راه های موثر برای جلوگیری از فرآیند غرق احساسات در افراد

فرآیند غرق احساسات برای بسیاری از زوجین یک چیز عادی است. اما آیا واقعا این فرآیند می تواند به رابطه های عاشقانه کمک کند. همان طور که می دانید احساسات در روابط و ازدواج حرف اول را می زنند. البته که منطق در کنار احساسات می تواند کمک بیشتری به زوجین کند. گاهی اوقات برخی از ما به خاطر اتفاقاتی که در گذشته برایمان افتاده است احساسات خود را کنار می گذاریم. احساست در زندگی بسیار مهم است. شما نمی توانید شخصی را پیدا کنید که احساسات برایش مهم نباشد. احساسات بخش بسیار مهمی را در زندگی و روند رشد فرد تشکیل می دهد.

در روان شناسی تعاریف متفاوتی از احساسات وجود دارد. نکته ای که باید بدانید این است که همه روان شناسان احساسات را مهم می دانند. احساسات انواع مختلفی دارد. احساس دوست داشتن کسی یا چیزی یا احساس خشمگین شدن نسبت به دوستان یا عضوی از خانواده همه نمونه های از این فرایند هستند. عدم احساسات و سرد بودن نسبت به موضوعات مختلف درست نیست. هر فرد در طول زندگی خودش ممکن است رفتار های مختلفی از خودش بروز دهد.

رفتار افراد و فرآیند غرق احساسات

این رفتار ها می تواند به علت های مختلفی ایجاد شود. هر فرد در طول زندگی خودش دارای رفتار های مختلفی است. برخی از آن ها ممکن است به خاطر شرایط مختلف زندگی شأن دچار حالت های رفتاری مختلف شوند. این رفتار ها می تواند در هر فردی به گونه ای باشد که او را آزار دهد یا این که او را به سمت بیماری های روحی دیگر ببرد. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه های موثر برای جلوگیری از فرآیند غرق احساسات در افراد، صحبت کنیم.

فرآیند غرق احساسات درون خود اغلب می تواند احساس امنیت بیشتری داشته باشد

فرآیند غرق احساسات درون خود اغلب می تواند احساس امنیت بیشتری داشته باشد، اما همیشه سالم ترین راه برای حرکت در زندگی نیست. این رویکرد ما را از بحث در مورد نیازهای خود باز می دارد (که می تواند به یک موضوع چرخه ای تبدیل شود) و ما را از ارتباط واقعی با دیگران باز می دارد. در درازمدت، نگه داشتن احساسات می‌تواند حتی به روش‌های غیرمنتظره‌ای که مربوط به سلامت روانی و جسمی ما باشد و نتیجه معکوس داشته باشد.

چرا ما تمایل داریم که احساسات خود را کاهش دهیم؟

سناریوهای زیادی وجود دارد که در آن احساس می کنیم مجبوریم احساسات خود را سرکوب کنیم. برای مثال، ممکن است فقط بخواهیم مقامات را با خودمان سپری کنیم، به خود می گوییم که بعداً با این احساس کنار می آییم.  فکر می کنیم این احساس ارزش کاوش را ندارد، یا سعی می کنیم فرآیند غرق احساسات خود را پنهان کنیم تا یک رابطه را به نتیجه برسانیم. ”

نکته ای در ارتباط با این زمینه

برای برخی، والدین فرآیند غرق احساسات خود را نادیده می گیرند یا به حداقل می رسانند. در حالی که برای برخی دیگر، والدین در ابراز احساسات خود ترسناک هستند یا آن ها را تهدید می کنند. برای دیگران، این می تواند یک آگاهی اولیه باشد که اگر کودک نیازها یا احساسات خود را بیان کند، والدین غرق شده اند و به خوبی پاسخ نمی دهند. دکتر مولن می‌گوید: «این کودکان نمی‌توانند به خوبی بزرگ شوند و تبدیل به  بزرگسالی شوند که از نظر عاطفی خفه می‌شوند. نگه داشتن احساسات به احساس ترس از «نه» گفتن، رها شدن یا قضاوت منفی منجر می شود.»

راه های موثر برای این که هرگز دچار فرآیند غرق احساسات نشوید

آیا تا به حال آنقدر اتفاقات ناگوار افتاده که تقریباً به طور کامل بی احساس شوید؟ فرآیند غرق احساسات در این حالت نمی تواند چندان آرامش بخش باشد. اگر این احساس ادامه پیدا کند، می‌تواند کارهای روزمره و زندگی شما را به روش‌های ناخواسته تحت تأثیر قرار دهد. چگونه می توانید با این احساسات مبارزه کنید و قدرت و توانایی طبیعی خود را بازیابید؟ در این‌جا چند راه عملی وجود دارد که هرگز دچار فرآیند غرق احساسات نشوید.

در زمینه های مدیریتی بهتر شوید

فرآیند غرق احساسات اغلب نشانه مدیریت ضعیف است. بسیاری از مردم فکر می کنند که زمانی برای انجام وظایف مدیریتی به درستی ندارند. با این حال، آن‌ها متوجه نمی شوند که با عدم مدیریت خوب خود، حتی بیشتر از آن‌چه در نظر گرفته شده است طول می کشد. جای تعجب نیست که آن‌ها اینقدر غرق شده اند. در این‌جا چند نکته برای مدیریت بهتر وجود دارد:

راه اندازی یک سیستم برای مدیریت زمان

هر کس مقدار مشخصی از زمان را دارد که می تواند در روز خود از آن استفاده کند. و به طور کلی، به همه افراد به همان تعداد ساعت در روزهای هفته تعلق می گیرد. پس چرا برخی افراد حتی زمانی که همان شغل را انجام می دهند، دچار فرآیند غرق احساسات به نظر می رسند و برخی دیگر اینطور نیستند؟ خوب، همه چیز در مورد مدیریت آن زمان است. مطالعات نشان داده‌اند که یادگیری تکنیک‌های مثبت مدیریت زمان می‌تواند برای سلامت روانی از جمله افسردگی، اضطراب و حتی کیفیت خواب مفید باشد. توصیه های زیادی برای بهترین استراتژی های مدیریت زمان وجود دارد. آن‌ها را امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهتر عمل می کند.

تعیین کنید که چه چیزی فوری است و چه چیزی ضروری نیست

برخی از افراد زمانی که بسیار پربازده هستند، بهترین احساس را نسبت به خود دارند. اما حقیقت این است که بسیاری از مردم مشغولیت را با بهره‌وری برابر می‌دانند در حالی که اصلاً اینطور نیست. همیشه مشغولیت و همیشه در حال انجام حرکت می تواند به طور قابل توجهی به احساس غرق شدن کمک کند. شما احساس خواهید کرد که همه چیز باید همین حالا و تحت فشار انجام شود. به جای افتادن در این دام، یک قدم به عقب بردارید و نفس بکشید و وظایف خود را جدا کنید. کدام یک فوری هستند و کدام یک نیستند؟ کدام یک نیاز به توجه فوری شما دارند و کدام یک می توانند منتظر بمانند؟ از این برای تعیین نحوه تقسیم زمان کمتر استفاده کنید.

موارد مختلف را یادداشت کنید، تا احساس ناراحتی نکنید

برخی از افراد به داشتن یک حافظه خوب افتخار می کنند و سعی می کنند همه چیز را به خاطر بسپارند و آن را به عنوان نشان افتخار به یاد داشته باشند. اما این نه تنها کارآمدترین روش مدیریتی نیست، بلکه ممکن است شما را خسته کند. اگر اخیراً احساس گم شدن کرده‌اید، ممکن است به این دلیل باشد که در سرتان چیزهای زیادی وجود دارد که دیگر نمی‌توانید از آن ها دور شوید. مغز انسان برای ذخیره‌سازی آگاهانه و بدون خطا طراحی نشده است بلکه برای پردازش استفاده می‌شود. بگذارید مغز کار خود را انجام دهد و روی نوشتن اهداف، برنامه‌ها، وظایف، ضرب‌الاجل‌ها و حتی افکاری تمرکز کنید که می‌خواهید برای مدیریت دقیق‌تر فرآیند غرق احساسات را به خاطر بسپارید.

رهایی را بیاموزید

افکاری که در ذهن خود نگه می دارید می توانند مغز شما را شلوغ کنند و ایجاد فضا برای چیزهای مهم اکنون را چالش برانگیز کنند. شما باید این چیزهایی را که به شدت به آن‌ها چسبیده‌اید رها کنید تا این احساسات غرق‌شده را کاهش دهید. در دانستن چیزهایی که ارزش نگه داشتن آن را ندارند، حکمت وجود دارد. و می‌توانید برای درس‌هایی که از آن چیزها آموخته‌اید سپاسگزار باشید، بدون این‌که آن‌ها را برای همیشه در ذهن خود نگه دارید. در این جا مواردی وجود دارد که ممکن است لازم باشد آن‌ها را رها کنید:

احساس گناه

بسیاری از مردم به خاطر چیزهایی که لیاقتش را ندارند احساس گناه می کنند. ممکن است در موقعیتی که واقعاً نتوانسته‌اید کارهای بیشتری انجام دهید، به دلیل عدم انجام کار کافی احساس گناه می‌کنید. یا ممکن است به دلیل عدم توجه به چیزها احساس گناه کنید، یا ممکن است به دلیل عدم برآورده کردن انتظارات احساس گناه کنید. هیچ یک از این چیزها ارزش احساس گناه را ندارند و احساس گناه فقط شما را تحت تأثیر قرار می دهد و خفه می کند. در مورد چیزهایی که مرتکب اشتباه شدید و احساس گناه ضروری بود چطور؟ پس باید از آن اشتباهات درس بگیرید و بعد از آن عذاب وجدان خود را رها کنید. از احساس گناه چیزی به دست نمی آید.

مقایسه

مقایسه خود با افراد دیگری که آن‌ها را موفق‌تر، جذاب‌تر، تواناتر، ماهرتر یا باهوش‌تر از شما می‌دانید، آسان است. اما به یاد داشته باشید که هر زمان که این کار را انجام می دهید، عمیق ترین دانش خود را از بدترین جنبه های خود با نمایش سطحی مثبت ترین جنبه های دیگران مقایسه می کنید. این همیشه ممکن است شما را تحت تأثیر قرار دهد.

آن‌چه را که نمی توانید کنترل کنید قبول کنید

شما نمی توانید همه چیز را در زندگی کنترل کنید. در واقع، بیشتر چیزهایی که خواهید دید بسیار فراتر از کنترل شما هستند، و وسواس در تلاش برای کنترل هر چه بیشتر آن‌ها می تواند بسیار ناراحت کننده و طاقت فرسا باشد. به خصوص که بعید به نظر می رسد کارساز باشد یا هیچ ثمری داشته باشد. زمانی که نتوانید نتایج را کنترل کنید بیشتر دچار فرآیند غرق احساسات خواهید شد.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا