علت خیانت افراد متاهل

یکی از تلخ ترین تجربیات زندگی هر فرد تجربه کردن خیانت کردن است. خیانت مشکلی جدی است زیرا اعتماد شما را از بین می برد و بدون اعتماد دیگر هیچ رابطه ای نخواهد بود. بدون وجود اعتماد اجتماع، خانواده، موسسات و از همه مهم تر ازدواج نمی تواند درست شکل گرفته و به مسیر خود ادامه دهد. خیانت یک فرد را از پایه ویران می کند زیرا توانایی او برای اطمینان کردن به دیگران را از بین خواهد برد. علت خیانت افراد متاهل چیست؟

اما چه چیزی باعث می شود افراد به اعتمادی که میان آن ها شکل گرفته بود خیانت کنند؟ دلایل مختلفی برای این اتفاق هستند.

جاه طلبی، طمع، و اغراض نفسانی

اولین مورد می تواند جاه طلبی، طمع، حرص و شهوت و اغراض نفسانی شدید و ضعف فرد باشد. وقتی یک فرد نمی تواند این فسادها را در درون خود کنترل کرده و بر آن غلبه یابد به سوی خیانت متمایل خواهد شد. مثلا اعتیاد به یک ماده باعث می شود او به اعتمادی که بینشان شکل گرفته است خیانت کند زیرا اعتیاد او بر اراده اش غلبه یافته است. این حس بالاتر از هرگونه صداقت، راستگویی یا درستی است که او داشته است. نیاز یک فرد برای داشتن ثروت زیاد و رسیدن به یک زندگی لوکس و خوب ممکن است باعث شود او دست به دزدی بزند یا در اطلاعاتی که فردی از روی اعتماد به او داده بود خیانت کند. غلبه بر تمایل و جاذبه ی جنسی نیز می توان باعث شود فرد به رابطه ی ازدواج خود خیانت کند.

امید برای رسیدن به جایگاهی بالاتر

علت خیانت افراد متاهل

دلیل دیگر این است که فرد حس می کند برای رسیدن به چیزهای بهتر لازم است دست به خیانت بزند. خیانت در این مثال به عنوان یک کار شیطانی و بد دیده نمی شود بلکه تنها عملی مقدس و برای اهداف عالی در نظر گرفته می شود. فرد تصور دارد برای نجات زندگی یا روح فرد دیگر لازم است که به او خیانت کند.

نشان دادن هوش زیاد علت خیانت افراد متاهل

دلیل دیگر برای برخی افراد این است که می خواهند نشان دهند خیلی باهوش هستند. بسیاری از افراد دوست دارند با ذهن و روان دیگران بازی کنند و همیشه به شکلی زندگی خود را مدیریت می کنند تا باعث ایجاد مشکلی شوند.

شاد نبودن در رابطه یا عدم رضایت

عدم رضایت از این ازدواج می تواند از لحاظ عاطفی یا جنسی باشد. ازدواج نوعی کار است و بدون رسیدگی های درست از جانب زوجین ممکن است این رابطه شروع به دوری و جدایی کند. ازدواج بدون رابطه ی جنسی اغلب دلیلی است که هردو مردان و زنان برای خیانت خود دارند.

فرد احساس می کند همسرش قدر او را خوب نمی داند.

علت خیانت افراد متاهل

احساس بی ارزش بودن یا نادیده گرفته شدن می تواند باعث خیانت در هردو زنان و مردان شود اما این مورد در زنان رایج تر است. وقتی هردو مرد و زن در بیرون از خانه کار می کنند زن با داشتن وظیفه ی رسیدگی به خانه و مراقبت از بچه ها احساس می کند بار زیادی روی دوش او قرار دارد. در این شرایط خیانت به نوعی باعث می شود فرد احساس مهم بودن داشته باشد. البته از طرف دیگر گاه این حس نادیده گرفته شدن می تواند مرتبط با توقعات غیرحقیقی و بی جایی باشد که او از همسر خود دارد، نه یک نادیده گرفته شدن واقعی.

نداشتن تعهد به رابطه ی خود

جدا از هر موضوع دیگر، تحقیقات نشان داده اند کسانی که کمتر به رابطه ی خود تعهد دارد به احتمال بیشتری دست به خیانت می زنند.

ملالت و زندگی یکنواخت

همانطور که گفته شد زندگی یکنواخت زیاد می تواند در هردو مردان و زنانی که به نوعی به هیجان تعقیب و گریز علاقه دارند و می خواهند با عشق جدید خود این هیجان را تجربه کنند به خیانت منتهی شود. برخی افراد ادعا دارند آن ها در اصل به دنبال یافتن جایگزینی برای همسر خود نیستند بلکه این حرکت آن ها تنها راهی برای دادن کمی هیجان به ازدواجشان است. البته نداشتن علاقه به همسر خود نیز می تواند دلیلی برای خیانت باشد اما اغلب علت آن درک نادرست از عشق واقعی در رابطه ی ازدواج است.

تصویر بدنی/ زیاد شدن سن علت خیانت افراد متاهل

اغلب در داستان ها و فیلم ها دیده اید که مردان در سن میانسلی با زنی تقریبا هم سن دختر خودشان دست به خیانت می زنند. خیانت اغلب برای مردان (و گاه زنان) راهی است تا نشان دهند هنوز هم نیروی جنسی خود را دارند. در کنار این افکار، برخی افراد ادعا دارند همسرشان خودش اجازه ی این کار را داده است!

انتقام

اگر یکی از زوج ها خیانت کرده یا به نوعی به همسر خود آسیب رسانده باشد فرد آزار دیده شاید حس کند در مقابل خیانتی که به او شده است نیاز دارد انتقام بگیرد.

دلایل ثانویه برای خیانت

علاوه بر علل اصلی خیانت که در بالا گفته شدند دلایل دیگری نیز هستند که می توانند منجر به خیانت شوند. برخی از آن ها عبارتند از:

اینترنت

داشتن خیانت، خصوصا خیانت عاطفی، حالا از قبل ساده تر شده و رسانه های اجتماعی منجر به خیانت و طلاق های زیادی می شوند. خیانت اینترنتی یا خیانت آنلاین هنوز هم خیانت است. حتی اگر افراد هیچوقت رودررو یکدیگر را ندیده باشند.

پورنوگرافی علت خیانت افراد متاهل

با وجودی که نقش این مورد در خیانت زناشویی نادیده گرفته شده است. اما پورنوگرافی برای ازدواج خطرناک بوده و به وضوح نشان می دهد که می تواند دروازه ای رو به افراد دیگر باشد. متاسفانه این روزها پورنوگرافی در اینترنت بسیار بیشتر از قبل در دسترس است.

داشتن فرصت علت خیانت افراد متاهل

زمان های غیبت همسر، چه سفر برای کار باشد یا رفتن به مهمانی، فرصتی عالی برای خیانت را ایجاد می کند. این غیبت ها نه تنها به همسر شما اجازه می دهد با خطر کم لو رفتن دست به خیانت بزند بلکه نبود شما می تواند باعث احساس تنهایی شده و او آن را دلیلی برای کارش بداند.

با وجودی که ازدواج هایی که از راه دور هستند ایده ال نخواهند بود اما بازهم راه هایی برای قوی نگه داشتن ازدواج شما در زمان دوری وجود دارد.

علت خیانت افراد متاهل

بیایید کاری کنیم تا هیچکدام از ما اعتماد به نفس یا توانایی اعتماد کردن به دیگران را به خاطر برخی افراد از دست ندهیم. بیایید امید داشته و دعا کنیم که همسرانمان همیشه خودشان باشند. زیرا آن ها هستند که می توانند اعتماد ما را حفظ کنند.

اثرات طولانی مدت خیانت برای هر فرد متفاوت بوده و در سطوح مختلفی خواهد بود. با این وجود هیچکس نمی تواند از تلخی و آسیبی که خیانت برای او به جا می گذارد فرار کند.

خیانت اتفاق خیلی بدی است. زیرا باعث می شود فردی که مورد خیانت قرار گرفته است. در توانایی خود برای اعتماد کردن دوباره به دیگران مشکل داشته. و همچنین باعث می شود قدرت قضاوت خود را زیر سوال ببرد. 

منابع
verywellmind.comhindustantimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا