فیلسوفان باستان چند راه برای بهره وری بالا را توضیح می دهند

بهره وری بالا می تواند پیشرفت در زندگی را بهتر کند. متاسفانه بسیاری از افراد امروزه با عدم مدیریت زمان مواجه هستند. افراد فکر می کنند که زمان یک چیز گذرا است. این درست است اما نکته مهم این است که ما چگونه بتوانیم زمان خود را به بخش های مفید تقسیم کنیم. بخش های مفید زمان یعنی این که ما برای هر ثانیه از خود در روز برنامه داشته باشیم.

مطمئناً افرادی که بتوانند برنامه ریزی درستی داشته باشند و زمان خود را به درستی مدیریت کنند بسیار می توانند موفق تر باشند. در زندگی افراد اگر می خواهند به اهدافشان برسند علاوه بر تلاش به مدیریت زمان نیاز دارند. طبیعتا خیلی از ماها راه های زیادی را برای رسیدن به موفقیت امتحان کردیم. مدیریت زمان و در کنار آن تلاش کردن راه بسیار مناسبی است برای این که به موفقیت برسید.

نکات مدیریت زمان و راه های استفاده از آن برای بهره وری بالا

مدیریت زمان از راه های مختلفی بدست میاد و قوانین خاص خودش را دارد. نکته ای که باید بدانید این است که برای مدیریت زمان فعالیت های مختلفی اعلام شده است. این فعالیت ها را در ادامه برای شما خواهیم گفت. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با فیلسوفان باستان چند راه برای بهره وری بالا را توضیح می دهند، صحبت کنیم.

نکات مدیریت زمان که به شما موفقیت و بهره وری بالا می دهد

نکات مدیریت زمان چیزی است که معلمان در مدرسه به ما نمی گویند. با این حال، این ممکن است یکی از مهم ترین موضوعاتی باشد که می توانید بر آن مسلط شوید. مدیریت زمان همه چیز در دنیایی است که ما می خواهیم تا آن‌جا که ممکن است انجام دهیم. شاید انرژی داشته باشیم با این حال، ما ساعت ها را به چرخه خواب و بیداری خود از دست می دهیم. مواقعی که می‌خواهیم بدون از دست دادن زمان به چیزی برسیم، باید تا حد امکان از روز خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

نکته

شما می توانید روی تکمیل یک پروژه مهم، کسب درآمد مورد نظر یا رسیدن به رویاهای خود کار کنید. و ممکن است به نکات مدیریت زمان نیاز داشته باشید. در این‌جا چند نمونه از نکات مدیریت زمان وجود دارد که با سادگی خود زندگی شما را به شدت تغییر می دهد.

جایی که زمان را از دست می دهید پیدا کنید

ممکن است این پیگیری گاه به گاه در رسانه های اجتماعی باشد که به یک ساعت خواندن پست ها یا صحبت های بی پایان تلفنی تبدیل می شود. در هر صورت، دوره هایی در روز وجود دارد که شما بازدهی مناسب از خود ندارید. در واقع، شما کارهایی را انجام می دهید که شما را در جهتی انتخاب شده به جلو سوق نمی دهد. همه ما برای استراحت به زمان خود نیاز داریم. و گاهی اوقات این باعث می شود در طول ساعات کاری مان حتی بهره وری بیشتری داشته باشیم. با این حال، زمان برای عدم تحرک و اوقات فراغت نیز می تواند به صورت استراتژیک از بقیه روز جدا باشد.

نکته ای در ارتباط با بهره وری بالا

بیشتر مردم گرفتار بیهودگی وقت گرانبهای ما می شوند. ممکن است به این دلیل باشد که در آن لحظات کارتان آسان است یا در اهدافتان خیلی مبهم هستید یا مانع ادامه روند آن‌ها هستید. هر چه که باشد، اولین قدم برای پس گرفتن زمان بیشتری برای چیزهایی که روی آن‌ها حساب می کنید فقط یک چیز است. آن هم تعیین دقیق فعالیت هایی است که برای فرار از زمان بهره وری خود استفاده می کنید.

اتلاف وقت و نکات بهره وری بالا

این اتلاف وقت شما می تواند گشت و گذار در اینترنت، خواندن ایمیل ها یا فقط چت با تلفن باشد. وقتی چیزهایی را پیدا کردید که بیشتر وقت شما را می گیرند، یک محدودیت زمانی تعیین کنید.

زمان کاری خود را از زمان شخصی جدا کنید

وقتی سر کار هستید، می توانید وسوسه شوید که ایمیل را از یک دوست باز کنید یا یک فروشگاه آنلاین را بررسی کنید. این حواس پرتی زمان و تمرکز شما را روی کاری که انجام می دهید کاهش می دهد. تمرکز، کلید تمام کارها در سریع ترین زمان ممکن است.

نکات مدیریت زمان برای بهره وری بالا محل کار

زمانی که در محل کار خود مشغول هستید می دانید که باید یک هدف معین را برای یک دوره مشخص تکمیل کنید. بنابراین، شما به طور کامل بر روی کاری که انجام می دهید تمرکز خواهید کرد. و آن را تا حد امکان سریع و کارآمد به پایان می رسانید. این کار ممکن است مستلزم این باشد که هدفی تعیین کنید که تا زمانی که کارتان تمام نیست به موارد دیگر اهمیت ندهید. تقسیم بندی چیزها به این روش باعث می شود احساس آرامش بیشتری داشته باشید و همچنین نمی توانید به طور همزمان بین وظایف مختلف بپرید.

فضای کاری خود را سازماندهی کنید

بی نظمی اتلاف وقت دیگری است. ممکن است متوجه نباشید، اما چقدر زمان می گذرد تا فایل مورد نیاز خود را در رایانه خود پیدا کنید؟

نکات مدیریت زمان و سازماندهی شامل سازماندهی فضایی نیز می شود. همه وسیله های مورد نیاز خود را مرتب نگه دارید. سپس، وقتی به دنبال چیزی می گردید، دقایقی را به دنبال آن نمی گذرانید. این جست‌وجوی چیزی که در میانه‌ی کار به آن نیاز دارید نیز مانع از حرکت شما در کار می‌شود و توجه شما را از کاری که انجام می‌دهید منحرف می‌کند.

محدودیت های زمانی برای بهره وری بالا را تنظیم کنید

همه ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. بنابراین چه در حال نگاه به ایمیل‌ها یا تکمیل یک پروژه باشید، ایده خوبی است که برای آن فعالیت‌ها نکات مدیریت زمان تعیین کنید. برای مثال، اگر نیاز به جستجوی ایمیل‌های مشتریان دارید، محدودیت زمانی برای این فعالیت قائل خواهید شد.

نکته

هر اتفاقی که بیفتد، لحظه ای که ساعت به آن محدودیت زمانی برسد، انجام آن را متوقف خواهید کرد و به یک کار ضروری دیگر خواهید رفت. موضوع جالب دیگر در مورد نکات مدیریت زمان وجود دارد.

وقتی می دانید زمان محدودی برای نگاه به همه آن‌ها و پاسخ دارید، معطل نمی شوید.

روال هایی داشته باشید که به آن‌ها متعهد هستید

روال‌ها برای استفاده از نکات مدیریت زمان عالی هستند. زیرا به شما کمک می‌کنند بدون نابودی زمان یا اینکه فکر کنید چه زمانی شروع کنید، مستقیماً به کار خود برسید. در حالی که روتین چیزی نیست که مشخص شود و تغییرات می تواند در روزهای مختلف اتفاق بیفتد. اما اگر تا آنجا که ممکن است به روال خود ادامه دهید، هنگام انجام کاری که باید انجام دهید، ثبات و تمرکز بیشتری خواهید داشت.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این تمرین هنگام برخورد با چیزهایی که ممکن است از کار روی آن‌ها لذت خاصی نبرید به شما آرامش می دهد.

فیلسوفان باستان چند راه برای بهره وری بالا را توضیح می دهند

این به این معنا نیست که ما زمان کمی داریم، بلکه به این معناست که خیلی از دست می دهیم. عمری که در زندگی ددریافت می کنیم کوتاه نیست. اما ما آن را چنین می سازیم. ما از آنچه داریم بیهوده استفاده می کنیم.» ~ سنکا. اگرچه بعید به نظر می رسد، برخی از فیلسوفان باستان مطالب زیادی برای آموزش در مورد مدیریت زمان و بهره وری بالا دارند. شاید مشهورترین طبقه فیلسوفان یونانی و رومی، رواقیون، در مورد تحقق توانایی های بالقوه خود صحبت کرده و نوشتند – البته انجام این کار مستلزم عمل است.

رواقی گرایی چیست؟

رواقی گرایی یک مکتب خاص از فلسفه هلنیستی است که در اوایل قرن سوم قبل از میلاد در آتن تأسیس شد. از مشهورترین گروه رواقیان می توان به اپیکتتوس، مارکوس اورلیوس و سنکا اشاره کرد.

رواقی گری امروزه به طور گسترده انجام می شود. کسانی که به آموزه های آن پایبند هستند می گویند که این یک سبک زندگی است. با وجود حجم‌های ادبیات رواقی، فلسفه را می‌توان به پنج موضوع اصلی محدود کرد:

  • دنیا هم غیرقابل پیش بینی و هم موقتی است.
  • به این ترتیب، مهم است که ثابت قدم، قوی، و اعمال خویشتن داری باشد.
  • ریشه بسیاری از نارضایتی ها در عادات تکانشی ما نهفته است.
  • ولع زیاد از نظر روحی و اخلاقی ورشکسته است.
  • زندگی با شفقت و خویشتن داری و فروتنی سزاوار بالاترین افتخار است.

رواقی گرایی چگونه با بهره وری بالا مرتبط است؟

رواقیون اهمیت ذهنیت عمل را موعظه می کنند. و در برابر افراط اندیشی، که اغلب منجر به «فلج از طریق تحلیل» یا چشم پوشی از اقدامات لازم به نفع افراط اندیشی می شود. فلسفه رواقی همچنین بر اهمیت نادیده گیری حواس‌پرتی‌های بی‌ارزش تأکید می‌کند – چیزی که در عصر اطلاعات امروزی، بسیار نادر است. خبر خوب این است که هرچه بیشتر این مهارت گران‌بها را پرورش دهید، مزیت برجسته تری در دنیای رقابتی خواهید داشت.

چند راه برای بهره وری بالا

در این‌جا چند روش زندگی رواقی وجود دارد که می تواند به افزایش بهره وری شما کمک کند:

برای زمان خود بیشتر از پول ارزش قائل شوید

رواقیون ماتریالیست نبودند. آن‌ها افراد بسیار ساده زیستی بودند که برای دانش و زندگی خوب ارزش قائل بودند. آن‌ها همچنین در مورد زمان بسیار عمل گرا بودند – چیزی که اغلب اوقات تلف می شود.  فیلسوف رومی، سنکا، در این زمینه می گوید:

هیچ کس پول خود را به رایگان به دیگران نمی دهد. اما هر یک از ما وقت و تمام ارزش های زندگی خود را به چند نفر تقدیم می کنیم. ما با اموال و پول در تنگنا هستیم، با این حال به اتلاف وقت خیلی کم فکر می کنیم.»

نکته

تحقیقات نشان می دهد که داشتن زمان بیشتر با شادی فردی ارتباط زیادی دارد. از طرف دیگر، انباشتن پول فراتر از آن چیزی که برای مایحتاج لازم است این کار را نمی کند.

مدیریت احساسات برای بهره وری بالا بسیار مهم است

از نظر رواقیون مدیریت زمان چیزی جز کنترل احساسات شما نیست. به طرز جالبی، این دیدگاه به ایجاد سیستم های مدیریت هیجانی، مانند رفتار درمانی شناختی (CBT) کمک کرد. خلق و خوی شما مستقیماً بر میزان موفقیت شما تأثیر می گذارد که در وضعیت منفی قرار داریم. به احتمال زیاد نسبت به حالت خنثی یا مثبت اندیشی به تعویق می افتیم. اما وقتی اقدام می کنیم، این مقاومت به سرعت از بین می رود.

از نظر ذهن رواقی، انجام کاری غیر از آنچه مهم است، احمقانه و بیهوده است. امپراتور روم، مارکوس اورلیوس:

برای شما ضروری است که به یاد داشته باشید که توجهی که به هر کاری می کنید باید متناسب با ارزش آن باشد. زیرا در این صورت خسته و تسلیم نخواهید شد، اگر خود را به چیزهای کمتری بیش از آن‌چه باید مشغول نکنید.

از آنجایی که اکثریت قریب به اتفاق سخنان و اعمال ما غیر ضروری است، به هم پیوستن آن‌ها باعث ایجاد فراغت و آرامش فراوان می شود. در نتیجه، ما نباید هر لحظه فراموش کنیم که بپرسیم «این یکی از چیزهای غیر ضروری است؟»

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا