چه چیزی درباره ترس از زنان باید بدانیم

در روان شناسی تعاریف متفاوتی از ترس وجود دارد. برخی از این تعاریف را ممکن است شنیده باشید. تعاریف روان شناسی ممکن است در ارتباط با ترس و یا فوبیا باشد. فوبیا انواع مختلفی دارد مانند ترس از زنان و ممکن است در افراد مختلفی ایجاد شود. ترس و فوبیا حتی برای افراد بزرگسال هم وجود دارد و ممکن است ریشه در کودکی داشته باشد. ترس ها و فوبیا ها می تواند در طول زندگی اگر کنترل نشود همراه فرد بماند. بهتر است برای درمان آن ها با مشاور یا درمانگر مشورت کنید.

ما در ارتباط با فوبیاهای ارتفاع یا ترس از پرواز برای شما صحبت کردیم و گفتیم که این گونه افراد چه ویژگی های دارند. یا ما در ارتباط با ترس برخی از افراد حتی از دندان پزشکی هم صحبت کردیم. ترس در زندگی درست است اما فوبیا یک نوع ترس بیش از حد است برای همین این امکان وجود دارد که اگر ما شخصی را ببینیم که دارای یک نمونه از این فوبیا ها است برایمان تعجب آور باشد. یکی از این ترس ها که امروز می خواهیم درباره آن حرف بزنیم ترس از زنان است.

کسانی که از ترس از زنان رنج می برند چگونه هستند؟

برای کسانی که از ترس از زنان رنج می برند، ممکن است شما کاملاً از تأثیر این ترس بر زندگی روزمره خود آگاهی نداشته باشید. یادگیری بیشتر در مورد این شرایط جالب اولین قدم برای درک آن قبل از حرکت به سمت یک زندگی سالم و کامل است. ژنوفوبیا، که بیشتر به عنوان ترس یا نفرت از زنان شناخته می شود، هراسی اجتماعی است. در بیشتر موارد، مردان بیشتر از زنان احساس ترس از زنان می کنند. افراد مبتلا به ژنوفوبیا ممکن است در خانواده های خود از جمله مادران، خواهران، خاله ها و عموزاده ها نسبت به زنان احساس بد داشته باشند. علاوه بر این، کسانی که از زنان می ترسند یا از آن متنفر هستند از رابطه جنسی با زن یا ازدواج با آن خودداری می کنند. در ادامه مقاله بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

بیاموزید ترس هایی را که بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد را مدیریت کنید

نگاه دقیق تر به ترس از زنان در افراد مختلف

چه چیزی درباره ترس از زنان باید بدانیم

متخصصان پزشکی غالباً ژنوفوبیا را ناشی از تجربیات آسیب زای فردی می دانند که زنان را درگیر کرده است. این می تواند شامل یک مادر بدسرپرست یا غفلت کننده، تحت سو استفاده عاطفی، جسمی یا جنسی از یک زن در دوران بلوغ یا طرد عادی زنان باشد. همانطور که قبلاً گفته شد، مردان بیشتر از سایر زنان به ژنوفوبیا مبتلا می شوند و زنان را به طور کلی غیرقابل اعتماد یا فریبکار می دانند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

بزرگسالان و کودکان هر دو قادر به رنج بردن از بیماری ژنوفوبیا هستند. اگر ترس و نارضایتی برطرف نشود، این تمایل به بزرگسالی نیز وجود دارد. در حالی که تجارب منفی احتمال ابتلا به ژنوفوبیا را در فرد افزایش می دهد، Healthline تأیید می کند که عوامل دیگر احتمال بروز ترس از زنان در فرد را افزایش می دهد. سطح بالایی از حساسیت عاطفی و تمایل به منفی باعث می شود که یک زن بیشتر در معرض بیزاری یا ترس از زنان باشد.

افرادی که ترس های دیگری را نداشته باشند ممکن است بیشتر دچار ژنوفوبیا شوند

در افرادی که خویشاوندانی دارند که دارای اختلالات اضطرابی یا هراس اجتماعی دیگری هستند، ممکن است بیشتر دچار ژنوفوبیا شوند. سرانجام، مشاهده، شنیدن یا خواندن برخوردهای نامطلوب با جنسیت زن می تواند باعث ایجاد دلهره شود. به طور کلی، افراد در سن 10 سالگی بیشتر از همتایان پیر خود مستعد فوبیا هستند. اگرچه متخصصان بهداشت روان درباره علت دقیق ژنوفوبیا همچنان نامشخص هستند، اما تجارب منفی با زنان همچنان محتمل ترین عامل و به دنبال آن وراثت، محیط و تغییرات مغزی است.

زن هراسی و زن ستیزی در افراد مختلف خود را چگونه بروز می دهد؟

در بسیاری از شرایط، زن هراسی و زن ستیزی به جای یکدیگر استفاده می شود. زن ستیزی به معنای “نفرت، تحقیر یا تعصب نسبت به زنان یا دختران” است. در حالی که برخی از مردم این دو اصطلاح را مترادف می دانند، برخی دیگر اظهار داشتند که ترس از زنان باعث ایجاد نفرت، تحقیر و تعصب در مورد زنان می شود. به عبارت دیگر، از نظر برخی افراد، زن سالاری والدین زن ستیزی است. طبقه بندی زن هراسی و ترس از زنان به عنوان یک اختلال اضطراب اجتماعی توضیح می دهد که چرا ترس در اثر تماس با زنان ایجاد می شود.

کسانی که ترس بالینی از زنان دارند در صورت تماس با آن ها چگونه می شوند ؟

چه چیزی درباره ترس از زنان باید بدانیم

بر خلاف افراد دیگر کسی که از ترس بالینی زنان رنج می برد، در صورت تماس با زنان، عرق سرد، حالت تهوع و افزایش ضربان قلب را تجربه می کند. بنابراین، افراد ژنوفوبیک معمولاً همه کارها را برای جلوگیری از ارتباط با زنان انجام می دهند. این شامل اجتناب از تعاملات فیزیکی و کلامی است. وقتی افرادی که مبتلا به ژنوفوبیا هستند با زنان تماس می گیرند، معمولاً تمایل دارند بلافاصله خود را از هم جدا کنند.

زن هراسی متفاوت از زن ستیزی

بر خلاف زن هراسی، زن ستیزی کاملاً تحت کنترل فرد است. افرادی که از زن بیزار هستند و نسبت به آن ها تعصب دارند، در تعامل با آن ها این نوع انرژی منفی را اعمال می کنند. بعلاوه، زن ستیزی یک بیماری بالینی نیست. افرادی که از این بیماری رنج می برند، با علائم جسمی فوق الذکر که همراه با هراس واقعی زنان است، رنج نمی برند.

نکته ای در ارتباط با این زمینه

زن سالاری و زن ستیزی موجودات کاملاً متفاوتی هستند. در حالی که همسرداری هراسی بالینی برای همه زنان است، زن ستیزی دسته های خاصی از زنان را هدف قرار می دهد.

گزینه های درمانی برای افراد دارای ژنوفوبیا

ترس از زنان ممکن است برای اکثر مردم مسئله جدی به نظر نرسد، اما سایت های مختلف تأیید می کند که این ترس از زندگی می تواند بر حرفه، روابط شخصی و شغلی فرد و توانایی عملکرد صحیح در زندگی روزمره تأثیر منفی بگذارد. در صورت ابتلا به بیماری جگر جنسی در هنگام کار، تحصیل یا تعامل با دیگران، به افرادی که از این اختلال رنج می برند توصیه می شود که به دنبال درمان پزشکی باشند. در بسیاری از موارد، پزشک به افرادی که به ژنوفوبیا مبتلا هستند توصیه می کند که یا درگیر درمان شوند و یا از دارو استفاده کنند. رفتار درمانی شناختی می تواند بسیار برای نحوه درمان در افراد دارای ژنو فوبیا مهم باشد.

افرادی که دارای ژنو فوبیا هستند چه چیزی برای درمانشان مناسب است؟

ممکن است برای بهبود آن رفتار درمانی شناختی توسط روان شناس برای آن ها  توصیه شود. این نوع درمان رویکردی روانشناختی برای درک و در نهایت مقابله با ترس از زنان در پیش گرفته است. درمان شناختی-رفتاری افراد مبتلا را ترغیب می کند تا هراس خود را از دید دیگری ببینند، یاد بگیرند که چگونه بر علائم مربوط به این اختلال تسلط پیدا کرده و آن را کنترل کنند و پیامدهای عاطفی را کنترل کنند. بعد از این که این شکل از درمان سیر خود را طی کرد، فرد مبتلا باید دچار اعتماد به نفس، توانایی کنترل افکار و احساس آرامش شود.

دارو برای درمان ترس از زنان

در برخی شرایط، یک پزشک تصمیم می گیرد که دارو برای مقابله با فوبیای زنان مناسب تر از اشکال درمانی فوق باشد. بیشتر اوقات، از دارو برای تسکین شاخه های ژنوفوبیک حملات وحشت و اضطراب استفاده می شود. با این حال، دارو باید فقط در مراحل ابتدایی درمان جنیو فوبی تجویز شود. در صورت تجویز دارو برای فرد مبتلا، احتمالاً داروهای مسدود کننده بتا یا آرام بخش دریافت می کنند. درنهایت، هر دو شکل دارو برای مقابله با بیماری ژنوفوبیا طراحی شده است. با این حال، آن ها موضوع را تا حدودی متضاد پیش می برند.

بتابلاکر ها و ترس از زنان

چه چیزی درباره ترس از زنان باید بدانیم

بتا-بلاکرها بر ایجاد آرامش در آدرنالین که بدن هنگام حملات اضطرابی تجربه می کند، متمرکز هستند. این می تواند تأثیر مهمی داشته باشد، زیرا مشاهده می شود که اضطراب کنترل نشده باعث افزایش فشار خون، اندام های لرزان، صداهای لرزان، تپش قلب و افزایش ضربان قلب می شود. در حالی که بتا-بلاکرها بر خنثی کردن تأثیرات منفی اضطراب مرتبط با زنان و زایمان تمرکز دارند، آرامبخش ها اضطراب را به طور کلی کاهش می دهند. با این حال، داروهای آرامبخش بسیار اعتیاد آور هستند و فقط باید با حداکثر هوشیاری مصرف شوند.

بهترین روند درمان در این نوع ترس ها

اگرچه همه اشکال درمانی برای مقابله با زنان هراسی به کار رفته است، اما قرار گرفتن در معرض درمان و رفتار درمانی شناختی ریشه ژنوفوبیا را بهترین روند درمان را در خود جای داده است. دارو به طور عمده بر روی مقابله با علائم فوبیا تمرکز دارد، نه علت اصلی آن. برای جلوگیری از عوارض جانبی منفی، بسیار مهم است که قبل از آن با پزشک خود در مورد هر گزینه بالقوه دارویی صحبت کنید.

 

منابع
betterhelp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا