نشانه هایی که یک فرد دارای اختلال عاطفی دوقطبی است

اختلال عاطفی دوقطبی یکی از چند نمونه اختلالات دو قطبی است. همانطور که از اسم آن پیداست بیشتر در زمینه احساسات تاثیر گذار است. در مقاله های قبل گفتیم که شوک عاطفی چگونه است. روابط می تواند به علت مشکلات مختلف دچار آسیب و در نهایت جدایی زوجین شود. در رابطه قواعدی وجود دارد که باید رعایت شود. این قواعد می تواند برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته باشد. خیلی از افراد دوست دارند نیاز هایی را که  تا به امروز نتوانستند رفع کنند با رابطه این کار را انجام دهند.

چرا که شما باید به عنوان یک شخص بالغ و فهمیده پای به رابطه بگذارید. برای برخی افراد فقط این که بتوانند عشق بورزند یا مسائل مالی را بهبود بخشند همه چیز درست است. اما در روان شناسی گفته شده است که حد تعادل در روابط بیشتر باعث پایداری آن رابطه شده است. یکی از مواردی که ممکن است آسیب های عاطفی را به همراه داشته باشد همدلی است. شاید برایتان عجیب باشد که همدلی به عنوان یک ویژگی خوب چگونه اختلال عاطفی دوقطبی ایجاد می کند؟ در ادامه می خواهیم ببینیم که نشانه هایی که یک فرد دارای اختلال عاطفی دوقطبی است چگونه است.

اختلال عاطفی دوقطبی و کاهش آسیب های عاطفی

برای مثال اختلالات افسردگی یا اختلالات استرسی در همه افراد و در سنین مختلف می تواند به وجود بیاید. یک سری از اختلالات هم هستند که بیشتر برای کودکان یا به صورت اختصاصی برای بزرگسالان است. اختلالات در کودکان اگر به طور کامل درمان نشود می تواند به آینده کودک ضربه بزند و در واقع پیامد های بسیار خطرناکی ممکن است داشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با نشانه هایی که یک فرد دارای اختلال عاطفی دوقطبی است، صحبت کنیم.

چند علائم خطرناک از اختلال عاطفی دوقطبی

آیا تا به حال احساسات عمیق و شدیدی دارید که تا حد خستگی شما را تحت تأثیر قرار دهد؟ در حالی که این احساسات غیرمولد و مضر هستند، بی نظم نیستند. بی نظمی عاطفی یک وضعیت پزشکی گیج کننده و ترسناک است که در آن فردی ممکن است یک دقیقه به صورت هیستریک بخندد و دقیقه بعد گریه کند. به نظر می رسد کنترلی بر احساسات خود ندارند. مطمئناً، احساسات این افراد بیش از حد زیاد است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اما این شخص می تواند از اختلال عاطفی دوقطبی  که ممکن است اصلاً شخص دیگری را آزار ندهد، واقعاً ناراحت شود. به عنوان مثال، اگر زمانی که ماشین خود را روشن کرده بودید، کسی جای پارک شما را گرفت، ممکن است ناراحت شوید. با این حال، فرد مبتلا به اختلالات تنظیمی نمی‌تواند احساسات خود را تنظیم کند، بنابراین ممکن است دچار توهین کلامی شود یا شکسته شود و گریه کند.

درک اختلال عاطفی دوقطبی

به همه افرادی که می شناسید فکر کنید و چگونه احساسات خود را مدیریت می کنند؟ آیا افرادی را می شناسید که تمایل دارند احساسات قوی تری نسبت به دیگران داشته باشند؟ شما ممکن است به این افراد برچسب بیش از حد حساس بزنید. متأسفانه، آن چه اغلب در پشت شخصیت شما پنهان می‌شود، فردی است که نمی‌داند چگونه اختلالات عاطفی خود را از یک مشکل سلامت روانی کنترل کند و به سرعت به محرک‌ها پاسخ می‌دهد. با این حال، اگر در نظر داشته باشید که هر فردی که واکنش‌های عاطفی قوی دارد، بی نظمی را تجربه نمی‌کند، کمک خواهد کرد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

نحوه مدیریت احساسات خود بخشی از تنظیم آن‌ها است و تا زمانی که فردی احساسات شدیدی نداشته باشد که نتواند به طور مکرر آن‌ها را کنترل کند، بی نظمی رخ نمی دهد. این یک اختلال واقعی است که می تواند توانایی شما را برای عملکرد روزانه مهار کند و می تواند باعث مشکلات شدید در روابط شما شود.  اگر عصبانی شدید، آیا می توانید خود را تا زمانی که دوباره آرام شوید آرام کنید؟ اگر کسی آنقدر شما را مشغول کند که عصبانیت شما به حد آخر برسد، آیا این توانایی را دارید که با استفاده از مهارت های آرام بخش، خود را به چهار نفر برگردانید؟ فردی که دچار اختلال عاطفی دوقطبی است در بیرون کشیدن خود از خشم برای کاهش تنش مشکل خواهد داشت.

غلبه بر احساسات

ممکن است این فرد یک ساعت یا حتی روزها طول بکشد تا بر یک قسمت احساسی شدید غلبه کند. ممکن است فردی که اختلال در تنظیم را تجربه می‌کند از اضطراب نیز رنج ببرد، و این می‌تواند با ترس از این که نمی‌تواند آرام شود، از کنترل خارج شود. این افراد فاقد مهارت های مقابله هستند و اغلب در این مواقع دست به انتخاب هایی می زنند که زود پشیمان می شوند. در حالی که به راحتی می توان دید که چگونه یک نفر می تواند خشم را از کنترل خارج کند، فردی که از اختلال در تنظیم عاطفی رنج می برد نمی تواند شادی را نیز کنترل کند. یک ترفیع در محل کار می تواند تمام این موارد را به پایان برساند. زیرا نمی توانند شادی را که احساس می کنند کنترل کنند.

چند نشانه کلیدی اختلال عاطفی دوقطبی

آیا هر چقدر هم که تلاش می کنید در تنظیم احساسات خود مشکل دارید؟ خوب، در این‌جا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد شما با اختلال در تنظیم مشکل دارید.

در حل اختلال عاطفی دوقطبی احساس ناتوانی می کنید

حل مسئله برای کسانی که عواطف نامنظم دارند مناسب نیست. اگر زوجی نتوانند در مورد رنگ آمیزی اتاق  به توافق برسند، فردی که نمی تواند احساسات خود را تنظیم کند ممکن است ترس، بی کفایتی یا عصبانیت شدید را تجربه کند. در حالی که مطمئناً چیزی برای از دست دادن خواب نیست، این فرد همه چیز را تا حد زیادی انجام می دهد. مثل این است که در استخری از شن های روان گیر کرده باشید و نتوانید رها شوید. هر چه سخت تر با این موقعیت مبارزه کنید، بیشتر در نابرابری همه آن غرق می شوید.

از تجربه احساسات نامطلوب خودداری می کنید

ناتوانی در تنظیم اختلال عاطفی دوقطبی می تواند دردناک باشد. برای جلوگیری از این ناراحتی، از احساسات خود جدا می شوید. به جای این که بفهمید آن‌ها چه هستند و بهتر آن‌ها را کنترل کنید، ترجیح می دهید از آن‌ها دوری کنید.

نشانه هایی که یک فرد دارای اختلال عاطفی دوقطبی است

اختلال عاطفی دوقطبی، که در غیر این صورت به عنوان اختلال دوقطبی شناخته می‌شود، یک اختلال روان‌شناختی است که با «چرخه‌های خلق و خوی بالا (شیدایی) و افسردگی، (مناسب) با توصیف «افسردگی شیدایی» مشخص می‌شود.»

در حالی که فرد در حالت افسردگی شیدایی نیست، ممکن است زندگی پرباری داشته باشد – در حالی که به نظر می رسد عملکرد طبیعی خود را دارد. با این حال، بدون درمان مناسب، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی اغلب از نظر شغلی و اجتماعی به شدت آسیب می بینند.

نکته

برآوردها شیوع اختلال دوقطبی را بین 1.5 تا 2.5 درصد از جمعیت ایالات متحده ذکر می کنند. اختلال عاطفی دوقطبی یک بیماری خلقی پیچیده است. آمار زیر را در نظر بگیرید:

حدود 20 درصد از افرادی که از افسردگی نزد پزشک خود شکایت می کنند در واقع به اختلال دوقطبی مبتلا هستند.

حدود نیمی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی قبل از تشخیص دقیق به سه متخصص مراجعه می کنند.

پس از شروع علائم، به طور متوسط ​​10 سال طول می کشد تا افراد وارد درمان اختلال دوقطبی شوند. این تا حدی به دلیل تاخیر در تشخیص است.

اکثر افراد مبتلا به اختلال دوقطبی دارای شرایط روانپزشکی اضافی (مانند سوء مصرف مواد یا اضطراب) هستند که می تواند تشخیص های کلی را چالش برانگیزتر کند.

انواع اختلال عاطفی دوقطبی

چهار نوع اختلال دوقطبی عبارتند از:

دوقطبی I

دوقطبی II

اختلال سیکلوتیمیک [آه-کلو-تیمیک]

اختلال دوقطبی که به طور دیگری مشخص نیست (BP-NOS)

در این مقاله، ما قصد داریم در مورد علل، علائم و گزینه های درمانی موجود برای اختلال عاطفی دوقطبی بحث کنیم.

نشانه هایی که یک فرد مبتلا به اختلال عاطفی دوقطبی است

اختلال دوقطبی یک بیماری خلقی پیچیده است که انواع مختلفی دارد. هر کدام با الگو، فراوانی، مدت و شدت علائم فرد متمایز می شوند.

علائم دوقطبی I و II

از بین چهار نوع، دوقطبی I و II هر دو رایج ترین و شبیه ترین هستند. در این‌جا علائم همپوشانی دو قطبی I و II وجود دارد:

تغییر مداوم ایده ها و موضوعات در حین صحبت

سخنرانی با صدای بلند، سریع و بدون وقفه

رفتار بیش فعال و انرژی پر از تقویت

خودانگاره اغراق آمیز (اعتماد به نفس)

چیزی که انواع اختلال عاطفی دوقطبی را متمایز می کند، شدت علائم است، به ویژه در مرحله مانیک.

تعاریف انواع اختلال عاطفی دوقطبی

اختلال دوقطبی I شامل دوره‌هایی از دوره‌های خلقی شدید از شیدایی تا افسردگی است. اختلال دوقطبی II شکل خفیف‌تری از افزایش خلق است که شامل دوره‌های خفیف‌تر هیپومانیا است که با دوره‌های افسردگی شدید متناوب می‌شود.

علاوه بر این، نسبت افسردگی به شیدایی در اختلال دوقطبی I به طور قابل توجهی بالاتر است. نسبت افسردگی افراد مبتلا به دوقطبی II در حد متوسط ​​رو به بالا است.

علائم اضافی دوقطبی I عبارتند از:

عادات خرج بیش از حد

میل جنسی بیش از حد (“بیش از حد جنسی”)

سوء مصرف مواد

دوقطبی II در اختلال عاطفی دوقطبی

همانطور که اشاره شد، افراد مبتلا به اختلال دوقطبی II به طور نامتناسبی زمان بیشتری را در حالت افسرده سپری می کنند. علاوه بر این، حالت های شیدایی آن‌ها متفاوت است. هیپومانیا یا “شکل خفیف شیدایی، که با شادی و بیش فعالی مشخص می شود” در بیماران دوقطبی II معمول است. خوشبختانه، هیپومانیا تأثیر قابل توجهی بر عملکرد روزانه فرد ندارد.

نکته

فردی که مبتلا به دوقطبی II است “حداقل یک دوره هیپومانیک و یک دوره افسردگی اساسی در زندگی خود دارد.” یک دوره افسردگی اساسی شامل علائم آنقدر شدید است که در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند. علائم شامل عدم علاقه یا احساس عدم لذت در فعالیت ها، نوسانات شدید وزن، بی خوابی یا خواب زیاد، خستگی، ناتوانی در تمرکز و افکار خودکشی است.

تفاوت بین انواع اختلال عاطفی دوقطبی

روانشناسان تفاوت بین I و II را توضیح می‌دهند: «در حالی که دوره‌های شیدایی دوره‌های دوقطبی I می‌تواند شدید و خطرناک باشد. اما افراد مبتلا به اختلال دوقطبی II می‌توانند برای دوره‌های طولانی‌تری افسرده باشند، که می‌تواند باعث اختلال قابل توجهی شود.»

علائم اختلال سیکلوتیمیک (سیکلوتیمیا)

سیکلوتیمیا یک بیماری بسیار نادر است که بین 4/1 تا 1 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم اختلال سیکلوتیمیک عبارتند از:

افسردگی مزمن و خفیف

بالا و پایین های رفتاری یک فرد(برای تشخیص باید حداقل دو سال وجود داشته باشد.)

هیپومانیا

اگرچه سیکلوتیمیا اغلب به عنوان شکل خفیف‌تری از اختلال عاطفی دوقطبی توصیف می‌شود. اما یک بیماری جداگانه است. با این حال، آمار نشان می دهد که افرادی که از این اختلال رنج می برند، 15 تا 50 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دوقطبی I یا II هستند. بنابراین، برای افراد بسیار مهم است که به دنبال درمان باشند.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا