.

شما یک شنونده عالی هستید

یک شنونده عالی (فعال) بودن واقعاً یک مهارت فوق العاده است و می تواند هر جنبه ای از زندگی شما را بهبود بخشد. لیندا لوکاس، روانشناس کودک در لیزبورگ، فلوریدا، می‌گوید: « از نظر والدین خوب بیش از هر چیزی، کودکان نیاز به توجه دارند.» به این ترتیب، اگر شما تنها کسی هستید که کسی برای مشاوره یا هر چیز دیگری با او تماس می گیرد، احتمالاً یکی از والدینتان را دچار مشکل خواهید کرد.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا