راه‌هایی برای توقف احساس گناه و حفظ سلامت روانی

‌توقف احساس گناه در افراد باعث می شود احساس آرامش در آن ها بیشتر شود. خیلی از ماها زمانی که خطایی را انجام می دهیم تا سالیان سال احساس گناه می کنیم. تربیت خانواده ها می تواند در دنیای ما متفاوت باشد. دیگر نمی توان به سبک سنتی با فرزندان رفتار کرد. تربیت فرزندان هم برای جامعه و هم برای خانواده ارزشمند است. در واقع خانواده هم می تواند شخصی را وارد جامعه کند که از هر لحاظ ایده آل باشد. هم از آن جهت می تواند فردی بی مسئولیت را وارد جامعه کند.

نکته ای که باید بدانید این است که همه چیز به خانواده بستگی ندارد. گاهی اوقات دادن امکانات بیشتر به فرزندان باعث آسیب های مختلفی می شود. آسیب های ناشی از حمایت بیش از حد والدین می تواند شامل آسیب های روانی و جسمی باشد. بنابراین لازم است والدین برای نجات فرزندان خود گاهی اوقات عقب نشینی کنند. یکی از راه های کمکی والدین به فرزندان از طریق مشاوره خانواده است. مشاوران می توانند نقش های افراد خانواده در تربیت فرزندان را به درستی اعلام کنند. در واقع آن ها به خانواده ها کمک می کنند تا دنیای بهتری برای کودکان خود رقم بزنند. مراقبت از فرزندان نیز بسیار با اهمیت است. در ادامه می خواهیم ببینیم که راه‌هایی برای توقف احساس گناه و حفظ سلامت روانی چگونه است.

مراقبت از فرزندان و توقف احساس گناه

همه ما می دانیم که در زندگی ممکن است روزی دچار استرس یا اضطراب شویم. تا حدودی بخشی از این استرس و اضطراب طبیعی است. اضطراب و استرس اگر کنترل و درمان نشود می تواند جلوی موفقیت شما را در بخش های مختلف زندگی بگیرد. انواع مختلفی از اضطراب ها وجود دارد که برخی از آن ها را برای شما گفتیم. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با راه‌هایی برای توقف احساس گناه و حفظ سلامت روانی، صحبت کنیم.

برقراری ارتباط با بچه ها و توقف احساس گناه آن ها سخت است

بر کسی پوشیده نیست که برقراری ارتباط با بچه ها و تربیت آن ها سخت است. در واقع، گاهی اوقات آنقدر طاقت‌فرسا می‌شود که والدین احساس می‌کنند در نهایت فشار روانی بر روی خود هستند. و تقریباً هر کاری را انجام می‌دهند تا فرزندانشان را وادار به انجام درخواست‌هایشان کنند. با این حال، متأسفانه، همه روش هایی که آن ها به آن متوسل می شوند، باعث عدم توقف احساس گناه هستند.

در واقع، استفاده از احساس گناه یکی از کم اثرترین راهبردهای فرزندپروری است. حتی اگر این تاکتیک در کوتاه‌مدت مؤثر باشد و فرزند شما ممکن است کاری را که شما می‌خواهید انجام دهد. بچه‌ها با ایجاد احساس گناه می‌توانند پیامدهای ماندگاری مانند اعتماد به نفس پایین داشته باشند، اگر به اندازه کافی به آن متوسل شوید.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

در این جا آن چه شما باید در مورد ایجاد احساس گناه نکاتی را بدانید، چرا آن ها استراتژی فرزندپروری ناکارآمد هستند، و آن چه می توانید به جای آن انجام دهید، آورده شده است.

احساس گناه در برابر توقف احساس گناه

استفاده از احساس گناه نوعی دستکاری است. این راهی است برای شرمساری یا سرزنش کودک به منظور متقاعد کردن او برای انجام کاری یا انجام درخواست. توجه به این نکته مهم است که احساس گناه همیشه مطرح نیست، مشکل این است که چگونه کودک احساس گناه می کند. به عنوان مثال، طبیعی است که کودک زمانی که کار اشتباهی انجام داده است، احساس گناه کند، مانند تقلب در آزمون یا دزدیدن وسایل خواهر یا برادر. این نوع احساس گناه به بچه ها کمک می کند تا درست را از اشتباه بیاموزند. و اگر به آن ها آموزش داده شود که چگونه مسئولیت پذیری کنند و رفتار بد را جبران کنند، آن ها را سالم و همدل می کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

احساس گناه زمانی به یک موضوع تبدیل می شود که فردی که ایجاد حس گناه را به او تحمیل می کند. او سعی می کند کودک احساس گناه یا شرم کند تا چیزی از خانواده خود دریافت کند که این خود اصل استراتژی فرزندپروری ناکارآمد است. به عنوان مثال، والدینی که از نوجوان خود می خواهند از خواهر و برادر کوچکترشان مراقبت کنند تا بتوانند بیرون بروند، ممکن است آن ها را به خاطر مدت زمانی که برای این کار می گذرانند احساس گناه کند. آن ها را متهم کند که در خانه کمکی نمی کنند، و از این که چگونه هرگز به چیزی فکر نمی کنند ابراز تاسف کند.

اشتراک انتظارات متعادل از فرزندان برای توقف احساس گناه

یک راه سالم‌تر برای رسیدگی به این وضعیت این است که والدین انتظارات خود را از نوجوان به اشتراک بگذارند. و آن ها را راهنمایی کنند که چگونه چیزها را در زندگی خود اولویت بندی کنند و برای تعهدات خانوادگی خود وقت بگذارند. وقتی والدین بر گفتگوی سالم با فرزندان خود تمرکز می کنند و احساس گناه را از معادله خارج می کنند. آن ها می توانند خواسته ها یا انتظارات خود را بدون شرمساری یا سرزنش فرزندشان در این فرآیند بیان کنند.

چرا والدین ممکن است به ترفند های احساس گناه متوسل شوند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا والدین ممکن است با فرزندان خود در ترفند های احساس گناه شرکت کنند. اولین مورد این است که آن ها حتی ممکن است متوجه نباشند که این کار را انجام می دهند.

راه‌هایی برای توقف احساس گناه و حفظ سلامت روانی

آیا معمولاً برای شما سخت است که بعد از انجام یک اشتباه احساس گناه نکنید؟ این دانش عمومی است که باید مراقب سلامت روان خود بود. احساساتی مانند پشیمانی، استرس و گناه همگی می توانند فشار غیرضروری به مغز شما وارد کنند. متأسفانه، بسیاری از مسائل مربوط به سلامت روان ناشی از شرایط، اختلالات، عدم تعادل یا حتی فقط افکاری هستند که می توانند با احساس گناه و شرم همراه باشند. این تمایل به این معناست که علاوه بر احساس گناه روزمره، ممکن است به خاطر تفکر یا تلاش برای توقف احساس گناه دچار مشکلاتی شوید. این یک پارادوکس بی پایان است. خوشبختانه، راه‌هایی برای خروج از این چرخه فکری چالش برانگیز وجود دارد، قبل از این که خیلی آسیب ببینید. در این‌جا چند راه برای توقف احساس گناه و حفظ سلامت روانی آورده شده است:

ریشه مشکلات را پیدا کنید

ابتدا ضروری است که مشخص شود دقیقاً چه چیزی باعث احساس گناه می شود و چگونه آن را نشان می دهد. تا زمانی که متوجه نشوید که این حس از کجا می آید و چگونه روی شما تأثیر می گذارد، احتمالاً نمی توانید شروع به توقف احساس گناه کنید. در واقع شما نمی‌توانید از چنین احساس گناه و صدمه ای خلاص شوید. در این‌جا چند راه برای شناسایی علت اصلی گناه وجود دارد:

 • از متخصصان در درمان‌های مبتنی بر احساسات، مانند رفتار درمانی دیالکتیکی کمک بگیرید – که از نظر علمی ثابت شده است که به شما کمک می‌کند.
 • زمانی را به تشریح و تجزیه و تحلیل اینکه چرا احساس گناه می کنید و چه چیزی باعث آن می شود اختصاص دهید.
 • توجه داشته باشید که چگونه احساس گناه را به صورت فیزیکی پردازش می کنید، و چه چیزی باعث ایجاد آن می شود

همین حالا محدودیت های خود را تعیین کنید تا توقف احساس گناه به درستی انجام شود

قرار گیری محدودیت‌ها و تعیین حد و مرزها، هر دو چیزهای بسیار ضروری هستند. اما ممکن است متوجه نباشید که چقدر برای سلامت روانی و عاطفی فرد مهم هستند. همانطور که مشخص شد، مطالعات نشان دادند که اگر می‌خواهید ذهنیت مثبتی از هر نوعی داشته باشید، ایجاد و اجرای محدودیت‌ها و مرزها حیاتی است. شما می توانید سعی کنید این کارها را انجام دهید:

 • تصمیم بگیرید که مایل به انجام چه کاری هستید و تا چه حد برای کمک به خود پیش خواهید رفت.
 • در مورد تمایل و توانایی های خود هم برای اطرافیانتان و هم برای خودتان صادق باشید.
 • تمام تلاش خود را بکنید، اما در مورد آن چه می توانید و می خواهید انجام دهید واقع بین باشید.
 • ارتباطات را با کسانی که دوستشان دارید حفظ کنید، تا آن‌ها درک روشنی از محدودیت های شما داشته باشند

در صورت وجود، با افراد درگیر در این مشکل ارتباط برقرار کنید

اهمیت خطوط ارتباطی فعال را نمی توان نادیده گرفت. برای حفظ روابط مثبت هم با خودتان و هم با اطرافیانتان، باید در مورد آنچه در حال رخ دادن است و احساستان نسبت به چیزها صحبت کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید هر چیزی را که باعث می‌شود احساس گناه و آسیب دیدگی داشته باشید، حل کنید. آیا به نکات مشخصی برای توقف احساس گناه نیاز دارید؟ در این‌جا چند مورد برای شروع گفته خواهد شد:

 • در کسب اطلاعات به اندازه دلخواه یا نیاز در مسیر درست باشید
 • به جای تلاش برای حدس زدن، از مردم در مورد وضعیت آن‌ها بپرسید
 • خواسته ها، نیازها، خواسته ها و انتظارات خود را آشکارا در میان بگذارید.
 • اگر مشکلی دارید، همراه با هر راه حلی که ممکن است داشته باشید، مطرح کنید

برای توقف احساس گناه خود را در جایگاه شخص دیگری قرار دهید

هنگامی که با تفکر مثبت و مهربانی خودراهبر مبارزه می کنید، زمانی که مرتکب اشتباه می شوید، بخشش خود دشوار است. این فشاری که حمل می‌کنید نه تنها برای شما، بلکه برای اطرافیانتان نیز مضر است. زیرا بر آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد در این‌جا چند راه برای جلوگیری از آن وجود دارد و در عوض یاد بگیرید که ابتدا با خودتان مهربان تر باشید:

 • همان لطف را برای خود بسط دهید و از شک و تردید بهره مند شوید.
 • در نظر بگیرید که اگر فرد مورد علاقه شما در موقعیت مشابهی قرار می گرفت، چه واکنشی نشان می دادید، و آیا می خواهید آن‌ها احساسات خود را به همان روش درونی کنند.
 • همان نوع شفقت و درکی را که به دیگران می دهید را به خودتان اعمال کنید

تمرکز بر آن‌چه در آینده است

گیر افتادن در گذشته آسان است که چگونه همه چیز اشتباه پیش رفت. با این حال، به جای این که اجازه دهید احساس گناه شما را از بین ببرد، بهتر‌ است که روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • بر زمان حال و آن‌چه در این‌جا و اکنون در دسترس است و در مقابل شما است تمرکز کنید
 • به آینده نگاه کنید و سعی کنید احتمالات را در آن‌جا در نظر بگیرید
 • یاد بگیرید که چه درس هایی می توانید از اشتباهات خود بگیرید، سپس به توقف احساس گناه ادامه دهید
 • روی استفاده از تجربه خود تمرکز کنید تا شما را به سمت تغییرات مثبت سوق دهد

قدردانی از خود را تمرین کنید

احساس گناه اغلب یک سوگیری منفی در ما ایجاد می کند و اعمال و دستاوردهای ما را از طریق یک ذهنیت مضر و کمال گرا فیلتر می کند. از سوی دیگر، قدردانی با تحقیقات ثابت شده است که فعالانه توقف احساس گناه را ایجاد می کند. چیزی که برای مراقبت از سلامت روانی و عاطفی خود به آن نیاز دارید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا