تاثیر استرس بر امور مالی (و راه هایی برای رفع آن)

تاثیر استرس بر امور مالی مانند همان تاثیر بر زندگی است. همه ما می دانیم یکی از شایع ترین مشکلات در دنیا استرس و اضطراب است. استرس می تواند از کودکی در یک فرد ایجاد شود و اگر کنترل نشود تا بزرگسالی ادامه داشته باشد. نکته ای که باید بدانید این است که استرس خود را کنترل کنید و گرنه آسیب خواهید دید. مدیریت استرس می تواند به کمک روان شناسان و متخصصان انجام شود. تکنیک های مدیریت استرس بسیار زیاد است. در ادامه می خواهیم ببینیم تاثیر استرس بر امور مالی (و راه هایی برای رفع آن) چگونه است؟

شرایط مختلف زندگی و تاثیر استرس بر امور مالی

هر فردی به علت شرایط مختلف همان طور که در مقاله های قبل گفتیم می تواند دچار خشم یا استرس شود. حال این خشم می تواند یک خشم درونی چندین ساله باشد یا یک خشم آنی که به علت وجود شرایط مختلف ایجاد شده باشد. در دورانی که زندگی می کنیم ممکن است فرد به علت های مختلف دچار این فرآیند استرسی شوند. برخی با داشتن استرس ممکن است خشم را هم در خود به وجود بیاورند. در این موقعیت است که مشاوره وارد کار می شود. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با تاثیر استرس بر امور مالی (و راه هایی برای رفع آن)، صحبت کنیم.

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

درد های مختلف در افراد به خاطر استرس

آیا تمام وقت خسته شده اید؟ آیا تنش و درد عضلانی زیادی دارید؟ درد در سر یا معده شما را آزار می دهد؟ این می تواند استرس باشد. یک لیست طولانی از علائم وجود دارد که تحت این سوال قرار می گیرد، “استرس چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟” و یادگیری نحوه شناسایی علائم می تواند به شما در یافتن راه حل مناسب کمک کند. طی سال های اخیر سطح استرس در افراد در حال افزایش است. این روی افراد در هر سنی تأثیرگذار است و دامنه گسترده ای از نگرانی ها  را شامل می شود.

تاثیر استرس بر امور مالی

استرس روزمره می تواند تأثیر منفی بر زمینه های مختلف زندگی شما بگذارد. با این حال، هنگامی که وضعیت استرس زا می گذرد، ممکن است متوجه شوید که همه چیز به حالت عادی برمی گردد حتی اگر برای رفع استرس خود کاری نکرده باشید. این سالم ترین راه برای از بین بردن استرس نیست، اما برای برخی از افراد به این ترتیب اتفاق می افتد. با این حال، اگر استرس مزمن را تجربه کرده اید، از بین نمی رود. این ممکن است با وضعیت خاصی در زندگی شما گره خورده باشد. در عوض، این ممکن است نتیجه عادت های ضعیف یا ندانستن نحوه مقابله با آسیب های گذشته باشد. در صورت عدم درمان فقط از بین نخواهد رفت.

و این ها تنها برخی از علائمی است که ممکن است تجربه کنید. اگر از تاثیر استرس بر امور مالی رنج می برید، علائم فوق می تواند به عواقب جدی تری برای سلامتی تبدیل شود. به طول کلی استرس مزمن می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، مشکلات دستگاه گوارش، حمله قلبی و سکته مغزی شود.

تاثیر استرس بر امور مالی (و راه هایی برای رفع آن)

استرس می تواند یک احساس بسیار قدرتمند باشد، و زمانی که کنترل نشود، می تواند بر بسیاری از بخش های مختلف زندگی شما تأثیر بگذارد. افزایش این استرس می تواند تقریباً هر کاری را که می خواهید انجام دهید، حتی در زندگی روزمره تان، لکه دار کند. متأسفانه، این به امور مالی شما یا سایر موارد مرتبط با پول نیز می رسد. مسائل مالی همیشه یک موضوع پرتنش هستند و برای بسیاری، به خودی خود منبع استرس هستند. به همین دلیل است که یادگیری این که استرس خود را از بخش مالی زندگی خود دور نگه دارید، کاری بسیار مهم است. اما گفتن این کار آسان تر از انجام آن است، و تسلیم شدگی در برابر مشکلات همیشه آسان تر خواهد بود.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

بنابراین، چگونه این اتفاق می افتد؟ و برای حل این نوع مشکل چه کاری می توانید انجام دهید؟ چگونه می توانید مطمئن شوید که حساب های شما تحت تأثیر وضعیت عاطفی شما قرار نگرفته است؟

چند روشی که استرس می تواند بر امور مالی شما تأثیر بگذارد

در این جا هفت روشی که تاثیر استرس بر امور مالی را ثابت می کند و راه هایی برای رفع آن در سه روش آورده شده است.

شما با استرس خرج می کنید

شما در مورد پرخوری استرسی شنیده اید، اما آیا به حال به خرج با استرس فکر کرده اید؟ این عادت شامل استفاده از منابع مالی شما برای خرید اقلامی است تا به دلیل استرس یا وضعیت عاطفی منفی خود احساس بهتری داشته باشید. این خریدها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مواردی برای شاد کردن خود
 • چیزهای خوددرمانی مانند موارد بهداشتی یا غذا
 • سفرهای تکانشی برای اوقات فراغت
 • خرید اقلام برای افراد دیگر

البته، گاه و بیگاه کمی استرس اشکالی ندارد. اما خرید با استرس مبتنی بر وضعیت عاطفی نشانه واضحی از صرف استرس است که بدون شک بر وضعیت مالی شما تأثیر می گذارد.

شما مشکلاتی در رابطه خود دارید

روابط و درگیری‌های بین فردی غیرعادی نیستند. اما گاهی اوقات دیدن این که چگونه می‌توانند با امور مالی شما ارتباط داشته باشند دشوار است. بهتر است در مورد آن فکر کنید. مسائل شدید در روابط شما و حتی روابط کاری شما می تواند منجر به اختلالات و حواس پرتی شود و استرس اغلب باعث بدتر شدن مشکلات رابطه می شود.

این نوع حواس‌پرتی‌ها می‌توانند بر عملکرد شما در کارهای روزمره، از جمله در شغلتان تأثیر بگذارند. این ممکن است منجر به مسائل مربوط به از دست دادن شغل یا ناتوانی در دستیابی به اهداف یا وظایف کاری شما شود که می تواند در دراز مدت به مالی شما آسیب برساند. مشکلات روابط ممکن است باعث شود که از هدایا و پول به عنوان روشی برای جبران اشتباه یا رفع مشکلات استفاده کنید.

شما برای مبارزه با تاثیر استرس بر امور مالی سازماندهی نشده اید

استرس داشتن به این معنی است که اغلب به درستی سازماندهی نشده اید. این بدان معنی است که انجام این کارها دشوار است:

 • مکانی را برای نگهداری صورت‌حساب‌هایی که باید پرداخت کنید، سازماندهی کنید تا از آن ها غافل نشوید.
 • از اضافه برداشت یا تاخیر در پرداخت خودداری کنید.
 • هرگونه سوابق حساب های خود را حفظ کنید.

امور مالی شما باید حداقل تا حدودی باشد. این کار باعث می شود تا از پرداخت هزینه های اضافی اجتناب کنید و صورتحساب های خود را به موقع بدون مواجه شدن با مشکلات بیشتر پرداخت کنید. و البته، کمی حسابرسی بسیار تاثیرگذار است. بنابراین استرسی که شما را از انجام هر یک از این کارها باز می دارد، می تواند بر امور مالی تأثیر بگذارد.

شما به صورت واکنشی تصمیم می گیرید

تصمیمات مالی اغلب تصمیماتی هستند که باید جدی گرفته شوند و با نهایت دقت اتخاذ شوند. در حالی که برخی از تصمیمات وجود دارد که باید به سرعت اتخاذ کنید. در اکثر موارد، هر انتخابی که ممکن است بتواند تاثیر استرس بر امور مالی شما را جدی‌تر کند، باید به تفکر بیشتری نیاز داشته باشد.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اما استرس می‌تواند شما را بسیار واکنش‌پذیر کند، به این معنی که وقتی با تصمیمی مواجه می‌شوید، می‌توانید بدون این که وقت کافی برای تفکر  داشته باشید، واکنش نشان دهید. شما احساس می کنید تحت فشار قرار گرفته اید و نیاز به انتخاب دارید. از دیدگاه مالی، ممکن است:

 • خیلی عجولانه به سمت یک تصمیم مالی پرخطر روی بیاورید
 • پول خود را برای چیزهایی خرج کنید که نمی خواهید برای آن ها پول خرج کنید
 • تصمیم بگیرید که به طور کامل از تصمیمات بیهوده مالی خودداری کنید

شما به عادات ناکارآمد خود برمی گردید

بسیاری از عادات ناکارآمد می توانند به امور مالی مربوط باشند. نحوه تعامل شما با دنیای اطراف شما از گذشته شما مطلع است و نحوه برخورد و رفتار شما نیز به همان اندازه تحت تأثیر قرار می گیرد. زمانی که استرس زیادی دارید، ممکن است به طور خودکار به عادات مضر برگردید. از نقطه نظر مالی، این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • توانمندسازی مالی افراد در زندگی شما
 • استفاده از پول یا امور مالی به عنوان حل همه مشکلات
 • بیش از حد صرفه جویی می کنید
 • احساس گناه در تأمین مالی دیگران.

از برنامه های خود دست می کشید

بسیاری از افراد با تاثیر استرس بر امور مالی در دست و پنجه نرم می کنند. آن ها سعی می کنند تا حد امکان از این اتفاقات پیروی نکنند. اگر یکی از آن ها را داشته باشید، ممکن است فکر کنید که در برابر استرس محافظت شده اید، اما متأسفانه این موضوع دور از ذهن است. استرس می تواند باعث شود که برنامه های مالی خود را به طور کامل کنار بگذارید. این ممکن است به دلایل مختلف اتفاق بیفتد. اما حتی در ابتدا تحت فشار قرار گیری با این برنامه ها آسان است.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
وبسایت powerofpositivity

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا