رفتارهایی که پایان روابط را در افراد نمایان می کنند

پایان روابط با رفتارهای مختلفی نمایان می شود. برخی اوقات عجیب ترین دلایل را برای پایان رابطه می بینیم. گاهی اوقات پایان یک رابطه بهتر از نگهداری آن است. همه ما در زندگی وارد روابطی می شویم که برخی از آن ها ممکن است در صورت جدایی به ما ضربه بزند. قلدری و آسیب به نوجوانان می تواند آسیب های روانی بسیاری به افراد برساند. در مقاله های قبل گفتیم که قلدری چگونه می تواند به فرزندان و حتی بزرگسالان آسیب برساند. اگر افراد در معرض قلدری قرار بگیرند ممکن است نتوانند مشکلات خود را بیا کنند.

در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات روانی بسیاری وجود دارد. برخی از این اختلالات روانی را ممکن است بشانسید. یکی از این اختلالات آسیب های بعد از رابطه است. عصبانیت اگر ادامه داشته باشد می تواند آسیب های زیادی به افراد برسانند. یکی از این آسیب ها می تواند مشکلات روانی باشد. مشکلات در رابطه می توان از طریق راه های مختلفی حل شود. در ادامه می خواهیم ببینیم که رفتارهایی که پایان روابط را در افراد نمایان می کنند، چگونه است؟

تمرینات روانشناسی برای انواع آسیب های پایان روابط

برای مثال ممکن است یک روان شناس برای یک فرد راه های مختلفی مثل تمرین با خود یا استفاده از وسایل مخصوص برای کاهش عصبانیت استفاده کند. تمامی اختلالات روانی قابل حل است. برای مثال در یک فرد عصبانیت فقط در زمان های اتفاقات ناگوار ایجاد می شود. در افراد دیگر ممکن است این عصبانیت به شیوه های دیگری ایجاد شود. برای مثال ممکن است فرد در تمام مدت عصبانیت را داشته باشد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با رفتارهایی که پایان روابط را در افراد نمایان می کنند، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

جر و بحث بد و پایان روابط

آیا دعواهای شما به شدت ناسالم می شود، تا جایی که از موضوع مورد نظر منحرف می شوید و شروع می کنید توهین های شخصی یا بیان چیزهای نامرتبط از گذشته؟ شما به روشی مسموم با هم دعوا می کنید و احترام شما نسبت به یکدیگر در حال نابودی است.

انتخاب نوع مبارزه و پایان روابط

برخی از زوج ها فعالانه سعی می کنند با یکدیگر دعوا کنند. اغلب، این یک بحث و جدل برای جلب توجه است. یا راهی برای تغییر در یک رابطه خسته کننده، حتی راهی برای از بین بردن صمیمیت یا اشتیاق از آن.

نشانه هایی که پیش بینی می کنند پایان روابط شما نزدیک است

بسیاری از مردم می توانند بفهمند که چه زمانی رابطه آن‌ها رو به پایان است. نشانه‌های گویای زیادی وجود دارد که پیش‌بینی می‌کند ارتباطی که زمانی برای هر دو شریک رضایت‌بخش بود، اکنون به پایان رابطه نزدیک است. این معمولاً به این معنی است که رابطه آمادگی اتمام را دارد. معمولاً یک نقطه خاص وجود دارد که در آن افراد متوجه می شوند که پایان رابطه آن ها شروع می شود. این همیشه نباید چیز بدی باشد. اگر در هر رابطه‌ای که تا به حال در آن بودید بمانید، نمی‌توانید یک فرد خاص را پیدا کنید. گاهی اوقات، افراد پس از پایان رابطه دوستان بهتری می شوند.

نکته

کارشناس پیش‌بینی طلاق، جان گاتمن، می‌گوید: «وقتی پایان رابطه نزدیک است، افراد از هم جدا می‌شوند.» بنابراین، دانستن نشانه‌هایی که نشان می‌دهند زمان پایان است، می‌تواند انتقال از یک رابطه را کمتر قابل کنترل کند.

چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد پایان روابط نزدیک است

«روابط با اعتماد دوام می‌آورند، و اگر در هر نقطه‌ای از آن شکسته شود، تقریباً پایان رابطه است. علاوه بر این، ناتوانی در برقراری ارتباط منجر به مشکلات می شود.» – یووراج سینگ

مهمترین منبع استرس شما شریک زندگی شماست

برای اکثر مردم، همراهی در کنار یکدیگر خود راهی برای کاهش استرس است. با این حال، ممکن است زمانی فرا برسد که فکر معاشرت با آن‌ها فقط بر استرس بقیه روز شما می افزاید. این نشانه آن است که رابطه دچار مشکلاتی است. احساس استرس یا موظف به گذراندن وقت با همسرتان فقط به شما آسیب می رساند. وقتی رابطه به پایان می رسد، متوجه می شوید که بسیار شادتر هستید و می توانید ادامه دهید.

شما برای مدت طولانی در حال و هوای رابطه نیستید

وقتی زندگی خود را در چند سال آینده تصویر می کنید، آیا شریک زندگی خود را در کنار خود تصور می کنید؟ و اگر این کار را انجام دهید، آیا برای شما شادی یا ترس به ارمغان می آورد؟ اگر پاسخ دومی باشد، احتمالاً آماده هستید که رابطه به مسیر خود ادامه دهد.

دکتر جان گاتمن می‌گوید: « آنها دستیابی به آنچه می خواهند را در اولویت قرار می دهند و نیازهای شریک خود را نادیده می گیرند. این می تواند تجربه ترسناکی باشد که متوجه شوید فردی که با او هستید، شخصی نیست که می خواهید برای همیشه با او باشید. اما وقتی حقیقت آشکار شد، برای همه افراد درگیر بهتر خواهد بود و باعث رنجش بسیار کمتری می شود.

پایان روابط یعنی شما به اندازه قبل صحبت نمی کنید

اگر چند روز بدون صحبت با طرف مقابلتان، حتی یک تماس تلفنی یا پیام کوتاه، ادامه می دهید، و این موضوع شما را یک ذره آزار نمی دهد، احتمالاً نشانه پایان رابطه است. می توان انتظار داشت که حداقل یک روز را بدون صحبت سپری کنید. اما بیشتر افراد در یک رابطه می خواهند حداقل به شریک زندگی خود رسیدگی کنند. اگر چنین تمایلی ندارید، احتمالاً باید با شریک زندگی خود در مورد این که آیا آنها نیز چنین احساسی دارند یا خیر صحبت کنید. اگر چنین هستند، احتمالاً بهتر است در زمانی که پیشرو هستید، آن را کنار بگذارید.

شما تنهایی ذشادتر هستید

درونگراها ممکن است اغلب در تنهایی احساس خوشبختی کنند.

نظرات کارشناسان درباره پایان روابط

ایادورا باوم، مربی معتبر بهداشتی می‌گوید: «اگر به دلخواه یکدیگر را نمی‌بینید، یا حتی از یکدیگر دوری می‌کنید، به چه معناست؟ می‌تواند به این معنا باشد که علاقه خود را از دست دادید و باید به همه چیز پایان دهید.» شما نمی خواهید در کنار آن‌ها باشید و آن‌ها لایق کسی هستند که این کار را انجام دهد.

چند دلیل عجیب و غریب مردم برای پایان روابط خود

آیا به تمام مشکلات رابطه ای که امروزه شایع به نظر می رسد توجه کردید؟ آیا این نشانه زمانه یا تغییر هنجارهای اجتماعی است؟ سوال خوبی است و شما تنها کسی نیستید که این را می‌پرسید. «بچه های امروزی نمی خواهند ازدواج کنند.

رفتارهایی که پایان روابط را در افراد نمایان می کنند

همانطور که بدیهیات قدیمی می گوید: «عادات قدیمی سخت از بین می روند». این به ویژه در مواردی که عادات قدیمی (بخوانید بد) به روابط صمیمانه منتقل می شوند. دکتر رابرت فایرستون به خاطر نظریه‌پردازی «پیوند فانتزی» مشهوری که در آن زن و شوهر با وجود قطع ارتباط عاطفی، توهم ارتباط و صمیمیت با شریک زندگی خود را شکل می‌دهند، اعتبار دارد.

نکته

دکتر فایرستون دلیل نظریه خود را توضیح می دهد:

“بیشتر مردم ترس از صمیمیت دارند و از خود محافظت می کنند و در عین حال از تنهایی وحشت دارند. راه حل آن‌ها برای عدم پایان روابط خود ایجاد یک پیوند فانتزی است.” این به این دلیل است که زوج هایی که چنین پیوندی را تشکیل می دهند، به دلیل ترس ریشه ای از تنهایی، سعی دارند یک رابطه صمیمانه را پشت سر می گذارند.

الگوهای روانی و پایان روابط

به طور قابل پیش بینی، الگوهای روانی و رفتار(های) یک شریک می تواند خطر بیگانگی عاطفی طرف مقابل را افزایش دهد. به نوبه خود، شانس تبدیل شدن یک رابطه سالم به یک “پیوند فانتزی” نیز افزایش می یابد. آیا هرکسی که آشفتگی روابط را تجربه می کند، یک پیوند فانتزی ایجاد می کند؟ در واقع، برخی تصمیم می‌گیرند که از روی هوس  پایان روابط را اعلام کنند. علاوه بر این، برخی از نظر فیزیکی، عاطفی و کلامی مورد آزار قرار می گیرند.

راه هایی که یک رابطه بدتر می شود

یک رابطه می تواند به طرق مختلف بدتر شود، چه از طریق زندگی در یک “پیوند فانتزی”، یا چیز بدتر. وجه مشترک همه این پیامدهای ناگوار این است: رفتار یک یا هر دو طرف احتمالاً منجر به افول رابطه شده است.

نظرات یک محقق درباره پایان روابط

من از طریق کار خودم و از طریق یک مطالعه طولی 30 ساله روی زوج ها و افراد آموختم. این  که می توانیم الگوهای رفتاری بین زوج ها را که منجر به عشق عاشقانه طولانی مدت می شود، با آن هایی که نشان دهنده این است که زوج ها یک “پیوند فانتزی” ایجاد کردند.

چند ویژگی پایان روابط با رفتارهای مختلف

در این‌جا چند ویژگی یا رفتار روانشناختی رایجی که می توانند یک رابطه را از بین ببرند بیان خواهد شد:

شکایت و نق زنی

شریک زندگی که دائماً شکایت می کند یا ناله می کند باعث ایجاد تفرقه و تنش در یک رابطه می شود. اگر شکایت مشروع است، بهتر است تا زمان مناسبی برای گفتگو صبر کنید (مثلاً زمانی که هر دو تنها و راحت هستند.) همچنین مهم است که از ادامه این کار به صورت تکانشی خودداری کنید. این رفتار هیچ نتیجه ای ندارد و فقط برای راندن طرف مقابل عمل می کند.

ارتباطات ضعیف

بارها و بارها گفته شد که ارتباط مناسب مهمترین عنصر هر رابطه است. ارتباط باز و صادقانه باعث ایجاد درک، قدردانی و پذیرش می شود. ارتباط ضعیف و نادر می تواند منجر به رنجش، سوء تفاهم و انزوا شود. به همین دلیل، زوجین باید در صورت امکان به طور روزانه در ارتباط آزاد شرکت کنند.

دعوا بر سر ارسال پیام و پایان روابط

بنابراین شما هر دو بزرگسال هستید. بنابراین، اقدام به راه انداختن یا شرکت در یک بحث پیامکی باید نوجوان تلقی شود. اگر آن را انجام می دهید، متوقف شوید. زمان یا مکانی را برای صحبت یا ملاقات تعیین کنید. تقریباً همه کارشناسان روابط موافق هستند که جنگ متنی به طور قابل توجهی شانس یک رابطه را افزایش می دهد.

فراتر رفتن از مرزها

همراهی در یک رابطه، در فنی ترین مفهوم، یک توافق متقابل است. مهم است که شخصیت شریک زندگی خود را درک کنید و بالعکس. در واقع، فردگرایی یکدیگر باید کاتالیزوری برای هیجانات خود به خودی و عاشقانه باشد. یک شریک وابسته ممکن است (آگاهانه یا ناآگاهانه) فردیت شریک خود را دچار مشکلاتی کند. صرف نظر از پیشرفت رابطه، این تقریباً همیشه ناخواسته است. زیرا طرف مقابل احساس می کند محدود است.

حواس پرتی بیش از حد و پایان روابط

در فرهنگی که ما همیشه در شبکه های اجتماعی درگیر هستیم یا با تلفن های همراه خود درگیر هستیم، حواس پرتی به یک هنجار جدید نام گذاری شد. الکل و مواد مخدر، می تواند به اعتیاد تبدیل شود. بنابراین، این سوء استفاده است که می تواند پایان روابط را به همراه داشته باشد.

هنگامی که یک فرد بیش از حد عاشق فناوری به طور اجباری تلفن همراه خود را چک می کند، افراد مهم آن‌ها این را نشانه بی احترامی می دانند.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا