در زمان کم خوابی چه اتفاقی برای بدن شما رخ می دهد

کم خوابی امروزه به یک موضوع مهم در بین همه افراد تبدیل شده است. روانشناسان علت های مختلفی را برای بی خوابی ارائه کرده اند. در مقاله های قبل گفتیم که اختلال پرخوابی یا خستگی زیاد می تواند مشکلاتی در زمینه فعالیت های شما ایجاد کند. کم خوابی هم همین تاثیرات را دارد. روان شناسان راه حل های مختلفی را برای کم خوابی ارائه داده اند. بخش های حرکتی بدن نیازمند استراحت و کسب انرژی هستند. خیلی از ما عادات خواب مناسبی نداریم. خواب برای کسی انرژی و سلامتی بسیار مهم است. افرادی که دارای خواب مناسبی هستند می توانند انرژی مناسبی در طول روز کسب کنند.

خوابیدن مراحل مختلفی دارد و روان شناسان راه حل های خابفص برای درست خوابیدن ارائه داده اند. در دنیایی که زندگی می کنیم اختلالات خوابیدن نیز وجود دارد. برخی اوقات بیماری های مختلف می توانند اختلالات خواب را به وجود بیاورند. اگر فردی نتواند برنامه خواب درستی داشته باشد دچار آزار و اذیت خواهد شد. در مقاله های قبل در ارتباط با خوابیدن و ویژگی های خواب خوب صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که در زمان کم خوابی چه اتفاقی برای بدن شما رخ می دهد  در روان شناسی برای هر امری توضیحاتی داده شده است.

مشکلات زندگی و کم خوابی

در این زمینه به خصوص باید در نظر داشت که با یک نوع از یک فرایند نمی توان گفت که شما دارای آن مشکل هستید. یکی از نکاتی که همه باید بدانند این است که با استفاده از یک یا دو مورد نمی توان تایید کرد که اختلالاتی وجود دارد یا خیر. پیشرفت کردن در زندگی بسیار مهم است و نیازمند تلاش هایی در بخش های مختلف زندگی است. این نکته را باید بدانید که خواب کافی می تواند باعث پیشرفت فعالیت شما هم بشود. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با در زمان کم خوابی چه اتفاقی برای بدن شما رخ می دهد، صحبت کنیم.

تعلل در وقت خواب و کم خوابی

تعلل در وقت خواب به پدیده ای اشاره دارد که در آن افراد برای انجام فعالیت هایی که در طول روز وقت ندارند از رختخواب منصرف می شوند. این راهی برای یافتن زمان برای اوقات فراغت و سرگرمی است اما به قیمت کمبود خواب.

اصطلاح “به تعویق انداختن زمان خواب”

اصطلاح “به تعویق انداختن زمان خواب” در مقاله ای در سال 2014 معرفی شد. افزودن کلمه “انتقام” برای اولین بار در چین به کار رفت تا توصیف کند که چگونه افرادی که اغلب 12 ساعت کار می کنند، بیدار می مانند و تنها راه آن ها این است که کنترل خود را پس بگیرند. این اصطلاح به دنبال توئیت ویروسی روزنامه نگار دافنه کی لی رواج یافت. او این را چیزی توصیف می کند که زمانی اتفاق می افتد که “افرادی که کنترل زیادی بر زندگی روز خود ندارند از خوابیدن زود خودداری می کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

این ممکن است بسته به موقعیت افراد و این که چرا آن ها احساس می کنند باید تا دیروقت بیدار بمانند، تأثیر متفاوتی داشته باشد.

در زمان کم خوابی چه اتفاقی برای بدن شما رخ می دهد

آیا احساس می کنید در طول شب به اندازه کافی استراحت می کنید یا می گویید که کم خواب هستید؟ مقاله ای که در سایت های مختلف منتشر شد به مطالعه ای که در مورد استراحت کافی انجام شده بود اشاره کرد. جالب است که از هر ده نفر شش نفر در کشورهای مختلف به طور منظم به میزان لازم نمی‌خوابند.

وقتی کم خواب می شوید، از تعطیلات آخر هفته خود برای جبران بقیه چیزهایی که از دست داده اید استفاده می کنید، به این معنی که برای چیزهای شخصی وقت ندارید. بهتر است اگر زمان استراحت داشتید در کنار خانواده و دوستانتان باشید تا به شما کمک کند زندگی متعادلی داشته باشید. شاید شما در ساعت مناسبی به رختخواب می روید و سعی می کنید استراحتی را که نیاز دارید به دست آورید. اما مشکلات دیگری دارید که شما را از خواب و استراحت دور می کند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

آیا می دانستید که طبق آمار خواب 50 تا 70 میلیون نفر دچار اختلال کم خوابی  هستند و 30 درصد آن‌ها از بی خوابی رنج می برند؟ اگر بیش از حد یک سری مواد غذایی را مصرف می کنید، ممکن است شما و همسرتان را بیدار نگه دارید. نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که خروپف بیش از حد ممکن است ناشی از یک وضعیت خطرناک به نام آپنه خواب باشد.

چرا کم خوابی بسیار خطرناک است؟

بدن شما هر شب به 7 تا 9 ساعت استراحت نیاز دارد. وقتی خواب مورد نیاز خود را نداشته باشید، بدهی خواب انباشته می شوید. استراحت فقط چیزی نیست که برای سرگرمی انجام می دهید. بدن شما برای ترمیم سلول ها و بافت های آسیب دیده و تجدید قوا از همان روز به خواب نیاز دارد. بدون خواب سیستم بدنی ضعیف می تواند شما را به شدت بیمار کند. همان مقاله از Sleep Statistics، که در بالا به آن اشاره شد، همچنین در مورد خطرات کم خوابی به طور عمیق صحبت می کند. هر سال، در بیمارستان‌های سراسر کشور، پرستاران و پزشکان ساعات زیادی کار می‌کنند. آن‌ها به میزان لازم به استراحت نیاز دارند.

بیش از 100 هزار نفر بر اثر سهل انگاری و خطاهای پزشکی جان خود را از دست می دهند و کم خوابی یکی از دلایل اصلی آن محسوب می شود. این ترسناک است که فکر کنید افرادی که کار می کنند و به شما و یکی از عزیزانتان کمک می کنند ممکن است استراحت کافی برای عملکرد صحیح نداشته باشند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اکثر پرستاران و پزشکان 12 ساعت یا بیشتر در یک شیفت کار می کنند، به این معنی که زمان کمی برای دریافت استراحت مورد نیاز خود دارند. واضح است که فرآیندهای فکری شما زمانی که کم خوابی دارید دقیق نیستند. اما وقتی خود را از استراحت محروم کرده اید چه اتفاقی دیگری می تواند برای بدن شما بیفتد؟

چند چیز که باعث محرومیت از خواب می شود

اگر گزارش خطاهای پزشکی ناشی از کم خوابی توجه شما را به خود جلب کرده است، باید بدانید که این فقط یکی از مشکلاتی است که ممکن است رخ دهد. بدن شما باید مقدار مشخصی خواب داشته باشد تا کار کند. وقتی فرد به استراحتی که نیاز دارد نرسد، همه چیز شروع می‌شود. در این‌جا بیشترین مشکلات گزارش شده ناشی از کم خوابی آورده شده است.

تغییرات خلقی

آیا تا به حال زمانی که استراحت کافی نداشته اید تحریک پذیر شده اید؟ خلق و خوی شما به شدت تحت تاثیر خواب قرار می گیرد. وقتی حتی 24 ساعت بدون خوابی که نیاز دارید بگذرید، می توانید بدخلق، تحریک پذیر و آماده ضربه زنی به کسی شوید که جرأت دارد با شما صحبت کند.

اختلال در سیستم ایمنی

چند بار شنیده‌اید که پزشک می‌گوید زمانی که بیمار هستید باید استراحت کافی داشته باشید؟ نکته کلیدی این است که ایمنی شما با خواب شما مرتبط است. به طرز تکان دهنده ای، وقتی 48 ساعت بدون استراحت کافی سپری می کنید، بدن شما نمی تواند نشانگرهای التهابی را که برای سیستم شما مضر هستند شناسایی کند. بنابراین، شما در معرض خطر بیشتری برای بیمار شدن هستید.

ادراک قابل تغییر

اگرچه برخی ممکن است استدلال کنند که کم خوابی منجر به روان پریشی و توهم می شود. اما پدیده های ذهنی دیگری می توانند اتفاق بیفتند که بدون این که شما را دچار فروپاشی ذهنی کند، اوضاع را تغییر می دهد. به عنوان مثال، غیرواقعی سازی را در نظر بگیرید. غیرواقعی شدن پدیده ای است که در آن دنیای اطراف شما عجیب به نظر می رسد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

انگار از بیرون به داخل نگاه می کنید، و این می تواند بسیار گیج کننده باشد. برخی از افراد زمانی که تحت استرس شدید هستند و برخی دیگر زمانی که ارتباط خود را با واقعیت از دست می دهند، این مشکل ذهنی را تجربه می کنند. احتمالاً مواردی را دیده‌اید که چنین دیدگاه‌هایی را به تصویر می‌کشند. جایی که صداهای اطراف شما و همچنین تصاویری که می‌بینید تحریف شده‌اند. خوشبختانه، این وضعیت طولانی مدت نیست، و هنگامی که به خواب مورد نیاز بدن خود برسید، می توانید بهبود پیدا کنید.

عدم تعادل هورمونی

آیا می دانستید چرخه خواب و بیداری درونی شما به بدن کمک می کند تا سطح هورمون های شما را تنظیم کند؟ چیزهایی مانند انسولین، کورتیزول و رشد انسان تنها تعدادی از مواردی هستند که در اثر کم خوابی تغییر می‌کنند. وقتی برای مدت طولانی بدون مقدار مناسب خواب می روید، ممکن است بسیاری از عملکردهای بدن شما دچار اختلال شود. چیزهایی که توسط هورمون ها کنترل می شوند عبارتند از متابولیسم، اشتها، درجه حرارت و تیروئید.

کمبود حافظه

زمانی که به 72 ساعت بدون خواب باشید، مغز شما بسیار گیج می شود. توانایی شما برای فکر و استدلال زمانی به شدت آسیب می بیند که با استراحت کم یا بدون استراحت کار کنید. بعید نیست که شما پارانوئید، تحریک پذیر و حتی دچار افسردگی شوید.

منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا