تمرینات خودمراقبتی به نفع چه کسانی است؟

متاسفانه در دنیایی که زندگی می کنیم هر روزه مشکلات در کنیم ما هستند. همه افراد سعی می کنند در کنار حس شجاعت از خود مراقب کنند. شاید کلمه ترسیدن از نظر همه ما باعث تمسخر شود اما نکته ای که باید بدانید این است که ترسیدن تا حدودی باعث پیشرفت ما می شود. در واقع هر حسی برای بدن لازم است اما به شرطی که قابل کنترل و مدیریت باشد. گاهی اوقات می بینیم افرادی وجود دارند که همیشه محتاط عمل می کنند. خوب اگر این رفتار بخواهد ادامه پیدا کند ممکن است آسیب های مختلفی را ایجاد کند. یکی از این آسیب ها می تواند اختلالات وسواس باشد. در ادامه می خواهیم ببینیم که تمرینات خودمراقبتی به نفع چه کسانی است؟

مراقبت های فردی در روان شناسی انواع مختلفی دارد و ممکن است شیوه های آن در هر شخصی متفاوت با شخصی دیگر باشد. تمرینات خود مراقبتی که موضوع امروز مقاله ما است نیز در ارتباط با همین فرآیند صحبت خواهد کرد. یک سری از تعاریف در روان شناسی برای رفتار های دفاعی است. در واقع این تعاریف برای زمانی است که اگر شما یا فردی دچار مشکل شوید بدانید چگونه آن را مدیریت کنید و از خود دفاع کنید. برخی از تعاریف هم برای پیشگیری هستند. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با تمرینات خودمراقبتی به نفع چه کسانی است؟ صحبت کنیم.

روش های تمرینات خودمراقبتی

تمرینات خودمراقبتی به نفع چه کسانی است؟

مراقبت از خود می تواند به طرق مختلف از جمله پرورش حس زندگی سالم، کاهش فشار خون، محافظت از سیستم ایمنی بدن شما کمک کند. این می تواند به سلامت کلی جسمی شما، افزایش تولید اندورفین، مدیریت روابط و موارد دیگر کمک کند. وقتی به خوبی از خود مراقبت کنید، متوجه خواهید شد که با این کار می توانید اضطراب را کاهش دهید. راه های زیادی وجود دارد که می توانید از خود مراقبت کنید. و هنگامی که این کار را انجام می دهید، متوجه می شوید که مدیریت استرس را در دست گرفته اید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که از مراقبه شخصی منظم با استفاده از مدیتیشن، ورزش و سایر وسایل استفاده می کنند، سطح استرس کمتری دارند و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در آن ها کمتر است.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

از نظر ذهنی واضح، از نظر جسمی مناسب، محتوا یا آرام، می تواند به شما در عملکرد در زندگی روزمره کمک کند. در زیر برخی از نکات خوب مراقبت از خود و این که چه افرادی از آن ها سود می برند بحث خواهیم کرد.

داشتن یک زندگی سالم می تواند از بیماری هایی مانند بیماری قلبی جلوگیری کند

تمرینات خودمراقبتی به نفع چه کسانی است؟

داشتن یک زندگی سالم می تواند از بیماری هایی مانند بیماری قلبی جلوگیری کند یا احتمال سایر بیماری های استرس زای ایمنی را کاهش دهد. توجه به این نکته ضروری است که سلامت جسمانی و مراقبت از خود با هم ارتباط دارند. تحقیقات انجام شده از نظر پزشکی نشان می دهد که بیماری قلبی و کار زیاد به هم مرتبط هستند. تمرین آن می تواند به ذهن و بدن کمک کند. افرادی که دارای بیماری های روانی مانند اختلال دوقطبی، افسردگی یا اضطراب مزمن هستند، می توانند از مراقبت از خود به عنوان بخشی از رژیم مراقبت جامع بهره مند شوند. مراقبت از خود، علاوه بر بهبود کیفیت زندگی، می تواند بر اطرافیان شما نیز تأثیرات موثری داشته باشد. این می تواند با آرامش سیستم عصبی و ایمنی، به روابط شما کمک کند و به شما این امکان را می دهد تا بیشتر به خواسته های دیگران گوش دهید.

نکته ای در ارتباط با تمرینات خودمراقبتی

مراقبت از خود می تواند به شما در شارژ مجدد باتری، فرآیند، استراحت، فرار موقت از افکار یا موقعیت های نگران کننده کمک کند و به شما اجازه می دهد تا نیازهای ذهن و بدن خود را برآورده کنید. به همین دلایل، مراقبت از خود بخش مهمی از برنامه روزانه افراد است. در این جا افرادی که از مراقبت از خود سود می برند و چگونه افراد می توانند به خوبی از خود مراقبت کنند، آمده است:

فرسودگی شغلی

هنگامی که شما به عنوان مثال سرایدار هستید، کمک یا مراقبت از دیگران می تواند یک تجربه فوق العاده مفید باشد، اما همچنین می تواند شغلی استرس زا یا سپاسگزارانه باشد. تحقیقات نشان می دهد که مراقبین می توانند با نرخ هشداردهنده دچار فرسودگی شغلی شوند. وقتی در حال گذراندن وقت با افرادی هستید که به حمایت شما و انرژی جسمی و روحی شما نیاز دارند، باید به یاد داشته باشید که اگر از نیازهای خود غافل شوید، کمک به آن ها دشوار می شود. هنگامی که بر برنامه عملی آن شخص تمرکز می کنید، به یاد داشته باشید که زمانی را برای انجام همین کار برای خود اختصاص دهید. تمرکز بر مدیریت استرس به عنوان سرپرست بسیار مهم است. تحقیقات نشان می دهد افرادی که از دیگران مراقبت می کنند، اگر اضطراب خود را کاهش ندهند، می توانند خود را در آستانه فرسودگی شغلی قرار دهند.

استفاده از فرآیند های مختلف در تمرینات خودمراقبتی

برای مثال، می توانید با استفاده از فرآیند های مختلف و  اساسی (با فرض این که هیچ گونه حساسیتی در کار نیست)، مراقبت از خود را تمرین کنید، خود را تسکین دهید، خود را آرام کنید و در کنار سایر اشکال مراقبت های روانی به آرامش برسید. به عنوان یک سرپرست، می تواند به شما در انجام فعالیت های اوقات فراغت زمانی که در کار نیستید کمک کند تا بتوانید فشرده سازی خود را از بین ببرید. مراقبت از خود بسیار مهم است زیرا فرسودگی شغلی یک امر واقعی است. وقتی مراقبت از خود را تمرین نمی کنید، می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد و تأثیر منفی بالقوه ای بر شخص یا افراد یا حیوانات یا گیاهانی که از آن ها مراقبت می کنید داشته باشد، که نمی خواهید این اتفاق بیفتد.

مطمئن شوید که فرآیند و تمرینات خود مراقبتی را به درستی انجام می دهید، برای تمرکز بر روی خود وقت بگذارید تا بتوانید از کسانی که به آن ها اهمیت می دهید یا مسئولیت آن ها را بر عهده دارید استفاده کنید و احساس بهتری در زندگی خود داشته باشید.

کاهش استرس

تمرینات خودمراقبتی به نفع چه کسانی است؟

مراقبت از خود می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و ابزاری عالی برای مدیریت استرس باشد. مهم است که به یاد داشته باشید که مراقبت از خود یک تعهد منحصر به فرد و شخصی از فردی به فرد دیگر است. این که آیا با شامپو های مختلف حمام می کنید، یا وقتی کار نمی کنید پیاده روی طولانی می کنید، با صدای بلند فریاد می زنید، یا هر چیز دیگری که برای شما سالم و راحت است، مشغول فعالیت هایی هستید که به نفع ذهن و بدن است. تحقیقات نشان می دهد که مراقبت از خود می تواند سطح استرس را کاهش دهد و متوجه خواهید شد که به احتمال زیاد، این درست است. وقتی استرس دارید، به برخی از تکنیک های مراقبت از خود که برای شما مفید است فکر کنید و وقتی به ذهنتان رسید آن ها را بنویسید.

در طول زندگی روزمره خود، می توانید این روش های مراقبت از خود را تمرین کنید و متوجه خواهید شد که ذهنیت شما کمتر مضطرب است. تکنیک های ساده ای برای مراقبت از خود وجود دارد که می توانید روز به روز آن ها را تمرین کنید.

 احساس گناه 

طبیعی است که ممکن است در مورد تمرین مراقبت از خود احساس گناه کنید و احساسات شما قابل درک است، اما وقتی احساس گناه می کنید ممکن است شما را از تمرین مراقبت از خود باز دارد. ممکن است از خود غافل شوید و در نتیجه توانایی خود را برای حضور و در دسترس دیگران محدود کنید. به یاد داشته باشید که وقتی از خود مراقبت می کنید سلامت جسمانی شما بهبود می یابد. مطالعات تجزیه و تحلیل شده پزشکی نشان می دهد که مراقبت از خود می تواند استرس را در افراد مختلف و در شرایط و سناریوهای مختلف کاهش دهد. وقتی مراقبت از خود را تمرین می کنید، می توانید زندگی سالمی داشته باشید.

رنجش 

تمرینات خودمراقبتی به نفع چه کسانی است؟

گاهی مراقبت از خود به این معنی است که شما را در اولویت قرار می دهد. شما خود واقعی تان را نادیده می گیرید، در نهایت از افرادی که از آن ها مراقبت می کنید ناراحت می شوید و این خوب نیست. وقتی احساس ناراحتی می کنید، عزیزان شما نیز آن را تجربه می کنند. اطمینان حاصل کنید که مراقبت از خود را به عنوان بخشی از زندگی سالم انجام می دهید. احساس ناراحتی می کنید وقت آن است که به داخل نگاه کنید و ببینید چگونه می توانید این احساسات را مدیریت کنید. به جای این که در شبکه های اجتماعی با دوستان دیگر صحبت کنید، مراقبت از خود بسیار مهم است و در هنگام درگیری با عزیزان خود صحبت می کنید.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا