آن چه نوجوانان باید در مورد مرزها بدانند

نوجوانان مانند همه کودکان و حتی خود ما بزرگسالان نیاز به رشد شخصیتی دارند. هیچ کس در این دنیا کامل نیست. همه ما محدودیت ها و نقص های در رفتار یا در شخصیت خودمان داریم. در جهانی که زندگی می کنیم افراد ارتباطات را مهم می دانند. باید بدانید که بدون ارتباط نمی توان زندگی کرد. در دنیای روان شناسی تعاریف متفاوتی وجود دارد. برخی از این تعاریف را ممکن است بشانسید. برخی هم برای شما تازگی دارند.

شما برای این که به موفقیت برسید باید بتوانید برقراری ارتباط موثر را داشته باشید. حتی بزرگ ترین تجار دنیا نیز ارتباطات قوی را ایجاد می کنند. ترکیب منطق و احساسات و توازن بین آن ها می تواند به شما در ایجاد رابطه کمک کند.

در ادامه می خواهیم ببینیم که آن چه نوجوانان باید در مورد مرزها بدانند چگونه است؟ حال این که بگوییم پیشرفت یعنی چه و این که چگونه می توان آن را از چه مواردی تعریف کرد متفاوت است. پیشرفت کردن نیازمند تلاش هایی در بخش های مختلف زندگی است. زندگی باید به گونه ای باشد که به افراد آرامش بدهد نه این که آرامش را از افراد  بگیرد. در مقاله های قبل در ارتباط با این که دوستی و شادی چگونه می توانند مکمل باشند توضیحات کوتاهی دادیم. در ادامه این مقاله که در وبسایت همکده به عنوان اولین و بزرگ ترین مرکز مشاوره تلفنی  روان شناسی در ایران و ارائه دهنده خدمات مشاوره و روان شناسی نوشته شده است می خواهیم در ارتباط با آن چه نوجوانان باید در مورد مرزها بدانند صحبت کنیم.

ایجاد موقعیت های دشوار در نوجوانان

آن چه نوجوانان باید در مورد مرزها بدانند

نوجوانان غالباً در موقعیت های دشواری با دوستان و همسالان قرار می گیرند که در آن ها برای بیان نیازها یا ارزش های خود تلاش می کنند. حتی وقتی حس هایشان به آن ها می گوید که شخصی از مرز آن ها عبو کرده است، ممکن است برای بیان این که شرایط آن ها را ناراحت می کند، مشکل داشته باشند. به همین دلیل، والدین باید با نوجوانان خود کار کنند تا با دیگران مرزها را رعایت کنند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

اگر چه مرزها برای همه متفاوت است، اما وقتی به درستی انجام شود ، به نوجوانان کمک می کند تا برای محافظت از خود با دیگران محدودیت ایجاد کنند. تعیین مرزها به نوجوانان اجازه می دهد تا با افراد دیگر درباره آن چه خوب است و چه چیزی برای آن ها مناسب نیست و برای دوستی و روابط دوستانه نوجوان ضروری است، ارتباط برقرار کنند.

مرزها حتی ممکن است با برخی از بزرگسالان در زندگی آن ها مانند مربی یا بستگان ضروری باشد. در این جا چند دستورالعمل در مورد چگونگی کمک به نوجوان برای تعیین مرزها آورده شده است.

مرزها را چگونه می توان تعریف کرد؟

مرزها محدودیت هایی هستند که نوجوانان برای محافظت از خود در برابر آسیب، دستکاری یا سوء استفاده از آن ها تعیین می کنند. به عنوان بیان ارزش خود، مرزها به دیگران اجازه می دهند بفهمند نوجوان شما کیست، برای چه چیزی ارزش قائل هستند و چگونه می خواهند با آن ها رفتار شود. علاوه بر این، مرزها به ایجاد فاصله بین نوجوان شما و سایر افراد در زمان نیاز کمک می کند. مرزهای سالم برای موفقیت روابط مهم است. گذراندن فرایند ایجاد مرزها به نوجوانان کمک می کند تا احساسات خود را بشناسند. حتی بدانند که محدودیت های آن ها چیست و همچنین از آن ها می خواهد که در مورد این احساسات و محدودیت ها به وضوح و صادقانه ارتباط برقرار کنند.

مثالی در ارتباط با این زمینه

به عنوان مثال، فرض کنید یک نوجوان در حال تعیین مرز با فردی است که با او ملاقات می کند. Love Is Respect، یک سازمان غیر انتفاعی که به سوء استفاده از دوستیابی در نوجوانان می پردازد. این نشان می دهد که نوجوانان می توانند بگویند: شاید من بتوانم در فضای مجازی ارتباط نزدیک تری برقرار کنم اما بیرون از این فضا این کوه نیستم. یا برعکس یک شخص دیگر می گوید من در فضای عمومی بیشتر می توانم ارتباط برقرار کنم اما در فضای مجازی این گونه نیستم.

چرا مرزها مهم هستند

یادگیری نحوه تعیین مرزها – اعم از جسمی و احساسی – بخش مهمی از بزرگ شدن است. همچنین برای ایجاد دوستی و روابط دوستانه با احترام، حمایت کننده و سالم ضروری است. متأسفانه، بسیاری از نوجوانان در تعیین مرز با دوستان و روابط دوستانه خود دچار مشکل می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، آن ها را در معرض خطر همه چیز قرار می دهد. از دوستی های ناسالم گرفته تا قلدری و سوء استفاده از دوستیابی.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

آن چه نوجوانان باید در مورد مرزها بدانند

البته، تعیین مرزها آسان نیست. این ناراحت کننده است. در واقع یک نوجوان را مجبور می کند که برای ارتباطات خود سخت گیری هایی را ایجاد کند. علاوه بر این، انتقال مرزها به دیگران می تواند مکالمات دشوار یا شرایط ناراحت کننده را ایجاد کند. با این حال، این یکی از مهمترین چیزهایی است که نوجوانان باید یاد بگیرند چگونه انجام دهند. نه تنها ایجاد محدودیت با افراد دیگر به حفظ امنیت نوجوان شما کمک می کند، بلکه می تواند از سلامت روان آن ها نیز محافظت کند.

ارتباطات ناسالم نوجوانان

فرض کنید نوجوان شما افرادی در زندگی خود دارد مانند دوستان سمی، شریک کنترل کننده یا بزرگسالان. این افراد باعث می شوند احساس ناراحتی، بی احترامی یا بی لیاقتی در آن ها ایجاد شود. بنابراین باید محدودیت هایی را با آن افراد در نظر بگیرند. اجازه دادن به مردم برای برخورد ناسالم با آن ها نه تنها منجر به روابط ناسالم می شود، بلکه می تواند از نظر روحی و روانی بر نوجوان شما تأثیر بگذارد.

نحوه تعیین مرزها

مانند بزرگسالان، نوجوانان در روابط خود با سناریوهای مختلف روبرو می شوند. آن ها ممکن است نیاز داشته باشند به یکی از دوستان خود بگویند که از به اشتراک گذاشتن تکالیف خود راحت نیستند. یا به دیگری اطلاع دهند که نمی خواهند درباره افراد دیگر صحبت کنند. شاید یکی دیگر از دوستان بسیار باهوش باشد و دیگری مدام پول قرض کند. همه این ها سناریوهایی هستند که تعیین مرزها می تواند مفید باشد. نوجوانان حتی ممکن است در شرایطی قرار بگیرند که نیاز به ابراز احساسات خود در مورد رابطه جنسی داشته باشند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

نکته این است که نوجوان شما در طول زندگی خود با موقعیت های مختلفی روبرو می شود که ارزش ها و باورهای آن ها را به چالش می کشد و دانستن چگونگی تعیین مرزها می تواند به آن ها در حفظ امنیت و وفاداری به آن چه هستند کمک کند. در این جا چند نکته برای تعیین مرزها آمده است:

به نوجوان خود کمک کنید احساسات خود را تشخیص دهند

یادگیری تشخیص و برچسب زدن احساسات مختلف به همان آسانی که به نظر می رسد نیست. لازم است نوجوان شما دست از کار بکشد و به احساس خود در هر شرایطی فکر کند. آن ها ممکن است تشخیص دهند که ناراحت هستند، اما آیا عصبانی، ناامید یا غمگین هستند؟ این که بتوانید احساسات خود را دقیقا مشخص کنید اولین قدم در تعیین مرزها است.

به نوجوان خود بیاموزید که به خود اعتماد کنند

آن چه نوجوانان باید در مورد مرزها بدانند

به نوجوان خود اطلاع دهید که همیشه باید به شهود خود اعتماد کند. اگر چیزی در مورد یک موقعیت اشتباه یا ناخوشایند است، احتمالاً چنین است.  نکته این است که آن ها باید به آن چه هستند وفادار باشند – نه آن چه دیگران انتظار دارند.

به آن ها کمک کنید تا رفتارهای غیرقابل قبول را تشخیص دهند

گاهی اوقات نوجوانان برای تعیین نحوه شکل گیری یک رابطه سالم یا دوستی به کمک نیاز دارند. به طور منظم در مورد آن‌ چه که دوستی سالم یا رابطه دوستانه را ایجاد می کند و همچنین احترام به نظر می رسد، صحبت کنید. غیر معمول نیست که نوجوانان رفتارهای ناسالم را در دیگران بپذیرند. اما وقتی این کار را می کنند، ارزش و مرز ها خود را به خطر می اندازند.

به آن ها یادآوری کنید که همه سزاوار رفتار محبت آمیز و محترمانه هستند. و اگر کسی با آن ها خوب رفتار نکند ممکن است لازم باشد محدودیت هایی را با آن شخص تعیین کند.

اهمیت مرزهای دیجیتال را نیز بیان کنید

امروزه اکثر روابط دارای یک جزء دیجیتالی هستند. در مورد آداب روابط دیجیتال، رابطه جنسی و سوء استفاده از قرارهای دیجیتالی با نوجوان خود صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که آن ها می دانند چگونه می توانند در اینترنت ایمن بمانند و همچنین با افرادی که ارزش های خود را نقض می کنند، مرز تعیین کنند. به آن ها مواردی را یاد بدهید که می توانند برای پراکندگی شرایط استفاده کنند.

تعیین مرزها سخت است و تمرین زیادی می طلبد.

آن چه نوجوانان باید در مورد مرزها بدانند

این نیز چیزی است که نیاز به کمی فکر و تصمیم گیری دارد. به همین دلیل، نوجوانان به عبارات اساسی نیاز دارند که مدتی برای آن ها ایجاد مرز کند. برخی از مثال ها عبارتند از: “اجازه دهید در مورد آن فکر کنم و با شما صحبت کنم” “نه متشکرم. من از این بابت راحت نیستم”  این موارد و طرز صحبت ها آن ها را از گرفتار شدن در هرج و مرج و تسلیم شدن در برابر فشار همسالان باز می دارد.

https://www.verywellfamily.com/boundaries-what-every-teen-needs-to-know-5119428

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا