علائم ترومای دوران کودکی در بزرگسالان

ترومای دوران کودکی در بزرگسالان یکی از انواع تروما هست که در بزرگسالان به شدت شایع است. همان طور که می دانید تروما آسیب های ناشی از اتفاقات در دوران مختلف زندگی است. اختلالات مختلف در دنیا شایع است. دوران کودکی حساسیت های بسیار زیادی دارد.  امروز در ارتباط با ترومای ویکاریوس صحبت می کنیم. این تروما که به اسم ترومای بزرگسالی هم گفته می شود معمولا با علائم مختلف ظاهر می شود.  اگر این علائم در ابتدا درمان نشوند می توانند آسیب های روانی شدیدی برسانند. بحث تروما درمانی را در مقاله های قبل مورد بررسی قرار دادیم و تاثیرات آن را بر رفتار افراد توضیح دادیم.

ترومای دوران کودکی در بزرگسالان به نوعی یکی از جدید ترین أنواع تروما است. یکی از مواردی که همیشه مورد بررسی قرار می گیرد بحث ضربه های جسمی است. در واقع این ضربه های جسمی به گونه ای است که باعث اختلالات روانی بسیاری می شود. یکی از این موارد تروما است. تروما یک نوع اختلال است که در افراد مختلف متفاوت است. علائم تروما می تواند شامل موارد و ویژگی های منحصر به فردی باشد. نحوه درمان آن اما می تواند به افراد کمک های بسیاری کند. در ادامه می خواهیم ببینیم که علائم ترومای دوران کودکی در بزرگسالان چگونه است چگونه است؟

اختلالات مختلف در کودکان و بزرگسالان و ترومای ویکاریوس

یک سری از اختلالات هم هستند که بیشتر برای کودکان یا به صورت اختصاصی برای بزرگسالان است. اختلالات در کودکان اگر به طور کامل درمان نشود می تواند به آینده کودک ضربه بزند و در واقع پیامد های آن افسردگی را به همراه داشته باشد. این بدان دلیلی است که کودک در دوران مدرسه احساس کند با بقیه فرق دارد و مورد تمسخر قرار می گیرد که این باعث آسیب روحی به او می شود. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با علائم ترومای دوران کودکی در بزرگسالان، صحبت کنیم.

علائم ترومای دوران کودکی در بزرگسالان

اگر در کودکی دچار تروما شده اید، به احتمال زیاد در آینده دچار اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شده اید یا تجربه کرده اید. این مقاله توضیح می‌دهد که تروما چیست، سوء استفاده در دوران کودکی چگونه ممکن است به نظر برسد.

ترومای دوران کودکی چیست؟

تروما در دوران کودکی نه تنها به معنای آزار جسمی، عاطفی یا جنسی است. بلکه قرار گیری در معرض رویدادهای آسیب زا نیز است. این رویدادهای آسیب زا می تواند زمانی باشد که کودکان شاهد بلایای طبیعی هستند یا حتی زمانی که شاهد خشونت در جوامع خود هستند. عواملی که واکنش کودک به ضربه را تعیین می کنند عبارتند از:

  • سطح رشد: این می تواند به معنای جایی باشد که کودک از نظر سنی یا ذهنی است.
  • قومیت یا عوامل فرهنگی: این می تواند بر آنچه که کودک به عنوان یک پاسخ طبیعی به تروما بر اساس آن‌چه از افراد جامعه یا خانواده خود دیده است، تأثیر بگذارد.
  • مواجهه قبلی با تروما: اگر کودک بیشتر به رویدادهای آسیب زا عادت داشته باشد، می تواند به این معنی باشد که با یادگیری کنترل واکنش های خود سازگار می شود.
  • منابع موجود: اشاره به ارتباط اجتماعی-اقتصادی خانواده آن ها و همچنین دسترسی آن ها به نیازهایشان به طور منظم دارد.

 

  • مشکلات کودک و خانواده از قبل وجود داشته است: این می تواند نشان دهد که والدین شما چقدر حمایت می کنند وقتی به آن ها می گویید که یک اتفاق آسیب زا رخ داده است، یا می تواند به این معنی باشد که نوعی از آسیب های سوء استفاده آمیز در خانواده نزدیک شما رخ می دهد.

علائم PTSD در کودکان

پس از قرار گیری در معرض هر رویداد آسیب زا، بچه ها تمایل دارند نوعی تغییر رفتاری را بیان کنند. این رفتارها هنوز به طور مرتب توسط متخصصان بهداشت روان در اقدامات روزانه خود با بزرگسالان گزارش می شود. این تغییرات رفتاری می تواند شامل موارد زیر باشد:

ترس‌های جدید ناگهانی

این ترس‌ها ممکن است با رویداد آسیب‌زا مرتبط باشند یا نباشند.

اضطراب جدایی

زمانی اتفاق می‌افتد که کودک غرق در اضطراب می‌شود، اگر والدینش در اطراف نباشند.

اختلالات خواب

این می تواند به این معنی باشد که آن ها شروع به دیدن کابوس می کنند یا توانایی به خواب رفتن سریع را از دست می دهند.

غم و اندوه

اگر متوجه شدید که شما یا یکی از عزیزانتان بیشتر احساس ناراحتی می کنید، ممکن است نشانه ای از کنار آمدن آن ها با یک ترومای دوران کودکی در بزرگسالان باشد.

از دست دادن علاقه به فعالیت های عادی: کودک ممکن است علاقه خود را به چیزهایی که زمانی از آنها لذت می برد از دست بدهد.

ناتوانی در تمرکز

این می تواند طولانی یا کوتاه مدت باشد و بر چیزهایی مانند مدرسه، کار یا فعالیت های عادی تأثیر بگذارد.

خشم

عصبانیت غیر قابل توضیح یا تحریک پذیری که با سطح رویداد مطابقت ندارد، می تواند نشانه یک ترومای دوران کودکی در بزرگسالان باشد.

شکایات جسمی

این شکایات می تواند شامل معده درد، سردرد یا هر درد جسمی دیگری باشد که به نظر می رسد دلیل اصلی نداشته باشد. توجه به این نکته مهم است که بسیاری از این علائم با گذشت زمان از بین می‌روند، با این حال، اگر کودک مکرراً در معرض تروما قرار گیرد یا سابقه مشکلات اضطرابی داشته باشد، خطر PTSD افزایش می‌یابد. در حالی که کودکان ممکن است بهبود پیدا کنند، بین 3 تا 15 درصد از دختران و 1 تا 6 درصد از پسران به PTSD مبتلا خواهند شد. درمانگری که بر درمان PTSD تمرکز دارد.

تجربه PTSD در کودکان

علاوه بر این علائم، کودکانی که PTSD را تجربه می‌کنند، ممکن است در تلاش برای جستجوی علائم هشداردهنده برای جلوگیری از آسیب‌های آینده، بیش‌هوشیاری نشان دهند. کودکانی که از PTSD رنج می برند نیز ممکن است تروما را دوباره تجربه کنند یا از چیزهایی که ممکن است به آن ها یادآوری کند یا باعث به یاد آوردن تروما شود اجتناب کنند.

علائم ترومای دوران کودکی در بزرگسالان چگونه است؟

اثرات ضربه های دوران کودکی می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. تروما می تواند بر روابط آینده تأثیر بگذارد و منجر به مسائل دیگری مانند افسردگی و اعتماد به نفس پایین شود. سوء استفاده در دوران کودکی ممکن است بر روابط بزرگسالان تأثیر بگذارد.

تجربه تروما در دوران کودکی می تواند بر نحوه ایجاد وابستگی در روابط عاشقانه تأثیر بگذارد.

مطالعاتی در ارتباط با این زمینه

یک مطالعه 3 از 911 دانش آموز (492 زن و 419 مرد) در مورد تجربیات آن ها در کودکی با تروما سؤال کرد. دانش‌آموزانی که مورد بررسی قرار گرفتند که آزار جسمی، عاطفی یا جنسی را تجربه کردند، به احتمال زیاد سبک‌های دلبستگی ترسناک، مشغله و طردکننده را نشان می‌دادند. همچنین دریافت که دانش‌آموزانی که ترومای دوران کودکی را تجربه نکرده‌اند، به احتمال زیاد در بزرگسالی سبک‌های دلبستگی ایمن دارند. در این جا نگاهی به چهار سبک دلبستگی داریم:

  • ایمن: افراد دارای سبک دلبستگی ایمن روابط سالم و سطح خوبی دارند
  • دیگران از عزت نفس
  • دوسوگرا: این سبک های دلبستگی تمایلی به نزدیک شدن بیش از حد به افراد ندارند و همیشه نگران هستند که شریک زندگی آن ها را ترک کند.
  • اجتنابی: سبک های دلبستگی اجتنابی با صمیمیت مشکل دارند و هرگز اجازه ندهید کسی به خاطر ترس از رها شدگی خیلی نزدیک شود.
  • بی نظم: این سبک های دلبستگی گاهی نقش والدین را در روابط عاشقانه به عهده می گیرند.

سایر علائم ترومای دوران کودکی در بزرگسالان

قرار گرفتن در معرض رویدادهای آسیب زا همچنین می تواند باعث کاهش عزت نفس، افسردگی، رفتارهای خود ویرانگر و حتی مشکل در اعتماد به دیگران شود. این امر به ویژه با افزایش سن می تواند مشکل ساز شود. زیرا PTSD و رویدادهای آسیب زا از دوران کودکی در واقع می تواند منجر به اثرات نامطلوب سلامتی در بزرگسالی شود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

بر اساس توضیحات کلینیک کلیولند، بزرگسالانی که در کودکی دچار تروما شده اند، بسیار بیشتر در معرض افسردگی و ترومای دوران کودکی در بزرگسالان و همچنین افکار خودکشی هستند. آن ها همچنین احتمالاً از الکل و سایر مواد سوء استفاده می کنند. در نهایت، آن ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مزمن، مانند دیابت و بیماری قلبی، در مراحل بعدی زندگی هستند. احتمال بیشتر ابتلا به بیماری مزمن به طور بالقوه به این دلیل است که بزرگسالانی که در کودکی دچار تروما شده اند، بیشتر درگیر فعالیت های پرخطر مانند سیگار کشیدن هستند.

سخن آخر

شما هرگز آنقدر پیر و نیستید که بخواهید برای چیزی که در کودکی باعث آسیبی شد، کمک بگیرید. بدانید که همیشه می توانید روی خودتان کار کنید و از یک درمانگر کمک بگیرید. بدانید که افکار و احساسات شما در مورد چیزهایی که سال ها پیش برای شما اتفاق افتاده است، اکنون نیز مانند آن زمان معتبر است، و اگر مدتی طول کشیده باشد تا به نقطه ای برسید که آماده باشید روی آن کار کنید، اشکالی ندارد. مهم نیست که چه زمانی در زندگی خود مورد سوء استفاده قرار گرفته اید، هرگز برای کمک گرفتن از یک متخصص دیر نیست.

منابع
وبسایت verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا