گام هایی برای بهبود خیانت

ما همه از خیانت همسر، دوست یا اعضای خانواده آسیب می‌بینیم اما این کار باعث آسیب‌های عاطفی عمیقی در وجود ما نیز خواهد شد. اگر با حقیقت این خیانت کنار نیامده و روی اثرات دردناک آن کار نکنیم اعتماد به دیگران از بین می‌رود. و چه کسی به شما خیانت کرده است؟ وقتی همسرتان به شما خیانت می‌ کند نمی ‌توانید تصور کنید عشق بعدی شما وفادار بماند. اگر بهترین دوستتان فریب خورده است فکر می‌کنیم همه‌ی دوستان زمینه ‌ای برای این کار دارند. گام هایی برای بهبود خیانت بررسی شده اند.

اثرات خیانت را پاک کنید.

زخم‌های خیانت می‌توانند در ضمیر ناخودآگاه ما به‌ قدری نفوذ کنند که پاک کردن آن‌ها دشوار باشد. مدیتیشن می‌تواند کمک کند به ریشه‌های این فریب دسترسی یافته و شروعی سریع برای فرایند بهبود داشته باشید. می‌توانید روزانه چند دقیقه تمرین مدیتیشن داشته باشید، وارد محتویات ذهن خود شده و خاطرات قدیمی یا الگوهای فکری ‌ای را پاک کنید که شما را راکد نگه داشته بودند.

ببخشید

برای ارتباط با روانشناس کلیک کنید ارتباط با روانشناس

بخشیدن به معنای پذیرش رفتار اشتباه دیگران نیست. یعنی خود را از ترس، درد و ناراحتی مشکل رها کنید. بخشش ما را مانند یک کشتی که از بندر جدا می‌شود آزاد خواهد کرد. وقتی از گذشته بگذریم زندگی دریای آزاد برای ما خواهد بود. اما تا زمانی که مقابل دیگران خشونت ورزیده یا نفرت داشته باشیم پیشرفتی نخواهیم داشت. باید یک روز از آن فرد بگذرید.

خیانت را دور بریزید.

گام هایی برای بهبود از خیانت | مرکز مشاوره همکده

منظور این است که با نوشتن آن را دور بریزید. این تمرین را امتحان کنید: روی یک تکه کاغذ بدترین بخش از خیانت را بنویسید. احساسات خود را وارد کرده، آن لحظه‌ ی وحشتناک را شرح داده و بزرگی حادثه را برای خود مشخص کنید. آن خاطره را از خود دور کنید، هرچقدر هم که برای قبل بوده است. سپس کاغذ را دور انداخته و از دست آن رها شوید. لازم نیست نام تمامی خیابان‌ ها با تمامی جزئیات خیانت را بنویسید بلکه می‌ خواهیم هر صحنه‌ی وحشتناک را با دور انداختن چیزهایی که احساسات شما را تاریک نگه داشته ‌اند پاک کنید.

گام هایی برای بهبود خیانت – به ‌تدریج اعتماد کنید.

اعتماد شما یک روزه آسیب ندیده است بنابراین نمی‌توانید آن را در زمان کوتاهی برگردانید. مانند یک پازل، باید به تدریج اعتماد خود را برگردانید. در ابتدا شاید اعتماد کردن به همه برای شما سخت باشد اما به ‌آرامی احساس اطمینان به دیگران را به دست خواهید آورد. تنها کاری که باید بکنید این است که بخواهید اعتماد خود را دوباره بسازید.

کسانی را پیدا کنید که اعتماد دارند.

شما تنها کسی نیستید که به او خیانت شده است و مسلماً تنها فردی نیستید که می‌خواهد دوباره به دیگران اطمینان کند. انسان‌های صادق و خوب زیادی هستند که می‌خواهند اطمینان شما را جلب کنند. اطراف خود را با گروه مثبتی از کسانی پر کنید که در مسیر اطمینان راهی شبیه به شما داشته‌اند.

به دست آوردن دوباره‌ی اعتماد

گام هایی برای بهبود از خیانت | مرکز مشاوره همکده

اولین کسی که باید به او اعتماد کنید خودتان هستید. ارتباطی عمیق و جدایی‌ ناپذیر با توانایی‌های بیرونی و تعهدات خود برقرار کنید. ه رماه به خودتان قولی بدهید. سر قولتان مانده و گام‌هایی کوچک و روزانه بردارید تا برای شما تبدیل به عادت شود. زیرا اگر خودتان نتوانید به خود اعتماد داشته باشید چه کسی می‌تواند؟

عمل بر پایه اعتماد

تصمیمی بر پایه‌ ی اطمینان به خود بگیرید. زیاد شرایط را تحلیل نکرده یا زیاد فکر نکنید. صدای درونی خود را دنبال کنید: این می‌تواند ترک کردن کاری باشد که حس می‌کنید برای شما مناسب نیست، یا اگر حستان می‌گوید باید جایتان را عوض کنید خانه را تغییر دهید، یا حتی اگر می‌دانید رابطه‌ ی مناسبی ندارید از همسرتان جدا شوید. خواهید دید عمل بر پایه‌ی باور و اعتماد باعث تصمیم‌هایی بهتر از عمل با ترس خواهد شد.

گام هایی برای بهبود از خیانت | مرکز مشاوره همکده

از کسانی که اعتماد ندارید دور بمانید.

دلیلی ندارد با کسانی که اعتماد و اطمینان درستی به آن‌ها ندارید ارتباط داشته باشید. اگر حس کردید کسی قابل ‌اعتماد نیست نباید او را وارد زندگی خود کنید. برای سلامت خود باید افرادی که وارد زندگی‌تان می‌کنید را انتخاب نمایید. انتخاب ارتباط با کسانی که اعتمادی به شما الهام نمی‌کنند تنها باعث می‌شود همه به نظرتان بد بیایند. از کسانی که می‌دانید برای شما مناسب نیستند دور بمانید.

خیانت نکنید.

گام هایی برای بهبود از خیانت | مرکز مشاوره همکده

همیشه به یاد داشته باشید: طوری با دیگران رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. هیچ‌وقت این حرف را فراموش نکنید. چه به شما خیانت شده است یا نه، نباید به فرد دیگری خیانت کنید. اگر در رابطه‌ ی کنونی خود شاد نیستید به سادگی از آن خارج شوید. اما برای راضی کردن نفس خودتان عمداً کسی را فریب نداده یا گمراه نکنید. انتقام باعث همیشگی شدن کارتان شده و شما را در چرخه‌ای از کارهای تکراری اسیر می‌کند.

گام هایی برای بهبود خیانت – آینده‌ای بدون خیانت را تجسم کنید.

داشتن رؤیا خوب است. اینکه بتوانید بدون توجه به مشکلات کنونی آینده‌ی ایده آلی برای خود تصور کنید یکی از زیباترین المان‌های زندگی است. روزی را تصور کنید که هیچ ‌کس دوباره به شما آسیب نمی‌زند. این تصویری که شما در ذهنتان ایجاد می‌کنید پروژه‌ای برای تحقق یافتن در آینده خواهد بود، بنابراین  مراقب افکاری باشد که به دنیای بیرونی خود می‌ فرستید. چیزی که بیشتر از آن می ‌ترسید را بیشتر جذب می‌کنید و اگر از ترس‌هایتان خارج شوید می‌توانید چیزی که وارد می‌ کنید را کنترل نمایید. به جای این کار، انتخاب افکاری هماهنگ برای به تصویر کشیدن در ذهنتان، باعث ظاهر شدن آن در واقعیت خواهد شد.

احساسات خود را کنترل کنید.

گام هایی برای بهبود از خیانت | مرکز مشاوره همکده

احساسات شما می‌توانند بهترین دوست یا بدترین دشمن شما باشند؛ احساسات ماهیت وجود ما هستند، اما اگر زیاده از حد باشند می‌توانند زندگی ما را مختل سازند. می‌توانیم به سادگی در احساسات خود گرفتار شویم، ذهنی و حتی فیزیکی. وقتی افسرده‌ایم برای انجام کارهای روزانه مشکل داشته و یا برای کنترل احساسات خود پرخوری می‌کنیم. برای حل مشکل خیانت و پیشگیری از بروز دوباره‌ی آن در آینده باید احساسات خود را کنترل کنید. اگر برای چیزی که در گذشته اتفاق افتاده است زیاده از حد خود را درگیر کنید در همان لحظه خواهید ماند. اما اگر منطقی فکر کرده و نیاز به حرکت به جلو را درک کنید می‌توانید در احساسات خود ماهر شوید.

گام هایی برای بهبود خیانت – هر روز اعتماد خود را تأییدی دوباره کنید.

هر روز صبح وقتی بیدار می‌شوید تأییدی با صدای بلند برای خودتان داشته باشید. اعتماد واقعی خود به دیگران، به خودتان و به آینده را تأیید کنید. اینکه هر روز صبح را با عبارتی پر اطمینان شروع کنید تردیدهای معطل در ذهنتان را پاک خواهد کرد.

تا دیر نشده با یه مشاور متخصص صحبت کن
منابع
huffpost.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا